دکتر شیرین شمس / جراحی زیبایی زنان / لیزر واژینال چیست و چه کاربردهایی دارد؟
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

لیزر واژینال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

امروزه لیزر با کاربردهای فراوانی که دارد در بسیاری از زمینه های پزشکی ورود کرده است که یکی از متداول ترین آن ها، جوانسازی واژن است. لیزر واژینال روشی غیرتهاجمی است که بدون ایجاد درد و اسکار می تواند تغییرات لازم را بسته به نوع مشکل هر فرد اعمال کند. در ادامه به شرح کاملی از لیزر و کاربرد آن برای دستگاه تناسلی خانم ها می پردازیم.

لیزر واژینال چیست؟

در حقیقت آن چیزی که مرسوم است و برای لیزر واژینال از آن استفاده می شود، لیزر Co2 فرکشنال است که طول موج خاص دارد و تا قسمت پوستی یعنی ناحیه ساب موکوزال نفود می کند. این لیزر خود می تواند باعث ایجاد التهاب هم شود. بافت های سالم در کنار ناحیه ای که تحت لیزر co2 زخم شده اند، به صورت نقاط متعدد در کنار یکدیگر شروع به بازسازی کرده و در نتیجه باعث جوانسازی و بهبود وضعیت واژن می شوند. در نتیجه در مواردی که شخص کلاژن الاستینش را از دست داده و دچار خشکی واژن باشد، مقاومت بافت و مجرای ادرارش کاهش پیدا کرده باشد، مقاومت عضلات مثانه اش کم شده باشد، در نتیجه دچار بی اختیاری ادراری نوع استرسی می شود که با لیزر واژینال قابل درمان است. بی اختیاری ادرادی استرسی در افرادی که زایمان های متعدد، حاملگی متعدد، تغییرات وزن متعدد داشته اند مشاهده می شود. همچنین با افزایش سن و در برخی موارد به صورت ژنتیکی و ارثی، فرد با سرفه، عطسه و افزایش فشار داخل شکم دچار تراوش و قطره چکان ادرار می شود.

لیزر واژینال در چه مواردی کاربرد دارد؟

بهترین موارد استفاده از لیزر واژینال برای درمان خشکی واژن، آتروفی واژن که به دنبال افزایش سن روی می دهد، واژینیت آتروفیک، یائسگی، هورمون درمانی، رادیوتراپی، اختلالات هورمونی است. همچنین برای افرادی که عفونت های مکرر، درماتیک و حساسیت دارند نیز کاربرد دارد.

دومین مورد استفاده از لیزر واژینال برای درمان بی اختیاری ادراری نوع استرسی که با یک حالت تراوش ادرار همراه است. به این صورت که مقاومت عضلات کف مثانه را افزایش می دهد و در نتیجه از ترواش و بی اختیاری ادرار جلوگیری می کند.

در افرادی که بدنشان در ناحیه پرینه و واژن حساس شده و دچار عفونت های مکرر از قبیل عفونت های قارچی، باکتریال و یا انگلی متعدد و متفاوت می شوند، با انجام لیزر واژینال می توان به بهبود و ترمیم بافت پوست کمک کرد. همچنین می توان از بروز این عفونت های مکرر جلوگیری نمود و PH واژن و باکتری های دهانه آن را تنظیم کرد.

با توجه به اینکه در واژن یکسری باکتری های مفید وجود دارد که برای بدن لازم و ضروری است. این باکتری ها خود مانع باکتری های مضر و پاتوژن می شوند. در مواردی که شخص دچار عفونت های مکرر، عفونت قارچی، خشکی واژن و کاهش استحکام بافت واژن به دنبال فرآیند پیری و یائسگی یا هورمون درمانی و یا اختلالات هورمونی یا رادیوتراپی شده، باعث می شود که این باکتری های مفید از دست رفته و باکتری های مضر جایگزین آن ها شوند. در نتیجه شخص دچار ترشحات و عفونت های مکرر شود. با کمک لیزر واژینال می توان مانع از بین رفتن باکتری های مفید شد و باکتری های بیماری زا را کاهش داد. در نتیجه از عفونت های مکرر و بوی بد واژن جلوگیری می شود.

در مواردی که شخص دچار چروک خوردگی و افتادگی ناحیه پرینه و ناحیه واژن به صورت چروک شده، افتادگی بافت و پوست، از دست دادن شکل اولیه، تیرگی، تغییر حالت بافت و سفتی آن شده باشد، به نحوی که نیاز به لیفت و بازسازی دارد، می توان با لیزر CO2 فرکشنال نسبت به ترمیم این نواحی و رفع مشکلات مذکور اقدام نمود. این کار موجب جوانسازی ناحیه تناسلی بانوان می شود.

با توجه به کاربردهای لیزر واژینال از قبیل لوبره تر سازی و بهبود بافت و افزایش کلاژن الاستین در ناحیه واژن و پرینه، در افرادی که دچار دردهای حین نزدیکی به دنبال خشکی واژن یا عفونت های مکرر هستند و تمایل جنسی آن ها کاهش یافته و خونریزی هایی را حین نزدیکی تجربه می کنند و دچار لکه بینی و اسپاسم عضلانی و واژینیسموس پیدا می کنند و دردهای زیادی دارند، می توانند با کمک لیزر واژینال آن را مرتفع نمود و این مشکل را به طور کامل برطرف نمود.

تفاوت انواع لیزر واژینال را از دکتر شیرین شمس بشنویم.

آیا پس از لیزر واژینال نیاز به مراقبت خاصی است؟

مزیت استفاده از لیزر واژینال این است که نیاز به مراقبت آن چنانی نیست. فقط شخص نباید حدود 1 هفته نزدیکی داشته باشد. ممکن است مقداری ترشحات واژینال داشته باشد. معمولا از سوی پزشک متخصص، آنتی بیوتیک موضعی تجویز می شود که ترمیم و بهبود بافت مربوطه با سرعت بیشتری انجام شود. به طور کلی ممنوعیت خاصی برای افرادی که تحت درمان با لیزر واژینال قرار می گیرند وجود ندارد.

اگر لیزر در نواحی خارجی و با هدف روشن سازی بافت انجام شود، ممکن است شخص کمی سوزش نیز احساس کند. در این شرایط از پمادهای مرطوب کننده توصیه شده توسط پزشک استفاده می شود.

لیزر واژینال چه خطراتی دارد؟

سوالات زیادی پرسیده می شود در مورد اینکه آیا لیزر واژینال موجب ناباروری می شود؟ بر روی تخمدان ها تاثیر می گذارد؟ به طور کلی باید بگوییم که این روش هیچ عارضه ای ندارد و روشی کاملا ایمن است که افراد می توانند از آن استفاده کنند.

تعداد جلسات لازم برای لیزرتراپی واژن

برای درمان خشکی واژن و بی اختیاری ادرار استرسی باید به مدت 4 ماه و هر ماه یک مرتبه درمان صورت گیرد. سپس این مدت زمان به سالی 1 مرتبه کاهش پیدا می کند تا نتیجه ناشی از لیزر باقی بماند. در مواردی که برای سفید کردن واژن انجام می شود نیز ماهی 1 مرتبه کافی است که ممکن است در کنار آن از متدهای کمکی مانند مزوتراپی واژن، کربوکسی تراپی و … نیز استفاده شود. تعداد جلسات لیزر تراپی برای این اقدام بسته به هر شخص متفاوت است.

مراقب باشید که لیزر واژینال را در فواصل کوتاه تر از 4 هفته انجام ندهید زیرا موجب زخم و التهاب ناحیه مورد نظر و نیز بروز حساسیت در آن می شود. مگر در موارد خاص که از سوی پزشک متخصص تشخیص داده و تایید شده باشد تا بتوان در فواصل 21 روزه لیزر واژینال را برای فرد انجام داد. همچنین توجه داشته باشید که فاصله بین جلسات لیزر بسیار طولانی نشود. زیرا فاصله طولانی بین جلسات لیزر واژینال موجب کاهش یافتن اثر اشعه لیزر می شود.

دکتر شیرین شمس متخصص زنان

آیا لیزر واژینال برای دختران باکره نیز مورد استفاده قرار می گیرد؟

بله می توان از لیزر واژینال برای دختران باکره نیز استفاده کرد و هیچ منعی برای آن ها وجود ندارد. در دختران باکره نیز اگر شخص دچار عفونت های مکرر شود و یا ناحیه پرینه برای او خشک شده و دارای چروک خوردگی و تیرگی زیاد باشد، می توان از لیزر واژینال استفاده کرد.

ماندگاری نتیجه لیزر واژینال

در مواردی که برای روشن سازی از لیزر واژینال استفاده می شود، بسته به عواملی که ناحیه پرینه را مستعد تیره شدن می کند و میزان مقاومت آن ها در مقابل اقدامات درمانی، ماندگاری نتیجه لیزر واژینال متفاوت است. به عنوان مثال اگر شخص لباس های تیره و تنگ نپوشد، مقاربت های متعدد و غیرمعمول نداشته باشد، ورزش های سنگین مانند دوچرخه سواری و اسب سواری انجام ندهد و هورمون ها در شرایط نرمالی قرار داشته باشند، معمولا پس از روشن کردن ناحیه تناسلی، تیرگی باقی نخواهد ماند.

بهترین برند لیزر واژینال و ویژگی هایش

توجه داشته باشید که لیزر مورد استفاده برای شما باید حتما وات و توان مناسب را برای اثربخشی در ناحیه لازم داشته باشد. زیرا میزان اثرگذاری در ناحیه پوست و واژن متفاوت است. لیزرهایی که صرفا پوستی هستند و برای آن ها هندپیس واژینال اضافه می شود تا به عنوان لیزر واژینال قابل استفاده شود، برای ناحیه تناسلی مناسب نیستند و باید از لیزر مخصوص ناحیه واژن استفاده شود. برندهای مختلفی در این زمینه وجود دارد. اینکه خاص ناحیه واژن باشد و حداقل توان 60 وات را داشته باشد، کافی است.

بهترین زمان برای انجام لیزر واژینال

معمولا لیزر واژینال برای تمامی سنین قابل انجام است اما بهترین زمان برای انجام آن قبل از رسیدن به یائسگی و بعد از آن در افرادی که دچار خشکی واژن شده اند، میزان کلاژن الاستین واژنشان کم شده است و قصد جراحی ندارند، افرادی که مشکلات ادراری پیدا کرده و تمایلات جنسی خود را از دست داده اند، در ناحیه پرینه خود احساس درد و خشکی دارند، می توانند از این اقدام استفاده کنند. در مواردی که برای روشن سازی واژن از لیزر واژینال استفاده می شود، منع سنی وجود ندارد و حتی افراد جوان پس از 16 سالگی می توانند نسبت به انجام آن اقدام نمایند.

لیزر واژینال برای چه افرادی ممنوع است؟

لیزر واژینال ممنوعیت خاصی ندارد و حتی در دوره شیردهی که خود عاملی برای خشکی واژن، احساس درد حین نزدیکی و کاهش تمایلات جنسی است، می تواند انجام شود. حتی لیزر واژینال ممکن است در این دوران با تنها 2 جلسه تکرار، کفایت کند.

توصیه می شود در دوران بارداری نسبت به لیزر واژینال اقدام نکنید. همچنین پیش از لیزرتراپی، حتما نزد یک بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران مراجعه نمایید و اگر مبتلا به عفونت واژینال هستید، آن را درمان نمایید. انجام تست پاپ اسمیر و hpv قبل از لیزر واژینال الزامی است. در صورت ابتلا به عفونت های حاد، عفونت های لگنی، واژینیت حاد و … عدم درمان آن ها، اقدام به لیزر واژینال ننمایید.

برچسب ها:
دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
هزینه تزریق چربی به واژن در سال 1403

هزینه تزریق چربی به واژن در سال 1403

هزینه تزریق چربی به واژن می‌تواند با توجه به فاکتورهای مختلف در هر فردی متفاوت باشد. با افزایش سن برخی تغییرات در ناحیه تناسلی رخ می‌دهد که ضرورت جوانسازی واژن را ایجاد می‌کند. تزریق چربی یکی از...

تبخال تناسلی چیست و چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

تبخال تناسلی چیست و چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

یکی از سوالات متداولی که در خصوص زوجین ایجاد می شود، تبخال تناسلی است. آیا می دانید تبخال تناسلی چه علائمی دارد و چگونه منتشر می شود؟ تبخال تناسلی یکی از شایع ترین بیماری ها و اختلالات مقاربتی است...

درمان HPV به صورت قطعی

درمان HPV به صورت قطعی

ویروس HPV امروزه ترس و اضطراب بسیار زیادی در جامعه ایجاد کرده است. اما شاید برایتان جالب باشد بدانید امروزه این ویروس، تا حد بسیار زیادی کنترل شده است. اگر به این ویروس مبتلا هستید، بدانید که امروزه...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 2 =