دکتر هلاله خوشبخت 4 مقالات 4 کربوکسی تراپی چیست؟
1 min read

کربوکسی تراپی چیست؟

در این مقاله قصد داریم درباره کربوکسی تراپی صحبت کنیم و ببینیم که در چه مواردی اندیکاسیون دارد. کربوکسی تراپی در حقیقت دی اکسید کربن یا co2 درمانی است و روشی سنتی برای درمان است و از سال 1932 تا به امروز این کار انجام می شود. دی اکسید کربن در اتمسفر گازی کمیاب است که به مقدار سی و هشت هزارم درصد در اتمسفر یافت می شود.

در ادامه ورک شاپ دکتر شیرین شمس درباره کربوکسی تراپی را مشاهده می کنید:

در غلظت های کم قابلیت اشتعال ندارد و غیر سمی است. این گاز کاملاً بی خطر است. در گذشته باور بر این بوده است که این گاز مسدود کننده رگ هاست ولی امروزه متوجه شدند که اینگونه نیست و غیر آمبولیک است. در یافته های آنژیوگرافی متوجه شدند که این گاز کاملاً بی خطر است. حتی با تزریق 30سی سی  از این گاز با جریان 20 تا 30 سی سی در ثانیه باعث هیچ گونه واکنش غیر معمولی در بدن نمی شود. در طی یک تنفس معمولی 6 لیتر هوا جابه جا می شود که در این بین 250 سی سی اکسیژن در هر دقیقه مصرف می شود و 200 سی سی دی اکسید کربن در هر دقیقه بازدم می شود. به طور طبیعی ما اکسیژن را می گیریم و دی اکسید کربن را بیرون می دهیم. این گاز به طور طبیعی در اتمسفر و هوا وجود دارد و بدن نیاز دارد که آن را دفع کند.

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی

تاریخچه استفاده از کربوکسی تراپی

تاریخچه استفاده از کربوکسی تراپی به زمان های قبل از 1600 میلادی بر می گردد. در آن زمان با استفاده از آب یخ زده و گاز برای درمان مسمومیت های حاصل از خوردن سگاله (که با علائم تشنج و قانقاریای خشک روی اندام ها ظاهر می شود) اقدام می شد. از آب یخ زده و گاز co2 استفاده می کردند و در آن زمان با نام اتش آنتونی مقدس شناخته می شد و برای درمان مشکلات قانقاریا استفاده می شد. در سال 1624 پزشک متخصصی متوجه شد که این گاز همان دی اکسید کربن است. از سال 1700 به بعد خواص ضد عفونی کنندگی این گاز کشف شد. در 1777 یک سری تحقیقات روی گاز دی اکسید کربن انجام شد و متوجه شدند که یکسری آسیب های پوستی مزمن را می توان با آن درمان کرد. بعد از آن در قرن 19 از چشمه های غنی شده از گاز دی اکسید کربن برای بیمارانی که به بیماری های قلبی یا بیماری های دیگر مبتلا بودند، استفاده شد.

در سال 1845 یک پزشک در آلمان متوجه شد که یک سری التهابات و قرمزی که ممکن است روی پوست ایجاد شود، بعد از اینکه حمام گرم با گاز دی اکسید کربن می گیرند، برطرف می شود. بعد در سال 1911 متوجه شدند که این گاز باعث انبساط عروق و رگ ها می شود و پدیده ای به نام وازوموشن ایجاد می کند. از 1928 نشان دادند که به جای حمام آب گرم می توان تزریق دی اکسید کربن داشت. در سال 1992 برای اولین بار به عنوان زیبایی در بدن از گاز دی اکسید کربن استفاده شد. از سال 2000 به بعد کربوکسی تراپی یا استفاده از دی اکسید کربن در زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد.

طریقه کارکرد کربوکسی تراپی

مکانیسم اثر این گاز در بدن به صورت طبیعی و بیولوژیک در بدن است. همیشه در بدن تعادلی بین دی اکسید کربن و اکسیژن وجود دارد. هموگلوبین پیوندی کوالانسی به اکسیژن و دی اکسید کربن دارد. بر اساس قانونی به نام وه در صورتی که دی اکسید کربن در بدن بالا برود، میزان اسیدیته خون کاهش می یابد و پی هاش بالا می رود. هموگلوبین اکسیژن خود را آزاد می کند. حالا با آزادسازی این اکسیژن، عروق با گشاد شدن اکسیژن رسانی می شوند. متابولیسم به صورت موضعی بهتر می شود.

این کل پروسه استفاده از دی اکسید کربن است. این پدیده به صورت طبیعی انجام می شود و ما به عنوان کربوکسی تراپی می شناسیم.

کارکرد های مختلف کربوکسی تراپی

اینکه ما چه اقداماتی را با این لیزر انجام می دهیم مهم است. برای مثال برای برطرف کردن چربی های اضافی یا زیر پوست به عنوان جوانسازی استفاده شود، یا به عنوان کربوکسی تراپی واژن ، روش کار تفاوت می کند. ما دی اکسید کربن را از سوزن های خیلی ظریف و مخصوص در زیر پوست تزریق می کنیم. مکانیسم راحت است و به این صورت است که دی اکسید کربن به صورت یخ زده را به صور گاز درآورده و از تیوپ های کاملاً بسته که آرام گرم می شود و از سوزن های مخصوصی عبور می کند. روی دستگاه کاربردهای مختلف آن تعبیه شده است.

در نواحی مختلف تزریق انجام می گیرد. اگر برای جوانسازی یا روشن کردن پوست ناحیه باشد، یا هر قسمتی که قصد داریم رگ ها باز شود و وضعیت خون رسانی و اکسیژن رسانی بهتر شود، با زاویه 15 درجه در ناحیه درمیس و زیر پوست تزریق دی اکسید کربن صورت می گیرد. اگر در ناحیه ای چربی اضافی یا سلولیت داشته باشیم، و قصد داشته باشیم که تجمع چربی در ناحیه کاهش یابد، با زاویه 45 تا 90 درجه یا عمقی تر وارد بافت چربی شده و دی اکسید کربن را تزریق می کنیم. به این ترتیب متابولیسم بالا می رود و باعث می شود تا خون رسانی و متابولیسم بهتر شده و باعث از بین رفتن چربی های موضعی شود.

کربوکسی تراپی در زنان به چه منظوری انجام می گیرد؟

برای جوانسازی واژن و افزایش گردش خون در ناحیه دستگاه تناسلی و ایجاد عروق جدید و بازسازی و ترمیم رگ های جدید و اکسیژن رسانی به بافت واژن می توان از کربوکسی تراپی استفاده کرد. به این ترتیب مواد غذایی و خون به بافت واژن می رسد و در نتیجه از خشکی واژن، چروک خوردن واژن و ایجاد عفونت های مکرر واژن جلوگیری می کند و کلاژن سازی را در ناحیه تحریک کرده و باعث جوانسازی ناحیه می شود.

همچنین باعث می شود افرادی که به دنبال یائسگی یا عفونت های مکرر قارچی، دچار خشکی و سوزش هستند و یا افرادی که با رسیدن به ارگاسم مشکل دارند، با رسیدن اکسیژن بهتر و مواد مغذی کیفیت ناحیه بهبود می یابد. حالت لوبریکیشن و آب رسانی و ترشحات در ناحیه واژن را می توان با کربوکسی تراپی بهبود داد. کار دیگری که کربوکسی تراپی انجام می دهد القای ترشح فاکتور رشد اندوتلیایی عروق یا فاکتورهای رشد مربوط به اندوتریال عروق را افزایش می دهد و باعث می شود کلاژن سازی در بافت های هدف افزایش یافته و خون رسانی افزایش یافته و بنابراین الاستیسیته افزایش می یابد. به این ترتیب خاصیت ارتجاعی پوست بهبود یافته و تغییرات رنگ و مشکلات بهبود می یابد و کلاژن سازی افزایش می یابد. همچنین از کربوکسی تراپی برای درمان اسکار های ناشی از زایمان طبیعی یا ناشی از جراحت یا زخم یا خط ناشی از سزارین باعث می شود که سریع تر ترمیم شود و باعث بازسازی نواحی می شود. همچنین شل شدگی و از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست واژن که به دنبال افزایش سن ایجاد می شود، برطرف می شود. به این ترتیب بافت ناحیه تناسلی روشن می شود. با رسیدن مواد مغذی به ناحیه به این ترتیب پوست ناحیه شفاف تر می شود و تورم و وضعیت بافت بهبود می یابد. عملکرد ظاهری و فیزیکی دستگاه تناسلی و واژن بهبود می یابد. آنژیوژنو یا رشد مویرگ های جدید در بافتی که کربوکسی تراپی انجام می گیرد، با تزریق 5 تا 6 واحد دی اکسید کربن به ناحیه مورد نظر می توان تحریک و افزایش مویرگ های جدید را داشته باشیم. این روش سریع و بدون درد انجام می گیرد و کاملاً غیر تهاجمی است.

در روش های درمانی که با لیزر و آر اف یا دستگاه هایی که با انرژی و سونوگرافی هستند، در حقیقت تحریک بافتی انجام می گیرد و باعث می شود که بافت شروع به تغییرات کند. ولی در این روش چون دی اکسید کربن به طور طبیعی در بدن وجود دارند، ما بافت را مجبور می کنیم از این قوانین پیروی کند و خون رسانی به نواحی را افزایش دهد و جوانسازی ناحیه انجام گیرد. در کیفیت رابطه تاثیر خوبی می گذارد و باعث بازسازی بافت های واژن می شود. روی ارگاسم می تواند تاثیر خیلی خوبی داشته باشد. در خط های ناشی از زایمان با نام استرچ مارک می تواند تاثیر داشته باشد. چون کلاژن های ناحیه دچار شکستگی شده اند و می تواند باعث ترمیم ناحیه شود. خون رسانی ایجاد می کند و کلاژن سازی را تحریک می کند و باعث می شود که استرچ مارک ها از بین بروند. بنابراین به طور خلاصه می توانیم بگوییم که کربوکسی تراپی باعث بهبود موارد زیر می شود:

 • بهبود گردش خون
 • بهبود عملکرد در هر ناحیه که مورد استفاده قرار می گیرد
 • باعث از بین بردن ترک های پوستی و استرچ مارک ها می شود

اندیکاسیون های کربوکسی تراپی

اندیکاسیون های درمانی مختلفی برای این روش درمانی وجود دارد:

 • اسکارهایی که ناشی از سوختگی هستند
 • اسکارهای ناشی از جراحی ها (برای از بین بردن محل زخم یا اسکار هرگونه جراحی که در بدن ایجاد شده می توان از کربوکسی تراپی استفاده کرد. )
 • استرچ مارک ها که به دنبال کشش پوست در پی چاق و لاغر شدن ایجاد شده است
 • به دنبال پسوریازیس که با التهاب و قرمزی همراه است می توان از کربوکسی تراپی استفاده کرد.
 • برای درمان زخم های عروقی که ممکن است در قسمت های مختلف بدن ایجاد می شود.
 • درمان پدیده رینول
 • یک سری اختلالات لنف ادم و بیماری های لنفاوی برای از بین بردن چربی های موضعی و سلولیت که در یک منطقه تجمع می یابد.
 • در مواردی که چربی در یک ناحیه موضعی جمع می شود ( لوکالایزر فت ) می توان از دی اکسید کربن یا کربوکسی تراپی استفاده کرد.
 • برطرف کردن چروک های صورت و کنار دور چشم برای افرادی که تیرگی دور چشم دارند یا تیرگی دور چشم یا افتادگی نواحی مختلف بدن
 • مردانی که مشکلات نعوظ و اختلالات عروقی دارند می توان از کربوکسی تراپی استفاده کرد.
 • درمان ریزش مو ( زیرا باعث خون رسانی بهتر و وضعیت بهتر رگ ها می شود )
 • افرادی که ابدومینوپلاستی یا لیپوساکشن شده اند و چربی های شکمی به صورت ناصاف است و یکنواخت نیست، می توان با کربوکسی تراپی این مورد را رفع کرد.
 • حتی برای برطرف کردن چروک های صورت می توان از این روش استفاده کرد.

کربوکسی تراپی در دستگاه تناسلی هم برای روشن کردن دستگاه تناسلی و هم برای رفع کردن چروک های پوستی به کار می رود. برای رفع شلی و افتادگی دستگاه تناسلی و بهبود ارگاسم در خانم ها و برطرف کردن خشکی و آتروفی های ناحیه دستگاه تناسلی می توان از کربوکسی تراپی استفاده کرد. برای خانم های باردار می توان از دو تا سه هفته بعد از بارداری برای خطوط استرچ مارک به خصوص زمانی که بنفش رنگ هستند، می توان با کربوکسی تراپی این مشکلات را برطرف کرد.

سلولیت های موضعی در بخش های مختلف بدن را می توان با این روش برطرف کرد.

کربوکسی تراپی همراه با دیگر روش های درمانی مانند میکرونیدلینگ، پلاسما تراپی، مزوتراپی، آر اف، کویتیشن، ورزش های منظم و رژیم های غذایی سالم، می توانند به ما کمک کنند. پزشکی که اقدامات زیبایی انجام می دهد، نیاز است که از کربوکسی تراپی هم استفاده کند. به این ترتیب سرعت به نتیجه رسیدن روش های درمانی افزایش می یابد. به این ترتیب به نتیجه ای که می خواهند می رسند.

در افرادی که از مسدودکننده هایی مانند استوزولامین استفاده می کنند، چون مسیر انتقال دی اکسید کربن مسدود می شود، نباید از کربوکسی تراپی نباید استفاده شود چون تاثیری ندارد.

عوارض کربوکسی تراپی

این روش درمانی عوارض خاصی ندارد. احساس درد خفیفی وجود دارد که تا نصف روز بیشتر دوام ندارد و برطرف می شود.

احساس کبودی و تورم و قرمزی و گرما در ناحیه تحت درمان در نصف روز برطرف می شود. احساس وجود گاز زیر پوست امده است، بعد از 4 تا 6 ساعت برطرف می شود. مریض بعد از 4 ساعت می تواند حمام کند و شنا کند و فعالیت های روتین را انجام دهد. این روش درمانی هر هفته یا هر دو هفته یک بار انجام می گیرد. 6 تا 8 جلسه نیاز به انجام این روش است. البته این مورد بستگی به شرایط فرد دارد. اگر بخواهیم به عنوان روش های مکمل درمان از این روش استفاده کنیم، نیاز به تعداد جلسات مشخصی است. خوبی دستگاه هایی که وجود دارد این است که همه موارد آماده است و اینکه چه میزان از دی اکسید کربن بخواهید استفاده کنید و میزان فشار چقدر است، همگی قابل تنظیم هستند. اینکه چند سی سی در دقیقه فشار دی اکسید کربن وجود داشته باشد، خود پزشک تنظیم می کند.

در نهایت به 0.6 بار یا 100 سی سی در دقیقه فشار را می توان بالا برد. مقداری حجم تزریقی داریم که دستگاه و پنلی که دارد، آن را تنظیم می کند. بنابراین تنظیمات انجام می گیرد. فقط فشار دستگاه را با توجه به تعداد جلسات و مشکل بیمار می توان تنظیم کرد. این روش تقریباً می توان گفت که بدون درد است و ضرری ندارد. کاملاً سریع و غیر تهاجمی است. در روش های دیگر می توان این تعداد جلسات را تعیین کرد. برنامه ای می توان به دستگاه داد که هر جلسه چه میزان تزریق دی اکسید کربن صورت گیرد و فشار دستگاه به چه صورت باشد. تا زمانی که بیمار تحمل کند و وضعیت خوبی داشته باشد می توان از این دستگاه استفاده کرد.

دستگاه کربوکسی تراپی در زمینه های مختلفی به کار می رود مانند پوست، مو، صورت، بدن و … . ولی ما بیشتر در مبحث زنان از این روش استفاده می کنیم که خوشبختانه اثرات خیلی خوبی داشته است. اگر بخواهیم چربی های موضعی ناحیه بالا برود باید به صورت ناحیه ای از کربوکسی تراپی استفاده شود و از فشار و مقدار دی اکسید کربن مناسبی استفاده شود و نیاز به آموزش های لازم است.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر شیرین شمس

داراي بورد تخصصي جراحی (زنان و زایمان) کسب رتبه ممتاز از دانشگاه سراسری از سال 1376 مشغول به کار بوده و بيش از 10000 عـــمل جراحي داشته اند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + شش =

Call Now Buttonتماس بگیرید