مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

زایمان زودرس

زایمان زودرس زمانی اتفاق می افتد که نوزاد قبل از هفته 37 بارداری متولد شود. نوزادانی که زودتر به دنیا می آیند اغلب علائم فیزیکی نارس بودن دارند. زایمان زودرس می تواند طیف وسیعی از عوارض پزشکی را ایجاد کند. به طور کلی زمانی که 9 ماهگی در بارداری پایان می یابد زایمان به صورت طبیعی انجام می شود . حتی بعد از اتمام این زمان می توان چند هفته بعد هم برای زایمان صبر کرد و مشکلی پیش نمی آید . در صورتی که نوزاد زودتر از 37 هفته به دنیا آید زایمان زودرس نامیده می شود. در واقع در هفته 37 بارداری ریه نوزاد شکل می گیرد.

علائم زایمان زودرس

هر دردی که در این زمان شروع می شود دلیل بر زایمان نیست. دردهای از هفته 27 هفته که به آن ماه درد می گوییم در اثر انقباضاتی که دهانه رحم برای زایمان به موقع را آماده می کند . این دردها در ناحیه شکم به همراه کمردرد است که خود به خود برطرف می شود . این دردها ممتد نیست و بعد از 2 روز مجدد ایجاد می شود . هر چه به زمان زایمان نزدیکتر می شویم ماه درد ها بیشتر می شود . ممکن است در روز 3 بار این اتفاق بیافتد . ماه دردهای متوالی ممکن است نشانه ای از زایمان زودرس باشد . این دردها با راه رفتن و مسکن تسکین نمی یابد.

علائم زایمان زودرس
زایمان-زودرس

عوامل خطر زایمان زودرس

سه عامل خطر اصلی برای زایمان زودرس عبارتند از:

  • داشتن زایمان زودرس در گذشته
  • بارداری چند قلویی یا چند قلو
  • ناهنجاری های رحم یا جراحی قبلی دهانه رحم

مشکلات سلامتی مانند دیابت و فشار خون بالا یا استفاده از تنباکو، الکل یا داروهای غیرقانونی در دوران بارداری نیز از عوامل خطر هستند. متأسفانه ⅔ از زایمان های زودرس در افرادی رخ می دهد که هیچ عامل خطری ندارند.

علائم زایمان زودرس

فشار شدید لگن، کمردردهای مبهم، خونریزی زودتر از موعد واژینال یا لکه بینی در سه ماهه سوم می تواند نشانه زایمان زودرس باشد. اگر فرد باردار با وجود استراحت بیش از شش انقباض در یک ساعت را تجربه کرد یا خونریزی واژینال رخ داد، باید بلافاصله با متخصص زنان تماس بگیرید.

در مورد درمان ناباروری در زنان بیشتر بدانید.

عوارض زایمان زودرس

این زایمان علاوه بر اینکه خطراتی برای مادر دارد عوارضی برای نوزاد به همراه دارد از جمله مشکلات تنفسی نوزاد بعد از تولد به دلیل اینکه ریه بالغ نشده است که در این حالت نوزاد نیاز به دستگاه NICU دارد .

اثرات بلند مدت زایمان زودرس

در حالی که بسیاری از کودکانی که نارس به دنیا می آیند، سالم رشد می کنند، برخی دیگر ممکن است با مشکلات سلامتی مواجه شوند که باعث بیماری های مزمن و ناتوانی های طولانی مدت می شود.

مراقبت های پیشگیرانه از زایمان زودرس

مراقبت های تخصصی شما برای جلوگیری از زایمان زودرس با مراقبت های پیش از زایمان استاندارد که شامل نظارت بر جنین، ارزیابی سلامت کلی برای شما و آزمایشات قبل از تولد است، همزمان خواهد بود.

در موارد خاص، هورمون پروژسترون می تواند در دوران بارداری برای کمک به کاهش خطر زایمان زودرس استفاده شود. پروژسترون باید فقط در صورتی استفاده شود که توسط پزشک متخصص شما توصیه شده باشد.

ترک عادات ناسالم مانند سیگار کشیدن و عدم مصرف مواد مخدر اقداماتی هستند که می تواند انجام شود. همچنین باید برای هر گونه عفونتی که دستگاه تناسلی شما را درگیر می کند، مانند عفونت های ادراری، بیماری های مقاربتی، آزمایش و درمان الزامی است. ارزیابی های قبل از تولد نیز مهم است زیرا شرایطی مانند فشار خون بالا و دیابت را می توان به موقع تشخیص داد و مدیریت کرد.

درمان زایمان زودرس

اگر باردار هستید و در معرض خطر بالای زایمان زودرس هستید، با یک متخصص زنان که در مدیریت حاملگی های پرخطر تخصص دارد، مراجعه نمایید. او وضعیت شما را ارزیابی می کند، سابقه پزشکی شما را به دقت بررسی می کند و یک برنامه جامع پیشگیری از زایمان زودرس ایجاد می کند. برخی از مداخلات پزشکی باید از سه ماهه اول شروع شود، بنابراین بهتر است به محض اینکه ضربان قلب کودک شما تأیید شد، به دنبال مراقبت باشید.

در ادامه روش های پیشگیری و درمان این عارضه آورده شده است:

مشاوره سبک زندگی

شما می توانید از مشاوره های مربوط به مدیریت وزن، تغذیه مناسب، عدم مصرف مواد و ترک سیگار بهره مند شوید.

حمایت روانی اجتماعی و عاطفی

یادگیری کاهش استرس از طریق استراتژی های مختلف ممکن است به کاهش خطر زایمان زودرس کمک کند.

تصویربرداری طول دهانه رحم

سونوگرافی طول دهانه رحم شما را اندازه گیری می کند تا مشخص شود آیا شما کاندید مناسبی برای زایمان زودرس هستید یا خیر.

در مورد سقط جنین بیشتر بدانید.

پروژسترون

این مکمل هورمونی ممکن است به کاهش خطر زایمان زودرس کمک کند. بسته به نیاز شما، پروژسترون ممکن است به صورت واژینال به شکل شیاف، کپسول یا ژل یا از طریق تزریق هفتگی تجویز شود. پروژسترون درمانی زمانی بهترین نتیجه را دارد که بین هفته های 16 تا 20 بارداری شروع شود.

سرکلاژ

اگر سونوگرافی نشان داد که دهانه رحم ضعیفی دارید – که به آن “نارسایی دهانه رحم” گفته می شود – ممکن است یک بخیه در واژینال یا شکم گذاشته شود تا دهانه رحم بسته بماند و از باز شدن آن قبل از رسیدن به دوره کامل جلوگیری شود.

درمان زایمان زودرس

جلوگیری از زایمان زودرس

پیشگیری از زایمان زودرس برای سلامت کودک شما مهم است. نوزادانی که نارس (قبل از 37 هفتگی) به دنیا می آیند ممکن است در بدو تولد به شدت بیمار باشند و عوارض سلامتی مادام العمر از جمله فلج مغزی، بیماری چشمی به نام رتینوپاتی نارس، ریه های رشد نیافته و تاخیر در رشد را تجربه کنند. اگر به دنبال درمان برای جلوگیری از زایمان زودرس در اوایل بارداری خود باشید، می توان از بسیاری از این مسائل جلوگیری کرد.

در مورد لابیاپلاستی بیشتر بدانید.

مشاوره قبل از بارداری زایمان زودرس

پیشگیری می تواند قبل از بارداری شروع شود. ما مشاوره های قبل از بارداری را به زنانی ارائه می دهیم که سابقه زایمان زودرس دارند یا دارای عوامل خطر یا شرایط پزشکی هستند که آنها را در معرض خطر بالای زایمان زودرس قرار می دهد. این جلسات بینش هایی را در مورد دلایل احتمالی تولد زودرس ارائه می دهد و اقدامات بالقوه پیشگیری را برای بارداری های آینده ارائه می دهد.

کلام آخر

برای بسیاری از افراد، زایمان زودرس اغلب غیرمنتظره است، اما هیچ والدینی نباید احساس تنهایی کند. دکتر شیرین شمس در این خصوص تجربه زیادی دارند و راهنمایی می‌کنند و برنامه‌های مراقبتی را به منظور پیشگیری از زایمان زودرس ارائه می‌دهند. زنان باردار در معرض خطر زایمان زودرس از مراقبت های تخصصی ارائه شده توسط دکتر شیرین شمس سود می برند. ایشان مشاوره شخصی پیش از بارداری و مراقبت های جامع قبل از زایمان را ارائه می دهند که ممکن است شامل مداخلات پزشکی یا جراحی برای جلوگیری از زایمان زودرس باشد. هدف ایشان این است که شانس شما را برای عدم زایمان فرزندتان تا پایان هفته 37 افزیش دهیم تا فرزندتان بتواند شروعی سالمی را در زندگی داشته باشد.

سوالات متداول

 

برچسب ها:
دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
تزریق واکسن کرونا در افراد باردار

تزریق واکسن کرونا در افراد باردار

خیلی از بانوان باردار نگران این هستند که پس از تزریق واکسن دچار مشکلاتی شوند. در ادامه می خواهیم در مورد تاثیر واکسن کرونا در بارداری، قبل یا بعد از آن صحبت کنیم. اینکه بهترین نوع واکسن کرونا در...

اهمیت تغذیه نوزاد از شیر مادر

دادن شیر مادر به نوزاد هم برای مادر و هم برای نوزاد، مزایا و اهمیت بسیار بالایی دارد که بیان تمامی آن ها در این مقاله امکان پذیر نیست. دکتر شیرین شمس به طور خلاصه چند نکته مهم و بیشترین دغدغه مادران...

کرونا ویروس و بارداری

کرونا ویروس و بارداری

برای اطلاعات لازم برای خانم های باردار و خانوده های شان، مقاله ترجمه از guidance for healthcare که توسط بخش زنان و مامایی و اطفال و کالج پزشکان بیهوشی در انگلیس تهیه شده است. حتماً در این دوره اگر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
  1. من دو بارداری داشتم که در هر دو زایمان زودرس در هفته 22 داشتم .دو سال از این موضوع می گذرده میخوام بدونم می توانم مجدد برای بارداری اقدام کنم بدون اینکه زایمان زودرس داشته باشم ؟الان عکس رنگی گرفتم گفن که اتساع در لوله چپ دیده می شود و هیدروسال داریکه باید لوله برداشته شود آیا می توانم با یک لوله باردار شوم ؟

    پاسخ
    • درمان هیدروسال تنها برداشتن لوله است که در صورت عدم درمان عوارضی از جمله ایجاد آبسه ها در داخل شکم ، عفونت لگن ، بارداری خارج رحم در لوله ای که درست نیست . این بیماری باید درمان شود و مانعی برای بارداری نیست اما به نظرمن این بیمار دهانه رحمش مشکل ارثی دارد که در سر موعد کوتاه می شود . باید بررسی ها انجام شود که ممکن است اصلاح شود ولی باید بدانند با یک لوله نیز می توان باردار شد .

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 5 =