دکتر شیرین شمس / جراحی زیبایی زنان / تاثیر انرژی رادیو فرکانس RF Viveve بر بافت واژن
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

تاثیر انرژی رادیو فرکانس RF Viveve بر بافت واژن

بهره گیری از انرژی های تخریبی و غیر تخریبی جهت درمان بیماری های پوست و صورت بطور فزاینده ای رو به رشد بوده که این موضوع در حال حاضر جهت درمان ناحیه تناسلی مورد استفاده قرار می گیرد. حوزه جدید درمانی رادیو فرکانس ار اف ناحیه تناسلی برای درمان علائم یائسگی (GSM) پیری قسمت بیرونی و داخلی ناحیه تناسلی بانوان ، بی اختیاری ادرار ، درد در هنگام نزدیکی و عوارضی همچون شل شدگی دهانه واژن به ویژه در قسمت ورودی که بر اثر زایمان طبیعی ، افزایش سن و همچنین بی اختیاری ادراری – استرسی به کار می رود.

تاثیر rf بر بافت واژن

بر اساس مطالعات بالینی موجود در روش های درمان ، توجه به چند نکته حائز اهمیت است که عبارتند از :

  • شناسایی بافت های هدف در هر قسمت که می توانند از تأثر انرژی در آن ناحیه سود ببرند .
  • زمان مطلوب جهت استفاده حداکثر از انرژی
  • راهکارهایی جهت جلوگیری از آسیب به بافت های غیر هدف

انرژی RFچیست؟

  • نوعی از انرژی الکترومغناطیسی بوده که اصطلاحا به آن AC گفته می شود.
  • توانایی تولید گرما در RF وابسته به میزان ولتاژ ، پالس های الکتریکی و مختصات و قطبهای الکتریکی (uni bior monopolar)  می باشد.

بر حسب عملکرد اصول عمومی الکتریکی می توان ازرادیو فرکانس RF در جراحی به عنوان اثر تخریبی Coa gulatine استفاده نمود .

قسمت های مختلف بافت واژن

این لایه ها عبارتند از :

لایه Epethelinm

یک لایه غیر کراتینره از جنس Stratified squamous  که حدود 200 میکرون ضخامت دارد

لایه موکوسی

یک لایه تقریبا مستحکم از بافتهای هم بند که از فیبرهای لاستیکی تشکیل شده و پر از شبکه های عروقی است .

لایه Tonica Muscle

لایه ای از عضلات طولی و حلقوی صاف تشکیل گردیده و معمولا لایه فیبروماسکولار نامیده می شود .

لایه Tonica Adventitia

لایه ضخیمی که از بافت هم بند شل تشکیل گردیده است .لیزرها بصورت مستقیم بر روی بافت مخاطی تاثیر داشته و روی بافتهای هم وند زیرین اثر گذار نیستند.

تنگ کردن واژن با لیزرRF Viveve

تنگ کردن بافت واژن نیاز به گرمای مستمر روی لایه های هم وند داشته البته عمق نفوذ این گرما بایستی محدود باشد ( Eryag ,CO2 مقایسه شود. )در سیستم RF یونی پولار یا تک قطبی بدن قطب مثبت و زمین به عنوان قطب منفی می باشد . لذا امواج RF در بدن متمرکز یا انباشته نمی شود و از بدن خارج می گردد. شایان ذکر است در ناحیه تابش RF گرما متمرکز و در سایر بافتها به تدریج کاهش می یابد .

مکانیسم دو قطبی RF

در این حالت امواج بین دو قطب مثبت و منفی در جریان است و به لحاظ تئوریکی بیشترین عمق نفوذ گرما به بافت حدود 50% یا کمتر از فضای بین دو الکترود می باشد . لذا قسمت سطحی بافت یعنی پوست تحت تأثیر انرژی قرار می گیرد و از آسیب های پوستی در امان خواهیم بود.اگرچه گرمای حاصل از RF نسبت به لیزر عمقی تر عمل می نماید ولی بدلیل تمرکز کانونی این گرما بر روی بافتها توان تاثیر خم کنندگی بر بافتهای مورد نظر را افزایش می دهند.

RF مونو پولار

این نوع ازرادیو فرکانس RF گرما را در لایه های مختلف بافتی همبند Connective tissue ایجاد نموده و محل ورود فرکانس از قطب مثبت توسط اپیکاتور انجام  شده وو به صورت یک دامنه در کل لایه های هم بند نفوذ می نماید .

میزان گرمای وارد شده به بافت بستگی به مقاومت هر لایه بافتی داشته و میزان جریان وارد شده در نوک قله در دستگاه مونوو پولا بالا بوده و بتدریج در دامنه کاهش پیدا می کند.

عملکرد سیستم RF منوپلار

سیستم RF منوپلار الکترودها به گونه ای خاص طراحی گردیده که گرما را از لایه های سطحی به سوی لایه های عمقی هدایت نموده و در نتیجه موجب بهبود ساختار واژن و بخشهای مرتبط با آن می گردد . در سیستم های قبل که دارای انرژی و قدرت بالاتری بوده تاثیر درمانی بیشتر نسبت به دستگاههایی با انرژی کمتر داشتند . این درحالی بود که جهت جلوگیری از آسیب ناشی از گرما و عملکرد اپراتور از ژل یا مایع خنک کننده برای جلوگیری از آسیب به لایه های سطحی همچنان وجود دارد .

در حالیکه در سیستم Viveve بصورت خاص به گونه ای این فرآیند تعریف گردیده که گرما به لایه های مختلف بافت هم بند نفوذ کرده و فارغ از تاثیر گرما و عملکرد اپراتور هیچگونه آسیبی به لایه های سطحی وارد نمی گردد.

بهره گیری از سیستم Crayo جهت خنک نگه داشتن الکترود برای محافظت از آسیب به لایه های سطحی در عین حال که تاثیری عمقی داشته سطح را از آسیب محافظت می نماید .

مزایای RF مونو پولار

نقطه قوت این روش ، سیستم خنک کنندگی دستگاه جهت محافظت از آسیب به مناطق مخاطی واژن بوده که فارغ از عملکرد اپراتور این عمل انجام می پذیرد . در این روش تنگ کردن با تاثیر بر روی تمام لایه های هم بند انجام گرفته و سیستم خنگ کنندگی تاثیر بسزایی در عملکرد آن دارد.عمق گرمایی که با دستگاه های مختلف Rf انجام می پذیرد در انواع مختلف دارای تنوع می باشد . کمترین میزان عمق نفوذ دو Unipalar و بعد از آن Bipolar و در نهایت مونوپولار می باشد .

در روش های مختلف درمان با RF نحوه تنظیم منبع انرژی به گونه ایست که تعیین محل و عمق ناحیه مورد نظر به راحتی امکان پذیر است .

لیزرهای تخریبی و غیر تخریبی شناخته شده تاکنون بر روی ظاهر دستگاه تناسلی ف عملکرد و قدرت لایه مخاطی واژن تاثیر بسزایی داشته اند ولی تاثیر محسوسی در تنگ کردن واژن نداشته اند. سیستم RF با روشهای مختلف ( 3 روش ) می تواند همچنان که بر روی مخاط واژن تاثیر می گذارد و موجب تنگ شدن بخش ورودی واژن نیز می گردد.

برچسب ها:
دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
درد زایمان سزارین

درد زایمان سزارین

زایمان سزارین زایمانی است که در آن اقدام به برش در شکم مادر و به دنیا آوردن نوزاد می گردد. هر چند که نگرانی در خصوص درد زایمان طبیعی بیشتر است، اما بسیاری از افراد در مورد دوران نقاهت و درد پس از...

توبکتومی یا بستن لوله های رحم

توبکتومی یا بستن لوله های رحم

توبکتومی یا بستن لوله ها یک روش عقیم سازی زنانه است. این یک روش جراحی است که به انسداد لوله های فالوپ زنانه اشاره دارد. این امر مانع از رسیدن تخمک ها به رحم و لانه گزینی می شود. لوله های فالوپ...

درمان اختلالات قاعدگی

درمان اختلالات قاعدگی

اختلالات قاعدگی مشکلاتی هستند که بر چرخه طبیعی قاعدگی خانم ها تاثیر می گذارند. اختلالات قاعدگی شامل گرفتگی دردناک در هنگام خونریزی، خونریزی غیرطبیعی شدید، خونریزی نامنظم، خونریزی کم یا عدم وجود...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *