دکتر شیرین شمس / جراحی زیبایی زنان / از عفونت بعد از لابیاپلاستی پیشگیری کنید
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

از عفونت بعد از لابیاپلاستی پیشگیری کنید

اگر قصد انجام جراحی لابیاپلاستی را دارید بهتر است قبل از انجام آن از شایع ترین عارضه ها بعد از انجام لابیاپلاستی آگاه باشید. و یا اگر این جراحی را انجام داده اید و میخواهید مهم ترین عارضه ای که ممکن است رخ دهد را بدانید تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

بروز عفونت بعد از عمل لابیاپلاستی

عفونت؛ مهم ترین و شایع ترین عارضه بعد از لابیاپلاستی

عفونت بعد از لابیاپلاستی یکی از شایع ترین عوارض لابیاپلاستی می باشد که به ممکن است به دو علت ایجاد شود:

  • اولین و مهم ترین علت به وجود آمدن عفونت انتخاب پزشکی است که مهارت کافی و لازم را نداشته باشد، پزشک شما باید تمامی مراقبت ها بعد از عمل را به شما آموزش دهد و همچنین باید قبل از انجام دادن عمل، با آزمایشات مختلف واژن شما را از نظر عفونت بررسی کند.
  • یکی دیگر از مهم ترین عوامل بروز عفونت، رعایت نکردن نکات مراقبتی بهداشتی بعد از عمل لابیاپلاستی است.

علائم وجود عفونت بعد از عمل لابیاپلاستی کدامند؟

برخی از علامت هایی که نشانه وجود عفونت هستند را بیان می کنیم. اما به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است با وجود تمامی نشانه های زیر باز هم شما دچار عفونت نشده باشید. پس تشخیص دقیق این عارضه را به عهده پزشک خود بگذارید.

درد در قسمت لابیاپلاستی

درد در این ناحیه بعد از جراحی تا چند روز اول طبیعی است و بعد از مدتی از بین می رود. همچنین دکتر برای شما مسکنی تجویز می کند تا در هنگام درد از آن استفاده کنید. اما اگر درد بهبود نیافت و طولانی مدت شد یا با کوچیک ترین ضربه ای یا لمس کردن درد شدیدی داشته باشید در این زمان نیاز است به پزشک مراجعه کنید.

متورم شدن طولانی مدت

همانطور که می دانید در تمامی عمل های جراحی تورم وجود دارد. اما بعد از چند روز بهبود می یابند. همچنین دکتر برای بهبود تورم پیشنهاد استفاده از کمپرس یخ را می دهد. درصورتی که تورم بعد از مدتی کاهش نیافت برای بررسی به پزشک مراجعه کنید.

ایجاد بوی بد و غیرطبیعی از واژن

اگر از جای زخم یا بخیه ها بوی بدی داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید، بوی بد یکی از مهم ترین دلیل ها برای وجود داشتن عفونت است. عموما بعد از عمل لابیاپلاستی بوی خاصی در زخم و بخیه وجود ندارد.

علائم عفونت بعد از لابیاپلاستی

علت به وجود آمدن عفونت بعد از جراحی لابیاپلاستی چیست؟

  • ممکن است شما قبل از عمل دچار عفونت در واژن شده باشید که تشخیص این مشکل برعهده پزشک است. باید قبل از عمل لابیاپلاستی بررسی شود. اگر دچار عفونت بودید درمان شود. پس از پایان درمان می توانید به لابیاپلاستی بپردازید.
  • این مورد بسیار نادر رخ می دهند اما در مواردی اگر پزشک قبل از جراحی ناحیه مورد نظر را کاملا استریل نکرده باشد ممکن است بعد از برش عفونت هایی به داخل بدن راه پیدا کنند که منجر به عفونت شوند.
  • عدم توجه به توصیه های پزشک در خصوص تمیز کردن و شستشو واژن. در صورتی که به توصیه های پزشک اعم از شستشو با مواد و یا ژل های شستشو که پزشک به شما معرفی می کند توجه نکنید و همچنین نکات بهداشتی اعم از خشک کردن واژن بعد از شستشو با دستمال یا حوله را رعایت نکنید دچار عفونت می شوید. همچنین ممکن است آسیب یا ضربه ای که به منطقه ی لابیاپلاستی وارد شود منجر به عفونت شود.
  • درصورتی که از بخیه های خود به خوبی مراقبت نکنید ممکن است زخم هایتان باز شده و عواملی برای عفونت یا موارد بیماری زا در ناحیه لابیاپلاستی وارد بدنتان شوند.
  • پزشک شما برای جلوگیری از بروز عفونت، پماد آنتی بیوتیکی را تجویز می کند. عدم استفاده از پماد به صورت مداوم طبق نظر پزشک احتمال بروز عفونت در شما را زیاد می کند.
  • درصورتی که در طول مدت نقاهت خود در وان آب، یا استخر بنشینید ممکن است دچار عفونت شوید، بهتر است تا زمانی که پزشکتان تشخیص می دهد از این دو مورد استفاده نکنید.

رعایت نکات مراقبتی بعد از لابیاپلاستی تنها برخی از علت هایی بودن که منجر به عفونت شما می شوند، علائم دیگری نیز وجود دارند که درصورت مراعات نکردن بهداشت و همچنین مراقبت ها منجر به عفونت می شود.

پیشگیری از بروز عفونت بعد از لابیاپلاستی

برای پیشگیری از بروز عفونت باید در انتخاب پزشک خود بسیار دقت کنید تا عواملی که از سمت پزشک منجر به بروز عفونت می شوند برایتان اتفاق نیافتد.

همچنین باید از زخم و بخیه خود به خوبی مراقبت کنید، آنتی بیوتیک هایتان را سر وقت خود مصرف کنید، بعد از شستشو حتما ناحیه لابیاپلاستی را خشک کنید و همچنین در نظر داشته باشید برای انجام رابطه جنسی حتما با جراح زیبایی زنان خود مشورت کنید.

برقراری رابطه جنسی تا دوماه به صورت کامل ممنوع است.

اگر بعد از عمل لابیاپلاستی دچار عفونت شدیم درمان آن چیست؟

اگر چند مورد از علائم ذکر شده را داشتید و یا فکر کردید در لابیاهای خود علائم غیرطبیعی دارید سریعا به پزشک جراح زیبایی زنان خود مراجعه کنید. بهتر است حتما برای درمان عفونت نزد پزشک خود بروید نه پیش پزشک دیگری.

درمان عفونت به وجود آمده بعد از عمل لابیاپلاستی بستگی به نوع و میزان عفونت شما دارد که با تشخیص پزشک یکی از راه های درمان برای شما در نظر گرفته می شود.

اگر عفونت شما کم باشد با داروهای تجویزی پزشک درمان می شود. اما اگر عفونت مربوط به بخیه ها باشد و شدت آن زیاد باشد ممکن است احتیاج پیدا کنید تا مجدد بخیه برایتان زده شود.

بیشتر بدانیم
لیفت واژن با نخ
برچسب ها:

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
لیزر ژولیت چیست؟

لیزر ژولیت چیست؟

لیزر واژینال انواع مختلفی دارد. یکی از آن ها لیزر ژولیت است که برای درمان مشکلاتی مانند رفع خشکی واژن و اختلالات ادراری کاربرد دارد. در این نوع لیزر از دو لیزر اربیوم و CO2 استفاده می شود که با طول...

لیزر واژینال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

لیزر واژینال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

امروزه لیزر با کاربردهای فراوانی که دارد در بسیاری از زمینه های پزشکی ورود کرده است که یکی از متداول ترین آن ها، جوانسازی واژن است. لیزر واژینال روشی غیرتهاجمی است که بدون ایجاد درد و اسکار می تواند...

در مورد عمل لابیاپلاستی ترمیمی چه می دانید؟

در مورد عمل لابیاپلاستی ترمیمی چه می دانید؟

بسیاری از خانم ها که عمل لابیاپلاستی را انجام می دهند، ممکن است دچار مشکلاتی از لحاظ ظاهر و یا عملکرد اندام تناسلی پیدا کنند که برای رفع آن ها، نیاز به عمل ترمیم لابیاپلاستی دارند. در این روش جراحی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *