دکتر هلاله خوشبخت 4 مقالات 4 جراحی زیبایی واژن
1 min read

جراحی زیبایی واژن

جراحی زیبایی واژن

عمل ترمیم واژن چیست ؟ انواع جراحی زیبایی واژن چیست ؟ عوارض جراحی زیبایی واژن چبست ؟ زیبایی واژن بدون جراحی امکان پذیر است ؟ هزینه جراحی زیبایی واژن چقدر است ؟ در ادامه به این سوالات پاسخ می دهیم.

آناتومی دستگاه تناسلی بانوان

باتوجه به اینکه جراحی زیبایی زنان یک عملکردی است که جدیداً معرفی شده و خیلی از افراد ممکن است که اطلاعات کافی از عملکرد واقعی  آن نداشته باشند .

جراحی زیبایی واژن

به طور کلی دستگاه تناسلی بانوان شامل چند قسمت است یک قسمت مونس پوبيس یا سقف دستگاه تناسلی است .در حقیقت اگر دستگاه تناسلی بانوان مثل یک مثلثی در نظر بگیریم قسمت ضلع فوقانی یا قسمت بالایی رو مونس پوبيس می گویند قسمت دیگر لابیاماژور است دو ضلعی است که این مثلث رو می پوشاند (لب های کوچک به قسمت داخلی دو ضلع می گویند ) و غدد بارتولین و کلیتوریس.

دستگاه تناسلی خانم ها در قسمت خارجی سه عملکرد عمده دارد :

  • ورود اسپرم به بدن توسط این قسمت است که می تواند روانسازی و کمک به باروری کند .
  • جلوگیری از عفونت به داخل دستگاه تناسلی بدن مثل رحم ، تخمدان و دیگر قسمت ها
  • در طی مقاربت جنسی باعث می شود خانم ها لذت جنسی کافی و لازم را داشته باشند .

مونس پوبيس

مونس پوبيس ضلع فوقانی مثلث ( سقف دستگاه تناسلی ) را تشکیل می دهد در حقیقت بافت چربی است که روی استخوان پوبیسم و لگن رو پوشانده و در طی دوره بلوغ هم با موهای زائد پوشیده می شود این قسمت غدد سباسه دارد در نتیجه ترشحات چربی در این قسمت زیاد وجود دارد .

اهمیت مونس پوبيس در جراحی زیبایی زنان

مونس پوبیس از چربی تشکیل شده است که سقف دستگاه تناسلی بدن رو می پوشاند گاهی اوقات در خانم هایی که جراحی زیبایی شکم یا لیزر برای خارج کردن چربی های اضافی شکم انجام داده اند ، متاسفانه چربی هایی که داخل مونس پوبیس هست رو برنمی دارند یا اینکه به دنبال چاق شدن  چربی ها در آن قسمت انباشته می شود در نتیجه این قسمت برجسته می شود به گونه ای که از روی لباس کاملاً مشخص است و یا اینکه که این قسمت  انقدر سنگین می شود که حالت افتادگی پیدا می کند و شکل و زیبایی خود را از دست می دهد و منجر به ناراضی شدن خانم ها می شود  و بهتر است بدانید  که خوشبختانه ما می توانیم بر روی قسمت تغییراتی ایجاد کنیم چربی اضافه در این قسمت رو تخلیه کنیم مشابه تخلیه چربی در شکم و بازو و در مواردی که افتادگی زیاد باشد می توان با لیفت ، افتادگی این ناحیه را برطرف کرد .

با افزایش سن این قسمت از ناحیه تناسلی چروکیده و یا خیلی استخوانی می شود که می توان با تزریق چربی یا ژل چین و چروک را از بین برد و شادابی و زیبایی از دست رفته را بازگرداند.

لب های بزرگ یا لابیاماژور

دو ضلعی است که دو طرف مثلث رو پوشانده اند .این قسمت نسبتاً بزرگ است چین خوردگی های فراوانی را می توان در این قسمت دید در واقع قسمتی است که در طی بلوغ تیره می شود وخیلی ازخانم ها ناراضی هستند .خوشبختانه با لیزر و دیگر اقدامات می توان این قسمت ها رو روشن و جوانسازی کنیم .از لحاظ آناتومی محل قرار گیری بیضه در آقایان مانند قرار گیری لابیاماژورها در خانم ها است .

لب های بزرگ شامل غدد عرق و غدد سباسه رو شامل می شود که برای روانسازی به هنگام مقاربت جنسی وجود دارد در طی دوران بلوغ می بینیم که این قسمت ها از موهای زائد پر می شود که با لیزر موهای زائد می توانیم موهای زائد رو از بین ببریم .عملکرد لابیاماژورها در جراحی زیبایی زنان بسیار زیاد است در خانم هایی که خیلی لاغر می شوند و ورزش های سنگین انجام می دهند ، دوچرخه سواری می کنند استحکاک لب ها  و تماس زیاد لب های بزرگ مانند پوشیدن لباس تنگ یا دستگاه های ورزشی یا افرادی که مقاربت های زیاد و غیر متعارف دارند لب های بزرگ چروکیده و بیش از حد سیاه و استخوانی و بسیار کوچک می شود و شکل و زیبایی خود را از دست می دهد در این موارد ما می توانیم از طریق جراحی کوچک کنیم و جمع کنیم و یا با انجام لیزر باعث روشن شدن پوست شویم و یا برای حجم دهی از تزریق فیلر استفاده نماییم .

لب های کوچک یا لابیامینور

دو زائده ای است که در داخل لب های بزرگ قرار دارد ممکن است خیلی کوچک باشد یا  اندازه اش حدود 5 الی 6 سانتیمتر باشد. مواردی که لب های کوچک بزرگ می شود عبارتست از سن بلوغ ، نزدیکی زیاد ، افزایش سن، زایمان های مختلف  و یا ژنتیکی که این بزرگی موجب اذیت در خانم ها می شود .

اهمیت لب های کوچک این است که در دستگاه تناسلی ورودی واژن و مجاری ادرار را در حقیقت می پوشاند ولی عملکرد عمده و خاصی ندارد .در بیشتر موارد دیده شده که خانم ها می ترسند با جراحی این قسمت رو کوچک کنند زیرا هراس دارند لذت جنسیشان از دست برود در صورتی که به هیچ وجه جراحی تاثیری بر لذت جنسی ندارد فقط بهتر است بدانید این قسمت توسط عروق وسیعی به رنگ صورتی پوشانده شده  که به هنگام مقاربت جنسی ورم پیدا می کنه و به رنگ پررنگ تری تبدیل می شود .هنگامی که لابیاپلاستی انجام می دهیم در واقع این ناحیه رو متقارن می کنیم و اندازه اش رو کوچک تر می نماییم  با این عمل شکل طبیعی و چین خوردگی رو برطرف می کنیم تا خانم ها به هنگام پوشیدن و لباس های تنگ راحت تر باشد و ناحیه جراحی شده زیبا تر شود .

جراحی زیبایی واژن

پرینه

ورودی واژن و مقعد است که طول آن حدود 2.5 تا 5.5 است که در افراد مختلف متفاوت است که با افزایش سن ، زایمان های مختلف ، کاهش و افزایش وزن به صورت پی در پی ، مقاربت های زیاد دچار تغییر شکل می شود و چروک خوردگی ایجاد می کند و تیره تر می شود و حالت آویزانی پیدا می کند و تبدیل به پوسته نازک می شود و در حالتی که در زایمان طبیعی بخیه به شکل مناسب زده نشود موجب اذیت شدن بانوان می شود .برای درمان این قسمت می توانیم به کمک جراحی این قسمت را به راحتی جمع کنیم که درمان هایی که در این قسمت می توان انجام داد عبارتست از : نخ واژن ، جراحی ها و لیزر که می توانیم در این ناحیه کار کنیم و قسمت های چروک خوردگی و گشادی و باز این قسمت ها رو برطرف نماییم.بهتر است بدانید قسمت های لب ها بزرگ و پرینه از پوست تشکیل شده و لب های کوچک از غشاء مخاطی کوچک تشکیل شده است به همین دلیل خیلی لزج و روان است .

کلیتوریس

در حقیقت یک برجستگی است که در قسمت بالای لب های کوچک قرار دارد در واقع یک چین خوردگی است که در آقایان همان آلت تناسلی است  .کلیتوریس نقش بسیار مهمی در هنگام مقاربت دارد زیرا تحریک آن مهم است و در ارگاسم و اوج لذت جنسی خیلی اهمیت دارد .در برخی از خانم ها در کلیتوریس تغییراتی ایجاد می شود که به صورت ژنتیک یا تغییرات هورمونی که بزرگ تر از حد نرمال است و موجب اذیت در بانوان می شود در این ناحیه چین خوردگی هایی ایجاد می شود که می توانید با مراجعه به متخصص زنان و زایمان و بکارگیری روش های درمانی مختلفی این چین خوردگی ها رو برطرف کرد.

جراحی زیبایی واژن

دستگاه تناسلی بعنوان یکی از مهم ترین ارگان های بدن شناخته شده است که مراقبت از آن دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد ، در جراحی زیبایی واژن روی معضلاتی که در هر قسمت از ناحیه تناسلی بوجود می آید می پردازیم و سعی می شود که با بکارگیری رو ش های مختلف تمامی مشکلات برطرف شود و زیبایی از دست رفته واژن را بازگرداند .

هدف از جراحی زیبایی واژن تنها زیبا سازی دستگاه تناسلی نیست بلکه با انجام این جراحی می توان به رفع مشکلاتی که در سنین مختلف بروز پیدا می کند پرداخت و تمامی این مشکلات را برطرف کرد .  بعنوان مثال در سنین یائسگی یا بعد از آن  انواع بی اختیاری های ادرار شایع می شود زیرا مجرای ادرار قدرت و استقامت اولیه خود را از دست می دهد یا عضلات واژن و بافت واژن قوام اولیه خود را از دست می دهند و در نتیجه بی اختیاری ادرار به ویژه از نوع استرسی که با افزایش فشار داخل شکمی مانند سرفه ، عطسه بوجود می آید  این بیماری در میان خانم ها  بسیار شایع می باشد و اکثر خانم های میانسال درگیر این بیماری می شوند که به هیچ عنوان نباید احساس شرمندگی داشته باشند به راحتی می توان با مراجعه به متخصص زنان و زایمان و بکارگیری روش های درمانی مختلف این مشکل را برطرف کرد .

همچنین در زمان یائسگی تغییراتی در بافت اپیتلیوم واژن که از 4 لایه تشکیل شده است لايه سوپرفيشيال يا سطحي، لايه اينترمديت يا بينابيني،لايه پارابازاليس و لايه بازاليس ایجاد می شود  به گونه ای که در این دوران لایه های سطحی از بین می روند و فقط لايه پارابازاليس و بازاليس يا فقط بازاليس عمقی باقی می ماند در نتیجه این سطح واژن کاملا شکننده می شود و دچار خونریزی می شود و  بدنبال تماس دچار سوزش و احساس درد می شود .

 

تمامی این مشکلات کاملا با مراجعه به یک متخصص زنان و زایمان قابل حل است.  تغییراتی که مربوط به فرسودگی واژن و بی اختیاری ادرار است  به راحتی با استفاد ه از لیزر قابل درمان است حتی در کشور های پیشرفته جهت پیشگیری ازبروز مشکلاتی در واژن لیزر درمانی را انجام می دهند .  یعنی از سنین که یائسگی شروع نشده است و خشکی واژن واضحی وجود ندارد می توان با لیزر درمانی شروع به تحریک کلاژن سازی بافت واژن کرد ، این امر تغییراتی را در عضلات واژن ایجاد می کنند که دیگر واژن فرسوده و پیر و آتروفی نمی شود در هر حال به راحتی می توان با 3 تا 4 نوبت انجام لیزر به فاصله ماهی یک بار از بروز مشکلاتی در واژن جلوگیری کرد

در برخی از موارد که گشادی واژن بسیار شدید می باشد یا نمی توان با سایر روش های دیگر بی اختیاری ادرار را برطرف نمود و لیزر درمانی گزینه مناسبی نباشد می توان این مشکلات را با جراحی های ساده مه دوره ریکاوری طولانی مدتی ندارندبا استفاده از متدهای جدید  به طور کامل برطرف کرد .

در سنین یائسگی میتوان با انجام برخی از جراحی های ساده مشکلاتی مانند  چروک خوردگی بافت پرینه، تیرگی لابیا ماژور، افتادگی لابیا و بزرگ بودن لابیا را برطرف کرد .

جراحی زیبایی واژن

تزریق چربی در واژن

با  افزایش سن بافت زیر جلدی از بین می رود و پوست  چربی و شفافیت و لطافت خود را از دست می دهد که می توان با تزریق فیلر های مخصوص چربی  یا ژل در این نواحی زیبایی و لطافت از دست رفته پوست واژن را بازگرداند  و یک شکل مطلوب در بافت واژن ایجاد نمود.

لیفت واژن با نخ

در مواردی که دهانه واژن گشاد شده باشد با بکارگیری متدهای جدید که در حال حاضر وجود دارد مانند لیفت با نخ می توان این مشکل را به طور کامل برطرف کرد . در مواردی که بیمار خواهان استفاده از لیزر و جراحی نمی باشد این روش درمانی گزینه بسیار مناسبی می باشد که تقریبا به صورت سرپایی زیبایی  انجام می گیرد و گشادی واژن را به طور کامل برطرف می کند . با استفاده از لیفت با نخ می توان عضلات لگنی را به هم نزدیک کرد و دهانه واژن را به اندازه ای که مطلوب است تنگ و جمع کرد

سفید کردن واژن با لیزر

در مواردی که تیرگی دستگاه تناسلی وجود دارد که می تواند بدلیل ورزش های سنگین ، پوشیدن لباس های تنگ ، افزایش سن، تغییرات هورمونی ، پوسیدن لباس های پلاستیکی ، دوچرخه سواری و … اتفاق بیافتد می توان به راحتی روشن سازی دستگاه تناسلی را با استفاده از لیزر انجام داد.

بسیاری از خانم ها با افزایش سن دچار خشکی و آتروفی واژن می شوند که به راحتی با لیزر درمانی می توان این مشکل را برطرف کرد .

با لیزر درمانی می توان استریا ( ترک پوستی ) دستگاه تناسلی را به طور کامل برطرف نمود . در زمان بارادری یا بعد از زایمان احتمال بروز استریا وجود می توان این مشکلات را با استفاده از لیزر برطرف کرد و شکل پوست را زیبا کرد بدین صورت اسکارهایی که در بدن ا مانند اسکارجراحی،  ابدومینوپلاستی و زایمان ایجاد می شود را به راحتی می توان با چند نوبت لیزر از بین برد و وضعیت مناسب تری را در بدن ایجاد نماییم .

هایمنوپلاستی

هایمن غشای نازکی است که در قسمت ورودی واژن قرار دارد  و به دنبال مقاربت و برخی ورزش های سنگین ممکن است دچار آسیب شود . در برخی فرهنگ ها و مذاهب ،ترمیم آن با اخذ مجوز قانونی تنها امکان پذیر است .

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی به معنی جمع کردن ،کوچک کردن و متقارن کردن لپ های کوچک است . لپ های کوچک در قسمت های آویزان دستگاه تناسلی قرار دارد ،که این ناحیه در قسمت داخل لپ های بزرگ  می باشد ،اندازه آن ها ممکن است بسیار کوچک تا حدود 5-6 سانت باشد. با انجام جراحی لابیاپلاستی که یک جراحی بسیار ساده با دوره ریکاوری کوتاه مدتی می باشد می توان اندازه لابیا های واژن را به اندازه دلخواه تغییر داد و ظاهر زیبایی را در این ناحیه از واژن ایجاد نمود

تکنیک های لابیاپلاستی

شایع ترین تکنیکی که در جراحی لابیاپلاستی انجام می شود ،روش Trimاست که بافت اضافی برداشته می شود   و سایر نواحی ترمیم و بازسازی می شود .

تکنیکی دیگر که در این جراحی استفاده می شود روش wedge   است . در این روش یک برد مشخص از لپ های کوچک برداشته می شود . در مواردی که کلاهک کیلیتوریس ،قسمت بالای لابیا مینور نیز بزرگ باشد ،بهترین روش  انتخابی روش wedge است که در طی آن چین خوردگی های اضافی ترمیم می شود و شکلی زیبا برای دستگاه تناسلی ایجاد می گردد . برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با لابیاپلاستی می توانید به مقاله لابیاپلاستی مراجعه نمایید .

جراحی زیبایی واژن

درمان تیرگی واژن

در این موارد توصیه می شود که حتما این موضوع پیگیری شود چون مسئله ای قابل درمان می باشد و نباید فرد اجازه دهد که این مسئله در بدون درمان بماند. اقداماتی که برای رفع تیرگی ناحیه تناسلی استفاده می شود شامل ژل های گیاهی و کرم هایی است که کمک شایانی به رفع تیرگی ناحیه تناسلی می کند اما این را هم باید در نظر داشت که هر ژل و یا هر کرمی را نباید استفاده کرد . می بایستی حتما از مواد گیاهی باشد و هیچگونه مواد شیمیایی دخیل نباشد چون این مواد شیمیایی موجب خارش ناحیه تناسلی می شود . این را هم باید در نظر داشت که شوینده هایی که شیمیایی هستند و معطر می باشند می توانند علل تیرگی ناحیه تناسلی باشند و حاوی ویتامین های A,C,E باشد آب رسانی و رطوبت کافی را به این ناحیه برساند.برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله سفید کردن ناحیه تناسلی مراجعه نمایید .

واژینوپلاستی

در حالت کلی کانال واژن مهترین کانال و ارگان بدن است که در اطرف آن روده بزرگ ،روده کوچک و مقعد قرار دارد،کانال واژن ،کانالی است که از طریق آن می توان زایمان طبیعی انجام داد  و تولد نوزاد صورت گیرد ،بنابراین ،یک ارگان حیاتی برای بدن است . با توجه به اینکه این کانال قابلیت کشسان و ارتجاعی دارد،به دنبال عواملی مختلف همچون :

زایمان طبیعی

بارداری

چاق و لاغر شدن

یائسگی

افرادی که به طور روزانه کار های سنگینی می کنند

کانال واژن و عضلات آن ممکن است دچار سستی و شلی شود و استحکام و قوام خود را از دست بدهد . در این موارد هم ورودی کانال واژن، گشاد می شود و بیمار احساس می کند دیگر قدرت قبلی خود را ندارد  و هم اینکه ارگان ها و قسمت هایی از بدن که در اطراف این کانال قرار دارند ،مانند مثانه ،رکتوم یا روده کوچک ،ممکن است که به داخل کانال واژن بی افتد . در این موارد می توانید بگوییم که بیمار دچار افتادگی شده است ،اگر مثانه به داخل واژن بی افتد ،به این شرایط گفته می شود میستوسن ،اگر رکتوم به داخل واژن بی افتد می گویند رکتوسل، یا آنتروسل که افتادگی روده کوچک به داخل واژن است . تمام این موارد درجات مختلف دارد و درمان بیمار بر اساس وضعیت بیمار و درجات افتادگی او صورت می گیرد .

در موارد مختلف متخصص زنان به بیمار پیشنهاد می دهد که چه اقداماتی انجام شود و بهترین راهکار درمانی را با توجه به شرایط بیمار پیشنهاد می دهد . معمولا در خانم ها که  در سنین پایین هستند و به مقدار خیلی کم احساس شلی و افتادگی واژن دارند ،می توان با کمک دستگاه های مختلف همانند هایفو تمام این قسسمت هایی که سبب شلی واژن شده اند را به سمت بالا بکشیم و با این روند به سفت شدن عضلات واژن کمک کنیم  . در مواردی که درجات افتادگی به مراتب بیشتر است و خانم هایی که سن بالاتری دارند ،در حقیقت قبل از یائسگی و یا بعد از یائسگی و از مشکلات ادراری رنج می برند ،دکتر شیرین شمس متخصص زنان به این افراد توصیه می کنند از لیزر CO2 استفاده کنند . این روند بهتر است به صورت ماهیانه ،ماهی یکبار در چهار نوبت انجام شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با واژینوپلاستی می توانید به مقاله واژینوپلاستی مراجعه نمایید .

مقالات مرتبط با این مطلب :

درمان افتادگی لگن

سفید کردن واژن 

پرده بکارت

 

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر شیرین شمس

داراي بورد تخصصي جراحی (زنان و زایمان) کسب رتبه ممتاز از دانشگاه سراسری از سال 1376 مشغول به کار بوده و بيش از 10000 عـــمل جراحي داشته اند.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 15 =

Call Now Buttonتماس بگیرید