مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

جراحی هیسترکتومی

هیسترکتومی برداشتن رحم است، یک روش جراحی که هر سال بر روی میلیون ها زن در جهان انجام می شود. متخصص زنان می تواند هیسترکتومی را به عنوان درمانی برای برخی از انواع سرطان و مسائل مربوط به سلامت باروری که مختص زنان است توصیه کند. صرف نظر از دلیل جراحی، انجام هیسترکتومی می تواند باعث اضطراب شود. بنابراین لازم است زنان پیش از جراحی در مورد روش، نحوه انجام آن، زمان بهبودی و چگونگی تغییر زندگی اطلاعات داشته باشند. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در مورد جراحی هیسترکتومی بدانید.

مروری بر جراحی هیسترکتومی

هیسترکتومی یک روش جراحی است که شامل برداشتن رحم و گاهی اوقات دهانه رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها می شود. هیسترکتومی برای مقابله با مشکلاتی مانند موارد زیر ضروری است:

فیبروئید رحم

فیبروم ها تومورهای خوش خیمی هستند که به صورت یک یا چندتایی در دیواره رحم ایجاد می شوند. فیبروم ها می توانند باعث قاعدگی های سنگین، فشار مقعدی، فشار مثانه و بزرگ شدن شکم شوند. برای برخی از زنان، فیبروم هیچ علامتی ایجاد نمی کند و می توانند با آن زندگی کنند. با این حال، برخی ممکن است باعث شوند:

 • خونریزی شدید (که خطر کم خونی را افزایش می دهد)
 • رابطه جنسی دردناک
 • درد پایین کمر
 • ناباروری (هر چند نادر)
 • عوارض دوران بارداری و زایمان

هیسترکتومی یک گزینه برای درمان دائمی فیبروم است. این به ویژه در زنانی انجام می شود که نزدیک به یائسگی هستند و نمی خواهند بچه دار شوند و فیبروم ها بزرگ هستند و باعث پریودهای سنگین می شوند. در مورد زایمان زودرس بیشتر بدانید.

بهترین روش هیسترکتومی

خونریزی شدید واژن

خونریزی شدید یا خونریزی غیرطبیعی واژینال می تواند به دلیل سرطان رحم، دهانه رحم یا تخمدان، مشکلات کلیوی پولیپ، فیبروم و تعداد کم پلاکت ها رخ دهد. خونریزی شدید شامل علائمی مانند:

 • دوره هایی که کمتر از 21 روز از هم فاصله دارند.
 • پریود سنگین (تامپون را در حدود دو ساعت خیس می کنید)
 • دوره ای که بیش از هفت روز طول می کشد
 • لکه بینی بین پریود
 • بوی بد واژن
 • خونریزی بعد از رابطه جنسی

هیسترکتومی برای خونریزی شدید یا غیر طبیعی واژینال معمولا آخرین راه حل درمانی یا تنها گزینه در صورتی است که خونریزی ناشی از سرطان یا فیبروم های بسیار بزرگ باشد، می باشد.

پرولاپس رحم

افتادگی رحم بیرون زدگی رحم در واژن به دلیل ضعیف شدن ماهیچه ها و رباط هایی است که از رحم حمایت می کنند. افتادگی رحم می تواند منجر به ناراحتی در حین رابطه جنسی، بی اختیاری ادرار و احتباس ادرار، مشکلات هنگام اجابت مزاج و احساس سنگینی در ناحیه لگن شود.

هیسترکتومی یکی از گزینه های درمانی برای افتادگی رحم است که در صورت بی اثر بودن یا غیرقابل اجرا بودن سایر گزینه های درمانی مورد توجه قرار می گیرد.

اندومتریوز

اندومتریوز یک بیماری شایع است که در نتیجه رشد بافت رحم در خارج از رحم ایجاد می شود. این بافت معمولا روی تخمدان ها، لوله های فالوپ و سطح بیرونی رحم رشد می کند. آندومتریوز می‌تواند منجر به درد شدید در طول قاعدگی، کمردرد مزمن، رابطه جنسی دردناک، خونریزی و لکه بینی بین دوره‌های قاعدگی، ناباروری و مشکلات گوارشی شود. اندومتریوز از طریق معاینه لگن یا سونوگرافی تشخیص داده می شود.

در مواردی که اندومتریوز علائم شدید ایجاد می کند، پزشک شما جراحی را توصیه می کند. روش جراحی به ناحیه رشد بافت و پاسخ شما به سایر گزینه های درمانی بستگی دارد. در مورد مراقبت های بعد از زایمان بیشتر بدانید.

معمولا هیسترکتومی آخرین گزینه است و علائم غیر قابل تحمل این بیماری را تسکین می دهد، اما درمان دائمی ندارد. برای افزایش شانس موفقیت، پزشک ممکن است برداشتن تخمدان ها را توصیه کند.

آدنومیوز

آدنومیوز وضعیتی است که در آن پوشش رحم به داخل بافت عضلانی رحم رشد می کند و در نتیجه پریودهای دردناک، طولانی و سنگین و درد مزمن لگنی ایجاد می شود. این بیماری می تواند به طور مستقل یا همراه با اندومتریوز رخ دهد. آدنومیوز معمولاً پس از یائسگی به خودی خود برطرف می شود. با این حال، پزشک شما ممکن است هیسترکتومی را در جایی توصیه کند که سایر گزینه‌های درمانی مؤثر نبوده و درد شدیدی را تجربه می‌کنید.

سرطان

هیسترکتومی یک گزینه درمانی رایج برای سرطان دهانه رحم، تخمدان و رحم است. هیسترکتومی برای سرطان های مرحله 1 و مرحله 2 ایده آل است. بسته به مرحله، هیسترکتومی رادیکال یا ساده انجام می شود. این روش احتمال عود سرطان یا گسترش آن به بافت های مجاور را کاهش می دهد.

بیماری شدید التهابی لگن (PID)

PID یک عفونت باکتریایی در اندام های لگن زنانه است که می تواند منجر به درد شدید شود. عفونت‌های مقاربتی مانند سوزاک و کلامیدیا خطر ابتلا به PID را افزایش می‌دهند، زمانی که بیماری به درمان پاسخ نمی‌دهد یا منجر به درد شدید می‌شود، پزشک ممکن است هیسترکتومی را برای برداشتن بافت آسیب‌دیده توصیه کند.

عوارض حین زایمان

عوارضی مانند پارگی رحم یا خونریزی بیش از حد ممکن است نیاز به برداشتن رحم برای نجات جان زن داشته باشد.

هزینه هیسترکتومی

روش های انجام جراحی هیسترکتومی

پزشک می تواند یکی از سه نوع عمل هیسترکتومی را بر اساس میزان برداشتن بافت ها یا اندام ها انجام دهد. آنها عبارتند از:

هیسترکتومی کامل

هیسترکتومی کامل روشی است که شامل برداشتن کل رحم، دهانه رحم و بافت اطراف آن از جمله لوله های فالوپ و تخمدان ها می شود. این روش برای افراد مبتلا به سرطان، فیبروم پرولاپس لگن و خونریزی غیرطبیعی واژن رایج است.

هیسترکتومی جزئی

جزئی شامل برداشتن قسمت بالایی رحم است. دهانه رحم و سایر اندام ها دست نخورده باقی می مانند.

هیسترکتومی رادیکال

هیسترکتومی رادیکال شامل برداشتن رحم، دهانه رحم، لوله های فالوپ، قسمت بالایی تخمدان های واژن و غدد لنفاوی اطراف آن ناحیه است. هیسترکتومی رادیکال برای درمان سرطان رایج است.

تکنیک های جراحی هیسترکتومی

هیسترکتومی، صرف نظر از نوع، می تواند با استفاده از تکنیک های مختلفی انجام شود. انتخاب روش مورد استفاده به مهارت و تجربه جراح، سلامت شما و دلیل هیسترکتومی بستگی دارد. تکنیک ها عبارتند از:

هیسترکتومی شکمی

هیسترکتومی شکمی شامل برداشتن رحم از طریق یک برش روی دیواره شکم است. این روش شبیه به سزارین است، اگرچه برش کوچکتر است. پزشکان از این روش برای زنانی که رحم بزرگ‌تری دارند یا زمانی که پزشک می‌خواهد بافت‌های اطراف را از نظر بیماری معاینه کند، استفاده می‌کنند.

این برش به صورت عمودی از ناف یا به صورت افقی در امتداد قسمت بالایی خط موی شرمگاهی ایجاد می شود. این تکنیک طولانی ترین زمان بهبودی را دارد و شما را در معرض خطرات متعددی قرار می دهد، از جمله:

 • عفونت در محل برش
 • لخته شدن خون
 • احتباس ادرار
 • یبوست
 • آسیب به سایر اندام ها مانند مثانه، حالب و روده در حین جراحی

هیسترکتومی واژینال

هیسترکتومی واژینال یک روش کم تهاجمی است که شامل برداشتن واژن از طریق دهانه واژن است. هیسترکتومی واژینال برای درمان افتادگی رحم یا در ترمیم بافت های واژن استفاده می شود. هیسترکتومی واژینال شامل ایجاد هیچ برشی نیست. بنابراین کمترین میزان درد و بهبودی سریع‌تری را دارد. پزشکان از این روش برای زنانی استفاده می کنند که زایمان طبیعی داشته اند، رحم کوچکی دارند و هرگز به بیماری التهابی لگن مبتلا نشده اند.

این روش شامل جدا شدن رحم از هر بافت همبند، لوله های فالوپ و واژن فوقانی است. پزشک همچنین ممکن است رحم را به قسمت‌های کوچک‌تری برش دهد تا برداشتن آن را تسهیل کند. در مورد مشکلات دوران بارداری بیشتر بدانید.

جراحی هیسترکتومی لاپاراسکوپی

هیسترکتومی لاپاراسکوپیک یکی دیگر از روش‌های کم تهاجمی است که شامل قرار دادن لاپاراسکوپ از طریق یک برش روی ناف است. سپس پزشک برش های کوچکی در شکم ایجاد می کند تا ورود ابزارهای جراحی را تسهیل کند. سپس رحم از طریق واژن یا لوله لاپاراسکوپ خارج می شود. این روش زخم های کوچکی روی شکم می گذارد اما دوره نقاهت کوتاه تری دارد.

هیسترکتومی به کمک ربات

هیسترکتومی رباتیک شامل استفاده از فناوری سه بعدی و ابزارهای مینیاتوری برای انجام این عمل است. بازوهای ربات از طریق برش های کوچک وارد شکم شما می شوند.

بهبودی پس از جراحی هیسترکتومی

بهبودی پس از هیسترکتومی زمان قابل توجهی طول می کشد. حدود دو تا شش هفته بسته به روش. در بیمارستان ریکاوری پس از بیهوشی و دستورالعمل های کلی در مورد نحوه مراقبت از خود است. پزشک همچنین شما را به راه رفتن، سرفه کردن یا تنفس عمیق تشویق می کند که به جلوگیری از عوارض کمک می کند.

برای بهبودی باید حداقل شش هفته از رابطه جنسی خودداری کنید. قبل از اینکه زندگی جنسی خود را از سر بگیرید، ممکن است اضطراب و شک را تجربه کنید. میل جنسی شما در طول زمان در معرض تغییر است و می تواند تحت تاثیر هیسترکتومی قرار گیرد. به طور کلی، بسیاری از زنان افزایش میل جنسی و پاسخ خود را تجربه کردند. با این حال، برای جلوگیری از تحریک و تسهیل درمان، باید از یک روان کننده محلول در آب استفاده کنید. در مورد درمان خشکی واژن بیشتر بدانید.

برخی از نکات مراقبتی که می توانید در طول بهبودی اجرا کنید عبارتند از:

 • تمرینات پیاده روی ساده را انجام دهید تا خطر ایجاد لخته های خون را کاهش دهید و بهبودی سریع تر را تسهیل کنید.
 • از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • برای نظارت بر بهبودی، در قرار ملاقات های بعدی با پزشک خود شرکت کنید.
 • استراحت کافی داشته باشید.
 • یک رژیم غذایی سالم برای انرژی و بهبودی سریعتر حفظ کنید. برای کاهش و مدیریت یبوست، فیبر مصرف کنید و مصرف آب را افزایش دهید.
بهترین جراح هیسترکتومی

موارد ضرورت تماس با پزشک

هنگامی که در طول دوره بهبودی متوجه هر یک از علائم زیر شدید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تب
 • لرز
 • درد شدید
 • قرمزی و ترشح در محل برش
 • مشکل در ادرار کردن
 • مشکل در هنگام اجابت مزاج
 • درد قفسه سینه و تنگی نفس
 • ترشحات غیرمعمول واژن
 • خونریزی شدید.

کلام آخر

هیسترکتومی جراحی است که به منظور جلوگیری از مرگ و حفظ سلامت زنان در مواردی انجام می دهد. در این جراحی به دلیل بیماری ها رحم زنان برداشته می شود. دکتر شیرین شمس این جراحی با آخرین تکنیک های روز دنیا و با بهترین و پیشرفته ترین ابزار انجام می دهد. اگر به بیماری زنان دچار هستید و به دنبال درمان قطعی هستید، همین حالا با مطب دکتر شیرین شمس تماس بگیرید.

برچسب ها:
دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
درمان HPV به صورت قطعی

درمان HPV به صورت قطعی

ویروس HPV امروزه ترس و اضطراب بسیار زیادی در جامعه ایجاد کرده است. اما شاید برایتان جالب باشد بدانید امروزه این ویروس، تا حد بسیار زیادی کنترل شده است. اگر به این ویروس مبتلا هستید، بدانید که امروزه...

تنگ کردن واژن : معرفی روش ها مزایا و عوارض

تنگ کردن واژن : معرفی روش ها مزایا و عوارض

تنگ کردن واژن یکی از انواع جراحی ها است که با هدف درمانی و اغلب زیبایی انجام می شود و به بهبود روابط جنسی بین زن و مرد کمک می کند. روش ها و تکنیک های مختلفی برای این عمل واژینال وجود دارد که بسته به...

مراقبت های بعد از سفید کردن واژن

مراقبت های بعد از سفید کردن واژن

 مراقبت‌های بعد از سفید کردن واژن بسیار مهم است تا بهبودی دائمی و حفظ سلامت واژن را تضمین کند. این مقاله به بررسی مراقبت‌ها و اقدامات لازم بعد از سفید کردن واژن می‌پردازیم و راهنمایی‌هایی جامع را...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 10 =