دکتر شیرین شمس / بیماری های زنان / درمان ولوودینیا چیست؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

درمان ولوودینیا چیست؟

هنگامی که صحبت از درمان درد مزمن فرج یا درمان ولوودینیا می شود، زنان از کلماتی مانند احساس سوزش، خارش استفاده می کنند. برخی این عارضه را شبیه حس ریختن اسید روی پوست گزارش می کنند. در مقاله ای که در مجله بین المللی سلامت زنان منتشر شده است، درد مزمن فرج 16 درصد از زنان را تحت تأثیر قرار می دهد و 8 درصد در تمام طول زندگی خود ولوودینیا را تجربه می کنند. این وضعیت شدید بر روابط تأثیر می گذارد، باعث ایجاد اضطراب و افسردگی می شود و کیفیت زندگی زنان را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. خبر خوب این است که گزینه های درمان درد واژن در دسترس است. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در مورد درمان درد مزمن فرج بدانید.

درد مزمن فرج یا ولوودینیا چیست؟

ولوودینیا درد شدید در ناحیه فرج بدن بدون علت قابل شناسایی است. فرج ناحیه حساسی در بدن زن است که شامل انتهای عصبی و بافت واژن در اطراف ورودی واژن است. فرج همچنین لابیا بزرگ (چین‌های بیرونی پوست) و لابیا مینور (چین‌های داخلی پوست) را در بر می‌گیرد. این بخش شامل بافت فرج منتهی به دهلیز، یک چین داخلی یا فضای قبل از ورودی واژن است. یکی دیگر از بخش های مهم فرج، کلیتوریس است. کلیتوریس در انتهای قدامی (بالا) فرج قرار دارد و به تحریک لذت جنسی کمک می کند. درد مزمن فرج زنان را از همه پیشینه ها، قومیت ها و سنین تحت تاثیر قرار می دهد. شایع ترین سنی که زنان درد فرج را گزارش می کنند بین 20 تا 40 سالگی است. شدت درد مزمن گزارش شده از سوزش تا درد شدید غیر قابل تحمل متغیر است. در مطالعه ای بر روی 1900 زن، ولوودینیا با سایر سندرم های درد از جمله سیستیت بینابینی، فیبرومیالژیا و سندرم روده تحریک پذیر مرتبط بود.

بهترین پزشک درمان ولوودینیا

در مورد اندومتریوز بیشتر بدانید.

 انواع درد مزمن فرج

ولوودینیا بیشتر به دو نوع تقسیم می شود: ولوودینیا موضعی و ولوودینیا عمومی.

ولوودینیا موضعی

ولوودینیا موضعی زمانی است که درد در یک نقطه فرج رخ می دهد. این شایع ترین شکل ولوودینیا است. هنگامی که درد در اطراف دهانه واژن رخ می دهد، به وستیبولودینیا تبدیل می شود که قبلاً به عنوان سندرم وستیبولیت ولو (VVS) شناخته می شد.

اکثر زنانی که از ولوودینیا موضعی رنج می برند، وستیبولودینیا  تحریک شده دارند. این عارضه از فشار اعمال شده به دهلیز اتفاق می افتد. به عنوان مثال، فعالیت جنسی، قرار دادن تامپون، معاینه لگن، اسب سواری، پوشیدن لباس های تنگ و نشستن طولانی مدت می تواند این عارضه را تشدید کند.

ولوودینیا موضعی همچنین دارای دو طبقه بندی دیگر است: ولوودینیا اولیه و ولوودینیا ثانویه.

در مورد لابیاپلاستی بیشتر بدانید.

ولوودینیا اولیه

اگر بعد از اولین تجربه جنسی، قرار دادن تامپون یا هر فشاری در واژن، درد موضعی در دهلیز داشته‌اید، پس ولوودینیا اولیه است.

ولوودینیا ثانویه

زمانی اتفاق می‌افتد که درد غیرقابل توضیحی پس از آمیزش جنسی بدون درد، قرار دادن تامپون، یا هرگونه فشار یا لمس به فرج اتفاق می‌افتد.

ولوودینیا عمومی

ولوودینیا عمومی درد مزمن یا نامنظم در سراسر ناحیه فرج است. درد ممکن است بر قسمت‌های مختلف فرج مانند دهلیز، لابیاهای بزرگ، لابیاهای کوچک و کلیتوریس تأثیر بگذارد. در برخی موارد، درد ممکن است به پرینه (فضای بین واژن و مقعد) و داخل ران گسترش یابد.

در مورد درمان افتادگی لگن بیشتر بدانید.

علائم ولوودینیا

زنان مبتلا به ولوودینیا انواع مختلفی از علائم را تجربه می کنند، اما اصلی ترین آنها درد در پوست فرج است. زنان درد را به شرح زیر توصیف می کنند:

 • نیش زدن
 • سوزش
 • مقاربت دردناک
 • خارش
 • اسپاسم یا ضربان عضلانی

درد فرج ممکن است متناوب یا مداوم و به شدت فردی باشد. یا فقط زمانی رخ می دهد که هنگام رابطه جنسی یا معاینه لگن لمس شود. علائم ولوودینیا ممکن است در یک نقطه ظاهر شوند (محلی) یا در سراسر فرج پخش شوند (تعمیم شده). بررسی بافت فرج ممکن است نشان دهد که آن متورم و ملتهب است، اما می تواند طبیعی نیز به نظر برسد.

علل ولوودینیا

ولوودینیا ممکن است به طور ناگهانی شروع شود و سال ها ادامه یابد. علت ولوودینیا نامشخص است. برای اکثر زنان، دلیل آن هرگز شناسایی نمی شود و ممکن است نتیجه عوامل مختلفی باشد. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه بیماری های مقاربتی باعث ولوودینیا می شوند وجود ندارد. در اینجا دلایل احتمالی درد فرج آورده شده است.

 • عفونت های واژن قبلی
 • تغییرات هورمونی، مانند یائسگی
 • پوست حساس یا ملتهب فرج
 • آسیب به ناحیه فرج
 • اختلالات ژنتیکی خاص
 • محرک های محیطی و آلرژی
 • اسپاسم یا ضعف عضلات کف لگن

تشخیص ولوودینیا

فرآیند تشخیص ولوودینیا با ملاقات با پزشک یا متخصص زنان آغاز می شود. متخصص مراقبت های بهداشتی شما یک گزارش بهداشتی مفصل دریافت می کند که سابقه جنسی، پزشکی و جراحی شما را پوشش می دهد. مکان و نوع دردی که تجربه می کنید مهم است. پس از پاسخ به سوالات دقیق، شما تحت معاینه زنان قرار خواهید گرفت. در طول معاینه، پزشک از یک سواب پنبه‌ای استفاده می‌کند تا محل درد را بررسی کند. سایر آزمایش‌ها ممکن است شامل بررسی عفونت واژن یا قارچی باشد، حتی اگر فرج هیچ نشانه‌ای از این مورد را نشان ندهد. پس از تشخیص ولوودینیا، می‌توانید در مورد یک برنامه درمانی برای تسکین درد صحبت کنید.

در مورد درمان سرطان زنان بیشتر بدانید.

درد فرج

درمان ولوودینیا

درمان ولوودینیا بر کاهش درد تمرکز دارد. هر زن متفاوت است و باید گزینه های درمانی مختلفی را برای کاهش درد همراه با ولوودینیا امتحان کند. گزینه های درمانی ممکن است شامل داروهایی مانند استروئیدها یا داروهای ضد افسردگی باشد. برخی از زنان به دنبال درمان جنسی یا بیوفیدبک درمانی هستند. اما بسیاری از زنان با گشاد شدن واژن تسکین پیدا می کنند.

در مورد درمان ناباروری در زنان بیشتر بدانید.

کلام آخر

درد مزمن فرج یا ولوودینیا یکی از بیماری هایی است که بسیاری از زنان از آن رنج می برند، این عارضه امروزه دارای درمان می باشد و با روش هایی توسط متخصص زنان قابل کنترل می باشد.

برچسب ها:
دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
دلیل درد در هنگام برقراری رابطه جنسی

دلیل درد در هنگام برقراری رابطه جنسی

درد در هنگام برقراری رابطه جنسی به چه دلیل ایجاد می شود؟ آیا می دانید چگونه میتوان درد در حیسن رابطه جنسی را کاهش داد؟ کیفیت رابطه جنسی یکی از جمله مواردی است که در زندگی زوجین بسیار تاثیر گذار است....

زگیل تناسلی و راهکار درمان آن

زگیل تناسلی و راهکار درمان آن

ویروس HPV مخفف Human Papillomavirus است که همان پاپیلومای انسانی است. با توجه به آلودگی هایی که می تواند ایجاد کند نه تنها در کشور ما بلکه در دنیا شیوع دارد. همانطور که می دانید زگیل های تناسلی...

خونریزی غیر طبیعی زنان و درمان آن

خونریزی غیر طبیعی زنان و درمان آن

در بسیاری از مواقع بیماران احساس میکنند خونریزی غیر طبیعی دارند. تشخیص خونریزی غیر طبیحی رحم با مراجعه به متخصص زنان و انجام بررسی های لازم صورت می پذیرد. بانوان لازم است بدانند بعد از هر بارداری،...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 4 =