مدت زمان مطالعه ۱۳ دقیقه

زگیل تناسلی

ویروس HPV مخفف Human Papillomavirus است که همان پاپیلومای انسانی است. با توجه به آلودگی هایی که می تواند ایجاد کند نه تنها در کشور ما بلکه در دنیا شیوع دارد. همانطور که می دانید زگیل های تناسلی بسیار شایع است و معضلی است که الان بسیاری از افراد را درگیر کرده است. باید بدانید که زگیل های تناسلی توسط پیت های مختلف که بیش از 100 نوع پیت می باشد ایجاد می شود. زگیل های تناسلی می تواند بسیار آزار دهنده باشد، اما نگران نباشید زگیل های تناسلی می توانند خطرناک نباشند  و در صورتی که زود تشخیص داده شود، قابل درمان هستند. قابل درمان بودن زگیل های تناسلی به این معنا نیست که کاملا از بین برود. شاید شما در برخی از مقالات مطالعه کرده باشید که این ویروس تا آخر عمر در بدن می ماند. این گفته صحیح است.

زگیل تناسلی

در چه قسمتی از بدن زگیل تناسلی بیشتر دیده می شود؟

در خانم ها پوست اطراف عضو ژنیتال و مقعد این زگیل مشاهده می شود که  شامل وولو، واژن، مقعد می باشد و در آقایان در آلت تناسلی و بیضه ها این زگیل ها مشاهده می شود.

در مورد درمان ناباروری در زنان بیشتر بدانید.

راه های انتقال زگیل تناسلی

بیشترین راه انتقال از طریق پوست و ناحیه تناسلی می باشد . در 10 سال تصور بر این بود که این ویروس تنها از طریق رابطه جنسی قابل انتقال است . اما امروزه مشخص شده است که این ویروس می تواند در آب و بخار آن زنده و فعال احتمال دارد و به دنبال ضربه ها و تروماهایی که در اپیلاسیون ، لیزر موهای زائد ، استخر ، سونا ، افرادی که ورزش می کنند و لباسشان مرطوب است ، ممکن است این ویروس انتقال یابد . این بدان معنی نیست که نگران باشند این ویروس در همه جا وجود دارد . این ویروس به راحتی انتقال پیدا نمی کند .

عکس ویروس-hpv
عکس ویروس-hpv

این ویروس جزو عفونت هایی است که از طریق تماس جنسی مانند واژینال، مقعدی و چه دهانی قابل انتقال است. لزومی ندارد که حتما فرد این زگیل را داشته باشد و باعث انتقال این ویروس به شخص دیگر شود. بلکه حتی اگر این ویروس در بدن فرد وجود داشته باشد و هیچ زائده و زگیلی نداشته باشد می تواند این ویروس را به شخص دیگر انتقال داد. تماس زگیل با بدن شخص دیگر توسط تماس پوست به پوست به راحتی قابل انتقال است. راه دیگر انتقال ویروس، حین زایمان طبیعی است. هر چند راه این انتقال بسیار  نادر است اما باز احتمال انتقال زگیل تناسلی به نوزاد وجود دارد. بنابراین متخصص زنان توصیه می نماید تا افراد بارداری که به این بیماری مبتلا هستند، حتما از روش زایمان سزارین استفاده شود. داشتن زگیل تناسلی در دوره بارداری نباید سبب شود تا مادر دچار استرس شود.

مهمترین نکته این است که ممکن است فرد این ویروس در بدن فرد به  مدت ماه ها و سال وجود داشته و فرد با آن مبتلا شده باشد و در بدن مانده باشد. ولی سیستم ایمنی بدن فرد آن قدر قوی بوده که زگیل تناسلی نمایان نشودزمانی که سیستم ایمنی بدن فرد، تحت هر شرایطی مانند استرس زیاد، فعالیت بیش از حد بدن، خستگی، ابتلا به بیماری های مختلف مانند سرماخوردگی تضعیف شود، ممکن است که این زگیل ها خودشان را نشان دهند. بنابراین لزومی ندارد، زمانی که فرد متوجه این موضوع شود که به زگیل تناسلی مبتلاست، فرد مقابلش هم به این ویروس مبتلا شده باشد. ممکن است این ویروس در گذشته در بدن فرد وجود داشته و در حال حاضر خودش را نشان داده باشد.

آیا زگیل هایی که در نقاط دیگر بدن  مانند پوست صورت، دست و گردن زده می شود باعث بروز زگیل تناسلی می شود یا خیر؟

خیر، تیپ ویروس هایی که در قسمت های بیرونی بدن هستند با تیپ ویروس زگیل در ناحیه تناسلی کاملا متفاوت است. پس نگران این موضوع در خصوص آلودگی از طریق زگیل های قسمت های دیگر بدن مثلا تماس دست به نواحی دیگر بدن نباشید.

در مورد لابیاپلاستی بیشتر بدانید.

انواع ویروس زگیل تناسلی تا چه اندازه می توانند خطرناک باشند؟

زگیل های تناسلی انواع مختلفی دارد که شامل 100 نوع تایپ می باشد. در این بین 38 مورد آن قابل تشخیص می باشد. انواع شایع و پر خطر زگیل های تناسلی به راحتی قابل تشخیص و درمان هستند و اصلا جای نگرانی ندارد. با انجام یک بیوپسی ساده، متخصص زنان می تواند میزان ابتلا به این ویروس و نوع ویروس و درمان آن را متوجه شوند. برخی از این ویروس ها ممکن است باعث بروز آسیب به دهانه رحم شوند، که با تشخیص به موقع می توان به درمان آن اقدام نمود. برخی از این ویروس ها خطر پاپیلوم حنجره را افزایش می دهد. همچنین ممکن است برخی از این ویروس ها سبب شود تا فرد به سرطان مقعدی دچار شود. با تشخیص به موقع می توان به راحتی از جدی شدن این بیماری ها پیشگیری نمود.

این ویروس ها از شایع ترین و خطرناک ترین نوع زگیل های تناسلی هستند که ممکن است فرد دچار نگرانی شود. همانطور که گفته شد برای تعیین نوع ویروس نیاز است تا متخصص زنان اقدام به بیوپسی نماید تا نوع ویروس را تشخیص داده و اقدام به درمان نماید. دکتر شیرین شمس این مژده را می دهند که حتی اگر فرد به بیماری های جدی هم مبتلا باشند، با انجام یک جراحی ساده، بیوپسی ساده و کولپوسکوپی ساده می تواند این خطرات را از بدن خارج نماید. همچنین بعد از این عمل، دکتر شیرین شمس اطمینان خاطر کامل می دهند که خطرات پیرامون این زگیل های تناسلی کاهش می یابد. و کوچکترین خطری فرد را تهدید نمی نماید.

استرس از مهمترین علت بروز زگیل تناسلی است که با حفظ خونسردی می توان از بروز این امر جلوگیری نمود. همچنین دکتر شیرین شمس توصیه می نمایند که با داشتن زندگی سالم می توان احتمال بروز زگیل تناسلی را کاهش داد.

زگیل تناسلی دارای چه اشکالی است؟

این زگیل ها دارای اشکال متفاوتی است. برخی از این اشکال  زگیل تناسلی عبارتند از :

  • ممکن است زگیل ها کاملا صاف و یکنواخت باشند
  • ممکن است زگیل ها برجسته باشند.
  • ممکن است این زگیل ها دارای رنگی از صورتی کم رنگ تا تیره متغیر باشد.
  • زگیل ها ممکن است به صورت تکی و یا به شکل ضایعات گل کلمی مانند بروز کند.

بنابراین برای تشخیص و درمان زگیل های تناسلی توصیه می شود که حتما به متخصص زنان مراجعه شود. این بیماری با معاینه و انجام یک سری از آزمایشات با تجویز متخصص ، به راحتی میزان آلودگی به ویروس و راه های درمانی را می توان یافت و اقدام نمود.

در مورد لابیاپلاستی با لیزر بیشتر بدانید.

شیوع زگیل تناسلی

سالانه بیش از 360 هزار نفر به این ویروس مبتلا می شوند. بنابراین شیوع این ویروس و زگیل تناسلی خیلی زیاد می باشد. بنابراین نباید نگران این امر بود که چرا فرد به این ویروس مبتلا شده است.

تشخیص ویروس hvp

متاسفانه راه تشخیص قطعی از راه معاینه امکان پذیر نیست . ممکن است برخی از افراد به این ویروس مبتلا شده باشند در حالی که خود نمی دانند. برخی از انواع این ویروس مثل تیپ 6 و 11 یا زگیل تناسلی از طریق معاینه قابل تشخیص است که خوش خیم می باشد که عارضه ای ایجاد نمی کند .
بنابراین بهتر است جوانان برای اطمینان حتما آزمایش مربوط به ویروس hpv را انجام دهند تا مطمئن شوند این ویروس را دارند یا خیر .

آیا ویروس hpv منجر به سرطان می شود؟

خوشبختانه انواع زیادی از این ویروس همان طور که گفتیم سرطانی ایجاد نمی کند . انواع پرخطر این ویروس که شامل تیپ 16 و 18 می باشد ممکن است با بدخیمی ها مانند سرطان دهانه رحم و مقعد همراه باشند که خطرناک است و بیشتر سرویکس را درگیر می کند.

07:11
truncate dir-rtl

ویروس hpv

پیشگیری از زگیل تناسلی

امروزه برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس واکسنی به نام گارداسیل وجود دارد . این واکسن برای 4 نوع از این ویروس می باشد . تیپ های 6 ، 11 ، 16 و 18 را پوشش می دهد . البته واکسن برای تیپ 9 وجود دارد که هنوز در کشور ما وارد نشده است.

تزریق واکسن

مهمترین روش پیشگیری از ابتلا به ویروس و زگیل تناسلی که امروزه بسیار متداول هم می باشد، استفاده از واکسن زگیل تناسلی است. اسم این واکسن گارداسیل می باشد و این واکسن در 3 نوبت تزریق می شود. قبلا توصیه می شد تا افراد زیر 26 سال این واکسن را تزریق نمایند. امروزه معتقدند که تمامی افرادی که در خطر ابتلا به این ویروس هستند باید این واکسن را تزریق نمایند و تزریق این واکسن در افراد می توان بسیار کمک کننده باشد.

سن تزریق واکسن hpv

دکتر شیرین شمس متخصص زنان و جراح زیبایی زنان توصیه می کند این واکسن را دختران و پسران جوان از سنین 11 تا 26 سالگی تزریق کنند . نیاز به انجام آزمایش قبل از تزریق واکسن گارداسیل نمی باشد.

مراحل تزریق واکسن گارداسیل

به طور کلی این واکسن باید در سه مرحله تزریق شود :
1. مرحله اول : تزریق بار اول
2. مرحله دوم : سه ماه بعد از تزریق اول
3. مرحله سوم : 6 ماه بعد از تزریق دوم
در صورتی که واکسن در سن پایین تر از 15 سال تزریق شود در دو دوز با فاصله 6 ماه انجام شود و دیگر نیا به تزریق در سه دوز نمی باشد .

آیا تزری واکسن hpv عوارض دارد؟

این واکسن سالها در دنیا و کشور ما انجام شده است و تا کنون گزارشی مبنی بر عوارض گزارش نشده است .

جلوگیری از رابطه جنسی پرخطر

حتما در هنگام برقراری رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید . همچنین از داشتن شریک های جنسی متعدد خودداری کنید . همانطور که گفته شد ممکن است زگیل های تناسلی نمایان نباشد و هنوز ضایعه ایی روی پوست فرد تشکیل نداشته باشد اما فرد ناقل ویروس hpv باشد . که به راحتی می تواند آن را با داشتن رابطه مقعدی، دهانی و اینترکورس انتقال دهد.

روش های ساده برای پیشگیری از واکسن hpv

بسیاری از مردم از این بیماری ترس دارند . به راحتی می توان از ابتلا به ویروس hpv جلوگیری کرد . یکی از این روش ها تغذیه مناسب است . کلم بروکلی ، گیاهان سبز ، سیر ، فلفل سبز ، گو.جه فرنگی ، غذاهایی که ترکیباتی از ویتامین b ، ویتامین C و کلسیم دارند از غذاهایی هستند که برای پیشگیری از این ویروس مناسب هستند . توصیه می شود از مصرف غذاهای فست فود و سس خودداری شود .

روش های درمانی زگیل تناسلی و انتخاب بهترین روش

 در وهله اول برای درمان این زگیل ها باید به متخصص زنان مراجعه شود. در صورت درمان به راحتی می توان از انتقال این ویروس جلوگیری نمود. به همین دلیل توصیه می شود تا این زگیل ها بر داشته شود  و از تماس و یا خاراندن این زگیل ها اجتناب شود.به منظور جلوگیری از انتقال و انجام درمان دست ها و ناخن ها را قبل و بعد از اجابت مزاج به درستی و کامل شستشو داده شود.

پماد های موضعی

برای درمان از کرم های مخصوصی به عنوان پروفیلاکسی استفاده می شود که باید پزشک آن را تجویز نماید تا بتوان استفاده کرد. این کرم ها به منظور پیشگیری و درمان مورد استفاده قرار می گیرد. نوبت استفاده از کرم ها به طور متوسط بین 3 تا 4 بار در هفته می باشد.

برخی از مواد شیمیایی و یا اسید هایی هستند که برای برداشتن زائده زگیل مورد استفاده قرار می گیرد. از این مواد فقط هفته ای یکبار مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از این مواد سبب می شود تا زگیل ها بعد از گذشت چند هفته از بین خواهد رفت.

روش کرایوتراپی

در این روش، زگیل ها را فیرز می نمایند. در استفاده از این روش ممکن است برای درمان نیاز باشد این عمل چندین بار تکرار شود تا به نتیجه معقولی رسید. با استفاده از این روش زگیل ها از بین خواهد رفت. متخصصان بر این باروند که این روش ایمن ترین روش برای کاهش و از بین بردن زگیل های تناسلی است.

زگیل تناسلی

لیزر تراپی

در این روش زگیل تناسلی را  به کمک لیزر بر می دارند. با استفاده از این روش می توان سریع تر زگیل ها و زائده ها را برداشت. همچنین با استفاده از این روش بخارات خارج شده از زگیل ها و میزان انتشار آلودگی ها کمتر می باشد. ولی بعد از استفاده از این روش باید ساکشن قوی مورد استفاده قرار گیرد تا از انتشار آلودگی فرد به افراد دیگر و پزشک به طور چشم گیری کاهش یابد.

در طول درمان توصیه می شود که 

  • توصیه می شود تا از کشیدن سیگار و قلیان اجتناب شود.
  • در رژیم غذایی خود از گیاهان و سبزیجات تازه استفاده نمایید.
  • نظافت و بهداشت فردی را به بهترین وجه ممکن حفظ و رعایت نمایید.
  • استفاده از کاندوم در زوجین توصیه می شود. رعایت این نکته فقط کمک به کاهش انتقال زگیل تناسلی می نماید.

سوالات متداول

برچسب ها:
دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
کیست تخمدان و هر آنچه درباره آن باید بدانید

کیست تخمدان و هر آنچه درباره آن باید بدانید

کیست تخمدان در خانم ها، ممکن است به دلایل مختلفی بروز کند. به علاوه این بیماری به دسته ها و انواع مختلفی تقسیم می شود که کسب اطلاعات کافی در خصوص هر یک از آن ها لازم و ضروری است. بیمارانی که به این...

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم یا سرویکس یکی از انواع بیماری های شایع در بین زنان است. دهانه رحم در بخش پایانی رحم و در ناحیه لگنی زنان قرار دارد و موجب اتصال رحم به واژن می شود. سرطان دهانه رحم یا سرطان رحم، یک...

جراحی فیبروم رحم 100% تضمینی

جراحی فیبروم رحم 100% تضمینی

جراحی فیبروم رحم عبارت است از درمان رشد غیر طبیعی و بیش از اندازه بافت های رحم در بانوان که در بازه های سنی 25 تا 40 سالگی، اتفاق می افتد.  فیبروم رحم در واقع، غده های غیر سرطانی هستند که بافت...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *