دکتر شیرین شمس / جراحی زیبایی زنان / توبکتومی یا بستن لوله های رحم
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

توبکتومی یا بستن لوله های رحم

توبکتومی یا بستن لوله ها یک روش عقیم سازی زنانه است. این یک روش جراحی است که به انسداد لوله های فالوپ زنانه اشاره دارد. این امر مانع از رسیدن تخمک ها به رحم و لانه گزینی می شود. لوله های فالوپ تقریباً 10 سانتی متر طول دارند و به دو طرف رحم متصل می شوند. لوله ها در حین عمل توبکتومی باز می شوند و در یک نقطه خاص بسته یا قطع می شوند. این یک روش دائمی کنترل بارداری برای زنانی است که می خواهند از بارداری یا زایمان متوالی خودداری کنند. توبکتومی را می توان در هر بازه از زمان انجام داد. با این حال، زنانی که نمی خواهند باردار شوند، به احتمال زیاد تحت این درمان قرار می گیرند. این نوعی از عقیم سازی زنان است که دائمی است و به عنوان موثرترین روش در نظر گرفته می شود. به بیمار توصیه می شود قبل از انجام عمل، عکسبرداری با اشعه ایکس و تعدادی آزمایش در کنار معاینه کامل سابقه پزشکی انجام شود تا عارضه ای نداشته باشد. اگر شما هم می خواهید با بستن لوله ها مانع از بارداری های ناخواسته شوید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

توبکتومی چیست؟

بستن لوله ها یا توبکتومی یک روش جراحی است که شامل مسدود کردن لوله های فالوپ زنانه می شود تا تخمک ها برای لقاح به رحم نرسند. لوله های فالوپ ساختارهای اتصال دهنده داخل شکم زن هستند که از تخمدان ها شروع و به رحم ختم می شوند. در طی این روش، این لوله ها بریده می شوند و سپس بسته می شوند و از حرکت تخمک ها از تخمدان ها به رحم جلوگیری می کنند. توبکتومی شکل دائمی عقیم سازی است. یکی از موثرترین راه حل ها در پیشگیری از بارداری با درصد موفقیت بالای 99 درصد است. این روش برای زنانی که نمی خواهند باردار شوند و به دنبال یک روش دائمی پیشگیری از بارداری هستند مناسب است. درمورد درمان سرطان زنان بیشتر بدانید.

توبکتومی

موارد منع انجام توبکتومی

توبکتومی برای زنانی که سابقه پزشکی مشکلات ریوی، بیماری‌های قلبی، جراحی‌های شکمی یا سایرینی که آثاری از عوارض ناشی از بیهوشی را نشان می‌دهند، گزینه‌ای مطمئن برای پیشگیری از بارداری نیست. همچنین برخی از دستورالعمل های احتیاطی وجود دارد که بیماران باید پس از عمل توبکتومی از آنها پیروی کنند. بیمار باید بعد از این جراحی روزانه برای معاینه کامل به پزشک مراجعه کند و آنتی بیوتیک ها و داروهای تجویز شده را مصرف کند تا از عفونت و عوارض جلوگیری شود.

در صورت خونریزی از برش، درد شکم، درجه حرارت بالا یا هر موردی از این قبیل، باید فوراً با پزشک مشورت کرد. همچنین توصیه می شود تا حداقل 7 روز پس از جراحی توبکتومی از رابطه جنسی خودداری شود. در مورد دیابت در بارداری بیشتر بدانید.

توبکتومی چگونه انجام می شود؟

قبل از جراحی به بیمار بیهوشی عمومی داده می شود تا راحت باشد. چند برش کوچک در شکم ایجاد می شود. یک لوله کوچک با دوربینی به نام لاپاراسکوپ از طریق این برش ها وارد حفره شکمی می شود. لاپاراسکوپ تصاویر را جمع‌آوری می‌کند و آن‌ها را به صفحه کامپیوتر برای جراح ارسال می‌کند. با استفاده از این تصاویر، جراح ابزارهای تخصصی جراحی را از طریق برش های دیگر وارد می کند و آنها را به سمت لوله های فالوپ هدایت می کند. از آنها برای ایجاد برش در لوله ها یا مهر و موم کردن آنها با استفاده از گیره استفاده می شود. تکنیک های مختلفی در توبکتومی استفاده می شود.

 • انعقاد دوقطبی: قسمت‌هایی از لوله‌های فالوپ با استفاده از جریان الکتریکی از بین برده می شود.
 • انعقاد تک قطبی: لوله ها با استفاده از جریان الکتریکی بسته می شوند و جریان تابشی نیز برای آسیب بیشتر به آنها منتقل می شود.
 • حلقه لوله ای: لوله ها با استفاده از نوارهای سیلاستیک بسته می شوند.
 • گیره لوله ای: لوله ها با استفاده از گیره مسدود می شوند.
 • فیمبرکتومی: بخشی از لوله ها از تخمدان ها جدا می شود و شکاف ایجاد می کند و از حرکت تخمک ها به رحم جلوگیری می کند.

در مورد لابیاپلاستی بیشتر بدانید.

مزایای توبکتومی چیست؟

 • توبکتومی مزایای متعددی دارد، به همین دلیل است که زنان بیشتری هر ساله این روش را انتخاب می کنند.
 • برخلاف سایر روش های پیشگیری از بارداری، توبکتومی بیش از 99 درصد در پیشگیری از بارداری موثر است.
 • توبکتومی باعث عدم تعادل هورمونی یا موارد منع مصرفی نمی شود که معمولاً با استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی مشاهده می شود.
 • این روش برقراری رابطه جنسی بدون نیاز به استفاده از داروهای ضد بارداری را برای افراد راحت تر و ایمن تر می کند.
 • نشان داده شده است که برداشتن یا مسدود کردن لوله های فالوپ احتمال ابتلا به بیماری التهابی لگن را کاهش می دهد.
 • این روش همچنین خطر ابتلا به سرطان لوله فالوپ را کاهش می دهد.
 • بستن لوله های فالوپ یک روش غیرقابل برگشت پیشگیری از بارداری در دسترس است. اگرچه می‌توان آن را با جراحی دیگری به نام کانال‌سازی مجدد لوله‌ها معکوس کرد، اما در صورت تمایل، روش بستن لوله‌ها باید تنها به شکل دائمی پیشگیری از بارداری انجام شود.
بهترین متخصص زنان در تهران

مقایسه روش های لاپاراسکوپی و برش کوچک

هر دو روش به یک اندازه کارآمد هستند، بنابراین انتخاب به ترجیح بیمار بستگی دارد. هر دوی این خدمات توسط دکتر شیرین شمس متخصص زنان در دسترس هستند. او سال ها تجربه در ارائه درمان عقیم سازی بستن لوله های رحمی به بیماران دارد و به عنوان یکی از بهترین پزشکان بستن لوله، جراحی زیبایی زنان، درمان بیماری زنان، درمان ناباروری در زنان، زایمان سزارین و زایمان طبیعی شناخته شده است.

آیا هم زمان با سزارین می توان اقدام به بستن لوله ها نمود؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله، بسیاری از زنان پس از زایمان سزارین درخواست دارند که جراحی بستن لوله ها برای آنها به صورت هم زمان انجام شود. شایان ذکر است که پیش از جراحی از فرد تعهدی مبنی بر اینکه روش بستن لوله ها روشی دائم برای پیشگیری از بارداری و عقیم سازی است گرفته می شود.

کلام آخر

توبکتومی یا بستن لوله ها موثر ترین روش برای پیشگیری از بارداری های ناخواسته است. این روش عوارض خاصی ندارد و به صورت بسیار موثر از زایمان های ناخواسته جلوگیری می کند.

برچسب ها:
دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
درمان HPV به صورت قطعی

درمان HPV به صورت قطعی

ویروس HPV امروزه ترس و اضطراب بسیار زیادی در جامعه ایجاد کرده است. اما شاید برایتان جالب باشد بدانید امروزه این ویروس، تا حد بسیار زیادی کنترل شده است. اگر به این ویروس مبتلا هستید، بدانید که امروزه...

تنگ کردن واژن : معرفی روش ها مزایا و عوارض

تنگ کردن واژن : معرفی روش ها مزایا و عوارض

تنگ کردن واژن یکی از انواع جراحی ها است که با هدف درمانی و اغلب زیبایی انجام می شود و به بهبود روابط جنسی بین زن و مرد کمک می کند. روش ها و تکنیک های مختلفی برای این عمل واژینال وجود دارد که بسته به...

مراقبت های بعد از سفید کردن واژن

مراقبت های بعد از سفید کردن واژن

 مراقبت‌های بعد از سفید کردن واژن بسیار مهم است تا بهبودی دائمی و حفظ سلامت واژن را تضمین کند. این مقاله به بررسی مراقبت‌ها و اقدامات لازم بعد از سفید کردن واژن می‌پردازیم و راهنمایی‌هایی جامع را...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =