دکتر شیرین شمس / لابیاپلاستی / مراقبت های بعد از لابیاپلاستی و اقدامات ضروری
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی و اقدامات ضروری

رعایت مراقبت های بعد از لابیاپلاستی یکی از اصولی است که رعایت آن برای کاهش خطرات از مهم ترین مواردی است که باید رعایت کنید. مراقبت‌های بعد لابیاپلاستی بخش بسیار مهمی از فرایند بهبود بعد از جراحی این روش زیبایی هستند. پس از اتمام عمل جراحی، مراقبت‌های خاصی نیاز است که به دنبال آن باشد تا بهبودی سریع‌تر و موفقیت بیشتری برای بیمار فراهم شود. این مراقبت‌ها شامل استفاده از داروها، توصیه‌های خاص در مورد تغذیه و بهداشت ناحیه تناسلی پس از جراحی می‌شود. به‌طور کلی، رعیات این اقدامات بعد از جراحی باعث کاهش سر درد، تورم و بهبود سریع‌تر وضعیت بیمار می‌شود و نقش مهمی در بهبودی کلی عمل دارد.

چرا مراقبت های بعد لابیاپلاستی مهم است؟

حتما باید به صورت روزانه با ژل شوینده ای که نقش آبرسان و مرطوب کننده دارد و یا با شامپوی بچه، نواحی که تحت عمل لابیاپلاستی قرار گرفته اند، شستشو داده شوند. ترشحات نباید در محل عمل باقی بمانند زیرا ریسک بروز عفونت را افزایش می دهد.

نکات مراقبتی پس از لابیاپلاستی

مانند هر جراحی دیگری،  احتمال بروز عفونت بعد از لابیاپلاستی وجود دارد. برای پیشگیری از عفونت معمولاً برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز می شود. پماد های موضعی آنتی بیوتیک و یا قرص های آنتی بیوتیک و یا ترکیبی از هر دو، می تواند موثر واقع شود. بعد از هر بار شست شوی واژن نیاز است که از پماد های آنتی بیوتیک دوباره استفاده شود. به هیچ عنوان در دوران نقاهت نباید از صابون برای شست شوی واژن استفاده شود.

اصلی ترین مراقبت های بعد لابیاپلاستی

مصرف آنتی بیوتیک برای مدت 5 روز تجویز می شود. زیرا پس از این مدت زمان زخم بسته می شود. با این حال برخی جراحان برای مدت 10 روز آنتی بیوتیک تجویز می کنند. بروز عفونت مکرر سطحی در طول دوران نقاهت احتمال ایجاد اسکار، جای زخم و گرانولوما را بالا می برد بنابراین باید از ایجاد عفونت پیشگیری شود.

در اغلب موارد به بیماران توصیه می شود که از رفتن به استخر و قرار گرفتن در وان آب خودداری کنند. به جای آن می توانند دوش سریع بگیرند. معمولاً از پانسمان استفاده نمی شود و از کمپرس های آب یخ استفاده می شود و ناحیه باید خشک نگاه داشته شود. برای شست شو می توان از آب ولرم استفاده کرد. بعد از هر بار دست شویی رفتن ناحیه تناسلی باید تمیز گردد.

برای کاهش اسکار و جای بخیه، تسریع روند بهبودی و جلوگیری از عفونت، باید برای مدت 6 تا 8 هفته بعد از جراحی از رابطه جنسی خودداری شود.

مراقبت از بخیه ها بعد از عمل لابیاپلاستی

پس از لابیاپلاستی نواحی که برش در آن ها ایجاد شده مجدد باید در جای خود قرار گیرند که این اتصال با ایجاد بخیه ها امکان پذیر می شود. در ادامه به صورت دقیق تر با نکات مراقبتی بخیه های عمل لابیاپلاستی بیشتر آشنا شوید.

بخیه های عمل لابیاپلاستی جذبی هستند یا کشیدنی؟

بخیه هایی که معمولا در عمل لابیاپلاستی استفاده می شود، به صورت جذبی هستند و نیاز به کشیدن ندارند مگر در موارد خاصی که بخیه های ترمیمی ایجاد می گردد. در این صورت باید بخیه ها توسط پزشک مربوطه کشیده شوند تا ردی از جراحی باقی نماند.

گاهی اوقات شرایط به نحوی است که نیاز است از بخیه های خاص با استحکام بیشتر که نیاز به کشیدن دارند، استفاده شود. اما معمولا بخیه ها از جنس پلاستیکی و جذبی هستند که نیاز به کشیدن ندارند. به گفته دکتر شیرین شمس بخیه هایی که ایشان در عمل لابیاپلاستی برای مراجعین خود استفاده می کنند، اغلب از نوع مقاوم و جذبی است که هیچ گونه حساسیت و عفونتی برای افراد ایجاد نمی کند.

چقدر طول می کشد تا بخیه ها جوش بخورند؟

زمانی که طول می کشد تا بخیه ها به طور کامل جوش بخورد حداقل 2 هفته است اما ممکن است تا 1 ماه الی 40 روز نیز به طول بیانجامد. به طور کلی این مدت زمان تا حد زیاد به نوع بخیه بستگی دارد. برخی از بخیه ها سریع تر جوش می خورند و برخی دیرتر.

چگونه پس از جراحی لابیاپلاستی از بخیه ها مراقبت کنیم؟

  • پرهیز از فعالیت ها و ورزش های سنگین
  • انجام دادن حرکات به صورت آهسته
  • پرهیز از پریدن و دویدن
  • شستشو و خشک نگه داشتن محل عمل
  • پرهیز از مقاربت تا 40 روز پس از عمل
  • استفاده از توالت فرنگی

در صورت باز شدن بخیه ها پس از لابیاپلاستی چه باید کرد؟

در مورد باز شدن بخیه ها پس از لابیاپلاستی باید بگوییم که معمولا اگر بخیه ها باز شود، باید در اولین فرصت به پزشک متخصص خود مراجعه نمایید تا با استفاده از پماد و داروهای مخصوص، بتواند محل بازشده را مجددا جوش بزند. از همین رو نیاز به ترمیم بخیه نیز وحود نخواهد داشت. زیرا بافت جراحی بسیار نازک است و باید به نحوی جوش بخورد که رد اسکار باقی نماند.

رعایت نکات مراقبتی لازم به علاوه استراحت کافی، تحت کشش قرار ندادن محل جراحی و … می تواند در ترمیم بخیه های باز شده بسیار موثر باشد. مگر در موارد خاص و نادری که همراه با خونریزی است و شخص مشکل دارد. در این صورت ممکن است ترمیم مجدد انجام گیرد.

آیا احساس باز شدن بخیه ها بعد از عمل طبیعی است؟

اینکه احساس می شود بخیه ها پس از جراحی در حال باز شدن است، حسی طبیعی است. زیرا معمولا بخیه ها خیلی سفت و محکم کشیده نمی شوند تا رد اسکار باقی نماند. تنها لایه های برش داده شده در محل مناسب خود قرار می گیرند. بنابراین کشیدن نواحی جراحی با دست و هرگونه حرکت کوچکی در این نواحی می تواند احساس کشیدگی و باز شدن ایجاد کند. بنابراین برای شستشو، هیچ فشار و کششی به محل عمل وارد نکنید و تنها به آرامی و با آب خنک، آن ناحیه را بشویید.

تا 48 ساعت پس از عمل، از کمپرس یخ استفاده کنید تا ترمیم به راحتی صورت گیرد. در صورت باز شدن و کشیدگی بخیه ها حتما نزد پزشک مورد نظر مراجعه نمایید.

آیا احتمال بروز عفونت در محل بخیه وجود دارد؟

یک جراح زیبایی زنان خوب در حین انجام عمل لابیاپلاستی و ایجاد بخیه ها، همواره تلاش می کند که عملکرد او به نحوی باشد تا ریسک بروز عفونت، به حداقل برسد. در این راستا مصرف آنتی بیوتیک و شستشوی روزانه را به مراجعین توصیه می کنند. قبل از عمل نیز به آن ها آنتی بیوتیک تزریقی یا خوراکی داده می شود. با این حال مراقبت های لازم پس از لابیاپلاستی تا حد زیادی مانع بروز عفونت می شود.

پس از اتمام پروسه جراحی و مصرف یک دوره کامل آنتی بیوتیک ممکن است که مجدد داروهای ضد قارچ برای افراد توصیه شود یا آنتی بیوتیک های جدید. با این کار احتمال ابتلا به عفونت بسیار کاهش می یابد.

آیا پس از جذب شدن بخیه ها نیاز به مراقبت خاصی است؟

اگر بخیه ها کشیده و یا جذب شد، حتما از پمادهای ضد اسکار استفاده نمایید تا ترمیم، به نحو احسن انجام شود و دچار پارگی و کشیدگی در ناحیه عمل نشوید. دقت کنید که رعایت نکات مراقبتی تا 40 روز باید ادامه داشته باشد.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

مراقبت های بعد لابیاپلاستی درد را کاهش میدهد

معمولاً درد بعد از لابیاپلاستی بسیار شایع است و برای کنترل درد برای بیمار داروهای ضد التهابی تجویز می شود. استفاده از کمپرس های یخ برای کاهش درد، تورم و التهاب بسیار موثر است. همچنین باید در دوران نقاهت برای مدت یک ماه از لباس های گشاد و نخی استفاده شود تا فشاری بر ناحیه جراحی لابیاپلاستی وارد نشود. در یکی دو روز اول بهتر است برای کم کردن احساس درد از مسکن های تجویز شده استفاده کنید.

در صورت احساس سوزش، درد و خارش بعد از لابیاپلاستی، می توان از ژل های بی حسی و پمادهای ترمیم کننده که از سوی پزشک تجویز می شود، استفاده کرد. به این صورت که با یک گاز بر روی محل عمل قرار داده می شود و با پوشیدن شرت های یک بار مصرف، به ادامه دار بودن اثر بی حسی کمک می کنند.

کلام آخر

بعد از جراحی اغلب بیماران برای مدت یک روز در بیمارستان یا کلینیک بستری می شوند و داروهای مسکن برای کنترل درد استفاده می شود. بیمار تحت نظر قرار می گیرد تا از بروز مشکلاتی مانند ترومبوآمبوليسم پیشگیری شود.استراحت کافی در دوران نقاهت اهمیت بسیار بالایی دارد.

در صورتی که بیمار بایستد، فشار زیادی به صورت مستقیم بر ناحیه جراحی وارد می شود. بنابراین توصیه می شود که تا جای ممکن به پشت بخوابد. درد، نوع بیهوشی و مدت زمان مورد نیاز برای دوران نقاهت بستگی به وضعیت، شرایط و تحمل بیمار دارد. شاید فردی بتواند درست بعد از عمل به انجام فعالیت های روزمره خود بازگردد ولی نباید فشاری بر این نواحی وارد نشود. در برخی موارد هم بیمار در حین استراحت می تواند به نواحی بخیه فشار وارد کند. پیشنهاد می شود که هر چند ساعت یک بار بیمار برای مدت کوتاهی راه برود تا از ایجاد لخته خونی پیشگیری شود. رعایت مراقبت های بعد از لابیاپلاستی را جدی بگیرید و هر مورد مشکوکی را به متخصص گزارش کنید.

برچسب ها:
دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
درمان HPV به صورت قطعی

درمان HPV به صورت قطعی

ویروس HPV امروزه ترس و اضطراب بسیار زیادی در جامعه ایجاد کرده است. اما شاید برایتان جالب باشد بدانید امروزه این ویروس، تا حد بسیار زیادی کنترل شده است. اگر به این ویروس مبتلا هستید، بدانید که امروزه...

تنگ کردن واژن : معرفی روش ها مزایا و عوارض

تنگ کردن واژن : معرفی روش ها مزایا و عوارض

تنگ کردن واژن یکی از انواع جراحی ها است که با هدف درمانی و اغلب زیبایی انجام می شود و به بهبود روابط جنسی بین زن و مرد کمک می کند. روش ها و تکنیک های مختلفی برای این عمل واژینال وجود دارد که بسته به...

لابیاپلاستی با لیزر

لابیاپلاستی با لیزر

لابیاپلاستی با لیزر تکنیکی است که در روند جراحی پیاده سازی می شود و در آن از لیزر استفاده می شود. به همین دلیل در این تکنیک بسیاری از عوارض و پیامدهایی که در نتیجه ی بکار گیری تیغ یا چاقوی جراحی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =