دکتر شیرین شمس / بیماری های زنان /  فشار خون در بارداری
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

 فشار خون در بارداری

شناخت اثر افزایش فشار خون در بارداری ، به دوره قبل از بقراط بر می گردد که به صورت تشنج در بارداری شناخته شده بود . فشار خون یا هیپرتانسیون ، شایع ترین عارضه طبی حاملگی با شیوع 1-5 در صد است . سابقه هیپرتانسیون مزمن یا بیماری کلیوی قبل از بارداری ، وقوع پره اکلامیسی ( مسمومیت حاملگی ) را به 25 درصد می رساند . پره اکلامپسی ، احتمال بروز سندرم دیسترس تنفسی بزرگسالان و خونریزی مغزی را مطرح می کند . این اختلال ممکن است موجب مرگ داخل رحمی جنین و مرگ و میر حول و حوش زایمان شود که علت آن می تواند نارسایی جفتی-رحمی و دکولمان جفت باشد . اکلامپسی با اضافه شدن تشنج به پره اکلامپسی مشخص می شود.

فشار-خون-در-بارداری

فشار-خون-در-بارداری

انواع فشار خون در بارداری

از نظر بالینی دو نوع اصلی هیپرتانسیون ( فشار خون ) در طی بارداری وجود دارد :

هیپرتانسیون مزمن و هیپرتانسیون ایجاد شده در بارداری

هیپرتانسیون مزمن یا قبل از بارداری وجود دارد یا تا 42 روز بعد از بارداری ادامه می یابد و هیپرتانسیون ایجاد شده در بارداری ، برای اولین بار در بارداری آغاز می شود . این دو نوع فشار خون می توانند به تنهایی یا همراهی با یکدیگر اتفاق بیفتد.

طبقه بندی اختلالات هیپرتانسیون بارداری

  1. هیپرتانسیون ایجاد شده در بارداری

هیپرتانسیون یا فشار خون حاملگی

هیپرتانسیون حاملگی یعنی 140/90mmhg>BP اولین بار در حاملگی که با پروتئینوری با ادم پاتولوژیک همراه نیست و حداکثر تا 12 هفته بعد از زایمان به حد نرمال برمی گردد . تشخیص نهایی آن بعد از زایمان است. افزایش سیستول به میزان 30mmHgو یا دیاستول به میزان 15 mmHg نسبت به قبل . امروز از این معیار استفاده نمی شود ، چون زنان دارای این معیار پیامدهای نامطلوب حاملگی را ندارند ، اما باید نظارت دقیق شوند.

بیشتر بدانیم
تاثیر چاقی در سلامتی زنان

پروتئینوری حاملگی

پروتئینوری بعد از هفته 20 بارداری در بیماری که پر.تئینوری و هیپرتانسیون نداشته است .

پره اکلامپسی

بروز فشار خون (>140/90 mmHg) و پروتئینوری بعد از هفته 20 بارداری یا در اوایل نفاس در زنی که قبلا فشار خون او طبیعی بوده است ؛ در صورت وجود بیماری تروفوبلاستیک ، پره اکلامپسی قبل از هفته 20 بارداری بروز می کند.

اکلامپسی

اگر تشنج به پره اکلامپسی اضافه شود به آن اکلامپسی گفته می شود.

فشار خون گذرا

افزایش فشار خون بدون نشانه های پره اکلامپسی اولین بار در حاملگی که تا 12 هفته بعد از زایمان به حد طبیعی برسد .

  1. هیپرتانسیون مزمن

فشار خون >140/90 mmHg قبل از حاملگی یا فشار >140/90 mmHg قبل از هفته 20 حاملگی که غیر قابل انتساب به بیماری تروفوبلاستیک حاملگی باشد یا فشار خونی که تا 42 روز بعد از نفاس ادامه یابد .

پره اکلامپسی / اکلامپسی اضافه شده به فشاتر خون مزمن

بروز پره اکلامپسی یا اکلامپسی در زن مبتلا به فشار خون مزمن .

کنترل فشار خون در بارداری

  • اندازه گیری فشار خون در وضعیت نشسته یا 30 درجه انحراف به سمت چپ .
  • بعد از این وضعیت ، اجازه استراحت به مدت حداقل 5 دقیقه .
  • انتخاب بازویی که همیشه از آن فشار گرفته می شده است .
  • قرار دادن بازو هم سطح قلب.
  • تناسب بازوبند فشارسنج با بازوی بیمار .
  • آهسته و یکنواخت خالی کردن فشار کاف .
  • گرفتن حداقل دو فشار خون به فاصله 6 ساعت .

 

برچسب ها:

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
اختلالات ارگاسم و بهترین روش های درمان

اختلالات ارگاسم و بهترین روش های درمان

اختلال ارگاسم در خانم ها به صورت ایجاد اشکال یا عدم توانایی آن ها برای رسیدن به ارگاسم حین مقاربت است که می تواند به دنبال استرس یا مشکلات زناشویی باشد. در آقایان این اختلالات به صورت تاخیر نعوذ و...

هر چه باید در مورد جراحی فیبروم رحم بدانید

هر چه باید در مورد جراحی فیبروم رحم بدانید

فیبروم رحم عبارت است از رشد غیر طبیعی و بیش از اندازه بافت های رحم در بانوان در بازه های سنی 25 تا 40 سالگی، که امکان باروری وجود دارد.  فیبروم رحم در واقع، غده های غیر سرطانی هستند که بافت های...

دانستنی های لازم دوران یائسگی

دانستنی های لازم دوران یائسگی

این مرحله از سن آدمی که دارای معنای خاصی در علم طب است، در میان عام به دوره یائسگی موسوم است که در آن مرحله زنان از دوره قاعدگی فارغ گشته و تمام حالات دوران نوجوانی از آنها رخت برمی بندد. این مرحله...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *