زایمان طبیعی

زایمان طبیعی

کانال زایمان
مادران و یا دوشیزگانی که در آستانه مادر شدن هستند، شاید به وضعیت زایمان کنجکاو باشند. برای این منظور حادثه ی زایمان را به ترتیب توضیح داده و شرایط انجام شده در وقوع زایمان را مشخص می کنیم.
یکی از بهترین بخش های مورد توجه در مورد زایمان کانال و یا مجاری گذر جنین و به عبارتی راه زایمان کودک است. جایگاهی که جنین در آن قرار می گیرد به عنوان رحم شناخته شده و در زمان زایمان، جنین مجبور است خود را از آنجا به دنیای جدیدی انتقال دهد ولی باید توجه کرد که جهت رسیدن به دنیای جدید، جنین آرام و ساکت مجبور به گذر از باریکه راهی است که اطرافش را استخوانها و لبهای نرم احاطه کرده که گاهگاهی منقبض و منبسط می شوند و دهانه آنها منتهی به بیرون بوده و به شکل یک کانال و یا زانوی لوله ای است. به عبارتی این کانال کاملا مستقیم و راست نبوده و جنین مجبور است در اثنای تولد از این راه پرفراز و نشیب و سخت عبور کند.
به طور معمول کانال زایمان به دوقسمت تقسیم می شود. قسمت نخست جایی است که با استخوان های سخت و سفت احاطه شده و محیطی نسبتا وسیع و گسترده است. اما قسمت دوم راهی بسیار باریک و تنگ، ولی احاطه شده با لبهای نرم و قابل ارتجاع است.

زایمان طبیعی امورزه به دلیل عوارض کمتر و مزایایی که برای نوزاد دارد در جهان شناخته شده می باشد و به مادران در صورت نداشتن مشکل خاصی تصیه می شود .دکتر شیرین شمس متخصص زنان و زایمان طبیعی در اب را انجام می دهد برای مشاوره و تعیین وقت قبلی  با شماره های۸۸۱۹۲۷۴۸ تماس بگیریرد. ارتباط با دکتربه اینستاگرام مراجعه کنید.

قسمت نخست به وسیله چهار تکه ی استخوانی با همدیگر ارتباط دارند که یک جفت از این استخوان ها لگن و یک جفت دیگر استخوان های نشیمنگاه و نهایتا ستون فقرات را دربر میگیرند. این استخوان ها بر حسب شکل و حالات خاص خودشان از بالا به پایین حالت تنگ تری می یابند. همین قسمت که از بالا به پایین کشیده شده است، به سه بخش تقسیم گشته و شناخته می شود. به قسمت فوقانی این محل جانب افقی بیضی گفته و قسمت اواسط را که دایره ای شکل است، وسط بیضی و قسمت تحتانی را بعنوان جانب عمودی بیضی می شناسند که جنین باید از این قسمت تنگ خودش را به قسمت نرم و گوشتی و نازک رحم برساند. قسمت انتهایی یعنی همانا بخشی که قسمت تنگ بیضی را تشکیل می دهد در زمان زایمان بر اثر تغییرات بیوشیمیایی گشاده تر شده و زمینه را برای گذر جنین مساعد تر می سازد.
قسمت دوم رحم که از باریکه راهی بسیار نرم و احاطه شده با گوشت های و لب های نرم می باشد، از همان انتهای قسمت اولیه رحم شروع و تا دهانه رحم ادامه دارد. در این قسمت به دلیل عدم وجود استخوانهای سفت و محکم، ارتجاع محل بسیار بوده و علیرغم تنگ بودن، در اثر برخی از فعل و انفعالات ارگانیکی خیلی قابل ارتجاع و وسعت پذیر است. زمانی که جنین از این بخش عبور می کند، برطبق تغییرات داخلی بدن زن، خون زیادی در رگهای این قسمت جمع شده و آن را نرمتر و وسعت پذیر تر می سازد و جنین به راحتی از همان کانال تنگ عبور می کند.

زایمان-طبیعی

زایمان-طبیعی

وقوع زایمان طبیعی

زایمان با نشانه های خاص خودش آشکار می شود. برای اینکه بدانیم زایمان به چه نحوی شروع می شود، باید نشانه های آن را شناخت. مادر ابتدا پیش از همه این نشانه ها را در می یابد.زایمان ابتدای امر با دردهای ناحیه ای و زودگذر شروع شده و انقاباضات شدیدی را در شکم خود حس می کند. کشش سنگین در ناحیه ی کمر، کشیدگی در رحم و شکم، انقباضات شکم که بیشتر منجر به حرکات جنین می شود و برای مادر ناراحتی فراهم می آورد و احساس سنگینی در جنین که مادر تصور می کند، هرآن نوزادش بر زمین خواهد افتاد، از جمله نشانه های زایمان است. اگر دردهای بروز شده با تناوب به مدت فاصله ای ده دقیقه اتفاق بیفتد، باید پذیرفت که نشانه های زایمان خودشان را مشخص می نمایند. مخصوصا زمانی که از هر حیثی حالت طبیعی دارند، با وقوع دردهای سنگین و بروز انقباضات رحمی، دهانه ی رحم نیز به تدریج از هم باز می شود. با گشاده و کشیده شدن رحم، غشای داخلی که مانع از خروج جنین و ورود میکروب بوده، با فشار از هم دریده می شود و مایع آمنیون از پشت آن غشاء به بیرون می ریزد که اصطلاحا در میان زنان این شایع ترین و شاخص ترین نشانه های زایمان است. با پاره شدن غشا مایعی، سنگینی و دردهای زایمان نیز به اوج خود می رسد. البته باید توجه داشت که این حادثه چند ساعت و یا دقیقه قبل از زایمان انجام میگیرد ولی در برخی از زنان نیز دیده شده است که چند روز پیش پارگی موقتی در غشاء پدید آمده و پس از آن زایمان انجام می پذیرد.

مطالب مرتبط با این مقاله :

زایمان سزارین 

مشاوره قبل از بارداری

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر شیرین شمس

داراي بورد تخصصي جراحی (زنان و زایمان) کسب رتبه ممتاز از دانشگاه سراسری از سال 1376 مشغول به کار بوده و بيش از 10000 عـــمل جراحي داشته اند.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 13 =

Call Now Buttonتماس بگیرید