دکتر هلاله خوشبخت 4 جراحی زیبایی زنان 4 کاربرد پلاسما در زیبایی زنان
1 min read

کاربرد پلاسما در زیبایی زنان

در ابتدا باید توضیح دهیم که پلاسما چیست؟ پلاسما در حقیقت نوع چهارم ماده است. ماده شامل سه فرم جامد، مایع و گاز است ولی متوجه شده ایم که فرم چهارمی از ماده وجود دارد با نام پلاسما که پر از الکترون ها و ملکول های فعال و یون های منفی است که در طبیعت فعالیت زیادی دارد و زمانی که رعد و برق اتفاق می افتد، متوجه می شویم که پلاسما با انرژی زیادی وجود دارد. در مبحث پلاسما ما بخش پلاسما را که حاوی ملکول هایی است که جنب جوش خیلی بالایی دارند، جدا می کنیم. مصارف بسیار زیادی برای پلاسما وجود دارد. برای استریل کردن لوازم و قطعات پزشکی، ترمیم زخم ها، از بین بردن سلول های سرطانی، درمان عفونت های چشمی، پردازش بیماری های پوستی، در ایمپلنت های مختلفی که در بدن قرار داده می شود و مباحث دندانپزشکی از پلاسما استفاده می شود.

انواع پلاسما و طریقه استفاده از آن

پلاسما به سه شکل مختلف وجود دارد. پلاسمای گرم یا اسپارک پلاسما شکل خاصی از اختلاف پتانسیل بالا هست که بین قطب مثبت و منفی ایجاد می شود و هوا را یونیزه می کند و در نتیجه یک انرژی بسیار بالایی همراه با الکترون های منفی ایجاد می شود. این مورد همراه با گرما هست و در نتیجه باعث ایجاد یک سری میکروبرن و سوختگی سطحی روی پوست می شود. به دلیل اینکه سریعاً کربنیزه می شود دیگر به لایه های زیرین پوست نفوذ نمی کند و ضایعات سطحی روی پوست ایجاد می شود.

نوع دیگر پلاسما جت سرد یا کولد پلاسما است. در اینجا اختلاف پتانسیل بالا داریم ولی چون با استفاده از یک جریان گاز بی اثر مانند هلیوم اختلاف پتانسیل ایجاد می شود، تغییر درجه حرارت نداریم. یعنی گرما و بخاری ایجاد نمی شود. درجه حرارت 25 تا 35 درجه است و این اختلاف گاز یونیزه ایجاد می شود. معمولاً این نوع پلاسمای سرد بیشتر در مصارف دندانپزشکی به کار می رود و چون از گازهای بی اثر استفاده می شود هزینه آن ها مقداری بالا است.

کاربرد پلاسما در زیبایی زنان

کاربرد پلاسما در زیبایی زنان

نوعی دیگر از پلاسما با اختلاف پتانسیل بالایی که ایجاد می کند بین الکترون که در حقیقت با یک سطح لایه دی الکترید پوشیده شده است و باعث می شود که جریان الکترود ها برقرار نشود و در نتیجه درجه حرارت بالا نرود. یعنی یک پلاسمای سرد ایجاد می شود بدون نیاز به وجود گاز. در حقیقت یون ها و گونه های فعال در اینجا به دلیل اینکه الکترود ها پوشش دارد و هوایی که بین الکترود ها وجود دارد یونیزه می شود. یون های منفی اثر شان را می گذارند ولی چون الکترود منفی پوشش دارد دیگر ایجاد گرما ندارد. هر کدام از این موارد مصارف مختلفی دارند.

حوزه های کاربردی پلاسما

حوزه های کاربرد پلاسما بسیار مختلف است:

  • برای جوانسازی پوست
  • برای انعقاد خون
  • برای از بین بردن عفونت ها

در حوزه های مذکور می توان از هر سه نوع پلاسما استفاده کرد. ولی معمولاً برای ترمیم زخم های مزمن که به طور طولانی مدت وجود داشتند و به درمان جواب ندارند برای مثال زخم پای دیابتی از کلد پلاسما یا DBD پلاسما می توان استفاده کرد. برای ترمیم زخم های مزمن که مدت زمان طولانی وجود دارند، عفونت هایی که طولانی مدت وجود دارند و به درمان پاسخ ندادند، از کلد پلاسما یا DBD پلاسما استفاده می شود. سلول های سرطانی یا دندانپزشکی از کلد پلاسما استفاده می شود. در موارد ایمپلنت از پلاسمای گرم استفاده می شود.

حال درباره فرایند پلاسما پن یا پلاسمای گرم یا اسپارک پلاسما که به عناوین دیگری مانند دستگاه پلکسر شناخته می شود، می خواهیم صحبت کنیم و درباره کاربرد آن در زیبایی زنان صحبت کنیم. در این تکنیک دستگاه را به سطح بیولوژیک مانند پوست نزدیک می کنیم. یک فاصله هوایی بین دستگاه هست و باعث می شود یک جریان الکترون بین الکترود و پوست برقرار شود. یکسری واکنش های خاص ایجاد می شود. می توان با این گرما و انرژی برای برداشتن خال، زگیل و ضایعاتی که روی پوست وجود دارد، مانند کک و مک مشابه لیزر عمل کنیم. این مورد در یک جلسه نهایتاً دو جلسه انجام می شود. یک سوزش خفیف وجود دارد و اثر آن یک روز تا یک هفته بعد از بین می رود.

اسکار و ضایعه ای ایجاد نمی شود و نواحی سریع بهبود می یابد. در حقیقت یک جریان الکترونی بین پروب و پوست برقرار می شود تا اگر ضایعه ای وجود دارد برداشته شود. انرژی که وجود دارد قسمت های داخلی را جمع می کند و باعث می شود سلول ها سریعاً به گاز تبدیل بشوند و میکروبرن ها باعث می شود که چروک خوردگی های سطحی که حالت پنجه کلاغی دور چشم وجود دارد و چروک خوردگی ها در ناحیه لابیاماژور با این حالت میکروبرن ها از بین برود و حالت کشش در پوست ایجاد شود و از جمع شدگی پیشگیری شود.

خوبی این روش این است که لایه سطحی کربنیزه می شود ولی به لایه های عمیق تر نفوذ نمی کند ولی انرژی حاصل از پلاسما به لایه های زیرین می رسد و باعث لیفت و بازسازی و جوانسازی پوست می شود. از پلاسما پن برای از بین بردن اسکار ها و محل زخم، زگیل ها و چروک ها و استرچ مارک ها و شل شدگی های پوست و در موارد بلفاروپلاستی، در داخل بینی برای کوچک کردن بینی و امروزه در مبحث زنان برای جمع تر شدن لابیا ها استفاده می شود. معمولاً در یک نوبت برای لابیاپلاستی جواب نمی دهد و نیاز به چندین جلسه است. نیاز به کلاژن سازی است تا چروک خوردگی ها از بین برود.

در کارهای دیگری مانند درمان کورک، آکنه و اسکارهای بسیار قدیمی از پلاسما کمک گرفته می شود. نواحی که چسبندگی وجود دارد با سوزن های دستگاه سابسیژن باز می شوند و کربوکسی تراپی انجام می شود. تا عایقی ایجاد شود و بافت دوباره دچار چسبندگی نشود. و سپس بافت را پلاسما تراپی می کنند تا اسکار به طور کامل از بین برود. بهترین درمان برای جوش های صورت که حالت فرورفتگی دارد به صورت همزمان انجام می شود و بعد می توان برای یک الی دو هفته بعد درمان را تکرار کرد

از پلاسما پن برای از بین بردن تاتو یا میکروپیگمنتیشن، خال، کورک و زگیل ها، میخچه ، بلفاروپلاستی و رفع چروک ها می توان استفاده کرد. در عمل بلفاروپلاستی در منطقه ی که پوست شل و آویزان دارد کاملاً برداشته می شود. ولی در برخی موارد می توان بدون جراحی و با پلاسما به صورت زیگزاگ اقدام کرد و در بین نواحی که سوختگی ها یا میکروبرن ها ایجاد می شود، نقاط سالمی وجود دارد. کلاژن سازی در این نواحی صورت می گیرد. حالت لیفت ایجاد می شود و جمع شدن پوست اتفاق می افتد. در نتیجه افتادگی پوست را برطرف می کند. کاربرد این روش در لابیاماژور و لابیامینور هم وجود دارد.

در مواردی که خال یا ضایعه ای وجود دارد، یا در صورتی که نخواهیم از کرایوتراپی برای بیمار مبتلا به زگیل تناسلی استفاده کنیم، هم از پلاسما پن استفاده می شود. زیرا در این روش بخاری ایجاد نمی شود و خطری برای پزشک و بیمار ندارد. کرایوتراپی نیاز به جلسات زیادی دارد تا خال و زگیل برداشته شود. بهترین روش استفاده از پلاسما است. در صورتی که خال عمقی باشد می توان چند روز بعد درمان را تکرار کرد. در پلاسما پن می توان حالت اسکنینگ کرده و چروک های سطحی روی پوست برداشته شود و به صورت عمقی تر صورت را لیفت کنیم. عمق نفوذ در مواردی که از پلاسما استفاده می کنیم از تمام روش ها حتی از روش CO2 کمتر است. استفاده از پلاسما پن معمولاً در یک جلسه انجام می شود.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر شیرین شمس

داراي بورد تخصصي جراحی (زنان و زایمان) کسب رتبه ممتاز از دانشگاه سراسری از سال 1376 مشغول به کار بوده و بيش از 10000 عـــمل جراحي داشته اند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + ده =

Call Now Buttonتماس بگیرید