دکتر شیرین شمس / بیماری های زنان / درمان ناباروری با هیستروسکوپی
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

درمان ناباروری با هیستروسکوپی

درمان ناباروری با هیستروسکوپی

در صورتیکه قاعدگی به همراه خونریزی شدید دارید، احساس گرفتگی در ناحیه شکم می کنید و یا پزشک متخصص شما نیاز به بررسی های بیش تری در خصوص وضعیت سلامتی شما دارد، ممکن است هیستروسکوپی را برایتان تجویز نماید. این پروسه به وی اجازه می دهد تا رحم و دهانه رحم را از نزدیک مورد بررسی قرار دهد و به نتایج خوبی برای تصمیم گیری در خصوص روند درمانی دست پیدا نماید.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر شیرین شمس متخصص زنان و جراح زیبایی زنان شماره های۸۸۱۹۲۷۴۸ تماس بگیریرد. اینستاگرام

 

چرا به هیستروسکوپی احتیاج داریم؟

در طول پروسه هیستروسکوپی، پزشک متخصص هیستروسکوپ را که تیوب نازک و به همراه چراغی کوچک است را وارد واژن شما می نماید. وی به این وسیله دید واضحی نسبت به داخل رحم و دهانه آن پیدا می نماید. در صورتیکه وی هر نوع مورد غیر طبیعی را مشاهده نماید، نمونه برداری کرده و برای بررسی های بیش تر به آزمایشگاه می فرستد.

درمان ناباروری با هیستروسکوپی

درمان ناباروری با هیستروسکوپی

یکی از دلایل انجام هیستروسکوپی، بررسی علل طولانی شدن و یا خونریزی شدید در دوران قائدگی می باشد. در ذیل به برخی دیگر از این موارد اشاره می نماییم:

 • جواب تست پاپ اسمیر مورد مشکوکی را نشان دهد.
 • خونریزی پس از یائسگی
 • وجود پلیپ، فیبروم و یا اسکار در رحم
 • مشکلات بارداری و یا ناباروری
 • در صورتیکه پزشک متخصص زنان بخواهد به وسیله بیوپسی کردن مقداری از بافت رحم را جدا نماید و برای بررسی های بیش تر به آزمایشگاه بفرستد.
 • آی یو دی شما را از محل خود خارج شده باشد.

هیستروسکوپی چگونه انجام می شود؟

هیستروسکوپی می تواند در بیمارستان و یا کلینیک های مجهز صورت پذیرد. در طول این پروسه، شما می توانید هوشیار و یا کاملاً تحت بیهوشی عمومی قرار گیرید. در صورتیکه هوشیار باشید، متخصص زنان برای راحتی هر چه بیش تر شما از داروهای بی حسی استفاده می نماید. وی همچنین از داروها و یا ابزارهایی برای باز کردن دهانه رحم استفاده می کند.

پس از آن وی هیستروسکوپ را از طریق دهانه رحم وارد کرده و داخل رحم را مورد بررسی قرار می دهد. سپس گازی را از طریق هیستروسکوپ به داخل واژن پمپاژ می کند. این کار به باز شدن دیواره های رحم کمک می نماید.

مراقبت های بعد از هیستروسکوپی

پس از هیستروسکوپی شما قادر خواهید بود تا به منزل باز گردید. اما در صورتیکه بیهوشی دریافت کرده اید، بهتر است شخصی را برای همراه تا منزل و رانندگی در کنار خود داشته باشید.

تا چند روز پس از انجام این پروسه، خونریزی ملایم عادی می باشد. همچنین خروج گاز از واژن تا 24 ساعت نیز نرمال است. پزشک متخصص زنان برای کنترل احساس درد، برای شما داروهای مسکن تجویز می نماید.

شما می بایست تا حداقل 2 هفته پس از انجام این پروسه از رابطه جنسی خودداری نمایید. پزشک شما اطلاعاتی را در خصوص مراقبت های پس از هیستروسکوپی ارائه می دهد.

عوارض جانبی هیستروسکوپی

همانند هر نوع پروسه درمانی دیگر، هیستروسکوپی نیز می تواند با عوارض جانبی همراه باشد:

 • مشکلاتی که ممکن است در هنگام بیهوشی گریبانگیرتان شوند.
 • عفونت
 • ترشحات واژن هر چند که بسیار نادر است.
 • مشکلاتی همچون خروج گاز و یا مایعات از داخل واژن
 • آسیب به اندام های مجاور رحم همچون مثانه، روده یا تخمدان
 • مشکلات تورم در ناحیه لگن

در صورتیکه مشکلاتی همچون تب، درد ممتد شکم و یا خونریزی شدید را پس از این پروسه تجربه نمودید، سریعاً به پزشک متخصص خود مراجعه نمایید.

Source: https://www.webmd.com/women/guide/what-is-hysteroscopy#1

دکتر شیرین شمس

داراي بورد تخصصي جراحی (زنان و زایمان) کسب رتبه ممتاز از دانشگاه سراسری از سال 1376 مشغول به کار بوده و بيش از 10000 عـــمل جراحي داشته اند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 8 =