مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

حاملگی چند قلویی

افزایش غیرمعمول زایمان های چند قلویی نوعی نگرانی برای سلامت عمومی محسوب می شود . میزان بیشتر زایمان پره ترم ( وقوع زایمان قبل از 37 هفته کامل بارداری ) در این نوزادان ، احتمال بقای آنان را به مخاطره می اندازد و خطر ناتوانی مادام العمر آنان را افزایش می دهد . علاوه بر مرگ و میر و موربیدیته پری ناتال قابل انتساب به زایمان زودرس ، جنین های حاصل از حاملگی های چند قلویی مستعد ابتلا به تعدادی عوراض مادری نیز افزایش می یابند . به طوری که در این موارد خطر پره اکلامپسی ، خونریزی بعد از زایمان و مرگ و میر مادر ، 2 برابر افزایش می یاب .

انواع حاملگی چند قلویی

به حمل بیش از یک جنین در طی بارداری ، حاملگی چند قلویی گفته می شود . معمول ترین شکل حاملگی چند قلویی ، دوقلویی است که به انواع دو تخمکی و تک تخمکی تقسیم می شود :

3/2 جنین های دو قلو ، دو تخمکی ، دی زیگوت یا برادری هستند . یعنی در طی یک سیکل قاعدگی ، دو تخمک مجزا با دو اسپرم مجزا بارور شده و دوقلویی دوتخمکی را به وجود می آورند.

3/1 جنین های دو قلو ، حاصل باروری یک تخمک هستند ، این تخمک بعدا به دو ساختمان مشابه تقسیم شده و هر ساختمان به یک فرد مستقل تبدیل می شود . به این دوقلویی ، تک تخمکی ، مونوزیگوت یا همسان گفته می شود.

در مورد جراحی لابیاپلاستی بیشتر بدانید.

حاملگی-چند-قلویی
حاملگی-چند-قلویی

علل تشکیل دوقلوهای مونوزیگوت

  1. تاخیر در انتقال تخمک بارور از لوله فالوپ به رحم و تقسیم تخمک بارور در لوله رحمی ، چون عوامل پروژسترونی و کنتراسپتیوهای ترکیبی ، تحرک لوله را کاهش می دهند . اعتقاد بر این است که احتمال ایجاد دوقلویی در مصرف کنندگان این کنتراسپتیوها ، افزایش می یباد .
  2. وارد شدن ترومای خفیف به بلاستوسیست در طی فن آوری های کمک باروری ممکن است میزان بروز دوقلویی مونوزیگوت را افزایش دهد .

شیوع بارداری دوقلویی

شیوع بارداری دوقلویی مونوزیگوت ، در تمام دنیا ثابت و تقریبا 250/1 است و عمدتا مستقل از نژاد ، وراثت ، سن و پاریته است اما درمان ناباروری شیوع دوقلویی را افزایش می دهد. میزان بروز دوقلو های دی زیگوت به طور قابل ملاحظه ای تحت تاثیر عوامل ذیل است :

  1. نژاد : تفاوت های نژادی در میزان هورمون محرک فولیکول (FSH) اثر می گذارد. دوقلویی در زنان سیاهپوست بیشتر از سفیدپوست است .
  2. وراثت : ژنوتیپ مادر در مقایسه با پدر از اهمیت خیلی بیشتری برخوردار است.
  3. سن مادر : 37 سالگی زیرا در این سن ، اولین نشانه ثابت پیری دستگاه تولید مثل یعنی افزایش هورمون (FSH) وجود دارد و این امر میزان تخمک گذاری دوتایی را افزایش می دهد.
  4. پاریته بالا
  5. عوامل تغذیه ای : بهبود وضعیت تغذیه ای با افزایش تعداد جنین ها ، همراه است . بهبود وضعیت تغذیه ای خود را به صورت وضعیت جثه مادر نشان می دهد اما دوقلویی بیشتر از جثه ، با وضعیت تغذیه ارتباط دارد . میزان دوقلویی در زنان بلندقدتر و سنگین وزن تر ، 25-30 درصد بیشتر از زنان کوتاه قد و دچار محرومیت تغذیه ای است.

کلام آخر

در این مقاله در مورد بارداری چند قلویی پرداخته شد، امیدورایم که مفید باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با می توانید با دکتر شیرین شمس مشاوره نمایید.

برچسب ها:
دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
تزریق واکسن کرونا در افراد باردار

تزریق واکسن کرونا در افراد باردار

خیلی از بانوان باردار نگران این هستند که پس از تزریق واکسن دچار مشکلاتی شوند. در ادامه می خواهیم در مورد تاثیر واکسن کرونا در بارداری، قبل یا بعد از آن صحبت کنیم. اینکه بهترین نوع واکسن کرونا در...

اهمیت تغذیه نوزاد از شیر مادر

دادن شیر مادر به نوزاد هم برای مادر و هم برای نوزاد، مزایا و اهمیت بسیار بالایی دارد که بیان تمامی آن ها در این مقاله امکان پذیر نیست. دکتر شیرین شمس به طور خلاصه چند نکته مهم و بیشترین دغدغه مادران...

کرونا ویروس و بارداری

کرونا ویروس و بارداری

برای اطلاعات لازم برای خانم های باردار و خانوده های شان، مقاله ترجمه از guidance for healthcare که توسط بخش زنان و مامایی و اطفال و کالج پزشکان بیهوشی در انگلیس تهیه شده است. حتماً در این دوره اگر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *