دکتر شیرین شمس / تنگ کردن واژن / درمان بی اختیاری ادرار در زنان
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

درمان بی اختیاری ادرار در زنان

خیلی از خانم ها از بی اختیاری یا ناتوانی در کنترل ادرار شکایت دارند. درمان بی اختیاری ادرار زنان یکی از دغدغه های افراد مبتلا به شمار می‌آید. در واقع بی اختیاری خروج غیر ارادی ادرار است. بعضی از خانم ها موقع دویدن، خندیدن، یا سرفه کردن با بی اختیاری ادرار در حد چند قطره مواجه می شوند و بعضی دیگر به طور ناگهانی احساس می کنند که باید هر چه زودتر خود را به سرویس بهداشتی برسانند. بی اختیاری ادرار فقط به دلیل بالا رفتن سن نیست خیلی از خانم های جوان با این مشکل مواجه هستند. اگر علت بی اختیاری زود تشخیص داده شود با موفقیت درمان می شود. بی اختیاری به فعالیت های روزمره زندگی لطمه می زند، مسئله بی اختیاری برای خیلی از خانم ها سخت است به طوری که موقع بیرون رفتن از منزل واهمه دارند که سرویس بهداشتی در دسترس نباشد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با دلایل ایجاد و روش های درمان بی اختیاری ادرار در زنان آشنا شوید.

01:36
truncate dir-rtl

شایع ترین نوع بی اختیاری ادرار

دلایل ایجاد بی اختیاری ادرار در زنان

اصلی ترین دلیل ناتوانی کنترل ادرار در زنان ضعیف شدن عضلات کف لگن است که این ضعف عضلات باعث افتادگی مثانه و در نتیجه بی اختیاری در زنان می شود. افتادگی مثانه برای زنان میانسال به وجود می آید. موارد زیر از دلایل ایجاد بی اختیاری در زنان است:

 • ورزش نکردن
 • یبوست مزمن
 • سرفه های مزمن
 • بلند کردن وسایل سنگین
 • زایمان های مکرر و طبیعی
 • عفونت مثانه
 • بالا رفتن سن
 • چاقی به خصوص چاقی شکمی
 • اختلالات هورمونی بعد از یائسگی
 • خوردن داروهای ضد افسردگی و ادرار آور، داروهای فشار خون

انواع بی اختیاری ادرار در زنان

شاید شما هم شنیده باشید که بی اختیاری ادرار در زنان شامل انواع مختلفی است. در ادامه می خواهیم اشکال مختلف بروز مشکل بی اختیاری ادرار در زنان را مورد بررسی قرار دهیم. انواع اصلی بی اختیاری در کنترل ادرار خانم ها عبارتند از:


بی اختیاری فوری

بی اختیاری ادرار فوری قبل از این که فرد بخواهد خود را به سرویس بهداشتی برساند صورت می گیرد.


بی اختیاری استرسی

بی اختیاری ادرار استرسی با انجام فعالیت هایی مانند طناب زدن، دویدن، رقصیدن، عطسه و سرفه، خنده شدید و یا زور زدن رخ می دهد. این نوع بی اختیاری در بین زنان خیلی شایع است.


بی اختیاری ترکیبی

در این نوع بی اختیاری که به عنوان بی اختیاری ادرار ترکیبی شناخته می شود، با ایجاد فشار شکمی و هم حس فوریت ادرار، ریزش آن ایجاد می شود.

انواع بی اختیاری ادرار

درمان بی اختیاری ادرار در زنان

مشکل بی اختیاری ادرار باید سریع درمان شود وگرنه بر تمام جنبه های زندگی فرد تاثیر منفی می گذارد. برای درمان باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا شما را معاینه و راهنمایی کند تا به موقع درمان شوید. در زنان سالمند به  خاطر دیر مراجعه کردن به پزشک، ادرار دیگر قابل کنترل نیست و این عارضه حضور زنان را در اجتماع با مشکل روبرو می سازد.  در زیر درمان هایی برای بی اختیاری ادرار در زنان را آورده ایم:

رعایت رژیم غذایی مناسب

اینکه زنان برای مشکل بی اختیاری خود مصرف مایعات و آب را کم کنند اشتباه است چون عدم نوشیدن آب، باعث کمبود آب بدن و مشکلات دیگر می شود؛ پس باید تغذیه درست و سالم داشته باشید. رعایت نکات زیر به شما در کم کردن شدت بی اختیاری ادرار کمک می کند:

 • آب و مایعات لازم برای بدنتان را در طول روز و به تدریج بنوشید. در زمان کوتاه زیاد آب نوشیدن اشتباه است. حدودا هر چهار ساعت یک لیوان آب بنوشید برای خروج ترکیبات مضر از بدن و رسیدن آب کافی به بدنتان.
 • شبها بعد از شام چای ننوشید تا در خواب برای دفع ادرار بیدار نشوید.
 •  خوردن خوراکی های گازدار، شیرین کننده مصنوعی، مرکبات، شکلات، الکل، جعفری و قارچ را کم کنید چون تاثیر مستقیم بر مثانه دارند.
 • یبوست با ایجاد فشار بر عضلات مثانه باعث افزایش بی اختیاری می شود. مصرف انجیر تازه یا خشک خیلی مفید است. سبزیجات فیبر دار را هم در وعده های غذایی خود استفاده کنید.
 • کافئین باعث تحریک مثانه و مانعی برای کنترل ادرار است. بهتر است مصرف قهوه و چای را کم کنید.
 • اگر داروهای ضد افسردگی یا داروهای ادرار آور استفاده می کنید حتما  با پزشک خود صحبت کنید شاید لازم شود برای درمان بی اختیاری ادرار مصرف آن ها را کم کنید.

درمان بی اختیاری ادرار با جراحی

برای درمان بی اختیاری شدید باید جراحی تنگ کردن واژن صورت بگیرد. در بیشتر بیماران موقع عمل جراحی فقط افتادگی مثانه آن ها درمان می شود اما افتادگی گردن مثانه تحت درمان و توجه  قرار نمی گیرد؛ در این حالت ممکن است بی اختیاری ادرار بهبود پیدا نکند.

01:27
truncate dir-rtl

تنگ کردن واژن

درمان بی اختیاری ادرار با ورزش

با تمرینات ورزشی مخصوص لگن (ورزش های کگل) عضله های این قسمت را تقویت کنید تا بهتر بتوانید روی مثانه خود کنترل داشته باشید. اگر این ورزش ها را به صورت منظم تمرین کنید تاثیر مثبت آن ها را بعد از گذشت سه ماه می توانید شاهد باشید.

درمان بی اختیاری ادرار با تزریق کلاژن

در روش تزریق پی آر پی که یک روش برای کنترل ادرار است با تزریق کلاژن به بافت دور مجرای خروج ادرار باعث  ضخامت مجرای  ادرار می شود که در برابر ریزش ادرار مقاوم می شود. زنانی که بی اختیاری در آنان به دلیل استرس است با این روش درمان می شوند و دیگر با بلند کردن جسم سنگین ادرار بیرون نمی ریزد. حدودا هر دوازده یا هجده ماه یک بار باید کلاژن تزریق شود؛ چون تاثیر آن بعد از چند مدت از بین می رود.   

00:50
truncate dir-rtl

جوانسازی واژن با پی آر پی روشی بی خطر

درمان بی اختیاری ادرار با پساری

پساری وسیله ای است که برای رفع بی اختیاری درون واژن می گذارند. پساری در مواقع پر فشار باعث کم شدن خروج ادرار می شود. این وسیله را هر موقع که لازم شد می توانید استفاده کنید مثلا وقتی تمرین های شدید ورزشی دارید با این وسیله می توانید مانع خروج  ناگهانی ادرار شوید.

درمان بی اختیاری ادرار در زنان با لیزر

اگر علاقه ای به درمان بی اختیاری با روش های گفته شده مثل تزریق کلاژن و عمل جراحی ندارید از لیزر می توانید برای رفع بی اختیاری ادرار کمک بگیرید. تکنولوژی در زمینه تنگی واژن با لیزر بسیار بالا است. با لیزر مشکلات زنانه حل می شود. با لیزر دیگر مصرف دارو و عمل  جراحی نیاز نیست.  با لیزر جای زخم و بریدگی هم در بدن باقی نمی ماند. در این روش با تحریک کلاژن سازی و خونرسانی باعث تقویت عضله های کف لگن می شود و به خاطر  غیر تهاجمی بودن و ایمنی بالا و عدم درد روش بهتری برای درمان است.

00:58
truncate dir-rtl

لیزر آر اف برای خانم ها

برچسب ها:
دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
ورزش کگل برای تنگ کردن واژن

ورزش کگل برای تنگ کردن واژن

اگر به تازگی متوجه شده‌اید که هنگام خندیدن، دچار بی‌اختیاری ادرار می‌شوید و یا اینکه هنگام رابطه‌ی جنسی مانند گذشته لذت نمی‌برید، با مشکلی مواجه شده‌اید که خیلی از خانم‌ها پس از زایمان با آن روبرو...

تنگ کردن واژن : معرفی روش ها مزایا و عوارض

تنگ کردن واژن : معرفی روش ها مزایا و عوارض

تنگ کردن واژن یکی از انواع جراحی ها است که با هدف درمانی و اغلب زیبایی انجام می شود و به بهبود روابط جنسی بین زن و مرد کمک می کند. روش ها و تکنیک های مختلفی برای این عمل واژینال وجود دارد که بسته به...

مراقبت های بعد از تنگ کردن واژن

مراقبت های بعد از تنگ کردن واژن

مراقبت های بعد از عمل تنگی واژن یکی از موارد حساسی است که باید به خوبی رعایت شود تا نتیجه عمل موفقیت آمیز پیش رود. در این مقاله همه نکاتی که باید بعد از انجام عمل واژینوپلاستی یا همان جراحی تنگ کردن...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + یازده =