دکتر شیرین شمس / بیماری های زنان / اختلالات ارگاسم و بهترین روش های درمان
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

اختلالات ارگاسم و بهترین روش های درمان

اختلال ارگاسم در خانم ها به صورت ایجاد اشکال یا عدم توانایی آن ها برای رسیدن به ارگاسم حین مقاربت است که می تواند به دنبال استرس یا مشکلات زناشویی باشد. در آقایان این اختلالات به صورت تاخیر نعوذ و یا نعوذ زودرس اتفاق می افتد.

بر اساس DSMS خیلی از خانم ها برای رسیدن به ارگاسم نیاز به تحریک کلیتوریس دارند. تنها تعداد کمی از خانم ها رسیدن به ارگاسم را حین دخول تجربه می کنند. تشخیص اینکه اختلال ارگاسم به علت عدم تحریک کافی است یا عوامل دیگر، بسیار اهمیت دارد.

دانستنی هایی در مورد ارگاسم

ارگاسم چیست؟

ارگاسم زمانی است که تحریک جنسی کامل است و زن از نظر تحریک شدن احساسی و جسمی در شرایط نرمالی قرار دارد.

علائم اختلال ارگاسم

به طور کلی اختلال ارگاسم نباید به مصرف دارو مربوط باشد. همچنین در صورتی می توان آن را اختلال دانست که حداقل 6 ماه ادامه داشته باشد. آن هم به شرط اینکه در 75 درصد موارد حین برقراری رابطه جنسی این اختلال وجود داشته باشد، نه اینکه درصد کمی را شامل شود.

اولین تجربه ارگاسم در خانم ها می تواند در هر زمانی از سن بلوغ تا بزرگسالی ایجاد شود. اختلال ارگاسم با افزایش سن نیز تشدید پیدا می کند.

باید بدانید که سرعت به ارگاسم رسیدن طی فرآیند خودارضایی بیش از تماس مستقیم با شریک جنسی است.

دکتر شیرین شمس

13 عامل موثر در اختلال ارگاسم

 1. عشقبازی که خیلی سریع تمام می شود. (معمولا در ازدواج های سنتی و افرادی که ارتباطات اولیه جنسی را ندارند.)
 2. عدم تحریک کافی
 3. عدم اطلاع در مورد عملکرد دستگاه ژنیتال در خانم ها و آقایان
 4. ارتباط ضعیف در مورد رابطه جنسی در زوجین (اینکه نمی دانند شریک جنسی آن ها و حتی خودشان از چه نوع ارتباطی بیشتر لذت می برند.)
 5. اختلال در روابط زناشویی مثل عدم اعتماد و …
 6. اضطراب در مسائل جنسی
 7. ترس پشیمانی و ترک شدن
 8. سابقه ترومای فیزیکی یا حسی مثل تجاوز جنسی
 9. اختلال روانی مثل افسردگی
 10. اختلالات فیزیکی
 11. آسیب عصب به دنبال آسیب نخاعی، دیابت، MS و اختلالات دستگاه تناسلی
 12. مشکلات سایکولوژیک
 13. داروهایی مثل سروتونین (serotonin) ، SSRIs، reup take، اینهیبیتورز (inhibitors) ، سلکتیو (selective) که برای درمان افسردگی به کار می روند.

درمان اختلال ارگاسم

برای درمان اختلالات ارگاسم و اغلب در شرایطی که نزدیکی همراه با درد است و علاقه ای برای مقاربت وجود ندارد، می توان از روش درمان هورمونی استفاده کرد.

در سکس تراپی موفق 65 الی 85 درصد باید به ارگاسم ختم شود. در اختلال ارگاسم اولیه معمولا تا 75 درصد به درمان اولیه پاسخ می دهند.

در صورت بروز استرس، عدم عشقبازی، نبود رابطه جنسی کامل و ترس از عدم کنترل، خانم ها تشویق به تحریک خود و خودارضایی می شوند که در این شرایط، درمان روانی موثر است.

جالب است بدانید که از هر 10 زن، 1 نفر آن ها هرگز به ارگاسم نمی رسد.

راه های مختلفی برای درمان این اختلال وجود دارد که برخی از متداول ترین آن ها به شرح زیر است.

 • خودارضایی برای پیدا کردن نوع اختلال
 • تکنیک آرامش بخش (relaxation technique)
 • ورزش های حسی
 • استفاده از ویبراتور که در موارد عصبی موثر است.
 • فانتزی های جنسی
 • فیلم های محرک
 • کسب اطلاعات علمی
 • سایکوتراپی مخصوص در مواردی که تجاوز جنسی رخ داده یا اختلالات سایکولوژیک دارند.
 • ایجاد ارتباط جنسی بدون قضاوت یکدیگر
 • در موارد ضد افسردگی، افرادی که از داروهایی مثل فلوکستین که جزو SSRI ها است، استفاده می کنند باید مصرف آن را قطع نموده و داروهای ضد افسردگی دیگر مانند بوپروپیون را جایگزین نمایند تا موجب اختلال ارگاسم و کاهش میل جنسی نشود.

تاثیر سن بر اختلالات ارگاسم

توضیحات دکتر شیرین شمس در مورد ارتباط میل جنسی با افزایش سن

یائسگی، مشکلات پارتنر، دیابت، آرتریت، آترواسکلروز و ساده ترین درمان عفونت مجاری ادراری در خانم ها برخی از شایع ترین مشکلاتی است که می تواند با افزایش سن در خانم ها بروز کند. البته بیشترین مشکل برای بانوان مسن، کاهش میل جنسی است که خود متاثر از عوامل زیر است:

 • کاهش استروژن بر روی عضلات محافظ لگن تاثیر می گذارد و باعث پرولاپس شانه، روده کوچک و رحم و رکتوم به واژن می شود.
 • کاهش الاستیسیتی واژن و نازک شدن آن
 • آتروفیک و از دست رفتن لایه خارجی واژن و به دنبال آن بروز درد و سوزش در دهانه واژن حین نزدیکی
 • کاهش ترشحات واژن
 • کاهش تستسترون بین 30 تا 70 باشد.
 • کاهش تمایلات جنسی
 • کاهش اسیدیتی واژن که باعث تحریک پذیری، حساس و دردناک شدن و عفونی شدن بیشتر واژن می شود.
 • بی اختیاری ادرار که باعث خجالت زدگی و عدم ارگاسم می شود.
 • کاهش جریان خون واژن، کوتاه، نازک و خشک شدن آن
 • اختلال عروقی مانند اترواسکلروز که جریان خون را کم می کند.
 • در خانم های مسن به دنبال افزایش سن و اختلالاتی که مانع رسیدن آن ها به ارگاسم می شود، جراحی با هدف ترمیم و رفع مشکل آن ها انجام می شود.
 • حس خجالت زدگی از فانتزی های جنسی و شرمندگی از تمایلات جنسی
 • کاهش اشتیاق خانم هایی که تمایل دارند ولی شریک جنسی آن ها تمایلی از خود نشان نمی دهد.

در صورت لزوم توصیه به درمان با داروی تستسترون برای افزایش رسیدن به ارگاسم می شود ولی با توجه به عوارض داروی تستسترون که ممکن است به صورت افزایش موهای زائد و حالت دورگه شدن صدا و … بروز کند، بهتر است درمان با تستسترون و یا داروهای ترکیبی داده نشود.

آیا روش های جلوگیری می تواند باعث ایجاد اختلالات ارگاسم شود؟

اختلال ارگاسم زن و شوهر

اگر منظور قرص های اکسیدی و جلوگیری است، پاسخ مثبت است. قرص های ضد بارداری معمولا رسیدن به ارگاسم را تحت تاثیر قرار داده و لذت جنسی را می کاهد. زیرا این داروها هورمونی هستند و با توجه به اینکه بر پایه پروژسترون است و استروژن کاهش پیدا می کند، عمولا ارگاسم و لذت جنسی را می کاهد.

به طور کلی تمامی روش های جلوگیری از بارداری که با مصرف دارو همراه بوده و با استفاده از iud های بر پایه پروژسترون باشد، می تواند باعث کاهش ارگاسم شود. اما سایر روش ها نمی تواند چندان تاثیر مستقیم بر ارگاسم داشته باشد.

البته استفاده از کاندوم نیز با توجه به اینکه تماس اعصاب جنسی را کاهش می دهد، می تواند بر ارگاسم تاثیرگذار باشد.

آیا خودارضایی می تواند موجب اختلال ارگاسم شود؟

به طور کلی خودارضایی در طولانی مدت توصیه نمی شود. با وجود اینکه یک روش درمان برای اختلالات ارگاسم به شمار می رود، اما خود به تنهایی یک اختلال جنسی محسوب می شود. زیرا در صورت تکرار می تواند موجب تشدید آسیب عصب جنسی شده و لذت جنسی در روابط جنسی، را کاهش می دهد.

آیا مصرف مواد مخدر و الکل می تواند موجب اختلال ارگاسم شود؟

استفاده از هر نوع مخدری، در مرحله ابتدایی و اولیه باعث می شود که شخص تقویت میل جنسی خانم ها با اوشات را تجربه کند، مراحل رابطه جنسی را خیلی سریع تر طی کرده، به اوج لذت برسد و مراحل ارگاسم در آن طولانی تر است. به عبارتی برای فردی که تحت تاثیر مصرف مواد مخدر است، رابطه جنسی خوشایندتر از حالت عادی خواهد بود. اما به مرور زمان و در صورت عادت کردن به این مواد، باعث می شود که اعصاب بیش از حد تحریک شود و دیگر اثربخشی آن از دست می رود. در این شرایط خود به عاملی برای اختلال ارگاسم تبدیل می شود. بنابراین توصیه ما این است که مصرف این مواد را ترک کرده و یا آن را به یک عادت تبدیل نکنند.

هر نوع اعتیاد به مواد مخدر و محرک و حتی رژیم های پر قند می تواند موجب اختلال ارگاسم شود.

آیا دیدن فیلم های محرک موجب ضعف جنسی می شود؟

یکی از روش های درمان اختلال ارگاسم دیدن فیلم های اروتیک است. با این هدف که مراحل رابطه جنسی را درک کنند و بدانند که به چه صورت باید طی شود. اما عادت کردن به دیدن فیلم های محرک، موجب می شود که حالت پاتولوژیک و بیمارگونه ای ایجاد شود و مراحل اصلی ارگاسم را تجربه نگردد. لذت جنسی به صورت غیر عادی بوده و اختلالات ارگاسم را در پی دارد.

کلام پایانی

به طور کلی اختلالات ارگاسم می تواند در هر سنی و بر اثر عوامل مختلفی بروز کند که برای ریشه یابی آن نیاز است حتما به یک متخصص زنان و زایمان در تهران مراجعه نمایید تا با توجه به تجربه خود، بهترین روش های درمان را به کار گیرد.

برچسب ها:
دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
پی ام اس یا سندرم پیش از قاعدگی

پی ام اس یا سندرم پیش از قاعدگی

پی ام اس یا همان سندرم پیش از قاعدگی انواع مختلفی دارد. برای مثال نوعی از پی ام اس با نام پی ام اس مرطوب شناخته شده است. برخی افراد احساس می کنند که در دوران پیش از قاعدگی افزایش وزن پیدا می کنند،...

واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل

واکسن  گارداسیل واکسنی است که به منظور ایجاد ایمنی در برابر بیماری HPV استفاده می شود. این واکسن می تواند به محافظت در برابر انواع مختلفی از ویروس HPV کمک کند. واکسیناسیون علیه این بیماری به...

درمان سرطان سینه

درمان سرطان سینه

سرطان سینه، بیماری  است که به دلیل رشد سلول های بدخیم در غدد پستانی شناخته می شود. سرطان سینه می تواند در مردان و زنان ایجاد شود، اگرچه که زنان حدود 100 برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *