دکتر شیرین شمس / بارداری و زایمان / بهترین زمان زایمان سزارین در هفته چندم بارداری است؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بهترین زمان زایمان سزارین در هفته چندم بارداری است؟

زمان زایمان سزارین به عوامل مختلفی بستگی دارد. در حالت عادی، توصیه می‌شود که زایمان سزارین بین هفته‌های 39 تا 40 بارداری، یعنی پیش از تولد طبیعی نوزاد، انجام شود. مگر اینکه دلایل پزشکی خاصی وجود داشته باشد که نیاز به تغییر زایمان آن باشد. به طور طبیعی رشد جنین در هفته 39 – 40 بارداری کامل می‌شود. اما اگر نوزاد پیش از هفته 39 متولد می‌شود، ممکن است دچار مشکلات تنفسی شده و به کمک دستگاه نیاز داشته باشند.

00:59
truncate dir-rtl

فیلم به دنیا آمدن جنین با زایمان سزارین

معمولا زایمان سزارین در هفته چندم بارداری انجام می‌شود؟

به طور نرمال و معمول زایمان سزارین معمولاً در هفته 39 بارداری انجام می‌شود، مگر اینکه دلایل پزشکی خاصی وجود داشته باشد که نیاز به زایمان زودتر را ایجاد کند. زیرا در هفته 39 بارداری، ریه‌ها و سایر اعضای بدن جنین به اندازه کافی رشد کرده‌اند و نوزاد آماده  تولد است با این حال، در برخی موارد خاص، ممکن است پزشک تصمیم بگیرد که سزارین را در هفته‌های 37 یا 38 بارداری انجام دهد.

تصمیم نهایی برای تعیین زمان مناسب زایمان سزارین، توسط پزشک متخصص زنان و زایمان و با توجه به شرایط خاص مادر و جنین و همچنین عواملی مانند: وضعیت رحم، وجود علائم زودرس زایمان و… در نظر گرفته می‌شود. این تصمیم با هدف تضمین سلامت مادر و نوزاد و به حداقل رساندن خطرات انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: زایمان طبیعی یا سزارین؛ کدام بهتر است؟

محاسبه زمان زایمان سزارین

برای محاسبه زمان زایمان سزارین، باید تاریخ تقریبی زایمان و وضعیت بارداری مادر را در نظر بگیریم. زمان معمول برای انجام زایمان سزارین بین هفته 39 تا 40 بارداری است. در ادامه نحوه محاسبه زمان مناسب برای زایمان سزارین را توضیح می‌دهم:

مراحل محاسبه زمان زایمان سزارین

برای محاسبه تاریخ دقیق زایمان سزارین، اولین روز از آخرین قاعدگی را در نظر گرفته می‌شود سپس به این تاریخ 280 روز (40 هفته) اضافه شده و تا تاریخ تقریبی زایمان به دست آید.

همیشه باید با پزشک معالج خود مشورت کنید تا بهترین زمان برای زایمان سزارین تعیین شود، زیرا شرایط هر بارداری منحصر به فرد است و پزشک می‌تواند با بررسی دقیق، زمان مناسب را تعیین کند.

زمان-مناسب-زایمان-سزارین

بیشتر بخوانید: درد زایمان سزارین

دلایل انجام زایمان سزارین پیش از زمان تعیین شده

گاهی پیش از هفته 39 بارداری، ممکن است برخی عوامل و مشکلات برای مادر و جنین ایجاد شود که زمان زایمان را تغییر دهد و نیاز به انجام سزارین پیش از زمان تعیین شده باشد در ادامه به ب برخی از این مشکلات اشاره خواهیم کرد:

پره‌اکلامپسی (مسمومیت بارداری): این عارضه یک وضعیت خطرناک است که با افزایش فشار خون و نشانه‌های آسیب به سایر ارگان‌ها مانند کلیه‌ها مشخص می‌شود. در این شرایط، زایمان زودتر می‌تواند به حفظ سلامت مادر و نوزاد کمک کند.

دیابت بارداری: در صورتی که دیابت بارداری کنترل نشده باشد، ممکن است جنین بیش از حد طبیعی رشد کند و مشکلاتی نظیر کاهش مایع آمنیوتیک به وجود آید. بنابراین ضرورت انجام  زایمان زودتر ایجاد می‌شود.

نارسایی جفت: زمانی که جفت نمی‌تواند به درستی مواد مغذی و اکسیژن را به جنین برساند، زایمان زودتر می‌تواند از عوارض جدی‌تر برای مادر و جنین جلوگیری کند.

رشد ناکافی جنین: اگر جنین به دلایلی رشد کافی نداشته باشد، زایمان زودتر می‌تواند به نجات جان جنین کمک کند.

موقعیت قرار گیری جنین: اگر جنین در وضعیت نامناسبی مانند موقعیت عرضی با بریج (قرارگیری پاها یا نشیمنگاه به سمت پایین یا پهلو) قرار داشته باشد و تلاش‌ها برای تغییر وضعیت موفق نباشد، سزارین زودتر ممکن است ضروری باشد.

پارگی زودرس کیسه آب: اگر کیسه آب مادر پیش از هفته 37 بارداری پاره شود، خطر عفونت و دیگر عوارض افزایش پیدا می‌کند و ممکن است نیاز به سزارین اورژانسی باشد.

عفونت‌های مادر: برخی عفونت‌ها مانند عفونت‌های ادراری یا عفونت‌های رحم می‌توانند باعث شوند که پزشک تصمیم به زایمان زودتر از موعد بگیرد تا از انتقال عفونت به نوزاد جلوگیری شود.

سابقه زایمان‌های قبلی: اگر مادر سابقه زایمان‌های پیچیده یا سزارین‌های قبلی داشته باشد، ممکن است پزشک تصمیم بگیرد که زایمان زودتر انجام شود.

00:49
truncate dir-rtl

فیلم اتاق عمل زایمان سزارین

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از زایمان

عوارض تغییر زمان مناسب برای زایمان سزارین

تغییر زمان مناسب برای زایمان سزارین می‌تواند منجر به عوارض مختلفی هم برای مادر و هم برای نوزاد شود. این عوارض بستگی به این دارد که زایمان زودتر یا دیرتر از زمان پیشنهادی انجام شود. در ادامه به برخی از این عوارض اشاره می‌کنم:

عوارض زایمان سزارین زودتر از موعد (قبل از هفته 39 بارداری)

نارسایی تنفسی نوزاد: ریه‌های نوزاد ممکن است به طور کامل رشد نکرده باشد که می‌تواند منجر به مشکلات تنفسی شود.

مشکلات تغذیه: نوزادان نارس ممکن است مشکل در تغذیه داشته باشند و نیاز به مراقبت ویژه داشته باشند.

زردی نوزادی: خطر ابتلا به زردی در نوزادان نارس بیشتر است.

مشکلات حرکتی و تکاملی: ممکن است نوزادان نارس در تکامل حرکتی و شناختی دچار مشکلاتی شوند.

عوارض زایمان سزارین دیرتر از موعد (بعد از هفته 40 بارداری)

مشکلات جفت: جفت ممکن است به درستی عمل نکند و توانایی تغذیه نوزاد را از دست بدهد که می‌تواند منجر به مشکلات تغذیه‌ای برای نوزاد شود.

کاهش مایع آمنیوتیک: کاهش مایع آمنیوتیک می‌تواند منجر به مشکلات مختلفی برای نوزاد از جمله محدودیت حرکت و فشردگی بند ناف می‌شود.

افزایش خطر عفونت: ماندن نوزاد در رحم بعد از هفته 40 بارداری می‌تواند خطر عفونت‌های مادر و نوزاد را افزایش دهد.

افزایش وزن نوزاد: نوزادان بزرگتر ممکن است مشکلاتی در زایمان داشته باشند و خطر آسیب دیدن هنگام زایمان را افزایش دهند.

دفع مدفوع در مایع آمنیوتیک: زمانی که نوزاد دیرتر از موعد تعیین شده متولد شود ممکن است دچار دفع مدفوع در مایع آمنیوتیک شود و مشکلاتی برای تنفس او ایجاد شود.

خونریزی و آسیب مغزی: یکی دیگر از اسیب های تولد نوزاد بعد از هفته 40 بارداری احتمال خونریزی و آسیب مغزی است.

نتیجه گیری

هر بارداری منحصر به فرد است و تصمیم نهایی برای تعیین زمان زایمان سزارین باید با توجه به شرایط خاص مادر و جنین و با مشورت پزشک گرفته شود. پزشک شما می‌تواند با بررسی وضعیت شما و جنین، بهترین زمان را برای سزارین تعیین کند تا هم مادر و هم نوزاد در بهترین شرایط ممکن قرار گیرند. تغییر زمان مناسب برای زایمان سزارین می‌تواند منجر به عوارض جدی شود. رعایت دقیق دستورالعمل‌ها می‌تواند به کاهش خطرات و عوارض زایمان کمک کند.

برچسب ها:
دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
لابیاپلاستی در بارداری ممنوع است؟!

لابیاپلاستی در بارداری ممنوع است؟!

لابیاپلاستی در بارداری یکی از خطرناک‌ترین اقداماتی است که زنان می‌توانند در این دوران انجام داده و جان خود و جنینشان را به خطر بیندازند. برخی از خانم‌ها به منظور تغییر فرم لابیاها ترجیح می‌دهند در...

تزریق واکسن کرونا در افراد باردار

تزریق واکسن کرونا در افراد باردار

خیلی از بانوان باردار نگران این هستند که پس از تزریق واکسن دچار مشکلاتی شوند. در ادامه می خواهیم در مورد تاثیر واکسن کرونا در بارداری، قبل یا بعد از آن صحبت کنیم. اینکه بهترین نوع واکسن کرونا در...

اهمیت تغذیه نوزاد از شیر مادر

دادن شیر مادر به نوزاد هم برای مادر و هم برای نوزاد، مزایا و اهمیت بسیار بالایی دارد که بیان تمامی آن ها در این مقاله امکان پذیر نیست. دکتر شیرین شمس به طور خلاصه چند نکته مهم و بیشترین دغدغه مادران...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =