دکتر شیرین شمس / بارداری و زایمان / زایمان طبیعی یا سزارین؛ کدام بهتر است؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

زایمان طبیعی یا سزارین؛ کدام بهتر است؟

در مورد زایمان، هدف همه کلی خارج کردن نوزاد می باشد، حال اینکه ما چگونه این کار را انجام می شود، یک انتخاب شخصی است و دیگری یک ضرورت پزشکی.

اگر باردار هستید و می خواهید تصمیم بگیرید که کدام گزینه برای شما بهتر است؛ زایمان طبیعی (زایمان واژینال) یا زایمان سزارین،  چندین تفاوت اساسی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود.

در این مقاله هر یک از روش های زایمان، مدت زمان بهبودی، خطرات و عوارض آنها را بررسی خواهیم کرد.

زایمان طبیعی

به طور معمول، در زایمان های واژینال مدت بستری در بیمارستان کوتاه و زمان بهبودی سریع تر می باشد. برخی از زنان بدون هیچ گونه مداخله پزشکی نوزاد را به دنیا می آورند، در حالی که ممکن است برخی دیگر نیاز به برخی اقدامات پزشکی نیاز داشته باشند که این اقدامات شامل:

 • برش اپیزیوتومی (یک برش جراحی) برای عبور راحت تر سر نوزاد از دهانه کانال واژن
 • آمنیوتومی یا پارگی مصنوعی کیسه آب
 • خارج کردن نوزاد به کمک فورسپس

زایمان طبیعی بدون درد

در گذشته زایمان طبیعی بدون درد یکی از رویاهایی بود که زنان داشتند اما امکانات پزشکی و دانش پزشکی به قدری نبود که بتوانند قدری از این درد بکاهند. اما این روزها شاهد هستیم که روش های مختلفی با هدف کاهش درد زنان در حین زایمان بکار گرفته می شود. یکی از بهترین و پرطرفدارترین روش های زایمان طبیعی بدون درد بی حسی اپیدورال است.

در این مقاله در صدد هستیم که بسیاری از نکات ضروری در خصوص این روش را برای شما بازگو کنیم. با ما همراه باشید.

بی حسی اپیدورال چیست؟

بی حسی اپیدورال یکی از روش های بی حسی در هنگام زایمان طبیعی است که تا حد زیادی درد زایمان را کم می کند. در واقع در این روش مادر باردار در هنگام زایمان کاملاً هوشیار است اما تمامی بخش های پایینی بدن بی حس است.

مراحل بیحس کردن با روش اپیدورال با قراردادن لوله ای باریک داخل فضای اپیدورال آغاز می شود. از مجرای لوله ای که بین غشای پوشاننده طناب و مایع نخاعی قرار می گیرد دارو های بیحس کننده را تزریق می کنند.

نحوه قرار دادن لوله یا کاتتر در محل ایپدورال به این شکل است که در ابتدا پزشک یک سوزن بسیار باریک را در قسمت پایینی کمر قرار می دهد سپس کاتتر را از سوزن رد می کند. بعد از این که کاتتر قرار داده شد سوزن خارج می شود. در نهایت بعد از تزریق دارو تمامی بخش های پایین کمر بی حسی می شود.

مزایای زایمان طبیعی بدون درد با بیحسی اپیدورال

این روش بی حسی به دلیل مزایایی که دارد از سوی بسیاری از زنان مورد استقبال قرار گرفته است و برای انجام زایمان با این روش اقدام می کنند. مهم ترین این مزایا:

 • امکان تغییر دوز دارو: زنان در مراحل مختلف زایمان درد هایی از درجه شدید تا خفیف را تجربه می کنند. بنابراین گاهاً نیاز است که در یک مرحله از زایمان پزشک میزان بی حسی را افزایش دهد تا میزان احساس درد کاهش پیدا کند. روش بی حسی اپیدورال این امکان را برای پزشکان فراهم کرده است.
 • تاثیر گذاری زیاد این روش در بی حسی تا آخر روند زایمان
 • به دلیل این که مادر در روند زایمان هوشیار است می تواند با فشارهایی که به عضلات کف لگن وارد می کند در حرکت نوزاد به سمت بیرون نقش اساسی داشته باشد.
 • بی حسی ایپدورال برای نوزاد هیچ خطری در پی ندارد زیرا مقدار کمی از این دارو به جنین می رسد.

عوارض اپیدورال و آمپول های بی حس کننده هنگام زایمان

همانطور که در بخش های قبلی گفتیم روش بی حسی با آمپول های بی حس کننده هیچ تاثیری روی جنین نمی گذارد اما برای مادران با برخی از عوارض همراه است که مهم ترین آنها:

 • خارش خفیف
 • کمر درد یا سردرد
 • کاهش فشار خون

البته یکسری عوارض وجود دارند که در موارد بسیار نادری ایجاد می شوند. مثل:

 • عفونت در کانال نخاعی
 • آسیب به اعصاب در نواحی کمری و ستون فقرات
 • خونریزی در کانال نخاعی
 • فلجی

 هزینه زایمان اپیدورال

هزینه ای که برای زایمان طبیعی بدون درد با بی حسی اپیدورال تعیین می شود در مراکز درمانی، مطب ها و کلینیک های مختلف متغیر است.

معیارها و مسائل مختلفی وجود دارند که در تغییر هزینه های زایمان با بی حسی اپیدورال نقش دارند. مهم ترین آن ها:

 • تخصص پزشک: پزشکانی که در این زمینه از تخصص بالاتری برخوردار هستند هزینه بیشتری دریافت می کنند.
 • تجربه پزشک: تجربه از مهم ترین عواملی است که در تغییر هزینه ها اثر گذار است و باعث می شود هزینه های درمانی و زایمان نزد یک پزشک با تجربه افزایش داشته باشد.
 • میزان مشکلاتی که در روند زایمان وجود دارد و میزان حساسیت زایمان

زایمان سزارین بهتر است یا زایمان طبیعی؟

در این مسئله هیچ چیز مطلقی وجود ندارد . هر زایمانی فواید و مزایای خود را دارد . مهم اینست که پزشک انتخاب کند برای چه کسی با چه شرایطی چه زایمانی مناسب است . عده ای دائما از معایب سزارین می گویند و توصیه اکید به زایمان طبیعی می کنند و عده ای هم بر عکس این موضوع را بیان می کنند . واقعیت اینست که خانمی که شرایط لازم برای زایمان طبیعی را داشته باشد و در معاینه دارای وضعیت جسمی مناسبی باشد حتما راحتتر است که زایمان طبیعی انجام دهد .

بسیاری از خانم ها از درد زایمان طبیعی هراس دارند که جای نگراین نیست و روش های متعددی برای کاهش درد این نوع زایمان وجود دارد . بسته به زمانی که به زایمان مانده باشد از انواع بی حسی نخاعی یا موضعی استفاده می شود . در این حالت مادر حرکت و فشار را از دست نمی دهد و می تواند با پزشک همکاری کند . همچنین بعد از زایمان مادر دردی را احساس نمی کند . و از آنجائیکه جراحی نشده و از مواد بیهوشی استفاده نشده دچار عوارض نمی شود.

مقایسه زایمان سزارین با زایمان طبیعی همواره بین زنان وجود داشته است و یکی از دغدغه مندی هایی زنان این است که با کدام روش زایمان کودکم را به دنیا بیاورم؟

واقعیتی که وجود دارد این است که هر کدام از انواع روش های زایمان چه طبیعی و چه سزارین شرایط، مزایا و محدودیت های مخصوص به خود را دارد و در هر شرایطی یکی از آنها می تواند بهترین روش باشد.

همانطور که در بخش های قبلی به آن اشاره داشتیم گاها مادران باردار شرایطی را تجربه می کنند که انجام زایمان طبیعی برایشان مضر خواهد بود و شرایط خطرناکی را برای آنان پیش می آورد از سوی دیگر نیز زایمان طبیعی بسیاری از عوارض و خطران زایمان سزارین را ندارد و تولد نوزاد از کانال طبیعی می تواند بهترین روشی باشد که از بسیاری از خطرات دور شویم.

به هر روی نمی توان حکم کلی دارد بلکه هر زنی بسته به شرایطی که در آن است باید بهترین گزینه را انتخاب کند. بهترین گزینه یعنی گزینه ای که کمترین خطر و بالاترین ایمنی را برای همان مادر باردار داشته باشد.

نحوه تشخیص زایمان طبیعی یا سزارین

تخمین زمان زایمان وجود دارد یا خیر ؟ بله طول بارداری  از اولین روز قاعدگی در صورتی که منظم باشد محاسبه می شود که 280 روز است که معادل 38 تا 41 هفته حاملگی می باشد . ممکن است فرد قاعدگی منظم نداشته باشد . در این صورت سونوگرافی بخصوص در هفته هفتم تا چهاردهم بارداری کمک کننده باشد و سن دقیقی از حاملگی نشان دهد . البته نمی توان زمان دقیق زایمان را گفت ولی می توان سن حاملگی را دقیق گفت.

نتیجه گیری

در این مقاله مهم ترین نکاتی که در خصوص زایمان با بی حسی اپیدورال وجود دارد را در اختیارتان قرار دادیم. مهم ترین نکته ای که باید در خاطر داشته باشید این است که این روش بی حسی از حساسیت فوق العاده ای برخوردار است و باید حتما از سوی بهترین متخصین انجام شود. از این رو در ابتدا و پیش از این که به پزشک مراجعه کنید پرس جو داشته باشید تا در نهایت روند زایمان با بی حسی اپیدورال را به دست بهترین متخصص زنان و زایمان بسپارید.

 

زایمان-طبیعی-یا-سزارین
زایمان-طبیعی-یا-سزارین

 

 

برچسب ها:
دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
تزریق واکسن کرونا در افراد باردار

تزریق واکسن کرونا در افراد باردار

خیلی از بانوان باردار نگران این هستند که پس از تزریق واکسن دچار مشکلاتی شوند. در ادامه می خواهیم در مورد تاثیر واکسن کرونا در بارداری، قبل یا بعد از آن صحبت کنیم. اینکه بهترین نوع واکسن کرونا در...

اهمیت تغذیه نوزاد از شیر مادر

دادن شیر مادر به نوزاد هم برای مادر و هم برای نوزاد، مزایا و اهمیت بسیار بالایی دارد که بیان تمامی آن ها در این مقاله امکان پذیر نیست. دکتر شیرین شمس به طور خلاصه چند نکته مهم و بیشترین دغدغه مادران...

کرونا ویروس و بارداری

کرونا ویروس و بارداری

برای اطلاعات لازم برای خانم های باردار و خانوده های شان، مقاله ترجمه از guidance for healthcare که توسط بخش زنان و مامایی و اطفال و کالج پزشکان بیهوشی در انگلیس تهیه شده است. حتماً در این دوره اگر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − هجده =