مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

درد زایمان سزارین

زایمان سزارین زایمانی است که در آن اقدام به برش در شکم مادر و به دنیا آوردن نوزاد می گردد. هر چند که نگرانی در خصوص درد زایمان طبیعی بیشتر است، اما بسیاری از افراد در مورد دوران نقاهت و درد پس از زایمان سزارین سوال می کنند. تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد درد زایمان سزارین بدانید.

درد زایمان سزارین

بعد از زایمان سزارین پرستاران در اتاق ریکاوری از شما مراقبت خواهند کرد تا زمانی که برای رفتن به بخش پس از زایمان آماده شوید، همچنین فشار خون، محل جراحی و میزان خونریزی شما از واژن را بررسی می کنند. بیشتر خانم ها به مدت چند روز کمی احساس درد می کنند. برای تسکین درد می توانید از داروهای مسکن قوی استفاده کنید. کنترل درد بسیار مهم است زیرا این امر به بهبودی مادر کمک می کند. اگر درد یا حالت تهوع دارید بایستی به پرستار اطلاع دهید. در واقع تا زمانی که بی حسی اپیدورال یا نخاعی شما از بین برود، در بیمارستان خواهید ماند. سپس پرستاران به شما کمک می کنند تا از رختخواب خارج شوید.

هزینه زایمان سزارین

درد یک روز بعد از سزارین

درد سزارین معمولاً 18 ساعت پس از زایمان افزایش می یابد. هنگامی که داروهای مسکن همراه با بی ‌حسی نخاعی به شخص تزریق می شود، درد از بین می رود. پس از این مرحله، به شخص یک داروی مسکن خوراکی داده می‌شود. اگر سوند ادراری دارید، کادر پزشکی یک روز بعد از سزارین آن را خارج می کند. پس از این کار، تشویق می‌ شوید که از رختخواب خود بیرون بیایید، زیرا این کار به روده ‌های شما کمک می‌ کند سریع ‌تر حرکت کنند و از ایجاد تورم در پاها جلوگیری می‌ کند.

در مورد زایمان طبیعی در آب بیشتر بدانید.

درد دو روز بعد از سزارین

پس از روز اول، توصیه می شود تا حد امکان میزان فعالیت خود را افزایش دهید، اما بایستی بدانید که این امر ممکن است باعث درد سزارین شود. اما نباید فراموش کنید، افزایش فعالیت بدنی به گردش خون کمک می کند، عملکرد روده را بهبود می بخشد و شما را زودتر به حالت اولیه باز می گرداند.

درد چهار روز بعد از سزارین

اگرچه زنانی که زایمان طبیعی دارند معمولاً یک یا دو روز در بیمارستان بستری می مانند، اما پس از زایمان سزارین ممکن است، مادر سه یا چهار روز در بیمارستان شود.

به مادر توصیه می شود، که چیزی سنگین تر از فرزند خود بلند نکند و از هر چیزی در واژن، از جمله رابطه جنسی و محصولات قاعدگی خودداری کنند.

درد در هفته دوم ریکاوری سزارین

شخص برای معاینه پس از زایمان بایستی به پزشک مراجعه کند تا برش جراحی را بررسی کند، که نباید تورم، قرمزی یا علائم عفونت وجود داشته باشد. در صورت مشاهده هرگونه علائم، یا تب بالاتر از 38 درجه سانتیگراد، با پزشک خود تماس بگیرید.

پس از سپری شدن دو هفته، انتظار می رود در این مرحله احساس بسیار بهتری داشته باشید. اما به خاطر داشته باشید که برای چندین هفته درد و گرفتگی ناشی از سزارین را احساس خواهید کرد. چه شخص زایمان طبیعی داشته باشد و چه سزارین کرده باشد، شش هفته طول می کشد تا رحم به اندازه طبیعی خود بازگردد. قرار دادن کیسه آب گرم، روی شکم می تواند کمک کننده باشد و همچنین مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن نیز موثر خواهند بود. به دلیل شلی دیواره شکم، همچنان می توانید انتظار داشته باشید که باردار به نظر برسید!

بارداری و زایمان یکی از جادویی ترین تجربیات در زندگی یک زن است، اما این امر بر بدن تأثیر می گذارد. در دوران بارداری، اکثر زنان مجبورند با شرایط مختلفی مانند کمردرد دست و پنجه نرم کنند. این حالت بیشتر به دلیل افزایش وزن، تغییرات هورمونی و عدم توانایی در حرکت به وجود می آید. بارداری بر ستون فقرات زنان تأثیر می گذارد و حتی ممکن است باعث کمردرد پس از سزارین شود.

به طور کلی، کمردرد ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد، اما کمردرد بعد از زایمان سزارین نیاز به مراقبت دارد. برای برخی از زنان، این کمردرد چند ساعت پس از زایمان شروع می شود و ممکن است برای چند روز، چند هفته یا حتی چند ماه ادامه یابد. در اینجا به برخی از شایع ترین علل کمردرد بعد از سزارین و نکاتی برای کاهش این عارضه می پردازیم.

در مورد زایمان زودرس بیشتر بدانید.

علل کمردرد بعد از زایمان سزارین

کمردرد بعد از سزارین یکی از ناراحت کننده ترین شرایطی است که ممکن است ایجاد شود. این اتفاق به خصوص در زمان بهبودی پس از جراحی می افتد.

در زیر دلایل احتمالی کمردرد پس از سزارین ذکر شده است:

  • تغییرات هورمونی: تغییرات هورمونی یکی از دلایل مهم کمردرد پس از زایمان سزارین است. بارداری نه تنها اندازه شکم فرد را افزایش می دهد، بلکه باعث ایجاد تغییرات قابل مشاهده کمتری نیز می شود، برخی از این تغییرات ممکن است منجر به کمردرد پس از زایمان سزارین شود. در طول بارداری، تخمدان و جفت، هورمون بارداری را برای آماده شدن برای زایمان ترشح می ‌کنند تا رباط‌ های لگن را شل کند، که به نوبه خود دهانه رحم را برای زایمان نرم و گشاد می ‌کند. این هورمون هم در زمان زایمان طبیعی و هم سزارین آزاد می شود. مفاصل و رباط‌ های شل حتی با فعالیت بسیار خفیف به راحتی تحت فشار قرار می‌گیرند و این باعث درد در قسمت پایین یا وسط کمر می‌شود. با این حال، مفاصل، ماهیچه ها و رباط ها در نهایت در چند ماه پس از زایمان تقویت می شوند.
  • بلند کردن و حمل نوزاد: بعد از زایمان سزارین، کمردرد شایع است و حمل وزن متوسط یک نوزاد سالم ممکن است به نواحی تحتانی و میانی کمر فشار وارد کند. این حرکات اضافی توسط یک زن می تواند بر وضعیت بدن تأثیر بگذارد و از این رو باعث درد گردن و کمر شود. پیشنهاد این است که به جای خم شدن پشت خود را صاف نگه دارید و هنگام بلند کردن کودک از قدرت پاها استفاده کنید.
  • افزایش وزن: در دوران بارداری، حمل وزن اضافی بدن جنین یک عامل ضروری برای ایجاد کمردرد است. پرورش کودک در رحم بدون شک سخت است، اما با احساس زیبای مادر شدن همراه است.
  • تاثیر بیهوشی: بیهوشی نیز یکی از عواملی است که ممکن است باعث ایجاد کمردرد سزارین شود و ممکن است چند روز یا چند هفته پس از زایمان ادامه داشته باشد. به عنوان آمادگی برای جراحی، به مادر بی حسی اپیدورال یا نخاعی داده می‌شود تا ناحیه مورد نظر را برای جراحی بی ‌حس کند. مشکل ناشی از چنین بیهوشی این است که تزریق بی حسی اپیدورال یا نخاعی ممکن است باعث ایجاد اسپاسم در نزدیکی نخاع پس از زایمان شود. این اسپاسم عضلانی می تواند تا هفته ها یا ماه ها پس از زایمان باقی بماند.

در مورد زایمان طبیعی یا سزارین بیشتر بدانید.

چگونه کمردرد بعد از سزارین را کاهش دهیم؟

اگر به این فکر می کنید که چگونه کمردرد بعد از سزارین را کاهش دهید، نکات زیر ممکن است به شما کمک کند:

  • از خم شدن خودداری کنید: یک زن باید تلاش بیشتری برای حفظ وضعیت بدنی خود انجام دهد.
  • در هنگام شیردهی پشت خود را صاف نگه دارید: فرد باید یک نقطه راحت برای تغذیه کودک پیدا کند و وضعیت مناسب گردن، ستون فقرات را حفظ کند.
  • ورزش های ملایم انجام دهید: پس از مشورت با پزشک خود، می توانید با ورزش ها و فعالیت های ساده ای مانند پیلاتس یا یوگا شروع کنید و بدن خود را تقویت کنید. پیاده روی سبک گردش خون شما را بهبود می بخشد و عوارض سزارین یا کمردرد را کاهش می دهد.
  • حمام آب گرم: هنگامی که پزشک به شما اجازه حمام بعد از جراحی سزارین را داد، حمام آب گرم برای شل شدن عضلات، کاهش اسپاسم، افزایش گردش خون، کاهش التهاب و کاهش کمردرد می تواند مفید باشد.
بهترین دکتر برای زایمان سزارین

کلام آخر

در کل درد پس از زایمان سزارین موضوعی است که بسیاری از زنان نگران آن هستند. به خاطر داشته باشید که در صورت انتخاب پزشک متخصص احتمال اینکه این درد زیاد باشد کمتر است و مادر زودتر به حالت نرمال باز می گردد. لذا ضروری است که به منظور انجام سزارین راحت در مورد پزشک به خوبی تحقیق کنید و جراحی را با بهترین متخصص زنان و زایمان انجام دهید.

برچسب ها:
دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
توبکتومی یا بستن لوله های رحم

توبکتومی یا بستن لوله های رحم

توبکتومی یا بستن لوله ها یک روش عقیم سازی زنانه است. این یک روش جراحی است که به انسداد لوله های فالوپ زنانه اشاره دارد. این امر مانع از رسیدن تخمک ها به رحم و لانه گزینی می شود. لوله های فالوپ...

درمان اختلالات قاعدگی

درمان اختلالات قاعدگی

اختلالات قاعدگی مشکلاتی هستند که بر چرخه طبیعی قاعدگی خانم ها تاثیر می گذارند. اختلالات قاعدگی شامل گرفتگی دردناک در هنگام خونریزی، خونریزی غیرطبیعی شدید، خونریزی نامنظم، خونریزی کم یا عدم وجود...

جراحی هیسترکتومی

جراحی هیسترکتومی

هیسترکتومی برداشتن رحم است، یک روش جراحی که هر سال بر روی میلیون ها زن در جهان انجام می شود. متخصص زنان می تواند هیسترکتومی را به عنوان درمانی برای برخی از انواع سرطان و مسائل مربوط به سلامت باروری...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *