دکتر شیرین شمس / بارداری و زایمان / بهترین روش های تعیین جنسیت جنین
مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه

بهترین روش های تعیین جنسیت جنین

در تعیین جنسیت قبل از بارداری سلامت جنین و نیز سلامت باروری مهم ترین نکته است. بسیاری از افراد تمایل دارند که یک جنسیت خاص را داشته باشند. مثلا برخی از والدین یکی از جنسیت ها را دارند ( مثلاً دختر یا پسر) اما علاقه دارند که بچه دوم شان جنسیت مخالف بچه اول شان را داشته باشد و هر دو جنس را تجربه کنند.

تعیین جنسیت جنین

روش های تعیین جنسیت

درباره تعیین جنسیت تحقیقات گسترده ای انجام شده است و روش های مختلفی برای این امر پیش از بارداری وجود دارد که در ادامه شرح می دهیم.

یکی از مهم ترین روش هایی که برای این منظور وجود دارد روش شتل است. از سال 1960 به بعد این روش را پیشنهاد کرده اند.

این روشی که خواهیم گفت در زمینه تعیین جنسیت روش 100 درصد نیست اما با روشی که شتل پیشنهاد داده است 25 درصد ریسک این که بتوان یک جنسیت خاص را داشت افزایش پیدا می کند. یعنی شانس زوجین تقریباً به 75 یا 80 درصد می رسد که بتوانند جنسیت خاص را داشته باشند.

شتل از تمامی نکات و عوامل موثر بر تعیین جنسیت، به خوبی استفاده کرده و در روند برنامه ریزی تعیین جنسیت به کار برده است. شتل مشاهد کرده است که اگر چند نکته رعایت شود احتمال این که جنسیت یکی از دو کروموزوم ها غالب شود بیشتر است.

روش هایی وجود دارند که احتمال تعیین جنسیت در آن ها بیشتر است. مثل آی وی اف که روشی برای بارداری خارج از رحم است (ivf) ، گیفت یا زیفت (GIFT, ZIFT) و پی جی دی (PGD) .

در این روش ها کروموزوم ها جدا می شوند. در نهایت کروموزوم هایی که احتمال یک جنسیت خاص را افزایش می دهند، در روند لقاح به کار گرفته می شوند. این اقدامات چندان اخلاقی نیست و با توجه به این که تکامل باید درست صورت بگیرد، بهتر است که روند طبیعی برای تعیین جنسیت انجام شود.

تعیین جنسیت با IVF

در روش IVF می توان برای تعیین جنسیت در جلسات مشاوره قبل از بارداری اقداماتی انجام داد. در روش IVF باروری در خارج از رحم صورت می گیرد. در ابتدا حدوداً هر ماه یک بار مقداری داروی باروری جهت افزایش تولید تخمک در زنان، تجویز می گردد. سپس مادر یک داروی بیهوشی در یافت کرده و پزشک جهت چک کردن تخمدان ها و فولیکول ها، یک دستگاه اولتراسوند در واژن مادر وارد می کند. سپس توسط یک سوزن مخصوص تخمک ها را از تخمدان ها جهت نمونه و آزمایشات بعدی جدا می کنند.

در مرحله بعدی نوبت به بارور کردن تخمک ها ی استخراجی می شود. پس از 3 تا 5 روز که تخمک ها تبدیل به جنین (رویا) شدند، به رحم مادر بر می گردند.

تشخیص جنسیت و مانیتور ژنتیکی PGD و PGS

در روش IVF زمانی که رویان شکل می گیرد، یک تا دو سلول از رویان جدا شده و به منظور تعیین جنسیت آزمایش می شود. این آزمایش در حقیقت به منظور تشخیص بیماری های ژنتیکی و یا ناهنجاری های کوروموزومی صورت می گیرد. روش های PGD و PGS می توانند به منظور تشخیص جنسیت کودک نیز پیش بینی هایی انجام دهند. در برخی از موقعیت ها که بیماری خاص ژنتیکی ممکن است در دختر صورت گیرد، والدین با انتخاب جنسیت پسر از بیماری احتمالی ژنتیکی جلوگیری می کنند. این مورد به صورت بر عکس نیز می تواند رخ دهد.

روش PGS معمولاً برای تشخیص سندروم داون در جنین نیز به کار می رود. هر دو آزمایش های PGD و PGS تقریباً با دقت صد در صد جهت تشخیص جنسیت در رویان ها موفق می باشند. همچنین رویان های دیگر می توانند برای آینده و یا پروسه های آزمایشگاهی فریز شوند.

جالب است بدانید در کشورهای چین و انگلیس انجام پی جی دی اساسا ممنوع است و اجازه نمی دهند که این اقدام انجام شود. اما چرا؟

یکی از دلایل کشورهایی همچون چین و انگلیس که روش پی جی دی (PGD) را ممنوع اعلام کرده اند، این است که خانواده ها تمایل پیدا می کنند یک جنسیت خاص را در خانواده رشد دهند. در این کشورها اگر هم برای انجام پی جی دی و یا آی وی اف (IVF) مجوز داده شود، برای خانواده هایی است که حداقل یک جنسیت را دارند. یعنی اگر من می خواهم باروری را داشته باشم که منجر به تولد پسر شود، حتماً باید جنسیت دختر را داشته باشم تا مجوز انجام این اقدام به من داده شود. در این شرایط می توانم درخواست کنم که جنسیت دومین کودکم دختر باشد.

در ایران اجازه انجام پی جی دی وجود دارد یعنی خانواده و زوجین می توانند درخواست یک جنسیت خاص را بدهند. البته در ابتدا باید بررسی های لازم روی زوجین انجام شود تا درخواست آن ها به مرحله اجرا برسد.

انجام پی جی دی و آی وی اف نیازمند دارو درمانی است. یعنی باید قبل از انجام این دو روش از داروهای خاصی استفاده شود.

یکی از مهم ترین توصیه های متخصصین زنان و زایمان این است که تعیین جنسیت در مراحل آخر و زمانی که خانواده تکمیل است و زنان و مردان اصرار دارند که یک جنسیت خاص را داشته باشند انجام شود. بنابراین نباید در همان تجربه اول بارداری برای انجام آن اقدام کنید.

از سوی دیگر توصیه می شود که هم آقا و هم خانم هیچ مشکل بالینی خاصی را نداشته باشد تا باروری ایمنی را تجربه کنند.

تاثیر روش های اچ ام جی روی دخترزایی

روش های اچ ام جی (HMG) و لتروزول که به عنوان روش های کمک باروری تاثیرات خود را برجای می گذارد معمولاً ریسک تشکیل جنین دختر را افزایش می دهند.

عوامل موثر بر تعیین جنسیت در روش شتل

تعیین جنسیت یک امر 50/50 است که بستگی به کروموزوم x یا y دارد. می دانید که خانم ها کروموزم هایشان xx است و آقایان xy هستند.

تعیین جنسیت رویان

تفاوت جنیست ها بر اساس این کروموزوم ها ایجاد می شود که جنسیت دختر باشد یا پسر. مهم ترین سوال این است که تعیین کننده جنیست جنین کیست؟ زن یا مرد؟ مهم ترین عامل در تعیین جنسیت آقایان هستند. زیرا که زنان دو کروموزوم مشابه دارند اما مردان دو نوع کروموزوم متفاوت دارند.

مشاهده شده است کسانی که تغییرات کروموزومی را از والدین می گیرند برای مثال به این دلیل که آقایان برادرهای بیشتری دارند و جنسیت غالب، در آن ها آقا است، معمولا جنسیت پسر در این دسته از مردان بیشتر است.

نکته دیگر تفاوت کروموزوم های x و y است. معمولاً کروموزوم های x مقاوم تر هستند و طول عمر آن ها بیشتر هستند. اما حرکت کروموزوم های y سریع تر است اما طول عمر آن ها کمتر است.

تاثیر زمان مقاربت بر تعیین جنسیت

بر اساس حرکت اسپرم اگر در دوران تخمک گذاری آمیزش جنسی و لقاح انجام شود، احتمال پسر بودن جنین تشکیل شده بیشتر است.

اگر نزدیکی بعد از اتمام روند پریودی بین دو نیم روز تا 4 روز اتاق بیفتد ( یعنی قبل از تخمک گذاری) چون حرکت تخمک ها کمتر است، احتمال دختر بودن جنین بیشتر است.

برای جنس پسر باید مقاربت در حول و حوش تخمک گذاری انجام شود یعنی روز 12 تا 16 ام سیکل ماهیانه اتفاق بیفتد. برای جنسیت دختر بالعکس. باید مقاربت از روز 12 تا 16 ام به بعد باشد.

پس یکی از مهم ترین عوامل تعیین جنسیت زمان مقاربت است که باید رعایت شود. ای عامل بر اساس طول عمر کروموزوم ها و خصوصیات کروموزوم ها تعیین می گردد.

تاثیر امر دخول بر تعیین جنسیت

عامل موثر دیگر در تعیین جنسیت، امر دخول است. با توجه به این که می گوییم کروموزوم y حرکت سریع تری دارد اگر دخول خیلی عمیق صورت بگیرد و نزدیک دهانه رحم باشد، احتمال این که جنین پسر شود بیشتر می شود.

اگر دخول سطحی باشد احتمال این که دختر باشد بیشتر می شود.

اگر قبل از مقاربت در ترکیب آب ولرم و جوش شیرین بنشینید ph واژن غلیایی می شود و احتمال این که اسپرم های جنین پسر فعال تر شوند بیشتر می شود و جنین پسر می شود.

برای تعیین جنسیت دختر نیز بهتر است که محیط اسیدی ایجاد کنید. مثل آب ولرم و سرکه درست کنید و در داخل آن بنشینید.

اسپرم های پسر در محیط گرم نمی تواند رشد داشته باشد از این رو توصیه می شود در صورتی که می خواهید فرزندتان پسر باشد مرد پیش از مقاربت یک دوش آب خنک داشته باشند. لباس های تنگ نپوشند زیرا که باعث می شود گرما ایجاد شوند زیرا که اسپرم های پسر توان مقابله با گرما را ندارند.

مثلا مردانی که شغل آن ها در محیط های بیرون و در گرما هستند اسپرم های پسر در آن ها از بین می رود.

تمامی این نکات مربوط به متد و تکنیک هایی بود که در روش شتل وجود دارد و احتمال این که یک جنین خاص تشکیل شود را افزایش می دهد.

تاثیر تغذیه بر تعیین جنسیت

طی بررسی های متعددی که انجام شده است، مشخص شد که تغذیه یکی از دیگر عوامل مهم در تعیین جنسیت است و تا 85 درصد در تعیین جنسیت نقش خواهد داشت.

اسپرم های پسر طالب محیط های غلیایی هستند و در این محیط رشد بیشتری دارد. اما همین اسپرم ها در محیط های اسیدی زودتر از بین می روند.

اگر غذاهایی که قبل از باروری استفاده می کنید اسیدی تر باشد احتمال این که جنسیت جنین دختر شود بیشتر است. مثل ترشیجات، سرکه، سبزیجات و میوه ها.

اگر غذاهای بی نمک استفاده کنید یا لبینات کمتر استفاده کنید احتمال جنسیت پسر افزایش پیدا می کند.

چه بخوریم که فرزندمان پسر شود؟

اگر خواهان جنین پسر هستید از غذاهایی استفاده کنید که پتاسیم بیشتری دارد و این که سدیم غذا را افزایش دهید.

مثل:

 • موز
 • سیب درختی
 • خرما
 • عسل
 • دارچین
 • ترکیبات لوبیا سفید
 • مصرف کالری را افزایش دهید
 • گوشت را زیاد استفاده کنید

همه این موارد در تحرک و میزان اسپرم های مرد تاثیر می گذارد.

جالب است که تمامی این نکات در گذشته و از سوی مادربزرگ های سنتی مطرح می شد اما این روزها به لحاظ علمی تمامی این نکات مورد تایید قرار گرفتند.

چه بخوریم که فرزندمان دختر شود؟

اگر خواهان دختر هستید از مواد غذایی زیر استفاده کنید:

 • ترشیجات
 • کلم بروکلی
 • سبزیجات تازه
 • سرکه
 • میوه
 • شیر
 • ترکیباتی که کلسیم فراوان دارد ولی بدون نمک
 • غذاهایی که نمک اش کم باشد

مراقبت های تغذیه ای پیش از باروری برای تعیین جنسیت موفق از چه زمانی آغاز می شود؟

متخصصین زنان به مدت سه ماه قبل از باروری رعایت مراقبت های تغذیه ای را توصیه می کنند تا بدن آمادگی لازم را جهت باروری داشته باشد. با این مراقبت ها واژن و دستگاه گوارش به حالت اسیدی و یا غلیایی عادت می کند. در نتیجه شانس تعیین جنسیت افزایش می یابد.

قرص های اسید فولیک به مدت سه ماه قبل از بارداری برای زنان تجویز می شود تا فولات به اندازه کافی به بدن زنان برسد. این اقدامات باعث افزایش ایمنی روند باروری و نیز کاهش ریسک اختلالات عصبی می شود.

تاثیر داروها بر تعیین جنیسیت چقدر است؟

قطعا داروها باعث تغییر ph بدن می شوند. در نتیجه می توانند مشابه مراقبت های تغذیه ای روی باروری و تعیین جنسیت اثر بگذارند.

اما نکته مهم این است که استفاده از انواع دارو هایی مثل آسپرین، بروفن و مسکن ها می تواند در روند کلی باروری تاثیر منفی داشته باشد و با تاثیراتی که روی فعالیت های تخمدان ها می گذارد ریسک باروری را به طور کلی کاهش دهد.

به همین دلیل توصیه می شود افرادی که می خواهند باروری سالمی داشته باشند از این دسته از داروها استفاده نکنند.

در مواردی که افراد می خواهند بارور شوند، برای آن ها دارو های آنتی استروژن تجویز می شود. این داروها شانس باروری و میزان تخمک گذاری را افزایش می دهند.

داروهای گیاهی چقدر در تعیین جنسیت نقش دارد؟

داروهای گیاهی که روی اسیدی بودن بخش های مختلف بدن، رحم و واژن تاثیر می گذارد مشابه مراقبت های تغذیه ای عمل می کند. در واقع هر خوراکی که باعث شود فضای باروری اسیدی یا غلیایی شود، قطعاً روی تعیین جنسیت نقش خواهد داشت.

آیا رژیمی برای دو قلو زایی وجود دارد؟

زمانی که روش ها و داروهای کمک باروری استفاده می شود میزان تخمک گذاری افزایش پیدا می کند. در واقع در هر سیکل ماهیانه یک تخمک آزاد می شود و همان یک تخمک در برابر ملیون ها اسپرم مردان در رحم وجود دارد. برای باروری، لقاح، بین آن ها یعنی یک تخمک و یک اسپرم سالم و با کیفیت انجام می شود و جنین شکل می گیرد.

اگر در یک سیکل دو تا تخمک آزاد شود احتمال دارد با دو تا اسپرم دو تا کیسه باروری جدا تشکیل شود. در این موارد احتمال دو قلوزایی افزایش می یابد.

بنابراین اگر ما از روش های کمک باروری یا آمپول های کمک باروری استفاده کنیم ریسک چندقلوزایی افزایش پیدا می کند. زیرا که تخمک زیادی آزاد می شود.

تشخیص زمان تخمک گذاری

برای تشخیص زمان تخمک گذاری باید از کیت های تخمک گذاری استفاده شود. در مواردی که دسترسی به این کیت ها امکانپذیر نباشد، می توانید با توجه سیکل ماهیانه تعیین کنید. به طور معمول سیکل عادت ماهیانه 28 روز است و زمان تخمک گذاری روز 14 ام است. اما این یک قانون ثابت نیست. زیرا برخی از زنان در روز 9 ام تخمک گذاری دارند و برخی دیگر روز 16 ام. بنابراین نمی توانیم به طور دقیق تعین کنیم.

پس مطمئن ترین روش برای تعیین دقیق روز تخمک گذاری یا استفاده از کیت است یا این که سونوگرافی انجام گیرد. اگر هیچ کدام از این روش ها انجام شدنی نبود، از رنگ و ویژگی ترشحات قابل تشخیص است.

در صورتی که ترشحات به صورت مخاط سفید رنگ باشد، نشان گر این است که زمان تخم گذاری است. معمولاً برای زنانی که می خواهند پسر داشته باشند، بهتر است در این دوره مقاربت صورت بگیرد، زیرا شانس پسردار شدن بیشتر است. بالعکس اگر دختر می خواهید زمانی مقاربت داشته باشید که ترشحات واژن و میزان چسبناکی آن کاهش یافته باشد.

توصیه می شود که برای روند تکامل، احترام قائل باشیم و بگذاریم روند طبیعی زاد و ولد ادامه داشته باشد. اما در صورت اصرار بر تعیین جنسیت بهتر است که از بهترین متخصصین زنان و زایمان کمک بگیرید.

روش هایی که ذکر شد در تمام دنیا انجام شده است و از سوی متخصصین مورد تایید است. از سال 2006 این روش ها روی 700 تا 900 نفر نمونه انجام شده است و میزان درصد مثبت بودن آن ها را تا 75 تا 85 درصد اعلام کرد اند. بنابراین می توان به این روش ها اعتماد کرد و نسبت به انجام آن ها اقدام کرد.

برچسب ها:
دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
لابیاپلاستی در بارداری ممنوع است؟!

لابیاپلاستی در بارداری ممنوع است؟!

لابیاپلاستی در بارداری یکی از خطرناک‌ترین اقداماتی است که زنان می‌توانند در این دوران انجام داده و جان خود و جنینشان را به خطر بیندازند. برخی از خانم‌ها به منظور تغییر فرم لابیاها ترجیح می‌دهند در...

تزریق واکسن کرونا در افراد باردار

تزریق واکسن کرونا در افراد باردار

خیلی از بانوان باردار نگران این هستند که پس از تزریق واکسن دچار مشکلاتی شوند. در ادامه می خواهیم در مورد تاثیر واکسن کرونا در بارداری، قبل یا بعد از آن صحبت کنیم. اینکه بهترین نوع واکسن کرونا در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
 1. دکتر برای پسردار شدن در زمان بارداری چه باید کرد ؟

  پاسخ
  • در برنامه غذایی تان از حبوبات ، غلات در صبح ، موز ، غذاهای دریایی و شور بیشتر استفاده کنید.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =