دکتر شیرین شمس / بارداری و زایمان / لاپاراسکوپی چیست؟
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

لاپاراسکوپی چیست؟

لاپاراسکوپی ، روش استاندارد طلایی جهت تشخیص EP است . هر چند که تشخیص EP در 4-3 درصد بیماران دارای EP بسیار کوچک ، از نظر دور می ماند . چسبندگی های لگنی یا آسیب های قبلی لوله ، ممکن است ارزیابی لوله را دشوار سازند ، نتایج مثبت کاذب زمانی دیده می شوند که اتساع یا تغییر رنگ لوله به اشتباه به عنوان EPتفسیر شود.

لاپاراسکوپی
لاپاراسکوپی

الگوریتم تشخیصی جراحی لاپاراسکوپی 

علائم موجود و یافته های فیزیکی در بیمار دچار EP پاره نشده ، مشابه افراد دارای بارداری طبیعی داخل رحمی می باشد . اخذ تاریخچه ، بررسی ریسک فاکتورها و معاینه فیزیکی ، گام های اولیه در روند بررسی EP های مشکوک هستند .

بیماران دارای وضعیت همودینامیک ناپایدار ، باید بلافاصله تحت عمل جراحی قرار گیرند . بیماران فاقد علامت دارای وضعیت پایدار را می توان به صورت سرپایی بررسی نمود . فواید اثبات EP بدون انجام لاپاراسکوپی ، عبارتند از : اجتناب از خطرات بیهوشی و جراحی لاپاراسکوپی و مطرح شدن درمان طبی به عنوان یک گزینه درمانی.

در مورد جراحی لابیاپلاستی بیشتر بدانید.

کاربرد لاپاراسکوپی

برای تشخیص EP بدون انجام لاپاراسکوپی ، می توان از الگوریتمی غربالی استفاده کرد که در آن از تاریخچه و معاینه فیزیکی ، سنجش سریال hCG ، اندازه گیری پروژسترون سرم ، سونوگرافی واژینال و D&C استفاده می شود .

در صورت در دسترس بودن به موقع سونوگرافی واژینال و اندازه گیری hcg ، غربالگری پروژسترون سرم ضروری نخواهد بود .

سنجش سریال hCG ( جهت بررسی قابل حیات بودن بارداری ) با یافته های سونوگرافی واژینال همخوانی دارد و بعد ار انجام ساکشن کورتاژ بطور سریال انجام می گیرد.

پس از ارزیابی اولیه باید در عرض 48-24 ساعت ، سطح hCG مجددا اندازه گیری شود. در این زمان ، اغلب سونوگرافی واژینال تکرار می شود تا یافته های آن با نتیجه دو بار سنجش hCG تطبیق داده شود . در این الگوریتم ، سونوگرافی واژینال به صورت زیر مورد استفاده واقع می شود :

  1. شناسایی ساک حاملگی داخل رحمی یا وجود بارداری در داخل رحم ، به طور موثری وجود بارداری خارج رحمی را رد می کند . چنانچه میزان صعودی hCG بیش از 2000 mlu/ml باشد و ساک حاملگی داخل رحمی شناسایی نشود ، باید تشخیص EPمدنظر قرار گیرد و بدون انجام بررسی های دیگر ، اقدام به درمان نمود .
  2. وجود فعالیت قلبی در آدنکس ها ، قطعا تشخیص EP را تایید می کند .
  3. توده های لوله ای با اندازه 1cm را می توان شناسایی و مشخصات آنها را تعیین نمود . توده های بزرگتر از 3/5 cm همراه با فعالیت قلبی و نیز توده های بزرگتر از 4 cm فاقد فعالیت قلبی را نباید با روش طبی درمان کرد .

ساکشن کورتاژ جهت افتراق بارداری داخل رحمی غیرقابل حیات از بارداری های نابجا ( افزایش کمتر از 50 درصد در میزان hCG طی 48 ساعت غلظت hCG کنتر از 2000 miu/ml و یافته های نامشخص در سونوگرافی ) مورد استفاده قرار می گیرند .

انجام این پروسیجر از کاربرد غیرضروری متوتروکسات در بیماران دارای بارداری داخل رحمی غیرطبیعی که تنها با تخلیه رحم شناسایی می شود ، جلوگیری می کند یک مشکل بالقوه غیر محتمل ساکشن کورتاز ، عدم تشخیص بارداری داخل رحمی غیرقابل حیات در مراحل ابتدایی یا عدم تشخیص بارداری های توام داخل رحمی و خارج رحمی است .

 

 

برچسب ها:
دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
تزریق واکسن کرونا در افراد باردار

تزریق واکسن کرونا در افراد باردار

خیلی از بانوان باردار نگران این هستند که پس از تزریق واکسن دچار مشکلاتی شوند. در ادامه می خواهیم در مورد تاثیر واکسن کرونا در بارداری، قبل یا بعد از آن صحبت کنیم. اینکه بهترین نوع واکسن کرونا در...

اهمیت تغذیه نوزاد از شیر مادر

دادن شیر مادر به نوزاد هم برای مادر و هم برای نوزاد، مزایا و اهمیت بسیار بالایی دارد که بیان تمامی آن ها در این مقاله امکان پذیر نیست. دکتر شیرین شمس به طور خلاصه چند نکته مهم و بیشترین دغدغه مادران...

کرونا ویروس و بارداری

کرونا ویروس و بارداری

برای اطلاعات لازم برای خانم های باردار و خانوده های شان، مقاله ترجمه از guidance for healthcare که توسط بخش زنان و مامایی و اطفال و کالج پزشکان بیهوشی در انگلیس تهیه شده است. حتماً در این دوره اگر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *