دکتر شیرین شمس / بیماری های زنان / بارداری خارج از رحم
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

بارداری خارج از رحم

می دانستید بارداری خارج رحمی مسئول 20% همه مرگهای مادری بخصوص در سه ماهه اول بارداری می باشد؟ همچنین منجر به ناباروری فرد گشته و احنمال حاملگی بعدی وی را کاهش می دهد و احتمال اینکه حاملگی بعدی وی نیز خارج رحمی باشد، افزایش می یابد. حاملگی خارج از رحم ، زمانی است که ساک حاملگی خارج از حفره رحمی جایگزین شده باشد. بروز آن در جمعیت 2 درصد است . فراوانی آن با سن مادر و نژاد فرد مرتبط است . در ادامه با ما همراه باشید تا با علل آن آشنا شوید.

علت بروز بارداری خارج رحمی


بروز حاملگی خارج رحمی به علت بهبود تکنیک های تشخیصی مانند ارزیابی حساسیت B-HCG و در دسترس بودن سونوگرافی واژینال ، افزایش یافته است . به علت افزایش غفونت های منتقله جنسی ، درمان بهتر عفونت های لگنی ( که منجر به درمان ناباروری در زنان می شود ) و افزایش بستن لوله های رحمی و باز کردن مجدد لوله های رحمی ، این خطر افزایش می یابد

در مورد لابیاپلاستی بیشتر بدانید.

علائم بارداری خارج رحم

• عدم خونریزی قاعدگی
• پربودن آدنکس ها و تندرنس ، ممکن است حاکی از حاملگی لوله ای پاره نشده باشد . تندرنس می تواند از یک درد مبهم به سوی درد کولیکی ، زمانی که لوله کشیده می شود ، پیشرفت نماید .
• درد یکطرفه یا منتشر باشد . اگر حاملگی خارج رحمی پاره شود ، درد افزایش می یابد و این درد ممکن است یک طرفه یا کلی باشد یا درد حاد در عمق 4/1 تحتانی شکم باشد که علت آن خونریزی و تحریک پذیر شدن پریتوئن است . درد راجعه مثانه می تواند در نتیجه تحریک توسط خون تجمع یافته در حفره پریتونئال باشد.
• خونریزی واژینال غیرطبیعی به رنگ قهوه ای یا قرمز تیره در 80-50 درصد افراد اتفاق می افتد.

بارداری-خارج-از-رحم-چیست
بارداری-خارج-از-رحم-چیست

در مورد زگیل تناسلی بیشتر بدانید.

عوامل خطر حاملگی خارج از رحم

در ادامه افرادی که بیشتر از سایرین مستعد ابتلا به حاملگی خارج هستند، آورده شده است:

عوامل خطر قوی

ناهنجاری یا آسیب لوله های فالوپ در اثر عفونت ها، جراحی ها، تومورها، ناهنجاری های نادر مادرزادی یا جراحی ترمیمی لوله فالوپ می تواند خطر حاملگی خارج از رحم را افزایش دهد.همچنین افرادی که  سابقه بارداری خارج از رحم دارند، بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه هستند.

عوامل خطر متوسط

سوزاک یا کلامیدیا می‌تواند منجر به مشکلات لوله‌ای شود که باعث افزایش خطر حاملگی خارج از رحم می‌شود. زنانی که ناباروری را تجربه می کنند، بیشتر به دلیل ناهنجاری های لوله های رحمی، حاملگی خارج رحمی را تجربه می کنند. استفاده از داروهای باروری ممکن است خطر را بیشتر کند. داشتن بیش از یک شریک جنسی خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی و عفونت های لگنی را افزایش می دهد و احتمال حاملگی خارج از رحم را افزایش می دهد.

سایر عوامل خطر:

بستن لوله ها یا دستگاه های پیشگیری از بارداری داخل رحمی (IUD) در کنترل بارداری موثری هستند. اگر حاملگی به طور تصادفی رخ دهد، این خطر وجود دارد که حاملگی خارج از رحم باشد. لقاح آزمایشگاهی (IVF) می تواند خطر حاملگی خارج از رحم و هتروتوپیک را کمی افزایش دهد.

عوارض حاملگی خارج از رحم

فقط رحم می تواند کشیده و منبسط شود تا رشد جنین را در خود جای دهد. لوله های فالوپ یا سایر اندام ها نمی توانند برای تحمل بارداری منبسط شوند. پس از کاشت در لوله فالوپ، عوارض زیر ممکن است رخ دهد.

  • پارگی لوله فالوپ
  • آسیب اندام داخلی
  • خونریزی داخلی
  • مرگ

تشخیص بارداری خارج از رحم

تشخیص افتراقی حاملگی خارج رحم شامل شماری از بیماری هایی است که علائم و نشانه هایی شبیه بارداری خارج از رحم دارد . این افراد به اتاق معاینه اورژانس آورده می شود و از جهت خونریزی و درد سه ماهه اول مورد بررسی قرار می گیرند . سالپنژیت ، پیچ خوردن تخمدان و عفونت ادراری را باید مدنظر داشت . کلید تشخیص زودرس این عارضه شک بالای به این تشخیص است . هر خانمی که از درد شکمی و خونریزی یا لکه بینی واژنی و تست مثبت حاملگی شاکی است باید تحت نظر و بررسی قرار گیرد . غربالگری آزمایشگاهی شامل تعیین پرژسترون سرمی و اندازه گیری سطح B-HCGاست . اگر هر دوی این آزمایشات ، سطح آنها پایین تر از حد نرمال یک حاملگی طبیعی باشد ، باید فرد پس از 48 ساعت دیگر برای اندازه گیری سریال مراجعه نماید . سونوگرافی ترانس واژینال برای تائید حاملگی داخل رحمی یا لوله ای باید انجام گیرد . سونوگرافی ، یک حاملگی داخل رحمی را می تواند از یک حاملگی خارج رحمی در بیشتر زنان شناسایی نماید .

در مورد لابیاپلاستی با لیزر بیشتر بدانید.

درمان حاملگی خارج رحم

خارج کردن حاملگی خارج رحمی توسط سالپنگوستومی قبل از پارگی لوله امکان پذیر است . بافت باقی مانده توسط تجویز متو تروکسات ، بعد از عمل جراحی از بین خواهد رفت ، متوتروکسات آنولوگ اسیدفولیک است و سبب تخریب سلول های به سرعت در حال تقسیم می شود . به صورت تزریق داخل عضلانی برای درمان این نوع عارضه پاره نشده مورد استفاده قرار می گیرد . نشان داده شده که نتایج حاصل از این روش شبیه درمان به وسیله جراحی با یک موفقیت بالا و مشکل کم و حفظ توان باروری است. درکل حاملگی خارج از رحم یک وضعیت پزشکی حیاتی است که نیاز به توجه فوری دارد.

درمان حاملگی خارج از رحم

داروهای درمان حاملگی خارج از رحم

تقریباً 1/3 حاملگی های خارج از رحم با تزریق دارو قابل درمان هستند و میزان موفقیت آن به 95 درصد می رسد. ممکن است پس از تزریق احساس درد یا گرفتگی شکم داشته باشید. پزشک ممکن است برای تسکین درد و ناراحتی استامینوفن تجویز کند. شما باید از مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن خودداری کنید، زیرا در صورت مصرف با با داروهای درمان حاملگی خارج از رحم عوارض جانبی ایجاد می کند. پزشک شما سطح HCG  شما را تا زمانی که غیرقابل تشخیص شود کنترل می کند. ممکن است نیاز به تزریق مجدد دارو داشته باشید.

عمل جراحی درمان حاملگی خارج از رحم

در مواردی با صلاحدید پزشک، جراحی باز شکم یا لاپاراسکوپی برای برداشتن حاملگی خارج از رحم و ترمیم لوله فالوپ ضروری است. در برخی موارد، اگر حاملگی خارج از رحمی مکرر، آسیب شدید لوله یا خونریزی غیرقابل کنترل باشد، پزشک ممکن است لوله فالوپ را خارج کند. پس از جراحی، سطح hCG شما ممکن است به دلیل باقیمانده بافت جنین بالا بماند.

کلام آخر

بارداری خارج از رحم قابل پیشگیری نیست، اما می توانید در مورد خطرات آن با پزشک خود مشورت کنید. می‌توانید با انجام فعالیت‌های جنسی ایمن برای جلوگیری از عفونت‌های لگنی و بیماری‌های مقاربتی و مشورت با متخصص زنان قبل از بارداری، خطرات را به حداقل برسانید. همچنین توصیه می گردد در صورت رخداد حاملگی خارج از رحم، ضروری است که به منظور درمان با متخصص زنان حرفه ایی مشاوره داشته باشید و هر چه سریعتر در خصوص درمان اقدام کنید.

سوالات متداول

برچسب ها:
دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
دلیل درد در هنگام برقراری رابطه جنسی

دلیل درد در هنگام برقراری رابطه جنسی

درد در هنگام برقراری رابطه جنسی به چه دلیل ایجاد می شود؟ آیا می دانید چگونه میتوان درد در حیسن رابطه جنسی را کاهش داد؟ کیفیت رابطه جنسی یکی از جمله مواردی است که در زندگی زوجین بسیار تاثیر گذار است....

زگیل تناسلی و راهکار درمان آن

زگیل تناسلی و راهکار درمان آن

ویروس HPV مخفف Human Papillomavirus است که همان پاپیلومای انسانی است. با توجه به آلودگی هایی که می تواند ایجاد کند نه تنها در کشور ما بلکه در دنیا شیوع دارد. همانطور که می دانید زگیل های تناسلی...

خونریزی غیر طبیعی زنان و درمان آن

خونریزی غیر طبیعی زنان و درمان آن

در بسیاری از مواقع بیماران احساس میکنند خونریزی غیر طبیعی دارند. تشخیص خونریزی غیر طبیحی رحم با مراجعه به متخصص زنان و انجام بررسی های لازم صورت می پذیرد. بانوان لازم است بدانند بعد از هر بارداری،...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =