دکتر شیرین شمس / بارداری و زایمان / سونوگرافی ان تی چیست و چگونه انجام می شود؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

سونوگرافی ان تی چیست و چگونه انجام می شود؟

  1. سونوگرافی ان تی که یکی از مهم ترین آزمایشات غربالگری دوران بارداری محسوب می شود، در هفته 11 و 13 بارداری صورت می پذیرد. جنین هایی که با سطح بالای تجمع مایعات در پشت گردنشان مواجه هستند، ممکن است با مشکلات کروموزومی همچون سندروم داون مواجه شوند. در این مقاله در مورد سونوگرافی ان تی می توانید اطلاعات کسب کنید.
سونوگرافی-ان-تی
سونوگرافی-ان-تی

این آزمایش نمی تواند به طور دقیق شما را از ابتلا و یا عدم ابتلای جنینتان به سندورم داون مطمئن سازد و تنها احتمال وجود این عارضه را مورد بررسی قرار می دهد. به منظور اطمینان از وضعیت جنین، پزشک متخصص زنان آزمایش خون را تجویز کرده و احتمال تولد جنسن با مشکلات ژنتیکی را ارزیابی می نماید.

چه کسانی می بایست انجام دهند؟

این یک آزمایش تشخیصی در سه ماهه اول بارداری می باشد که به تمامی بانوان توصیه می شود. از آنجائیکه این آزمایش معمولاً در تمامی مناطق جغرافیایی کشور انجام می شود، تکنسین ها و افراد با تجربه ای وظیفه انجام این سونوگرافی را بر عهده می گیرند.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر شیرین شمس متخصص زنان و جراح زیبایی زنان شماره های۸۸۱۹۲۷۴۸ تماس بگیریرد. اینستاگرام

چه زمانی می بایست صورت پذیرد؟

معمولاً در هفته 11 و 13 باردار صورت می پذیرد. پس از آن بافت ها بسیار ضخیم تر شده و امکان تصویر برداری با وضوح بالا کاهش می یابد.

در مورد لابیاپلاستی بیشتر بدانید.

سونوگرافی ان تی چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی ان تی نوعی از سونوگرافی با حساسیت و دقت بالا می باشد. تکنسین سونوگرافی در ابتدا به منظور بررسی سن دقیق جنین، از سر تا لگن جنین را اندازه گیری می نماید. همچنین با کمک وسیله مخصوصی ضخامت مایع پشت گردن جنین را اندازه گیری می کند.

این اندازه گیری بسته به سن شما و جنینتان صورت گرفته و احتمال کروموزوم های غیر معمول را بررسی می نماید. هر چند که بهتر است این سونوگرافی به همراه تست های تشخیصی دیگر انجام شود.
این روش بر روی مایع شفاف و کم حجم پشت گردن جنین تمرکز دارد. محققان بر این باورند که اگر سطح این مایع بیش از حد مجاز شود، باعث به وجود آمدن سندروم داون در جنین می شود.

غربالگری سه ماهه اول بارداری

به دلیل آنکه ممکن است تست ان تی با ایراداتی همراه شود، پزشک متخصص زنان برای تشخیص دقیق تر آزمایش خونی که به همراه اندازه گیری سطح HCG و PAPPA-A (دو هورمونی که در هنگام بارداری توسط جنین ترشح شده و در خون مادر جریان پیدا می کنند.) انجام می گیرد را نسخه می کند.

در مورد لابیاپلاستی با لیزر بیشتر بدانید.

دقت سونوگرافی ان تی تا چه حدی است؟

دقت سونوگرافی ان تی به خودی خود بین 70 الی 75 درصد می باشد. به این معنی که 25 الی 30 درصد از کودکانی که با مشکلات سندروم داون و یا سایر مشکات کروموزومی به دنیا میایند، ممکن است با کمک این آزمایش تشخیص داده نشوند. همراه کردن آزمایشات غربالگری با سونوگرافی ان تی، می تواند درصد دقت این آزمایش را به 83 الی 92 درصد نزدیک نماید.

تفسیر جواب سونوگرافی ان تی

در صورتیکه آزمایشات جانبی افزایش ریسک ابتلای جنین به مشکلات ژنتیکی را نشان دهند، پزشک متخصص زنان به منظور بررسی های دقیق تر آزمایش سی وی اس (CVS) را توصیه می نماید.
از آنجائیکه بالا بودن اندازه گیری های انجام شده در سونوگرافی ممکن است نشان از مشکلات قلبی جنین داشته باشد، معمولاً پزشک متخصص زنان اکوکاردیوگرافی را در هفته بیستم بارداری تجویز می نماید. جواب غیر عادی سونوگرافی ان تی ممکن است ارتباط بسیار کمی با احتمال وقوع زایمان زودرس نیز داشته باشد.
به خاطر داشته باشید که سونوگرافی ان تی و سایر آزمایشات خون غربالگری تنها برای تشخیص مشکلات کروموزومی انجام نمی شود. هر چند که جواب این آزمایشات می تواند شما را از مشکلات جنینتان آگاه نماید. وجود مشکلی غیر عادی در جواب این آزمایش ها لزوماً به معنی مشکلات کروموزومی جنین نیست. بلکه به معنای آن است که ریسک مبتلا بودن وی به بیماری های کروموزومی بالا می باشد.

عوارض جانبی

سونوگرافی ان تی و آزمایش خون معمولاً با کمی ناراحتی برای مادر همراه می باشند ولی هیچ نوع عوارض جانبی و خطری را برای مادر و جنین به همراه ندارند. بزرگ ترین خطری که ممکن است از جانب این آزمایشات مادر و جنین را تحدید نماید، استرس و اضطراب ناشی از انجام سونوگرافی و آزمایش خون است.

دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
لابیاپلاستی در بارداری ممنوع است؟!

لابیاپلاستی در بارداری ممنوع است؟!

لابیاپلاستی در بارداری یکی از خطرناک‌ترین اقداماتی است که زنان می‌توانند در این دوران انجام داده و جان خود و جنینشان را به خطر بیندازند. برخی از خانم‌ها به منظور تغییر فرم لابیاها ترجیح می‌دهند در...

تزریق واکسن کرونا در افراد باردار

تزریق واکسن کرونا در افراد باردار

خیلی از بانوان باردار نگران این هستند که پس از تزریق واکسن دچار مشکلاتی شوند. در ادامه می خواهیم در مورد تاثیر واکسن کرونا در بارداری، قبل یا بعد از آن صحبت کنیم. اینکه بهترین نوع واکسن کرونا در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 11 =