دکتر شیرین شمس / جراحی زیبایی زنان / کاربرد پلاسما در زیبایی زنان
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

کاربرد پلاسما در زیبایی زنان

در ابتدا باید توضیح دهیم که پلاسما چیست؟ پلاسما در حقیقت نوع چهارم ماده است. ماده شامل سه فرم جامد، مایع و گاز است ولی متوجه شده ایم که فرم چهارمی از ماده وجود دارد با نام پلاسما که پر از الکترون ها و ملکول های فعال و یون های منفی است که در طبیعت فعالیت زیادی دارد و زمانی که رعد و برق اتفاق می افتد، متوجه می شویم که پلاسما با انرژی زیادی وجود دارد. در مبحث پلاسما ما بخش پلاسما را که حاوی ملکول هایی است که جنب جوش خیلی بالایی دارند، جدا می کنیم. مصارف بسیار زیادی برای پلاسما وجود دارد. برای استریل کردن لوازم و قطعات پزشکی، ترمیم زخم ها، از بین بردن سلول های سرطانی، درمان عفونت های چشمی، پردازش بیماری های پوستی، در ایمپلنت های مختلفی که در بدن قرار داده می شود و مباحث دندانپزشکی از پلاسما استفاده می شود.

انواع پلاسما و طریقه استفاده از آن

پلاسما به سه شکل مختلف وجود دارد. پلاسمای گرم یا اسپارک پلاسما شکل خاصی از اختلاف پتانسیل بالا هست که بین قطب مثبت و منفی ایجاد می شود و هوا را یونیزه می کند و در نتیجه یک انرژی بسیار بالایی همراه با الکترون های منفی ایجاد می شود. این مورد همراه با گرما هست و در نتیجه باعث ایجاد یک سری میکروبرن و سوختگی سطحی روی پوست می شود. به دلیل اینکه سریعاً کربنیزه می شود دیگر به لایه های زیرین پوست نفوذ نمی کند و ضایعات سطحی روی پوست ایجاد می شود.

نوع دیگر پلاسما جت سرد یا کولد پلاسما است. در اینجا اختلاف پتانسیل بالا داریم ولی چون با استفاده از یک جریان گاز بی اثر مانند هلیوم اختلاف پتانسیل ایجاد می شود، تغییر درجه حرارت نداریم. یعنی گرما و بخاری ایجاد نمی شود. درجه حرارت 25 تا 35 درجه است و این اختلاف گاز یونیزه ایجاد می شود. معمولاً این نوع پلاسمای سرد بیشتر در مصارف دندانپزشکی به کار می رود و چون از گازهای بی اثر استفاده می شود هزینه آن ها مقداری بالا است.

کاربرد پلاسما در زیبایی زنان

کاربرد پلاسما در زیبایی زنان

نوعی دیگر از پلاسما با اختلاف پتانسیل بالایی که ایجاد می کند بین الکترون که در حقیقت با یک سطح لایه دی الکترید پوشیده شده است و باعث می شود که جریان الکترود ها برقرار نشود و در نتیجه درجه حرارت بالا نرود. یعنی یک پلاسمای سرد ایجاد می شود بدون نیاز به وجود گاز. در حقیقت یون ها و گونه های فعال در اینجا به دلیل اینکه الکترود ها پوشش دارد و هوایی که بین الکترود ها وجود دارد یونیزه می شود. یون های منفی اثر شان را می گذارند ولی چون الکترود منفی پوشش دارد دیگر ایجاد گرما ندارد. هر کدام از این موارد مصارف مختلفی دارند.

بیشتر بدانیم
عمل زیبایی کلیتوریس (هودوپلاستی) چیست و چه تاثیری در روابط جنسی دارد؟

حوزه های کاربردی پلاسما

حوزه های کاربرد پلاسما بسیار مختلف است:

  • برای جوانسازی پوست
  • برای انعقاد خون
  • برای از بین بردن عفونت ها

در حوزه های مذکور می توان از هر سه نوع پلاسما استفاده کرد. ولی معمولاً برای ترمیم زخم های مزمن که به طور طولانی مدت وجود داشتند و به درمان جواب ندارند برای مثال زخم پای دیابتی از کلد پلاسما یا DBD پلاسما می توان استفاده کرد. برای ترمیم زخم های مزمن که مدت زمان طولانی وجود دارند، عفونت هایی که طولانی مدت وجود دارند و به درمان پاسخ ندادند، از کلد پلاسما یا DBD پلاسما استفاده می شود. سلول های سرطانی یا دندانپزشکی از کلد پلاسما استفاده می شود. در موارد ایمپلنت از پلاسمای گرم استفاده می شود.

حال درباره فرایند پلاسما پن یا پلاسمای گرم یا اسپارک پلاسما که به عناوین دیگری مانند دستگاه پلکسر شناخته می شود، می خواهیم صحبت کنیم و درباره کاربرد آن در زیبایی زنان صحبت کنیم. در این تکنیک دستگاه را به سطح بیولوژیک مانند پوست نزدیک می کنیم. یک فاصله هوایی بین دستگاه هست و باعث می شود یک جریان الکترون بین الکترود و پوست برقرار شود. یکسری واکنش های خاص ایجاد می شود. می توان با این گرما و انرژی برای برداشتن خال، زگیل و ضایعاتی که روی پوست وجود دارد، مانند کک و مک مشابه لیزر عمل کنیم. این مورد در یک جلسه نهایتاً دو جلسه انجام می شود. یک سوزش خفیف وجود دارد و اثر آن یک روز تا یک هفته بعد از بین می رود.

اسکار و ضایعه ای ایجاد نمی شود و نواحی سریع بهبود می یابد. در حقیقت یک جریان الکترونی بین پروب و پوست برقرار می شود تا اگر ضایعه ای وجود دارد برداشته شود. انرژی که وجود دارد قسمت های داخلی را جمع می کند و باعث می شود سلول ها سریعاً به گاز تبدیل بشوند و میکروبرن ها باعث می شود که چروک خوردگی های سطحی که حالت پنجه کلاغی دور چشم وجود دارد و چروک خوردگی ها در ناحیه لابیاماژور با این حالت میکروبرن ها از بین برود و حالت کشش در پوست ایجاد شود و از جمع شدگی پیشگیری شود.

بیشتر بدانیم
7 مورد از شگفت انگیزترین روش های جراحی زیبایی واژن

خوبی این روش این است که لایه سطحی کربنیزه می شود ولی به لایه های عمیق تر نفوذ نمی کند ولی انرژی حاصل از پلاسما به لایه های زیرین می رسد و باعث لیفت و بازسازی و جوانسازی پوست می شود. از پلاسما پن برای از بین بردن اسکار ها و محل زخم، زگیل ها و چروک ها و استرچ مارک ها و شل شدگی های پوست و در موارد بلفاروپلاستی، در داخل بینی برای کوچک کردن بینی و امروزه در مبحث زنان برای جمع تر شدن لابیا ها استفاده می شود. معمولاً در یک نوبت برای لابیاپلاستی جواب نمی دهد و نیاز به چندین جلسه است. نیاز به کلاژن سازی است تا چروک خوردگی ها از بین برود.

در کارهای دیگری مانند درمان کورک، آکنه و اسکارهای بسیار قدیمی از پلاسما کمک گرفته می شود. نواحی که چسبندگی وجود دارد با سوزن های دستگاه سابسیژن باز می شوند و کربوکسی تراپی انجام می شود. تا عایقی ایجاد شود و بافت دوباره دچار چسبندگی نشود. و سپس بافت را پلاسما تراپی می کنند تا اسکار به طور کامل از بین برود. بهترین درمان برای جوش های صورت که حالت فرورفتگی دارد به صورت همزمان انجام می شود و بعد می توان برای یک الی دو هفته بعد درمان را تکرار کرد

از پلاسما پن برای از بین بردن تاتو یا میکروپیگمنتیشن، خال، کورک و زگیل ها، میخچه ، بلفاروپلاستی و رفع چروک ها می توان استفاده کرد. در عمل بلفاروپلاستی در منطقه ی که پوست شل و آویزان دارد کاملاً برداشته می شود. ولی در برخی موارد می توان بدون جراحی و با پلاسما به صورت زیگزاگ اقدام کرد و در بین نواحی که سوختگی ها یا میکروبرن ها ایجاد می شود، نقاط سالمی وجود دارد. کلاژن سازی در این نواحی صورت می گیرد. حالت لیفت ایجاد می شود و جمع شدن پوست اتفاق می افتد. در نتیجه افتادگی پوست را برطرف می کند. کاربرد این روش در لابیاماژور و لابیامینور هم وجود دارد.

بیشتر بدانیم
جوانسازی واژن با کربوکسی تراپی چگونه انجام می شود؟

در مواردی که خال یا ضایعه ای وجود دارد، یا در صورتی که نخواهیم از کرایوتراپی برای بیمار مبتلا به زگیل تناسلی استفاده کنیم، هم از پلاسما پن استفاده می شود. زیرا در این روش بخاری ایجاد نمی شود و خطری برای پزشک و بیمار ندارد. کرایوتراپی نیاز به جلسات زیادی دارد تا خال و زگیل برداشته شود. بهترین روش استفاده از پلاسما است. در صورتی که خال عمقی باشد می توان چند روز بعد درمان را تکرار کرد. در پلاسما پن می توان حالت اسکنینگ کرده و چروک های سطحی روی پوست برداشته شود و به صورت عمقی تر صورت را لیفت کنیم. عمق نفوذ در مواردی که از پلاسما استفاده می کنیم از تمام روش ها حتی از روش CO2 کمتر است. استفاده از پلاسما پن معمولاً در یک جلسه انجام می شود.

برچسب ها:

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
لیزر ژولیت چیست؟

لیزر ژولیت چیست؟

لیزر واژینال انواع مختلفی دارد. یکی از آن ها لیزر ژولیت است که برای درمان مشکلاتی مانند رفع خشکی واژن و اختلالات ادراری کاربرد دارد. در این نوع لیزر از دو لیزر اربیوم و CO2 استفاده می شود که با طول...

لیزر واژینال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

لیزر واژینال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

امروزه لیزر با کاربردهای فراوانی که دارد در بسیاری از زمینه های پزشکی ورود کرده است که یکی از متداول ترین آن ها، جوانسازی واژن است. لیزر واژینال روشی غیرتهاجمی است که بدون ایجاد درد و اسکار می تواند...

در مورد عمل لابیاپلاستی ترمیمی چه می دانید؟

در مورد عمل لابیاپلاستی ترمیمی چه می دانید؟

بسیاری از خانم ها که عمل لابیاپلاستی را انجام می دهند، ممکن است دچار مشکلاتی از لحاظ ظاهر و یا عملکرد اندام تناسلی پیدا کنند که برای رفع آن ها، نیاز به عمل ترمیم لابیاپلاستی دارند. در این روش جراحی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *