دکتر شیرین شمس / بیماری های زنان / تشخیص و درمان سرطان دهانه رحم چگونه صورت می گیرد؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

تشخیص و درمان سرطان دهانه رحم چگونه صورت می گیرد؟

Rate this post

سرطان دهانه رحم یا سرویکس یکی از انواع بیماری های شایع در بین زنان است. دهانه رحم در بخش پایانی رحم و در ناحیه لگنی زنان قرار دارد و موجب اتصال رحم به واژن می شود.

دهانه رحم در دوران بارداری زنان به طور کلی بسته می شود و تا هنگام زایمان این دهانه باز نمی شود. اما در مواردی زنان با ضعف دهانه رحم روبرو هستند و دهانه رحم حتی در طی بارداری باز می شود. در این موارد پزشکان دوخت دهانه رحم را پیشنهاد می کنند تا سقط صورت نگیرد.

در این مقاله می خواهیم که به طور اختصاصی به مساله سرطان دهانه رحم و نشانه های سرطان دهانه رحم بپردازیم.

سرطان دهانه رحم

همانطور که گفته شد دهانه رحم محلی است که رحم را به واژن متصل می کند. سرطان دهانه رحم به رشد سلول های سرطانی در بخش انتهایی رحم و در نزدیکی بخش واژن گفته می شود.

رشد غیر عادی و بی رویه سلول های دهانه رحم و تکثیر آن ها به شکل گیری توده های سرطانی می انجامد.

توده هایی که در بخش سرویکس ایجاد می شود دو نوع اند: خوش خیم، بدخیم.

توده های خوش خیم خطرناک نیستند و می توان آن ها را درمان و از پیشروی آن ها جلوگیری کرد. اما توده های سرطانی یا بدخیم احتمال متاستاز یا انتشار به بافت های بخش های کناری را دارند. در این شرایط وضعیت فرد وخیم می شود و باید برای روند درمان اقدام کند.

سرطان دهانه رحم چرا به وجود می آید؟

علت این بیماری به طور دقیق و قطعی مشخص نیست. ولی یکی از عوامل تاثیرگذاری که در این زمینه مطرح می شود این است که بروز این سرطان رابطه مستقیمی با ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی دارد.

البته به دلیل شواهدی که وجود دارد بسیاری از زنان مبتلا به ویروس hpv سرطان دهانه رحم را تجربه نمی کنند. بنابراین از اینجا روشن می شود که به جز این ویروس دلایل و عوامل دیگری در بروز و شکل گیری این سرطان دخیل هستند.

علائم و نشانه های سرطان دهانه رحم

علائم و نشانه های سرطان دهانه رحم

از جمله مهم ترین نشانه های بروز این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خونریزی در فاصله زمانی بین دو پریودی
 • خونریزی بعد از برقراری رابطه جنسی
 • خونریزی بعد از شستشوی واژن
 • خونریزی بعد از معاینات لگنی
 • در افراد مبتلا خونریزی های عادت ماهیانه طولانی تر از دوره های معمولی می باشد.
 • در افراد مبتلا خونریزی های عادت ماهیانه شدید تر از دوره های دیگر می باشد.
 • خونریزی بعد از دوران یائسگی
 • تجربه درد در هنگام رابطه جنسی

عوامل زمینه ساز بروز سرطان دهانه

برخی از عوامل هستند که احتمال بروز سرطان دهانه رحم را افزایش می دهند و شما باید از آن ها دوری کنید:

 • شروع رابطه جنسی از سنین پایین
 • داشتن روابط جنسی متعدد با افراد مختلف
 • سیستم ایمنی ضعیف
 • سیگار کشیدن

نحوه تشخیص سرطان دهانه رحم

روش های تشخیص سرطان دهانه رحم

برای تشخیص شکل گیری توده های سرطانی در دهانه رحم روش های مخلتفی وجود دارد که مهم ترین آن ها موارد زیر هستند:

تست پاپ اسمیر

در روش تست پاپ اسمیر می توان با برداشت بخش هایی از بافت دهانه رحم و انتقال آن ها به آزمایشگاه بافت رحمی را مورد بررسی و آزمایش قرار دهند.

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی وسیله ای است که مشاهده و معاینه دقیق نواحی رحمی را برای متخصصین زنان فراهم می کند. این وسیله همچون میکروسکوپ عمل می کند و بافت های غیرطبیعی با استفاده از این دستگاه قابل تشخیص هستند. اگر ظاهر و یا رنگ بافت های دهانه رحم غیر عادی باشد پزشک با بیوبسی یا برداشت بافت و ارسال آن به آزمایشگاه می تواند از بروز این سرطان آگاه شود.

در مورد جراحی لابیاپلاستی بیشتر بدانید.

انواع روش های درمانی سرطانه دهانه رحم

این بیماری همچون بسیاری از سرطان های دیگر از مرحله شدید تا ضعیف احتمال بروز و ظهور دارد. بنابراین روش های درمانی نسبت به مرحله بیماری تعیین می شود.

به طور کلی روش های مختلفی برای درمان وجود دارد که مهم ترین آن:

 • پرتو درمانی
 • شیمی درمانی
 • جراحی

نتیجه گیری

با توجه به شیوع بالای این بیماری در بین زنان مهم ترین توصیه ای که خواهیم داشت این است که حتما در فواصل زمانی مشخصی به بهترین متخصص زنان در تهران مراجعه کنید تا معاینات و بررسی های لازم در بخش دهانه رحم برای شما انجام شود.

در این شرایط در صورتی که با بیماری خاصی روبرو باشید روند درمان زودتر آغاز می شود. به میزانی که روند درمان به موقع آغاز شود احتمال موفقیت نتیجه درمان افزایش می یابد.

برچسب ها:
دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل

واکسن  گارداسیل واکسنی است که به منظور ایجاد ایمنی در برابر بیماری HPV استفاده می شود. این واکسن می تواند به محافظت در برابر انواع مختلفی از ویروس HPV کمک کند. واکسیناسیون علیه این بیماری به...

درمان سرطان سینه

درمان سرطان سینه

سرطان سینه، بیماری  است که به دلیل رشد سلول های بدخیم در غدد پستانی شناخته می شود. سرطان سینه می تواند در مردان و زنان ایجاد شود، اگرچه که زنان حدود 100 برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به...

درمان ولوودینیا چیست؟

درمان ولوودینیا چیست؟

هنگامی که صحبت از درمان درد مزمن فرج یا درمان ولوودینیا می شود، زنان از کلماتی مانند احساس سوزش، خارش استفاده می کنند. برخی این عارضه را شبیه حس ریختن اسید روی پوست گزارش می کنند. در مقاله ای که در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *