دکتر شیرین شمس / لابیاپلاستی / لابیاپلاستی در دختران باکره چگونه انجام می شود؟
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

لابیاپلاستی در دختران باکره چگونه انجام می شود؟

می دانیم که عمل لابیاپلاستی روشی پر طرفدار در میان انواع جراحی های زیبایی زنان است که بر روی لابیاها انجام می شود. اما یکی از بیشترین سوالاتی که ممکن است در حوزه جراحی لابیاپلاستی مطرح شود این است که آیا دختران مجرد، در دوران باکرگی خود می توانند نسبت به انجام این عمل جراحی اقدام کنند یا خیر؟ مبادا با انجام این جراحی دچار آسیب دیدگی پرده بکارت شوند و یا نتوانند زایمان کنند! همه این ها افکاری است که ممکن است به ذهنتان خطور کند. دکتر شیرین شمس در رابطه با لابیاپلاستی در دختران باکره نقطه نظراتی دارند که در ادامه با هم مرور می کنیم.

مشاوره لابیاپلاستی دختران باکره

آیا دختران می توانند عمل لابیاپلاستی انجام دهند؟

یکی از رایج ترین سوالاتی که در مورد لابیاپلاستی پرسیده می شود، همین است. باید بدانید که این جراحی زیبایی واژن برای دختر خانم ها هیچ منعی ندارد و آن ها می توانند بدون هیچ نگرانی نسبت به انجام جراحی لابیاپلاستی اقدام نمایند.

بسته به شرایط هر فرد انجام پذیری لابیاپلاستی می تواند با لیزر یا جراحی به همراه بخیه باشد که برای تعیین بهترین روش آن لازم است نزد یک جراح زیبایی زنان خوب مراجعه نمایید تا با معاینه و بررسی شرایط شما بتواند بهترین تصمیم را بگیرد.

سن عمل لابیاپلاستی

چه سنی برای عمل لابیاپلاستی در دختران مناسب است؟

دختران معمولا از سن 16 به بالا می توانند عمل لابیاپلاستی را انجام دهند. به نقل از دکتر شیرین شمس ترجیح متخصصان و بهترین جراح زیبایی زنان در تهران این است که هرچه سریع تر نسبت به انجام این عمل زیبایی اقدام شود. زیرا اکر لابیاها جراحی نشوند، به تدریج دچار افتادگی و نیز افزایش حجم می شود که خود می تواند چندین مشکل به وجود آورد؛ از جمله متداول ترین آن ها:

 • دشواری در پوشیدن لباس، ورزش کردن و …
 • ابتلا به عفونت های مکرر
 • بروز عفونت های قارچی
 • احساس آزردگی حین مقاربت

با وجود اینکه بهتر است دختران هرچه سریع تر اقدام به جراحی لابیاپلاستی کنند اما نباید این نکته را فراموش کنند که لازم است فرآیند بلوغشان به صورت کامل طی شود.

انواع روش های لابیاپلاستی دختران باکره

 1. در برخی موارد که لابیاها بسیار بزرگ نیست (اندازه ای حدود 4 سانتی متر) لابیاپلاستی برای دختران باکره معمولا با لیزر انجام می شود که نیاز به ترمیم پرینه وجود نداشته باشد. همچنین در این شیوه، ردی از عمل جراحی باقی نمی ماند. با توجه به اینکه در سنین پایین، لابیاها آنچنان ضخیم نیستند، احتمال انجام پذیر بودن لابیاپلاستی بیشتر است و در نهایت، نتیجه با درصد موفقیت بیشتری انجام می گیرد.
 2. در مواردی که لابیا خیلی بزرگ است و در حقیقت طول آن تا محلی که لابیامینور (لابیای کوچک) به لابیای بزرگ متصل است بیشتر از 4 سانتی متر است، این عمل باید به صورت جراحی با بخیه های پلاستیکی انجام شود. پلاستیکی بودن بخیه ها باعث می شود که معمولا در این روش ردی از بخیه باقی نماند. اما در یکسری موارد نیاز است که همزمان با این جراحی، ناحیه پرینه هم ترمیم شود. زیرا شکل زیبایی که مد نظر است بهتر حاصل می شود، بدون اینکه ناهماهنگی در آن ایجاد گردد.
 3. کلیتوریس در حالت عادی معمولا خیلی بزرگ است و بعد از بلوغ هم رشد می کند و بزرگ تر می شود. این مسئله ممکن است حین ادرار و یا لباس پوشیدن، فرد را اذیت کند. بنابراین دخترانی که کلیتوریس بزرگی دارند، باید همزمان با لابیاپلاستی جراحی کلیتوریس را بر روی کلیتوریس انجام دهند. به این ترتیب، ترمیم این ناحیه صورت می گیرد. بنابراین این روش جراحی نیز برای دختران جوان بدون مانع است و می توانند به راحتی نسبت به انجام آن اقدام نمایند.

لازم است بدانید که معمولا لابیاپلاستی با هودوپلاستی با استفاده از لیزر انجام نمی شود. زیرا ممکن است رد جراحی در انتهای پروسه عمل باقی بماند. ولی می توان این ناحیه را با لیفت و کشیدگی به سمت بالا هدایت کرد و ترمیم را انجام داد. در این صورت اثری از بخیه هم دیده نمی شود. در این مورد نیز هرچه سن مراجعه کننده کمتر باشد، بهتر است؛ البته به شرط کامل شدن دوره بلوغ. زیرا ممکن است به تدریج افتادگی لابیاها تشدید یابد، کلیتوریس ضخیم تر شود و عمل را دشوار تر کند. در نتیجه با انجام گیری عمل جراحی جای اسکار باقی می ماند. اما در دختران معمولا تا سن 18 سالگی، رد اسکار باقی نمی ماند و عمل با نتیجه بسیار زیباتری انجام می شود.

آیا لابیاپلاستی در دختران موجب آسیب دیدگی بکارت می شود؟

معمولا جراح در طی عمل لابیاپلاستی برای دخترانی که باکره هستند، هیچ کاری به پرده بکارت ندارد. لابیاپلاستی در حقیقت در قسمت لابیامینور انجام می شود. حتی پرینورافی نیز در قسمت خارجی دستگاه تناسلی انجام می گیرد و ربطی به پرده بکارت ندارد. بنابراین این عمل هیچ گونه آسیبی به پرده بکارت وارد نمی کند.

حتی افرادی که شک دارند، می توانند پس از عمل به پزشکی قانونی مراجعه کنند تا مطمئن شوند که پرده بکارت آن ها هیچ آسیبی ندیده است. بر روی پرده بکارت رد اسکار هم باقی نمی ماند. زیرا در نواحی داخلی دستگاه تناسلی قرار دارد و لابیاها قسمت خارجی این اندام هستند. بنابراین جای هیچ نگرانی در زمینه آسیب دیدگی پرده بکارت وجود ندارد.

آیا دخترانی که عمل لابیاپلاستی کرده اند می توانند در آینده به روش طبیعی زایمان کنند؟

در مورد زایمان طبیعی خانم هایی که در دوران مجردی خود، عمل لابیاپلاستی انجام داده اند باید بگوییم که مانعی وجود ندارد و می توانند به صورت طبیعی زایمان کنند. این عمل بسیار سریع و در عرض 6 ماه ترمیم پیدا می کند و با توجه به اینکه اثر اسکار ناشی از جراحی باقی نمی ماند، مشخص نمی شود که عمل جراحی انجام گرفته است یا خیر.

اتفاقا جالب است بدانید که زایمان طبیعی و بارداری برای این دسته از افراد بسیار راحت تر خواهد بود. زیرا در شرایط نرمال، به دنبال بارداری ممکن است رشد لابیا افزایش یابد یا در دوره شیردهی نازک و حساس شود. این مشکلات برای دخترانی که عمل لابیاپلاستی را انجام داده باشند، وجود ندارد و یا با شدت بسیار کمتری خواهد بود. زیرا در این خانم ها لب های بزرگ وجود ندارد. بنابراین شخص هنگام زایمان آزرده نمی شود و به راحتی می توانند اپیزیوتومی، زایمان طبیعی و حاملگی موفقی را پشت سر بگذارند.

لابیاپلاستی قبل از بارداری و در دختران عوارض بسیار جالبی دارد. به عنوان مثال:

 • ریسک عفونت های هنگام بارداری و شیردهی به شدت کاهش می یابد.
 • احتمال سوزش و بروز درد و حساسیت ناحیه لابیا بعد از جراحی لابیاپلاستی، بسیار کم می شود.
 • احتمال تیرگی، سختی، اذیت شدن و ایجاد زخم در ناحیه تناسلی بعد از بارداری کاهش می یابد.

آیا لابیاپلاستی در دختران باکره می تواند در آینده موجب بروز اختلالات جنسی شود؟

طبق آماری که در اروپا انجام شده است، نشان داده شده که تنها 17 درصد از بانوانی که جراحی لابیاپلاستی انجام داده اند، به ارگاسم رسیده و احساسات جنسی آن ها برقرار است. اما چگونه می توان از بروز چنین مشکلاتی در زندگی آینده دختران مجرد و باکره جلوگیری نمود؟

در حقیقت لابیاپلاستی باید به گونه ای انجام شود که کوچک ترین آسیبی به کلیتوریس و عصب اصلی جنسی وارد نشود. نکته دومی که برای جلوگیری از چنین مشکلی وجود دارد به نقطه جی اسپات مربوط است. زیرا به تازگی کشف شده است که عصب آن با عصب کلیتوریس یکسان است.

گاهی اوقات این نقطه برجستگی لازم را ندارد و اختلالات جنسی بروز می کند. برای رفع این مشکل معمولا از تزریق فیلر یا ژل و گاهی چربی استفاده می شود تا بتوان آن را حین مقاربت در تماس قرار داد و اعصابش را به صورت مناسبی کنترل کرد تا ارگاسم صورت گیرد.

مزایای جراحی لابیاپلاستی در دختران باکره

همانطور که گفتیم این جراحی از سن 16 سالگی به بعد، مشروط بر تکمیل دوره بلوغ در دختران قابل انجام شدن است. از جمله مزایایی که این عمل جراحی در آینده برای آن ها به ارمغان می آورد عبارتند از:

 • بهبود فرم و ظاهر لابیاها
 • بارداری و زایمان راحت تر
 • بدون باقی ماندن اثر جراحی، انجام می شود.
 • هرچه زودتر انجام گیرد، نتایج مطلوب تری حاصل می شود.
 • احتمال بازگشت لابیاها به فرم اولیه وجود ندارد.
 • ماندگاری نتیجه ناشی از لابیاپلاستی ماندگار است.

مراقبت های لازم پس از لابیاپلاستی برای دختر خانم ها

نکات مراقبتی که پس از لابیاپلاستی برای دختران وجود دارد بسیار ساده و در عین حال مهم است که اگر هرچه بهتر رعایت شود، می تواند نتایج به مراتب بهتری را در پی داشته باشد. برخی از مهم ترین نکاتی که برای مراقبت از لابیاپلاستی توسط دکتر شیرین شمس توصیه می شود، به شرح زیر است:

 • استفاده از کمپرس یخ به مدت 48 ساعت پس از جراحی (چه با لیزر چه جراحی)
 • شستشو با آب خنک و شامپوی بچه به مدت 1 هفته تا 10 روز
 • استفاده از توالت فرنگی پس از جراحی لابیاپلاستی
 • پرهیز از انحام ورزش سنگین به مدت 40 روز پس از عمل
 • آهسته گام برداشتن حین پیاده روی، پرهیز از پرش، دویدن و سریع قدم زدن
 • استفاده از آنتی بیوتیک های خوراکی نیز به مدت 1 هفته
 • خودداری از پوشیدن لباس های تنگ
 • استفاده از پمادهای ترمیم کننده و پمادهایی که برای نرم شدن ناحیه تناسلی و ترمیم لابیا مناسب است به مدت 2 الی 3 هفته بعد از لابیاپلاستی. البته معمولا همراه با این پمادها، ژل های بی حس کننده نیز از سوی جراحی زیبایی زنان تجویز می شود که باید با گاز روی ناحیه مورد نظر استعمال شود. پس از آن هم لباس زیر باید پوشیده شود تا کاملا جذب گردد و احساس درد از بین برود.
 • در صورتی که لابیاپلاستی با جراحی انجام گرفته باشد، لازم است که این ناحیه به مدت 10 روز خشک باشد.
 • پرهیز از فعالیت های سنگین به مدت 10 روز پس از جراحی
 • پس از 10 روز بر اساس نظر پزشک، نیاز است که از کرم های ترمیم کننده در محل اسکار استفاده شود تا فرآیند ترمیم و بهبود فرد، سریع تر طی شود.
زایمان طبیعی بعد از جراحی لابیاپلاستی

کلام پایانی

با توجه به تمام مطالب فوق توصیه می شود که لابیاپلاستی در دختران باکره در سنین پایین تر و بعد از تکمیل بلوغ انجام گیرد. زیرا نتیجه ای به مراتب موفق تر حاصل خواهد شد و هیچ نگرانی از لحاظ بارداری، زایمان و آسیب دیدگی پرده بکارت وجود ندارد. البته برای اینکه خطرات و عوارض ناشی از این جراحی برای شما کاهش یابد، حین انتخاب جراح زنان، دقت نمایید تا پزشکی با تجربه در زمینه لابیاپلاستی را انتخاب نمایید.

برچسب ها:
دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
لابیاپلاستی با لیزر

لابیاپلاستی با لیزر

لابیاپلاستی با لیزر تکنیکی است که در روند جراحی پیاده سازی می شود و در آن از لیزر استفاده می شود. به همین دلیل در این تکنیک بسیاری از عوارض و پیامدهایی که در نتیجه ی بکار گیری تیغ یا چاقوی جراحی...

آیا باید قبل از لابیاپلاستی اصلاح کنم؟

آیا باید قبل از لابیاپلاستی اصلاح کنم؟

آیا باید قبل از لایاپلاستی شیو کنم؟ آیا اصلاح موهای زائئد لابیاها قبل از انجام جراحی الزامی است؟ بسیاری از بانوانی که قصد دارند برای این جراحی آماده شوند، این سوال را می پرسند . بنابراین در این...

آیا لابیاپلاستی بدون جراحی امکان پذیر است؟

آیا لابیاپلاستی بدون جراحی امکان پذیر است؟

لابیاپلاستی بدون جراحی چگونه انجام می شود؟ آیا می توان بدون جراحی و تنها با چند جلسه لابیاها را اصلاح کرد و آن را کوچک تر کرد؟ دراین مقاله اط سایت دکتر شیرین شمس قصد داریم به این مورد بپردازیم که...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 10 =