دکتر شیرین شمس / لابیاپلاستی / رابطه جنسی بعد از لابیاپلاستی را چه زمانی شروع کنیم؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

رابطه جنسی بعد از لابیاپلاستی را چه زمانی شروع کنیم؟

رابطه جنسی بعد از لابیاپلاستی یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های بیماران پس از انجام این جراحی است. لابیاپلاستی می‌تواند به بهبود ظاهر و راحتی ناحیه تناسلی کمک کند، اما توجه به مراقبت‌های پس از جراحی و زمان‌بندی مناسب برای از سرگیری فعالیت‌های جنسی بسیار مهم است. با رعایت توصیه‌های پزشک و توجه به بدن خود، بیماران می‌توانند تجربه‌ای ایمن و راحت از رابطه جنسی پس از لابیاپلاستی داشته باشند. برای اطلاع از زمان و نحوه از سرگیری رابطه جنسی  بعد از لابیاپلاستی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

رابطه-جنسی-بعد-از-لابیاپلاستی

زمان شروع رابطه جنسی بعد از لابیاپلاستی

پس از انجام جراحی لابیاپلاستی، بیماران باید حدود 4 تا 8 هفته برای شروع رابطه جنسی صبر کنند. زیرا فعالیت‌‎های شدید از جمله رابطه جنسی، در مراحل اولیه بهبودی می‌تواند برای نتایج جراحی اثر منفی داشته باشد. لابیاها بعد از انجام جراحی(با هر روشی) حساس، متورم و به طور بالقوه دردناک هستند. بنابراین مهم است که تا زمانی که این احساسات از بین نرفته و بهبودی زخم‌ها حاصل نشده است، از هرگونه فعالیت جنسی خودداری کنید. زیرا یکی از دلایل انجام این جراحی بهبود رضایت جنسی زوجین است بنابراین چند هفته صبوری برای شروع آن لازم است.
با این حال، زمان دقیق ممکن است بسته به وضعیت بهبودی فرد و توصیه‌های پزشک معالج متفاوت باشد. در ادامه چند نکته مهم در این خصوص را مطالعه خواهید کرد:

پیشنهاد می‌شود، پیش  از سرگیری رابطه جنسی، حتماً با پزشک خود مشورت کنید و مطمئن شوید که زخم‌ها به خوبی بهبود یافته‌اند و هیچ نشانه‌ای از عفونت یا مشکلات دیگر وجود ندارد.

حتی پس از دوره چهار تا شش هفته‌ای، به بدن خود گوش فرا دهید. اگر هنوز احساس درد یا ناراحتی دارید، بهتر است مدتی بیشتر صبر کنید.

برای کاهش اصطکاک و ناراحتی در طی رابطه جنسی، می‌توانید از روان‌کننده‌های محلول در آب استفاده کنید.

رابطه جنسی را به آرامی و با احتیاط آغاز کنید و در صورت احساس هر گونه درد یا ناراحتی، آن را متوقف کنید.

صحبت با شریک جنسی در مورد نگرانی‌ها و محدودیت‌ها می‌تواند به ایجاد یک تجربه مثبت و بدون استرس کمک کند. اگرچه شما فردی هستید که جراحی را انجام داده اید، لابیاپلاستی می تواند برای هر دوی شما مفید باشد. بنابراین سعی کنید جزئیات روند بهبودی و نیاز به صبور بودن در این روند را به شریک جنسی خود منتقل کنید.

در صورت بروز هرگونه مشکل مانند درد شدید، خونریزی یا عفونت، باید فوراً به پزشک مراجعه کرد.

با رعایت این نکات، می‌توانید از بازگشت به فعالیت جنسی پس از لابیاپلاستی به شکلی ایمن و راحت اطمینان حاصل کنید.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از لابیاپلاستی و اقدامات ضروری

خطرات رابطه جنسی زود هنگام بعد از لابیاپلاستی 

بزرگترین نگرانی در مورد جراحی لابیاپلاستی و فعالیت جنسی، آسیب رساندن به زخم‌های در حال بهبود است. علاوه بر این، درگیری فیزیکی مانند رابطه جنسی به پوست در حال بهبود فشار وارد می‌کند و می‌تواند عوارضی به دنبال داشته باشد که بهبودی زخم‌ها را به تعویق اندازد. در ادامه عوارض ناشی از رابطه جنسی زود هنگام بعد از این عمل را خواهید خواند:

عفونت: یکی از خطرات اصلی پس از هر عمل جراحی، از جمله لابیاپلاستی، عفونت است. رابطه جنسی زودهنگام می‌تواند خطر عفونت را افزایش دهد زیرا ناحیه جراحی شده هنوز به طور کامل بهبود نیافته و ممکن است در معرض باکتری‌ها قرار گیرد. اما ممکن است متخصص زنان و جراحی‌های زبیبایی واژن، کرم‌ها و پماد‌هایی تجویز کند که از ایجاد عفونت بعد از برقراری رابطه جنسی به طور موثری پیشگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید: عفونت بعد از لابیاپلاستی

پارگی یا باز شدن بخیه‌ها: فعالیت جنسی زودهنگام می‌تواند باعث فشار بر ناحیه جراحی شده و منجر به پارگی یا باز شدن بخیه‌ها شود. این وضعیت ممکن است نیاز به مداخلات پزشکی بیشتر داشته باشد و فرآیند بهبودی را به تاخیر اندازد.

درد و ناراحتی: رابطه جنسی قبل از بهبود کامل می‌تواند درد و ناراحتی بیشتری در ناحیه جراحی، ایجاد کند. این درد ممکن است به دلیل التهاب یا حساسیت بالا در ناحیه جراحی شده باشد.

تورم و کبودی: فشار، اصطکاک و حرکات ناشی از رابطه جنسی می‌تواند منجر به افزایش تورم و کبودی در ناحیه جراحی شده، شود.

بیشتر بخوانید: ورم بعد از لابیاپلاستی

کاهش حساسیت یا افزایش حساسیت: فعالیت جنسی زودهنگام می‌تواند منجر به تغییرات موقتی یا حتی دائمی در حساسیت ناحیه جراحی شود. این تغییرات ممکن است شامل کاهش یا افزایش حساسیت باشند و می‌توانند بر روی تجربه جنسی فرد تاثیر بگذارند.

تشکیل اسکار: فشار و تحریک ناشی از رابطه جنسی ممکن است باعث ایجاد اسکارهای ناخوشایند در ناحیه جراحی شود که ممکن است نیاز به درمان‌های اضافی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: عوارض لابیاپلاستی

00:59
truncate dir-rtl

حس جنسی بعد از لابیاپلاستی

آیا لابیاپلاستی تغییراتی در حساسیت و میل جنسی زنان ایجاد می‌کند؟

لابیاپلاستی اگر به درستی و توسط دکتر ماهر انجام نشود، می‌تواند تغییراتی در حساسیت و میل جنسی زنان ایجاد کند. در ادامه چند نکته مهم در مورد تاثیرات احتمالی لابیاپلاستی بر حساسیت و میل جنسی آورده شده است:

حساسیت جنسی

برخی افراد ممکن است با کاهش موقتی حساسیت در ناحیه جراحی شده به دلیل التهاب و تورم پس از جراحی مواجه شوند. این کاهش حساسیت معمولاً با گذشت زمان و با بهبود کامل بافت‌ها برطرف می‌شود. اما اگر جراحی به درستی و روش‌های صحیح انجام نشود، آسیب به اعصاب ناحیه تناسلی می‌تواند منجر به تغییرات دائمی در حساسیت شود. این خطرات بیشتر به تجربه و مهارت جراح بستگی دارند.

میل جنسی

میل جنسی می‌تواند تحت تأثیر عوامل روانی و فیزیکی قرار گیرد. بعد از لابیاپلاستی، برخی افراد ممکن است افزایش اعتماد به نفس و رضایت از ظاهر ناحیه تناسلی خود را تجربه کنند، که می‌تواند منجر به افزایش میل جنسی شود.

از سوی دیگر، نگرانی‌ها و استرس‌های مربوط به جراحی، بهبود و تغییرات بدنی ممکن است به طور موقت میل جنسی را کاهش دهد.

مشورت با یک جراح متخصص و با تجربه و انجام تحقیقات کامل قبل از تصمیم‌گیری به انجام این جراحی می‌تواند به کاهش خطرات و بهبود نتایج کمک کند.

بیشتر بخوانید: لابیاپلاستی و میل جنسی چه ارتباطی باهم دارند؟

نتیجه گیری

رابطه جنسی بعد از لابیاپلاستی نیازمند صبر و رعایت مراقبت‌های ویژه است تا بهبودی کامل و تجربه‌ای ایمن و راحت حاصل شود. توصیه می‌شود که حداقل چهار تا شش هفته پس از جراحی از هرگونه فعالیت جنسی پرهیز کنید و پیش از سرگیری رابطه جنسی حتماً با پزشک خود مشورت کنید. توجه به بدن، استفاده از روان‌کننده‌ها و شروع تدریجی می‌تواند به کاهش ناراحتی و افزایش لذت کمک کند. با رعایت این نکات، می‌توانید به یک زندگی جنسی سالم و رضایت‌بخش پس از لابیاپلاستی بازگردید.

برچسب ها:
دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
لابیاپلاستی در بارداری ممنوع است؟!

لابیاپلاستی در بارداری ممنوع است؟!

لابیاپلاستی در بارداری یکی از خطرناک‌ترین اقداماتی است که زنان می‌توانند در این دوران انجام داده و جان خود و جنینشان را به خطر بیندازند. برخی از خانم‌ها به منظور تغییر فرم لابیاها ترجیح می‌دهند در...

لابیاپلاستی با لیزر

لابیاپلاستی با لیزر

لابیاپلاستی با لیزر تکنیکی است که در روند جراحی پیاده سازی می شود و در آن از لیزر استفاده می شود. به همین دلیل در این تکنیک بسیاری از عوارض و پیامدهایی که در نتیجه ی بکار گیری تیغ یا چاقوی جراحی...

آیا باید قبل از لابیاپلاستی اصلاح کنم؟

آیا باید قبل از لابیاپلاستی اصلاح کنم؟

آیا باید قبل از لایاپلاستی شیو کنم؟ آیا اصلاح موهای زائئد لابیاها قبل از انجام جراحی الزامی است؟ بسیاری از بانوانی که قصد دارند برای این جراحی آماده شوند، این سوال را می پرسند . بنابراین در این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − هفت =