دکتر هلاله خوشبخت 4 بیماری های زنان 4 حیوانات خانگی باعث نازایی می شوند ؟
1 min read

حیوانات خانگی باعث نازایی می شوند ؟

حیوانات خانگی باعث نازایی می شوند ؟

یکی از علت های سقط های مکرر و نازایی خانم ها انگل توکسوپلاسموز است که راه انتقال شایع آن حیوانات خانگی است . بسیاری از خانم ها نگران این هستند که با داشتن حیوانات خانگی به توکسوپلاسموز آلوده نشوند. در حقیقت اگر حیوان خانگی دارای این عفونت باشد و در بدن انسان گزیدگی یا گاز گرفتگی ایجاد کند . البته در صورتی که واکسیناسیون حیوانات کامل باشد و تغذیه انسان مناسب باشد و سیستم ایمنی بدن انسان قوی باشد نگرانی وجود ندارد .

گربه باعث نازیی می شود ؟

تصوری در بین مردم وجود دارد که موی گربه بیماری زاست . واقعیت اینست که مشکلی که می توانند با موی گربه سالم داشته باشند امکان ایجاد حساسیت و آلرژی است . اما همان طور که گفتیم ممکن است در حیوانات خانگی از جمله گربه انگل توکسوپلاسموز وجود داشته باشد که در صورتی که واکسیناسیون انجام نشده باشد  به بدن انسان منتقل می شود که صورت ورود به بدن انسان سالم ، دو حالت ایجاد می شود :

  • فرد مبتلا به این عفونت شده و در نهایت ممکن است نازا شود .
  • سیستم ایمنی بدن فرد در برابر این عفونت مقاوم بوده و مبتلا به آن نمی شود .

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی  با دکتر شیرین شمس متخصص زنان و جراح زیبایی زنان شماره های۸۸۱۹۲۷۴۸ تماس بگیریرد. ارتباط با دکتربه اینستاگرام مراجعه کنید.

نگهداری حیوانات خانگی در بارداری خطرناک است ؟

اگر این انگل در بدن خانم باردار وارد شود خطرناک بوده و منجر به سقط جنین شود یا اگر جنین بماند باعث نواقص جسمانی در نوزاد می شود . البته در صورتی که قصد بارداری دارید حتما واکسیناسیون حیوان را انجام دهید و در صورتی که انجام نداده اید تست این ویروس را انجام دهید در صورتی که مثبت بود حتمادرمان کنید .

عوارض توکسوپلاسموز در بارداری

انگل توکسوپلاسموز می تواند از مادر به جنین منتقل شود و عوارض خطرناکی از جمله موارد ذیل برای نوزاد به همراه دارد :

  • عقب ماندگی ذهنی
  • بزرگ شدن سر نوزاد
  • صرع و تشنج

تشخیص توکسوپلاسموز

به دلیل عوارضی که این انگل برای بدن انسان دارد بخصوص در بارداری توصیه می شود تست تشخیصی این ویروس قبل از بارداری انجام شود . در صورتی که در زمان بارداری این ویروس تشخیص داده شود ممکن است نیاز به ختم بارداری و سقط جنین باشد .

آیا توکسوپلاسموز واگیردار است ؟

این انگل تنها از طریق خوردن ناخواسته مدفوع حیوان یا گزیدگی به بدن انسان منتقل می شود . البته باید متذکر شویم در صورتی که حیوان انگل توکسوپلاسموز را از نوع حاد داشته باشد می تواند ناقل باشد در غیر اینصورت ناقل نیست . البته این ویروس تنها برای افرادی که حیوان خانگی دارند خطرناک نیست ممکن است غذایی آلوده به این ویروس باشد و شما از این غذا بخورید . این غذای آلوده ممکن است در رستوران باشد و شما از آن اطلاع نداشته باشید . به همین دلیل توصیه می شود خانم های باردار غذای آماده یا رستوران را نخورند یا از سلامت آن اطمینان داشته باشند . در مواردی که کودک در گل و لای بازی می کند و بدون اینکه دستایش را بشورد غذا بخوبد ممکن است این انگل به بدن کودک وارد شود .

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر شیرین شمس

داراي بورد تخصصي جراحی (زنان و زایمان) کسب رتبه ممتاز از دانشگاه سراسری از سال 1376 مشغول به کار بوده و بيش از 10000 عـــمل جراحي داشته اند.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − یک =

Call Now Buttonتماس بگیرید