دکتر شیرین شمس / لابیاپلاستی / عفونت بعد از لابیاپلاستی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

عفونت بعد از لابیاپلاستی

اگر قصد انجام جراحی لابیاپلاستی را دارید بهتر است قبل از انجام آن از شایع ترین عارضه ها بعد از انجام لابیاپلاستی آگاه باشید و یا اگر این جراحی را انجام داده اید و می خواهید درباره رارهکارهای پیشگیری از بروز و درمان مشکل عفونت بعد از لابیاپلاستی همه چیز را بدانید، تا آخر این مقاله از سایت دکتر شیرین شمس، متخصص جراحی زیبایی زنان در تهران با ما همراه باشید.

بروز عفونت بعد از عمل لابیاپلاستی

عفونت؛ مهم ترین و شایع ترین عارضه بعد از لابیاپلاستی

موارد مختلفی می توانند در بروز عفونت های بعد از لابیاپلاستی موثر باشند. البته باید توجه داشته باشید که عفونت ناحیه لابیاها به دلیل حساسیت بسیار بالای این بخش از بدن، می تواند عواقب جدی تری را به همراه داشته باشد. عفونت بعد از لابیاپلاستی یکی از شایع ترین عوارض لابیاپلاستی می باشد که به ممکن است به علل زیر ایجاد شود:

 • اولین و مهم ترین علت به وجود آمدن عفونت انتخاب پزشکی است که مهارت کافی و لازم را نداشته باشد، پزشک شما باید تمامی مراقبت ها بعد از عمل را به شما آموزش دهد و همچنین باید قبل از انجام دادن عمل، با آزمایشات مختلف واژن شما را از نظر عفونت بررسی کند.
 • اگر به درستی از بخیه های ناحیه عمل مراقبت نکنید، احتمال باز شدن بخیه ها وجود دارد که این خود عاملی برای ایجاد عفونت می باشد.
 • اگر قبل از انجام جراحی لابیاپلاستی درگیر عفونت واژن باشید و عفونت را درمان نکنید، دچار عفونت بعد از جراحی می شوید.
 • یکی دیگر از مهم ترین عوامل بروز عفونت، رعایت نکردن نکات مراقبتی بهداشتی بعد از عمل لابیاپلاستی است.
مشاوره عفونت بعد از لابیاپلاستی

علائم عفونت بعد از عمل لابیاپلاستی کدامند؟

برخی از علامت هایی که نشانه وجود عفونت بعد از عمل لابیا هستند را در ادامه معرفی و نکات مربوط به هر یک بیان می کنیم. اما به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است با وجود تمامی نشانه های زیر باز هم شما دچار عفونت نشده باشید. پس تشخیص دقیق این عارضه را به عهده پزشک خود بگذارید. اصلی ترین علائم ابتلا به عفونت بعد از عمل لابیاپلاستی عبارتند از:

درد در قسمت لابیاپلاستی

درد در این ناحیه بعد از جراحی تا چند روز اول طبیعی است و بعد از مدتی از بین می رود. همچنین دکتر برای شما مسکنی تجویز می کند تا در هنگام درد از آن استفاده کنید. اما اگر درد بهبود نیافت و طولانی مدت شد یا با کوچیک ترین ضربه ای یا لمس کردن درد شدیدی داشته باشید در این زمان نیاز است به پزشک مراجعه کنید.

ایجاد بوی بد و غیرطبیعی از واژن

اگر از جای زخم یا بخیه ها بوی بدی داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید، بوی بد یکی از مهم ترین دلیل ها برای وجود داشتن عفونت است. عموما بعد از عمل لابیاپلاستی بوی خاصی در زخم و بخیه وجود ندارد. بوی بد واژن یکی از علائم عفونت است.

لابیاپلاستی دکتر شمس

متورم شدن طولانی مدت

همان طور که می دانید در تمامی عمل های جراحی تورم وجود دارد. اما بعد از چند روز بهبود می یابند. همچنین دکتر برای بهبود تورم پیشنهاد استفاده از کمپرس یخ را می دهد. درصورتی که تورم بعد از مدتی کاهش نیافت برای بررسی به پزشک مراجعه کنید.

خارش بعد از لابیاپلاستی

یکی از اصلی ترین نشانه های عفونت بعد از عمل لابیا، احساس خارش بعد از لابیاپلاستی است که می تواند بسیار هم آزاردهنده باشد. به طور کلی، سوزش و خارش یا هر گونه احساس غیر طبیعی واژن را می توان دلیلی بر ابتلا به عفونت بعد از عمل دانست اما برای تشخیص دقیق باید به یک متخصص زنان و زایمان با تجربه مراجعه کنید.

علت به وجود آمدن عفونت بعد از جراحی لابیاپلاستی چیست؟

 • ممکن است شما قبل از عمل دچار عفونت در واژن شده باشید که تشخیص این مشکل برعهده پزشک است. باید قبل از عمل لابیاپلاستی بررسی شود. اگر دچار عفونت بودید درمان شود. پس از پایان درمان می توانید به لابیاپلاستی بپردازید.
 • این مورد بسیار نادر رخ می دهند اما در مواردی اگر پزشک قبل از جراحی ناحیه مورد نظر را کاملا استریل نکرده باشد ممکن است بعد از برش عفونت هایی به داخل بدن راه پیدا کنند که منجر به عفونت شوند.
 • عدم توجه به توصیه های پزشک در خصوص تمیز کردن و شستشو واژن. در صورتی که به توصیه های پزشک اعم از شستشو با مواد و یا ژل های شستشو که پزشک به شما معرفی می کند توجه نکنید و همچنین نکات بهداشتی اعم از خشک کردن واژن بعد از شستشو با دستمال یا حوله را رعایت نکنید دچار عفونت می شوید. همچنین ممکن است آسیب یا ضربه ای که به منطقه ی لابیاپلاستی وارد شود منجر به عفونت شود.
 • درصورتی که از بخیه های خود به خوبی مراقبت نکنید ممکن است زخم هایتان باز شده و عواملی برای عفونت یا موارد بیماری زا در ناحیه لابیاپلاستی وارد بدنتان شوند.
 • پزشک شما برای جلوگیری از بروز عفونت، پماد آنتی بیوتیکی را تجویز می کند. عدم استفاده از پماد به صورت مداوم طبق نظر پزشک احتمال بروز عفونت در شما را زیاد می کند.
 • درصورتی که در طول مدت نقاهت خود در وان آب، یا استخر بنشینید ممکن است دچار عفونت شوید، بهتر است تا زمانی که پزشکتان تشخیص می دهد از این دو مورد استفاده نکنید.

رعایت نکات مراقبت های بعد از لابیاپلاستی تنها برخی از علت هایی بودن که منجر به عفونت شما می شوند، علائم دیگری نیز وجود دارند که درصورت مراعات نکردن بهداشت و همچنین مراقبت ها منجر به عفونت می شود.

جلوگیری از عفونت بعد از عمل لابیا

پیشگیری از بروز عفونت بعد از لابیاپلاستی

برای پیشگیری از بروز عفونت باید در انتخاب پزشک خود بسیار دقت کنید تا عواملی که از سمت پزشک منجر به بروز عفونت می شوند برایتان اتفاق نیافتد. همچنین باید از زخم و بخیه خود به خوبی مراقبت کنید، آنتی بیوتیک هایتان را سر وقت خود مصرف کنید، بعد از شستشو حتما ناحیه لابیاپلاستی را خشک کنید و همچنین در نظر داشته باشید برای انجام رابطه جنسی حتما با بهترین جراح زیبایی زنان در تهران خود مشورت کنید. برقراری رابطه جنسی تا دوماه به صورت کامل ممنوع است.

اگر بعد از عمل لابیاپلاستی دچار عفونت شدیم درمان آن چیست؟

اگر چند مورد از علائم ذکر شده را داشتید و یا فکر کردید در لابیاهای خود علائم غیرطبیعی دارید سریعا به پزشک جراح زیبایی زنان خود مراجعه کنید و بدانید که احتمالا عفونت بعد از جراحی لابیاپلاستی دارید. بهتر است حتما برای درمان عفونت نزد پزشک خود بروید نه پیش پزشک دیگری. درمان عفونت واژینال به وجود آمده بعد از عمل لابیاپلاستی بستگی به نوع و میزان عفونت شما دارد که با تشخیص پزشک یکی از راه های درمان برای شما در نظر گرفته می شود. اگر عفونت شما کم باشد با داروهای تجویزی پزشک درمان می شود. اما اگر عفونت مربوط به بخیه ها باشد و شدت آن زیاد باشد ممکن است احتیاج پیدا کنید تا مجدد بخیه برایتان زده شود.

 

برچسب ها:
دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
آیا لابیاپلاستی دردناک است؟

آیا لابیاپلاستی دردناک است؟

آیا به تازگی تصمیم به جوانسازی واژن خود با لابیاپلاستی گرفته اید و از درد لابیاپلاستی ترس دارید؟ باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید. لابیاپلاستی یک جراحی زیبایی است که دارای مزایای زیادی است و در کل...

بهترین سن لابیاپلاستی

بهترین سن لابیاپلاستی

بهترین سن لابیاپلاستی، هنگامی است که رشد اعضای بدن خانم، متوقف شده است. خانم ها تا پایان دوره بلوغ نباید عمل لابیاپلاستی را انجام دهند تا مشکلات ظاهری لابیاها را برطرف کنند. انجام لابیاپلاستی زود...

دارو های بعد از لابیاپلاستی

دارو های بعد از لابیاپلاستی

بعد از انجام هر عمل جراحی، جراح داروهایی مناسب را برای بهبودی محل جراحی تجویز می کند. مصرف دارو های بعد از لابیاپلاستی برای جلوگیری از عفونت و افزایش روند بهبودی محل جراحی لازم است. انجام مراقبت های...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
 1. سلام من ۵ روزه لابیا ستی کردم دور ناحیه جراحیم سفید شده و با شامبو بچه هم خودمو شستم ولی تمیز نشد دقیقا دوره لابیا و دور واژنم نه خارش و نه سوزش دارم

  پاسخ
  • با سلام. اطمینان پیدا کنید که باقی مانده پماد نیست. در غیر این صورت به پزشک برای بررسی و اطمینان از عدم عفونت مراجعه کنید.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *