دکتر شیرین شمس / جراحی زیبایی زنان / جراحی کلیتوریس (هودوپلاستی)
مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه

جراحی کلیتوریس (هودوپلاستی)

جراحی کلیتوریس یکی از روش های جراحی خاص برای افرادی است که از ناحیه تناسلی خود رضایت ندارند. خانم هایی که تمایل دارند بدون نگرانی از لباس های تنگ استفاده کنند، معمولا این روش جراحی را انتخاب می کنند. تا با کوچک کردن کلیتوریس در ناحیه تناسلی، به زیبایی این قسمت از بدن خود کمک کنند. در کل هودوپلاستی یا عمل زیبایی کلیتوریس، یک روش جراحی زیبایی است که به منظور تغییر شکل و اندازه کلیتوریس انجام می‌شود. کلیتوریس یک عضو حساس در بخش خارجی اعضای تناسلی زنان است. هدف اصلی از انجام هودوپلاستی، تغییر شکل کلیتوریس به نحوی است که قسمت حساس آن قابل دسترس و قابل لمس شود. اگر شما هم مایل هستید، کلیتوریس خود را مورد جراحی قرار دهید، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

عمل زیبایی کلیتوریس چیست؟

هودوپلاستی یا عمل زیبایی کلیتوریس یک روش جراحی است که به منظور تغییر شکل و اندازه کلیتوریس انجام می‌شود. کلیتوریس یک عضو حساس در بخش خارجی اعضای تناسلی زنان است. این روش جراحی معمولاً به دلایل زیبایی یا بهبود عملکرد جنسی انجام می‌شود. مهمترین هدف از هودوپلاستی، افزایش لذت از تحریک کلیتوریس است.

برخی از مواردی که هودوپلاستی ممکن است در آنها استفاده شود، عبارتند از:

 • کلیتوریس بزرگ یا طولانی: در برخی از زنان، کلیتوریس ممکن است بزرگتر یا طولانی‌تر از حد طبیعی باشد، که می‌تواند منجر به مزاحمت یا احساس مشکل در رابطه جنسی شود. هودوپلاستی می‌تواند این مشکلات را به طور کامل حل کند.
 • کلیتوریس با پوست اضافه: در برخی موارد، قسمت حساس کلیتوریس توسط پوست بیش از حد پوشانده شده است که ممکن است باعث کاهش حساسیت و لذت جنسی شود. هودوپلاستی می‌تواند این پوست اضافی را بردارد و قسمت حساس را بیشتر قابل دسترس کند.
 • تغییر شکل ظاهری: در برخی موارد، زنان ممکن است احساس نا رضایتی از شکل ظاهری کلیتوریس خود داشته باشند. هودوپلاستی می‌تواند به تغییر شکل کلیتوریس برای ایجاد ظاهری مطلوبتر کمک کند.

مهم است بدانید که هودوپلاستی یک عمل جراحی است و ریسک‌ها و عوارض مربوط به آن وجود دارد. لذا، قبل از تصمیم‌گیری درباره انجام هودوپلاستی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما می‌تواند شما را درباره جزئیات، مزایا و معایب این روش آگاه کند و به شما راهنمایی کند که آیا این عمل برای شما مناسب است یا خیر.

عمل هودکتومی

عمل زیبایی کلیتوریس چگونه انجام می شود؟

خانم ها در ناحیه تناسلی خود دارای بخشی به نام کلیتوریس هستند که در اصل بخش فوقانی و حساس ناحیه تناسلی آن ها را تشکیل می دهد. بسیاری از خانم ها ممکن است درگیر این مسئله باشند که این قسمت از ناحیه تناسلی خود را زیباتر نمایند. به همین دلیل به سراغ عمل زیبایی کلیتوریس می روند تا بتوانند چین های کلیتوریس را برطرف نموده و یا آن را کوچک تر کنند. 

این قسمت از بدن خانم ها ممکن است بزرگ یا کوچک باشد. به همین دلیل زیبایی اندام و مخصوصا ناحیه تناسلی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد. می توان به راحتی با جراحی زیبایی، این قسمت از ناحیه تناسلی را زیبا نموده و مشکلات آن را برطرف کرد. به طور کلی بزرگ بودن ناحیه کلیتوریس در بدن، می تواند حساسیت، خارش، درد و مشکلات دیگری را برای خانم ها به همراه داشته باشد.

پس برای آن که از بروز تمام این مشکلات جلوگیری نمایید، ساده ترین روش، انجام جراحی کلیتوریس که به آن هودوپلاستی یا هودکتومی نیز گفته می شود، خواهد بود. این عمل برای کوچک کردن کلیتوریس ناحیه تناسلی و معمولا به صورت سرپایی انجام می شود و نیازی به بیهوشی عمومی نخواهد داشت. بد نیست بدانید که همزمان با این جراحی زیبایی می توان لابیاپلاستی را نیز انجام داد. 

ناحیه کلیتوریس در بدن خانم ها، مهم ترین نقطه برای رسیدن به لذت جنسی و ارگاسم محسوب می شود. حتی می توانیم بیان کنیم که بیش از 70 درصد از خانم ها بدون عدم تحریک این ناحیه از بدنشان، به ارگاسم نمی رسند.

نحوه انجام پذیری این عمل جراحی، بدین صورت است که بر روی کلیتوریس توسط تیغ جراحی، یک برش عمودی کوچک و در حد نیم سانتی متر ایجاد می شود. سپس لبه های ایجاد شده در اثر برش برگردانده می شوند و با نخ فرآیند دوختن انجام می گیرد. تمام پروسه عمل کلیتوریس، حدود 10 دقیقه زمان می برد.

دلایل انجام عمل هودوپلاستی

 خانم هایی که تمایل به انجام جراحی کلیتوریس دارند، معمولا به دنبال اهداف خاصی هستند. از جمله مهم ترین دلایل انجام این روش جراحی، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زیبایی بیشتر ناحیه تناسلی و افزایش اعتماد به نفس
 • بهبود کیفیت روابط جنسی
 • بهبود سرعت و کیفیت رسیدن به اوج لذت جنسی و ارگاسم
 • سهولت استفاده از لباس های تنگ و پوشیدن آن ها
 • رسیدن به چندین ارگاسم حین در رابطه جنسی 

پس به طور کلی افرادی که این جراحی زیبایی واژن را انجام می دهند، پوست های اضافی ناحیه کلیتوریس را برداشته و سعی می کنند تا توازن و زیبایی ظاهری بیشتری را در ناحیه تناسلی خود ایجاد کنند. خانم هایی که ناحیه کلیتوریس در بدن آن ها بزرگ است و منجر می شود تا حین ورزش کردن یا پوشیدن لباس های تنگ احساس ناراحتی داشته باشند، تمایل بیشتری برای انجام این جراحی زیبایی دارند.

بهترین دکتر جراحی کلیتوریس

کاندیدای مناسب جراحی کلیتوریس

افراد خاصی هستند که می توانند با انجام این جراحی زیبایی، مشکلات خود را از بدن برطرف نمایند. از جمله این افراد باید به خانم هایی که دارای شرایط زیر هستند اشاره کنیم:

 • خانم هایی که در زمان پوشیدن لباس های تنگ احساس ناراحتی می کنند.
 • خانم هایی که با کاهش لذت جنسی در زمان برقراری رابطه جنسی مواجه هستند.
 • خانم هایی که در زمان تحریک جنسی و رسیدن به ارگاسم دشواری هایی دارند.
 • خانم هایی که از ظاهر کلاهک کلیتوریس در بدن خود ناراضی هستند.

مراقبت های لازم پس از جراحی زیبایی کلیتوریس

به طور کلی بیمارانی که به مراقبت های بعد از جراحی بسیار توجه می کنند، می توانند به راحتی و در کمترین زمان ممکن احساس درد را از بین برده و یا به حداقل برسانند. مراقبت های قبل و بعد از جراحی برای بیماران بسیار حائز اهمیت است. از این رو لازم است طی 5 روز اول بعد از جراحی، از مراقبت های خاصی برای کسب نتیجه استفاده شود. 

 • بیمار لازم است در دو روز اول بعد از جراحی کلیتوریس استراحت مطلق داشته باشد. با این کار می تواند از بروز هرگونه آسیب و مشکلی بعد از جراحی جلوگیری نماید.  از جمله دیگر مراقبت هایی که باید بیمار بعد از جراحی کلیتوریس در نظر داشته باشد، عدم انجام ورزش و فعالیت های سنگین به مدت یک ماه است.
 • بهتر است بیمار بعد از جراحی به مدت یک ماه از حضور در استخر و یا قرار گرفتن در وان حمام نیز خودداری نماید.
 • از سوی دیگر باید از میوه ها و سبزیجات بیشتری استفاده کند، تا قادر باشد از یبوست خود جلوگیری نموده و روند بهبود محل جراحی در بدن خود را تسریع ببخشد.
 • همچنین خانم هایی که این جراحی زیبایی را انجام می دهند، باید تا زمان بهبودی کامل (حدودا به مدت یک ماه) از برقراری رابطه جنسی خودداری کنند.
مراقبت پس از هودوپلاستی

خطرات هودوپلاستی

هودوپلاستی، مانند هر عمل جراحی دیگری، ممکن است به عوارض جانبی منجر شود. البته، این عوارض بسیار نادری هستند و در صورت انجام عمل توسط یک پزشک ماهر و با رعایت تمامی توصیه‌ها و مراحل، خطر آنها کاهش می‌یابد. برخی از عوارض جانبی احتمالی هودوپلاستی عبارتند از:

 • خونریزی: در طول عمل جراحی و پس از آن، خونریزی ممکن است رخ دهد. این خونریزی معمولاً کنترل می‌شود و مشکلی مهمی نمی باشد.
 • عفونت: مانند هر عمل جراحی دیگری، هودوپلاستی هم ممکن است با خطر عفونت همراه باشد. استفاده از تکنیک‌های جراحی بهداشتی و مصرف آنتی بیوتیک ها می‌تواند خطر عفونت را کاهش دهد، اما همچنان ممکن است عفونت رخ دهد.
 • عدم برآورد شدن انتظارات بیمار: در برخی موارد، شکل و اندازه نهایی کلیتوریس پس از هودوپلاستی ممکن است با انتظارات شما یا جراح متفاوت باشد. این مسئله ممکن است به عدم رضایت از نتایج عمل منجر شود.
 • حساسیت کلیتوریس: در برخی موارد، هودوپلاستی ممکن است منجر به کاهش حساسیت کلیتوریس شود. این امر می‌تواند در برخی زنان به عدم لذت در هنگام فعالیت جنسی منجر شود.
 • علائم پس ازعمل: پس از هودوپلاستی، ممکن است درد، تورم، خارش، یا تغییرات دیگری در منطقه جراحی رخ دهد. این علائم معمولاً به طور طبیعی در مدت زمان کوتاهی بعد از عمل کاهش می‌یابند.

مهم است که قبل از تصمیم‌گیری درباره هودوپلاستی، با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند شما را درباره عوارض و پیامدهای احتمالی مطلع کند و به شما راهنمایی کند که آیا این عمل برای شما مناسب است یا خیر.

کلام آخر

توجه به مراقبت های پس از عمل هودوپلاستی می تواند تا حد زیادی از عوارض پس از عمل مانند درد، تورم، خونریزی، عفونت و … جلوگیری کند. بنابراین نکات ساده مراقبتی را از یاد نبرید تا هر چه سریع تر روند بهبودی را طی نمایید. در این مدت بهتر است با جراحی که این عمل را برای شما انجام داده است، در ارتباط باشید تا از بروز هر گونه مشکل در امان باشید.

سوالات متداول

برچسب ها:
دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
درمان HPV به صورت قطعی

درمان HPV به صورت قطعی

ویروس HPV امروزه ترس و اضطراب بسیار زیادی در جامعه ایجاد کرده است. اما شاید برایتان جالب باشد بدانید امروزه این ویروس، تا حد بسیار زیادی کنترل شده است. اگر به این ویروس مبتلا هستید، بدانید که امروزه...

تنگ کردن واژن : معرفی روش ها مزایا و عوارض

تنگ کردن واژن : معرفی روش ها مزایا و عوارض

تنگ کردن واژن یکی از انواع جراحی ها است که با هدف درمانی و اغلب زیبایی انجام می شود و به بهبود روابط جنسی بین زن و مرد کمک می کند. روش ها و تکنیک های مختلفی برای این عمل واژینال وجود دارد که بسته به...

مراقبت های بعد از سفید کردن واژن

مراقبت های بعد از سفید کردن واژن

 مراقبت‌های بعد از سفید کردن واژن بسیار مهم است تا بهبودی دائمی و حفظ سلامت واژن را تضمین کند. این مقاله به بررسی مراقبت‌ها و اقدامات لازم بعد از سفید کردن واژن می‌پردازیم و راهنمایی‌هایی جامع را...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

1 دیدگاه
 1. باسلام،آیاامکان داره درخانمهایی که کلوتوریس شان بزرگ بوده خودبخودکوچک شود،البته تقریبا درسنین پنجاه وپنج بوده باشن.باتشکر

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − سیزده =