دکتر شیرین شمس / لابیاپلاستی / تنگ کردن واژن با نخ
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تنگ کردن واژن با نخ

جوانسازی واژن عنوانی است که برای انجام هر گونه عمل اصلاحی و زیبایی در ساختار واژن گفته می شود و می تواند برای بخش های درونی یا بیرونی انجام شود. تنگ کردن واژن نوعی جراحی زیبایی و اصلاحی است که برای مواردی که دچار شل شدگی و افتادگی ورودی واژن شده اند کاربرد دارد. این مشکل معمولا نتیجه زایمان و بریدگی های پرینه و بخیه است که مشکلاتی را ایجاد میکند. یکی از این مشکلات عدم رضایت روابط جنسی در بین زوجین است. رابطه جنسی باید رضایت بخش باشد، اما گاهی برای بانوان دردناک است یا لذت بخش نیست. این نتیجه ممکن است بخاطر وجود عفونت یا تغییراتی در واژن مثل از دست دادن حالت ارتجاعی دیواره ها یا خشکی واژن باشد. جوانسازی و تنگ کردن واژن می تواند این حس مطلوب را بازگرداند. خواندن ادامه این مطلب به شما کمک می کند تا در مورد تکنیک تنگ کردن واژن با نخ بیشتر بدانید.

مشاوره در مورد تنگ کردن واژن با نخ

بیشتر افراد زمانی که احساس می کنند رابطه جنسی آنها از کیفیت مطلوب قبلی برخوردار نیست تصمیم به انجام عمل های اصلاحی می گیرند. تنگ کردن واژن نگرانی های زیادی را در بانوان برطرف می کند. یکی از علل اینکار از دست رفتن قابلیت ارتجاعی دیواره ها و دهانه واژن است که می تواند در نتیجه زایمان طبیعی و بالا رفتن سن باشد که در آن فیبرهای کلاژن بافت واژن از بین رفته و عضلات نگهدارنده لگن تحلیل رفته باشند.

برای تنگ کردن واژن دو انتخاب و راهکار اصلی وجود دارد: انجام جراحی یا انتخاب شیوه هایی غیر از جراحی.

جراحی های مختلفی برای تغییر و اصلاح واژن وجود دارد. اما راه های غیر جراحی به دلیل اثر بخشی و آسیب رسانی کمشان مورد استقبال بیشتری قرار گرفته اند. فرایندهای جوانسازی غیر جراحی به دو دسته اصلی تقسیم می شوند. تنگ کردن واژن با نخ یکی از بهترین روش ها است.

در این روش نخ های خاصی زیر لایه مخاطی واژن برای محکم کردن دیواره واژن جایگذاری می شوند. این عمل برای بانوانی که زایمانی نداشته اند و بریدگی در پرینه ندارند هم انجام می شود. معمولا بروز آسیب ها و عفونت هایی که بخاطر بزرگی ورودی واژن است آنها را به انجام عمل راغب می کند.

تنگ کردن واژن با نخ

مزایا تنگ کردن واژن با نخ

این عمل مزایای زیادی دارد که برخی از آنها عبارتنداز :

 • بهبود عملکرد و راحتی واژن و پرینه
 • زیبایی بیشتر
 • اثر تهاجمی کمتر بر بدن
 • بهبود سریع و دوره نقاهت کوتاه بعد از عمل سرپایی
 • عدم نیاز به بستری شدن
 • انجام آن با بی حسی موضعی بدون نیاز به بی هوشی

اثر بلند مدت که برای چند سال هم طول می کشد البته بیشتر پزشکان توصیه می کنند که اینگونه فرایند ها هر6 ماه یکبار انجام شوند تا بدن در بهترین فرم خود باقی بماند.

موارد منع از انجام عمل و عوارض جانبی

 • وجود التهاب در واژن و پرینه
 • حساسیت به مواد بی حسی
 • مشکلات خونی
 • خونریزی ماهیانه یا انواع دیگر خونریزی از واژن
 • بیماری های نئوپلاستیک واژن
 • بارداری
 • اوایل دوره بعد از زایمان

مراحل تنگ کردن واژن با نخ

مراجعه کننده در وضعیت مناسب قرار می گیرد و جراحی تحت آرامبخش و بی حسی موضعی انجام می شود. بافت مورد نظر در محل واژن با مواد ضدعفونی کننده تمیز می شود. فرایند درمانی به این ترتیب است که سوراخ های کوچکی برای وارد کردن نخ های لیفت در بدن ایجاد می شود که باعث عملکرد بهتر می شوند.

در این مرحله نکته مهم اینست که آسیبی به مجرای ادرار و رکتوم وارد نشود. برای جلوگیری و یافتن هر گونه آسیب دیدگی مجرای ادرار دائما آن را چک می کنند. بعد از آنکه نخ به خوبی جایگذاری شد محل ورود و خروج دستگاه با بخیه بسته می شود.

در سال های اخیر از جراحی های زنان استقبال شده است. تحقیقات فراوانی هم بر جوانسازی واژن با نخ صورت گرده است. جوانسازی واژن با نخ برای افزایش رضایت مراجعان در بهبود روابط جنسی و تنگ شدن واژن یکی از بهترین راه هایی است که برای این مشکل توصیه می شود. افرادی که احساس می کنند واژن آنها شل شده و در رسیدن به ارگاسم دچار مشکل شده اند می توانند کاندید انجام این عمل شوند.  

لابیاپلاستی نیز از متداول ترین جراحی های زیبایی زنان است اما برخلاف آنچه به نظر می رسد، عملکرد واژن از زیبایی شکل ظاهری آن اهمیت بیشتری دارد.

چه زمان هایی تنگ کردن واژن با نخ توصیه می شود؟

عواملی که منجر می شوند پزشک به مراجعه کننده توصیه کند تا از جوانسازی واژن با نخ استفاده کند عبارتند از :

 • وقتی که ورودی واژن دچار گشادی و شل شدگی باشد و این احساس به مدت 6 ماه مداوم وجود داشته باشد.
 • بافت پرینه نامعمول و تنش عضلات وجود داشته باشد.
 • آسیب های آناتومیک و عملکردی ایجاد شده بعد از زایمان طبیعی
 • به مدت 6 ماه مداوم توانایی رسیدن به ارگاسم کاهش یافته باشد.

مراقبت های بعد از عمل تنگ کردن واژن با نخ

تکنیک های دیگر برای عمل تنگ کردن واژن ممکن است باعث آسیب رسانی به بافت واژن یا فیبروزهایی در آن ناحیه شوند اما این تکنیک کمترین آسیب آناتومیک را به بدن می رساند و درد کمی را ایجاد می کند و به مراقبت خاصی بعد از عمل نیاز ندارد. برای همین زمان نقاهت خاصی ندارد و فرد به سرعت و راحتی می تواند فعالیت های روزمره را از سر بگیرد.

در این جراحی سالم نگه داشتن مجرای ادرار و رکتوم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و البته ابزار مخصوص گذاشتن نخ هم به شکلی طراحی شده که کمترین آسیب را به این اندام برساند.

 •  معمولا بعد از این جراحی مساله خاصی بوجود نمی آید و تنها کمی خونریزی و عفونت قابل درمان به وجود می آید. ممکن است پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند.
 • یک روز بعد از جراحی، پانسمان برداشته می شود و بیمار می تواند به فعالیت های روزمره خود باز گردد و دوش بگیرد.
 • بیمار 4 هفته بعد هم می تواند رابطه جنسی داشته باشد.
 • تا مدتی از ورزش و انجام فعالیت های سنگین بپرهیزید.
 • محل جراحی را دستکاری نکنید و آن بخش را نخارانید.
 • از لباس های گشاد و راحت استفاده کنید.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشد، شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

در مورد مراقبت های بعد از عمل تنگی واژن بیشتر بدانید.

برچسب ها:
دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
آیا لابیاپلاستی دردناک است؟

آیا لابیاپلاستی دردناک است؟

آیا به تازگی تصمیم به جوانسازی واژن خود با لابیاپلاستی گرفته اید و از درد لابیاپلاستی ترس دارید؟ باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید. لابیاپلاستی یک جراحی زیبایی است که دارای مزایای زیادی است و در کل...

بهترین سن لابیاپلاستی

بهترین سن لابیاپلاستی

بهترین سن لابیاپلاستی، هنگامی است که رشد اعضای بدن خانم، متوقف شده است. خانم ها تا پایان دوره بلوغ نباید عمل لابیاپلاستی را انجام دهند تا مشکلات ظاهری لابیاها را برطرف کنند. انجام لابیاپلاستی زود...

دارو های بعد از لابیاپلاستی

دارو های بعد از لابیاپلاستی

بعد از انجام هر عمل جراحی، جراح داروهایی مناسب را برای بهبودی محل جراحی تجویز می کند. مصرف دارو های بعد از لابیاپلاستی برای جلوگیری از عفونت و افزایش روند بهبودی محل جراحی لازم است. انجام مراقبت های...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *