1 min read

زایمان سزارین

زایمان سزارین

طب زایمان با تولید مثل انسان سر و کار دارد .به همین جهت به طور قابل توجهی روزآمد می باشد . این رشته تخصصی از طریق مراقبت های کیفی پری ناتال سلامت و بهزیستی زن باردار و جنینش را ارتقا می بخشد . این مراقبت ها شامل شناخت و درمان مناسب عوارض ، نظارت بر روند زایمان ، مراقبت مطمئن از نوزاد و اداره دوره نفاس هستند. مراقبت های پس از زایمان ضمن بهبود سلامت زمینه را برای گزینه های تنظیم خانواده مهیا می کند . کاربرد پیامدهای مادری و نوزادی به عنوان شاخص کیفیت سلامت و زندگی جامعه منعکس کننده اهمیت طب زایمان است . این شاخص به طور مستقیم انعکاس پیامدهای نامناسب زایمانی و پری ناتال است و به این فرض منجر می شود که مراقبت های پزشکی برای کل جامعه کافی نیست .

زایمان-سزارین

زایمان-سزارین

انواع زایمان

به طور کلی زایمان به دو روش انجام می شود:
1. زایمان طبیعی
این نوع زایمان بدون برش انجام می شود . این جراحی از گذشته وجود داشته و تاکنون نیز برای تولد نوزاد استفاده می شود . در طی زایمان طبیعی به دلیلی فشاری که توسط کانال زایمان روی قفسه سینه نوزاد وارد می شود ، مایعات و ترشحات داخل ریه نوزاد سریعتر خارج می شود و نوزاد می توان به راحتی تنفس کند و تنفس های منظم تری داشته باشد .
2. زایمان سزارین
سزارین توسط برشی که بر روی شکم مادر داده می شود نوزاد از بدن مادر خارج می شود . نوزاد در طی عبور از کانال زایمان به خاطر فشاری که از طریق این کانال روی سر و قفسه سینه نوزاد وارد می شود دچار برخی از تغییرات فیزیولوزیک می شود . در سزارین چون نوزاد از کانال عبور نکرده سر نوزاد گرد می باشد و ممکن است درصد هوشیاری نوزاد کمتر باشد . بعد از سزارین مادر به راحتی نمی تواند نوزاد خود را به دلیل بخیه های جراحی و درد شیر بدهد . جمع شدن رحم بعد ا زایمان با تاخیر بیشتری انجام می شود .

در صورتی که به هر علتی زایمان طبیعی برای مادر مشکل ایجاد کند از جمله لگن تنگ باشد ، مادر ضعف بینایی داشته باشد ، نطفه بالا داشته باشد یا به هیچ وجه راضی به زایمان سزارین نشود دکتر شیرین شمس متخصص زنان و زایمان زایمان سزارین را با بی حسی انجام می دهد . ی ارتباط با دکتربه اینستاگرام مراجعه کنید.

زایمان سزارین یا طبیعی

در این مسئله هیچ چیز مطلقی وجود ندارد . هر زایمانی فواید و مزایای خود را دارد . مهم اینست که پزسک انتخاب کند برای چه کسی با چه شرایطی چه زایمانی مناسب است . عده ای دائما از معایب سزارین می گویند و توصیه اکید به زایمان طبیعی می کنند و عده ای هم بر عکس این موضوع را بیان می کنند . واقعیت اینست که خانمی که شرایط لازم برای زایمان طبیعی را داشته باشد و در معاینه دارای وضعیت جسمی مناسبی باشد حتما راحتتر است که زایمان طبیعی انجام دهد . بسیاری از خانم ها از درد زایمان طبیعی هراس دارند که جای نگراین نیست و روش های متعددی برای کاهش درد این نوع زایمان وجود دارد . بسته به زمانی که به زایمان مانده باشد از انواع بی حسی نخاعی یا موضعی استفاده می شود . در این حالت مادر حرکت و فشار را از دست نمی دهد و می تواند با پزشک همکاری کند . همچنین بعد از زایمان مادر دردی را احساس نمی کند . و از آنجائیکه جراحی نشده و از مواد بیهوشی استفاده نشده دچار عوارض نمی شود .

موارد انجام زایمان سزارین

در صورتی که به هر علتی زایمان طبیعی برای مادر مشکل ایجاد کند از جمله لگن تنگ باشد ، مادر ضعف بینایی داشته باشد ، نطفه بالا داشته باشد یا به هیچ وجه راضی به زایمان سزارین نشود . تشخیص این موضوع که فرد نمی تواند زایمان طبیعی داشته باشد بر عهده پزشک متخصص زنان می باشد . این زایمان با بیهوشی و تیغ جراحی انجام می شود و فرد در بهترین حالت نیز بعد از اتمام زایمان درد خواهد داشت . در مواردی زایمان سزارین بهتر از زایمان طبیعی می باشد . نکته مهم اینست که اگر علت سزارین دائمی باشد مانند اتنگ بودن لگن در زایمان های بعدی نیز باید سزارین انجام شود . اما اگر علت آن گذرا باشد مانند شکل قرار گیری جنین در شکم غیر طبیعی باشد در زایمان بعدی می توان به صورت طبیعی نوزاد را به دنیا آورد .

مطالب مرتبط با این مقاله :

مشاوره قبل از  بارداری 

درمان ناباروری 

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر شیرین شمس

داراي بورد تخصصي جراحی (زنان و زایمان) کسب رتبه ممتاز از دانشگاه سراسری از سال 1376 مشغول به کار بوده و بيش از 10000 عـــمل جراحي داشته اند.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 1 =

Call Now Buttonتماس بگیرید