دکتر شیرین شمس / لابیاپلاستی / ورم بعد از لابیاپلاستی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

ورم بعد از لابیاپلاستی

ایجاد ورم و کبودی بعد از لابیاپلاستی،  امری کاملا طبیعی  می باشد. بروز اینگونه عوارض بعد از هر جراحی به میزان کم یا زیاد وجود دارد. با رعایت مراقبت های بعد از لابیاپلاستی می توانید از شدت بروز  تورم و کبودی  بعد از عمل کاست. برخی از خانم ها به دلایل گوناگون دچار لابیاهای تیره، زشت و بزرگ شده اند. وجود این لابیاها موجب بروز مشکلاتی مانند کاهش اعتماد به نفس خانم ها در زمان برقراری رابطه جنسی، عدم رضایت همسر، عدم رعایت بهداشت صحیح ناحیه تناسلی، بروز عفونت و ایجاد مشکل در زمان پوشیدن لباس مایو و یا لباس های چسبان می گردد. اکثر خانم ها با انجام این جراحی قصد جوانسازی واژن و رفع مشکلات به وجود آمده را دارند.

عمل زیبایی لابیاپلاستی  معمولا به صورت سرپایی و توسط بی حس کننده های موضعی انجام می شود. میزان نیاز خانم ها به مواد بی حسی با هم متفاوت می باشد زیرا آستانه تحمل درد هر فرد با فرد دیگر متفاوت می باشد. برخی از خانم ها قبل از شروع عمل،  از کرم های بی حس کننده استفاده می کنند تا  سوزش تزریق ماده بی حس کننده را نیز احساس نکنند.

مشاوره در مورد ورم بعد از لابیاپلاستی

ورم و کبودی بعد از لابیاپلاستی

درد و تورم عمل لابیاپلاستی از روز اول جراحی آغاز می شود که با مصرف مسکن های تجویز شده توسط پزشک کاهش می یابند. برای کاهش ورم و کبودی بعد از لابیاپلاستی می توان از کمپرس سرد استفاده کرد.

درد و احساس سوزش بعد از لابیاپلاستی تا سه روز بعد از جراحی را می توان با مصرف مسکن ها کاهش داد. اما تورم ناحیه جراحی هنوز وجود دارد.  بعد از گذشت یک هفته از انجام لابیاپلاستی، خارش محل جراحی ایجاد می شود که نشان دهنده ی جوش خوردن زخم های محل جراحی می باشد. در این مرحله اگر بوی بدی در محل جراحی استشمام کردید، حتما خیلی سریع به متخصص زنان در ونک خود مراجعه کنید زیرا نشان دهنده ی وجود  عفونت در محل زخم های جراحی می باشد.

 بعد از گذشت حدود 1 الی 2 هفته از جراحی، میزان ورم و کبودی بعد از لابیاپلاستی کاهش می یابد. به طور کلی درد و سوزش انجام عمل لابیاپلاستی بعد از گذشت 3 الی 7 روز درمان می شود ولی برای کاهش تورم حدود 6 هفته باید صبر کنید. 

بهترین دکتر لابیاپلاستی

مراقبت های کاهش ورم بعد از لابیاپلاستی

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی در نتیجه جراحی و همچنین تجربه دوره نقاهت کوتاه تر بسیار پر اهمیت است.

 1. کنترل دمای محل زندگی: متعادل بودن دمای محیط زندگی بیمار موجب افزایش تورم و کبودی بعد از لابیاپلاستی می شود.
 2. خودداری از قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید،  سونا، آب داغ و محیط های گرم
 3. رعایت رژیم غذایی سالم: استفاده از غذاهای حاوی فیبر فراوان مانند سبزیجات تازه و رنگارنگ و میوه ها باعث کاهش تورم می شود. در این دوران از ویتامین C و A بیشتری استفاده کنید. ویتامین A باعث کاهش خونریزی و انعقاد خون می شود. مصرف ویتامین C موجب تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از بروز عفونت می شود. این ویتامین موجب افزایش سرعت روند بهبودی زخم ها و برطرف شدن تورم می شود.
 4. گذاشتن کمپرس سرد موجب کاهش تورم و جلوگیری از افزایش آن می شود. به یاد داشته باشید که میزان استفاده از کمپرس سرد بر روی یک محل بیش از 15 دقیقه بیشتر نباشد زیرا موجب آسیب به پوست می شود.  بعد از گذشت زمان  15 الی 20 دقیقه ای،  مجددا از کمپرس برای 15 دقیقه دیگر استفاده کنید.
 5. داشتن استراحت کافی موجب افزایش سرعت بهبودی و کاهش تورم می شود. استراحت مطلق به مدت 2 الی 3 روز بعد از عمل لازم است. راه رفتن در روزهای اول بعد از عمل موجب ایجاد اصطکاک  و ایجاد تورم بیشتر می شود.
 6. در روزهای ابتدایی بعد از انجام عمل بهتر است به سمت پشت بخوابید و کمتر به حالت نشسته قرار بگیرید.  
 7. از سیگار کشیدن و نوشیدن مشروبات الکلی جدا پرهیز کنید. سیگار و الکل موجب اختلال در روند اکسیژن رسانی به محل جراحی می شود در نتیجه روند بهبودی و کاهش تورم به کندی انجام می شود.
 8. تا بهبودی کامل یعنی حدود 6 هفته بعد از جراحی رابطه جنسی نداشته باشید. رابطه جنسی موجب وارد آمدن فشار به ناحیه جراحی، ایجاد تورم بیشتر و احتمال باز شدن بخیه ها می گردد.
ورم بعد از لابیاپلاستی

سایر مراقبت های لازم بعد از جراحی لابیاپلاستی

 1. مدت زمان دوش گرفتن بعد از لابیاپلاستی باید کوتاه و با آب گرم رو به سردی باشد.
 2. رعایت بهداشت فردی باید با حساسیت بیشتری انجام شود تا از بروز عفونت جلوگیری شود.
 3. انجام پیاده روی سبک با زمان کوتاه در طول روزهای ابتدایی بعد از جراحی،  موجب پیشگیری از بروز لخته خون در رگ های بیمار می شود.
 4. بعد از لابیاپلاستی زخم های خود را دستکاری نکنید زیرا احتمال خونریزی زخم وجود دارد.
 5. برای جلوگیری از ایجاد احساس سوزش در زمان دفع ادرار، مقداری آب بر روی بخیه های خود اسپری کنید. پاشیده شدن ادرار بر روی بخیه ها باعث ایجاد احساس سوزش می شود
 6. پوشیدن لباس زیر گشاد و نخی بعد از انجام جراحی لابیاپلاستی تا بهبودی کامل ناحیه جراحی برای جلوگیری از عفونت لازم است.
 7. مصرف آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک را با دقت انجام دهید تا از بروز عفونت محل جراحی جلوگیری شود.
 8. باکتری های عفونت زا به طور طبیعی بر روی ناحیه تناسلی وجود دارد. برای جلوگیری از ایجاد زمینه مناسب برای رشد و تکثیر آنها باید محیط واژن همیشه تمیز و خشک باشد.

در مورد لابیاپلاستی با لیزر بیشتر بدانید.

روش های درمان ورم بعد از لابیاپلاستی

ورم بعد از لابیاپلاستی از عوارض شایع و طبیعی عمل لابیاپلاستی می باشد. برای کاهش این تورم باید اقداماتی را انجام دهید:

 • کاهش مصرف کنسروها، فست فودها و نمک: نمک موجب افزایش تورم ناحیه عمل می شود. غذاهای فرآوری شده و فست فودها دارای نمک فراوانی هستند.
 • پرهیز از نشستن در آب گرم: گرما موجب تشدید تورم محل جراحی می شود. نشستن در وان آب گرم و یا استحمام با آب داغ،  موجب افزایش تورم می شود.
 • مصرف ویتامین C علاوه بر تقویت سیستم ایمنی موجب افزایش کلاژن سازی می شود. کلاژن باعث افزایش روند بهبودی و ترمیم زخم ها می شود.
 • مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک: پزشک داروهایی را برای تسکین درد بعد از لابیاپلاستی و داروهایی برای کاهش تورم نسخه می کند. برخی از خانم ها با کاهش احساس درد، مصرف داروها را قطع می کنند. به همین دلیل تورم بیشتری در  محل جراحی ایجاد می شود. مصرف داروهای مخصوص کاهش تورم باید تا بهبودی کامل ادامه یابد.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

برچسب ها:
دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
آیا لابیاپلاستی دردناک است؟

آیا لابیاپلاستی دردناک است؟

آیا به تازگی تصمیم به جوانسازی واژن خود با لابیاپلاستی گرفته اید و از درد لابیاپلاستی ترس دارید؟ باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید. لابیاپلاستی یک جراحی زیبایی است که دارای مزایای زیادی است و در کل...

بهترین سن لابیاپلاستی

بهترین سن لابیاپلاستی

بهترین سن لابیاپلاستی، هنگامی است که رشد اعضای بدن خانم، متوقف شده است. خانم ها تا پایان دوره بلوغ نباید عمل لابیاپلاستی را انجام دهند تا مشکلات ظاهری لابیاها را برطرف کنند. انجام لابیاپلاستی زود...

دارو های بعد از لابیاپلاستی

دارو های بعد از لابیاپلاستی

بعد از انجام هر عمل جراحی، جراح داروهایی مناسب را برای بهبودی محل جراحی تجویز می کند. مصرف دارو های بعد از لابیاپلاستی برای جلوگیری از عفونت و افزایش روند بهبودی محل جراحی لازم است. انجام مراقبت های...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *