مدت زمان مطالعه ۱۵ دقیقه

واکسن گارداسیل

واکسن  گارداسیل واکسنی است که به منظور ایجاد ایمنی در برابر بیماری HPV استفاده می شود. این واکسن می تواند به محافظت در برابر انواع مختلفی از ویروس HPV کمک کند. واکسیناسیون علیه این بیماری به دلیل اینکه این ویروس ممکن است منجر به ایجاد سرطان دهانه رحم شود از اهمیت ویژه ایی برخوردار است. تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد واکسن گارداسیل بدانید.

واکسن گارداسیل

  HPV کوتاه شده واژه Human Papillomavirus است، یک ویروس رایج است که می تواند بسیاری از قسمت های بدن را در مردان و زنان درگیر کند. این ویروس بیش از صد نوع مختلف است که شامل نوع پرخطر (منجر به ایجاد سرطان می شود) و نوع کم خطر (منجر به ایجاد سرطان نمی شود) طبقه بندی می شود. این سرطان ها شامل سرطان واژن و فرج در زنان و یا سرطان مقعد یا آلت تناسلی مردان است. هدف واکسن گارداسیل پیگیری از ابتلا به نوع های پر خطر و کم خطر می باشد. به دلیل اینکه سرطان جز بیماری های جدی و خطرناک است، ایجاد ایمنی در مقابل ویروس اچ پی وی از اهمیت ویژه ایی برخوردار است.

واکسن HPV

Hpv چیست؟

همان طور که گفته شد، این بیماری از ویروس نشات می گیرد و دارای انواع پر خطر کم خطر می باشد. رایج ترین نوع خطرناک این ویروس، نوع HPV 16 و 18 است. نوع های کم خطر اچ پی وی ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند یا منجر به زگیل تناسلی شوند. انواع ویروس های 6 و 11 HPV دلیل اصلی ایجاد حدود 90 درصد زگیل های تناسلی هستند. سایر انواع  ممکن است پوست انگشتان، دست ها، دهان، گلو و صورت را آلوده و درگیر کنند.

نوع 31 و 33 در صورت ابتلا در سنین پایین و زیر 25 سال این ویروس می تواند خود به خود از بین برود، اما از نوع خطرناک می شود.

این ویروس در صورتی که بدن فرد ضعیف تر باشد قدرت تهاجم آن قوی تر می شود.  بنابراین در صورت وجود سیستم ایمنی قوی تر ممکن است این بیماری در کمتر از یک سال درمان شود.

در مورد درمان قطعی خشکی واژن بیشتر بدانید.

پیشگیری از بیماری HPV

واکسن گارداسیل، می تواند نوع 6، 11 که نوع کم خطر هستند پیشگیری می نماید. در صورتی که واکسن تزریق شود بدن در برابر نوع 16 و 18 که سرطان زا هستند نیز ایمن می شود.

برخی از واکسن های گارداسیل همین 4 نوع ویروس را پوشش می دهند. اما برخی می توانند تا 9 نوع ویروس را پیشگیری کنند.

در قدیم گفته می شد که باید این واکسن بین 9 تا 26 سال تزریق شود تا اثر بخشی بهتر داشته باشد. اما امروزه گفته می شود که در هر سنی تزریق این واکسن منجر به کم تهاجمی تر شدن ویروس در صورت ابتلا و کاهش خطر ابتلا به سرطان ها می گردد.

تزریق واکسن گارداسیل و مصونیت قطعی

خیر. بعد از تزریق واکسن احتمال ابتلا حتی به انواع پر خطر نیز وجود دارد. اما خطرات ابتلا به سرطان و تهاجمی شدن ویروس ها کاهش می یابد.

آیا تزریق واکسن گارداسیل خطرناک است؟

    همان طور که می دانید واکسن ها از ویروس زنده یا مواد عفونی نیستند و در واقع ویروس گشته شده یا ضعیف شده هستند. این واکسن ها واقعا موثر هستند و موجب به مصونیت می گردد.

دلیل ابتلا به سرطان بعد از انتقال ویروس HPV

این ویروس ها در افراد با سیستم ایمنی ضعیف منجر به تغییرات در سلول ها و سرطانی شدن آنها می گردد. این سرطان ها شامل سرطان دهانه رحم، واژن و فرج است.

    چه کسانی بیشتر در معرض سرطان رحم هستید؟

 • عوامل خطر ابتلا به بیماری سرطان دهانه رحم افرادی هستند که:
 • شما در صورتی که به نوع پر خطر این ویروس مبتلا هستید، ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به سرطان باشید.
 • افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند، بیشتر مستعد ابتلا به انواع سرطان های رحم در صورت آلودگی به ویروس اچ پی وی هستند.
 • در صورت وجود عفونت های مختلف نظیر تبخال، سیمپلکس، کلامیدیا و سوزاک بیشتر در معرض ابتلا به سرطان هستید.
 • در صورتی که با بیش از یک نفر ارتباط جنسی دارید و وجود  شرکای جنسی متعدد
 • افرادی که رابطه جنسی در نوجوانی و با سن کم شروع می کنند.
 • مصرف سیگار و الکل خطر ابتلا به سرطان ها را افزایش می دهد.

در مورد درمان ناباروری در زنان بیشتر بدانید.

طریقه انتقال ویروس HPV

این بیماری هم در زنان و هم در مردان شایع است. ویروس HPV از طریق ارتباط پوستی و در مواردی که تماس پوست به پوست مانند فعالیت جنسی زیاد است ممکن است منتقل شود. احتمال اینکه این ویروس از مادر به نوزاد برسد بسیار کم است. توجه به این نکته مهم است که این بیماری در صورت استفاده از توالت فرنگی یا دست زدن به اشیا انتقال نمی یابد.

علائم ابتلا به ویروس HPV

     اکثر افرادی که به بیماری HPV  دچار هستند، علامت یا نشانه خاصی را از خود بروز نمی دهند. اما شایع ترین علامت این بیماری وجود زگیل تناسلی است. این عفونت همچنین منجر به ایجاد زگیل در دهان، گلو یا سرطان دهان و حلق شوند. در صورت ابتلا به نوع خطرناک با آزمایش پاپ اسمیر و HPV DNA می توان امکان ابتلا به سرطان را تشخیص داد. از دیگر علامت های این بیماری می توان به وجود خونریزی غیر طبیعی واژینال و تغییرات در میزان، رنگ یا بوی ترشحات واژن اشاره کرد.

پیشگیری از HPV

آیا هر نوع زائده ایی زگیل تناسیلی است؟

هر نوع زائده ایی در صورتی که جدید ایجاد شود یا تغییر شکل داشته باشد، باید تحت نمونه برداری و آزمایش شود که تشخیص داده شود که آیا HPV است یا خیر.

آیا با فردی که زگیل تناسلی دارد می توان رابطه جنسی داشت؟

در صورت مشاهده زگیل تناسلی باید سریعا زائده برداشته شود. اما برداشتن این زگیل ها به معنی عدم ابتلا فرد به ویروس نیست. لذا افرادی که به این زگیل ها دچار هستند باید سیستم ایمنی خود را قوی کند تا بدن بتواند به طور قطع این ویروس را نابود کند. بنابراین ارتباط محافظت نشده با این افراد خطرناک است. محافظت حتی اگر با کاندوم باشد ممکن است به طور قطع نتواند از این ویروس پیشگیری کند.

آیا در صورت ابتلا به HPV  امکان درمان وجود دارد؟

بله. در صورت قوی کردن بدن، استفاده از میوه و سبزیجات، ورزش کردن و دوری از استرس و افسردگی و مصرف سیگار و الکل می توان این ویروس را شکست داد. بنابراین ضروری است غربالگری های دوره ایی انجام شود و سعی شود که آرامش حفظ شود تا بدن ما بتواند این ویروس را به طور کامل از بین ببرد.

کاندیدای مناسب تزریق واکسن گارداسیل

برای اثر بخشی قطعی واکسن گارداسیل بهتراست  در مردان و زنان 9 تا 26 ساله و ترجیحا پیش از ازدواج این تزریق انجام شود. واکسن گارداسیل تأثیر قابل توجهی در پیشگیری از سرطان دهانه رحم دارد. در صورتی که متاهل هستید یا سن بالای 26 سال دارید، بهتر است با پزشک خود پیش از تزریق واکسن گارداسیل مشورت کنید تا مطمین شوید که این واکسن برای شما موثر است.

کاندیدای نا مناسب تزریق واکسن HPV

 • در صورت ابتلا به حساسیت به واکسن
 • داشت بیماری ها و عفونت های خاص

     در کل برای تصمیم گیری برای تزریق واکسن ضروری است که با پزشک مشورت کنید و سپس تصمیم به تزریق بگیرید.

آیا عوارض جانبی واکسن HPV وجود دارد؟

عوارض واکس گارداسیل شامل:

 • درد
 • تورم خارش قرمزی در محل تزریق
 • تب
 • و…

در صورت ایجاد هر کدام از این موارد بهتر است با پزشک مشاوره گردد.

آیا واکسن ها برای پیشگیری از HPV کاملاً مؤثر هستند؟

     خیر. مانند هر واکسیناسیون، واکسیناسیون HPV 100% محافظت را تضمین نمی کند.  واکسیناسیون HPV جایگزین غربالگری معمول سرطان دهانه رحم نیست. زنانی که واکسن دریافت کرده‌اند همچنان تشویق می‌شوند که هر سه سال یک‌بار برای آزمایش پاپ (اگر بین ۲۵ تا ۲۹ سال سن دارید) یا آزمایش HPV هر پنج سال یک‌بار (اگر ۳۰ سال به بالا هستید) ادامه دهند.

کلام آخر

 ایجاد مصونیت در برابر ابتلا به ویروس HPV از مواردی است که باید به آن توجه ویژه شود. تزریق واکسن گارداسیل برای جلوگیری از ابتلا به انواع مختلف این بیماری و درمان سرطان زنان بسیار ضروری و حیاتی می باشد

سوالات متداول

برچسب ها:
دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
زگیل تناسلی و راهکار درمان آن

زگیل تناسلی و راهکار درمان آن

ویروس HPV مخفف Human Papillomavirus است که همان پاپیلومای انسانی است. با توجه به آلودگی هایی که می تواند ایجاد کند نه تنها در کشور ما بلکه در دنیا شیوع دارد. همانطور که می دانید زگیل های تناسلی...

خونریزی غیر طبیعی زنان و درمان آن

خونریزی غیر طبیعی زنان و درمان آن

در بسیاری از مواقع بیماران احساس میکنند خونریزی غیر طبیعی دارند. تشخیص خونریزی غیر طبیحی رحم با مراجعه به متخصص زنان و انجام بررسی های لازم صورت می پذیرد. بانوان لازم است بدانند بعد از هر بارداری،...

سریع ترین درمان زگیل تناسلی

سریع ترین درمان زگیل تناسلی

آیا می دانید سریع ترین راه درمان زگیل تناسلی چست و چگونه کنترل می شود؟ عفونت زگیل تناسلی یکی از عفونت‌های جنسی شایع است که نیاز به تشخیص و درمان صحیح دارد. در این مقاله، به سریع‌ترین راه‌های درمان...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 12 =