دکتر شیرین شمس / بیماری های زنان / دیابت در بارداری
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

دیابت در بارداری

مسائل زیادی نظیر محیط رحم ( که می تواند تاثیرات مهمی در زندگی آینده نوزاد داشته باشد ) می تواند زمینه ساز بروز دیابت را در فرد فراهم کند . به طور مثال مواجهه جنین درون رحم با هیپرگلیسمی مادر ، سبب هیپرانسولینمی در جنین و افزایش چربی جنین می شود . این امر سبب ایجاد چاقی و مقاومت به انسولین در دوران کودکی و نیز سبب اختلال در تحمل گلوکز در بزرگسالان می شود. در این مقاله به موضوع دیابت در بارداری پرداخته شده است.

نوع دیابت در افراد غیرباردار بر اساس اتیوپاتوژنز و تظاهرات پاتوفیزیولوژیک آن تعیین می شود . کمبود مطلق انسولین مشخصه دیابت نوع یک است ، در حالی که نقص در ترشح انسولین یا مقاومت به انسولین مشخصه دیابت نوع دو محسوب می شود . تخریب سلول های بتای پانکراس می تواند در هر سنی آغاز شود اما دیابت نوع یک اغلب از نظر بالینی ، قبل از 30 سالگی آشکار می شود . دیابت نوع دو معمولا در سنین بالا ایجاد می شود . اما به طور روز افزون در بالغین جوان تر چاق تر دیده می شود .

در مورد زایمان زودرس بیشتر بدانید.

دیابت-در-بارداری
دیابت-در-بارداری

انواع

این عارضه را می توان به ترتیب زیر تقسیم بندی کرد . اگر دیابت مادر ، قبل از بارداری تشخیص داده شود ، دیابت وی ، دیابت قبل از بارداری یا دیابت آشکار نامیده می شود و اگر دیابت مادر در طی حاملگی تشخیص داده شود ، دیابت وی ، دیابت بارداری نامیده می شود.

در مورد لابیاپلاستی بیشتر بدانید.

علائم دیابت بارداری چیست؟

دیابت شایع ترین عارضه طبی در حاملگی است . زنانی که میزان گلوکز پلاسمای آنان در یک نمونه تصادفی بیش از 200 میلی گرم در دسی لیتر است و علائمی مانند پرنوشی ، پلی اوری و کاهش وزن غیر قابل توجیه را نشان می دهند و یا گلوکز ناشتای خون آنان بیش از 125 میلی گرم در دسی لیتر باشد ، مبتلا به دیابت آشکار هستند . گلوکزوری اغلب نشان دهنده اختلال تحمل گلوکزی نیست بلکه افزایش فیلتراسیون گلومرولی را نشان می دهد با وجود این تشخیص گلوکوزوری در زنان باردار عبارتند از سابقه خانودگی دیابت ، سابقه به دنیا آوردن نوزاد بزرگ ،گلوکوزوری پایداری یا سقط های بدون توجیه .

در مورد اهمیت تغذیه نوزاد با شیر مادر بیشتر بدانید.

تشخیص دیابت بارداری 

استفاده از واژه حاملگی به این معنی است که این اختلال ( دیابت ) در اثر بارداری القا می شود و عامل احتمالی آن ، تشدید تغییرات فیزیولوژیک در متابولیسم گلوکز است . توضیح دیگر در این زمینه این است که دیابت حاملگی در واقع همان دیابت نوع دو است که در دوران حاملگی آشکار یا شناسایی می شود . احتمال مرگ جنین در مواردی که دیابت حاملگی خوب درمان شده است ، تفاوتی با جمعیت عمومی ندارد . مهمترین نگرانی که در دوره پری ناتال مطرح می شود رشد بیش از حد جنین است که ممکن است منجر به ترومای زایمانی هم برای مادر و هم برای جنین شود . بیش از نیمی از زنان مبتلا به دیابت حاملگی در نهایت در طی 20 سال بعدی ، مبتلا به دیابت آشکار می شوند . ارزیابی خطر دیابت بارداری ، باید در اولین ویزیت پره ناتال انجام شود .

 

برچسب ها:
دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
پی ام اس یا سندرم پیش از قاعدگی

پی ام اس یا سندرم پیش از قاعدگی

پی ام اس یا همان سندرم پیش از قاعدگی انواع مختلفی دارد. برای مثال نوعی از پی ام اس با نام پی ام اس مرطوب شناخته شده است. برخی افراد احساس می کنند که در دوران پیش از قاعدگی افزایش وزن پیدا می کنند،...

واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل

واکسن  گارداسیل واکسنی است که به منظور ایجاد ایمنی در برابر بیماری HPV استفاده می شود. این واکسن می تواند به محافظت در برابر انواع مختلفی از ویروس HPV کمک کند. واکسیناسیون علیه این بیماری به...

درمان سرطان سینه

درمان سرطان سینه

سرطان سینه، بیماری  است که به دلیل رشد سلول های بدخیم در غدد پستانی شناخته می شود. سرطان سینه می تواند در مردان و زنان ایجاد شود، اگرچه که زنان حدود 100 برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *