مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

پرسش و پاسخ کرونا

در این مقاله مصاحبه ای که با دکتر شیرین شمس متخصص و جراح زیبایی زنان انجام شده است، را به نگارش دراوردیم و سوالاتی را که بیماران مطرح کرده بودن را از ایشان پرسیده و پاسخ ها را ارائه داده ایم.

نظر شما درباره ویروس کرونا چیست؟

بحران کرونا اتفاقی بود که هیچ کس انتظارش را نداشت و خیلی غیر قابل تصور بود ولی می توانم فکر کنم که این اتفاق به نوعی بود که طبیعت می خواست به انسان ها که بیش از حد وارد اکوسیستم شده بودند و همه چیز را دستکاری کرده بودند، بگوید که دست از خودخواهی ها برداریم. همان طور که می بینید در سراسر دنیا در حال حاضر حیوانات راحت تر و آزاد تر شدند و هوا بهتر و تمیز تر شده و آلودگی ها کمتر شده است. و این مورد را به ما بگوید که همه منابع برای ما نیست و طبیعت و حیوانات و گیاهان و کل اکوسیستم در این طبیعت نقش دارند. این اتفاقی بود که همه چیز را دگرگون کرد. مسلماً این بحران مانند زمانی است که فردی را از دست می دهید و انکار می کنید. بعد از آن اعتراض می کنند و بعد از آن حالت افسردگی را تجربه می کنند و در نهایت به این نتیجه می رسند که باید این موضوع را بپذیرند. در بهترین حالت باید این اوضاع را پذیرفت.

در مورد این شایعات که در حال پخش شدن است و مردم به راحتی این شایعات را می پذیرند، نظرتان چیست؟

بهتر است شفاف سازی شود و واقعیت به مردم گفته شود و شرایط حال حاضر و امکاناتی که در اختیار دارند، وضعیت بیماران و … به مردم گفته شود. این نکته را باید به خاطر داشت که این بیماری وجود دارد و بیماری هنوز سیر صعودی دارد و وضعیت با ثباتی نداریم. همچنین در خوشبینانه ترین حالت واکسن این بیماری 18 ماه تا دو سال به طول می انجامد تا آماده شود. بنابراین به جای اینکه افسرده شویم و به همدیگر استرس دهیم، بهتر است که رویه دیگری در پیش گرفت. باید این شرایط را پذیرفت و بهترین راهکاری که باید انجام دهیم این است که سیستم ایمنی را تقویت کنیم. از استرس و اضطراب خودداری کنیم. برخی از این وضعیت سواستفاده می کنند و دیگران را مضطرب تر می کنند. اگر ذهن مان خیلی درگیر شایعات می شود، به آن ها توجه نکنیم.

آیا مکان های درمانی و بهداشتی آلوده هستند؟

بیشتر بدانیم
زایمان زودرس

هر مکان در بسته ای که تعداد افرادی که در آن حضور دارند بیش تر از 10 الی 12 نفر در آن هستند، و فاصله اجتماعی رعایت نشود، ریسک الودگی وجود دارد. این بیماری خیلی سریع منتقل می شود. ولی در حال حاضر ما بیمارستان هایی داریم که کاملاً تمیز هستند و بیماران کرونایی وارد آن نمی شوند. سعی شده است که آلودگی در آن ها نباشد. همچنین با یو وی باکس می توان تمام وسایل مانند موبایل و … را در آن ضد عفونی کرد. همچنین در برخی مکان ها از جمله مطب خود بنده، اوزون تراپی می شود تا ضدعفونی های لازم صورت گیرد و آلودگی را کاهش می دهیم. برای مثال بیماری داشتیم که باردار بوده است و بچه اش سقط شد. در دو ماه گذشته سونوگرافی انجام نداده بودند. خب این مساله درست نیست و با رعایت بهداشت، افراد می توانند مراجعات درمانی خود را داشته باشند.

بعد از مهار کرونا مهم ترین نیازهای بهداشتی و درمانی کشور چیست؟

در حال حاضر به هیچ وجه معلوم نیست که این ویروس چه زمانی مهار می شود. باید این شرایط را بپذیریم و اهمیت دادن به یکدیگر، اهمیت دادن به سلامتی و بهداشت و تقویت سیستم ایمنی همگی درس هایی است که می توانیم از این ویروس بگیریم. غذای سالم بخوریم و سبک زندگی خود را تغییر دهیم. بعد از اینکه وضعیت بهتر شد، سیستم پزشکی و تحقیقاتی پیشرفت کند.

سوالات تخصصی درباره کرونا

در زمینه تخصصی خود این خلل و تحریم ها تا چه مدت زمان ادامه دارد؟

اینکه جراحی های زیبایی در این مدت انجام نگیرد کار درستی است و من با آن موافق هستم. جراحی در این دوره باعث تضعیف سیستم ایمنی می شود و توانایی بدن کاهش می یابد. برای مثال اگر جراحی بینی انجام دهید، سیستم دفاعی فوقانی و مژک های بینی ضعیف می شود. با گذر زمان ویروس در برابر سیستم ایمنی افراد مختلف قرار می گیرد و عملکرد آن ضعیف تر می شود و بدن ما تقویت می شود. بعد از اینکه به وضعیت تعادل رسیدیم، می توان با انجام آزمایشات کامل و شرایط استریل کامل، جراحی را انجام داد.

جراحی بیمارانی که نیاز به جراحی دارند به چه صورت می شود؟

با راه اندازی سیستم آنلاین که برای اکثر پزشکان در حال حاضر در حال اجراست، بسیاری از مریضان را می توان با ویزیت آنلاین، دستورات دارویی و آزمایش هایی که لازم دارند، انجام می گیرد. ولی به غیر از این مورد مطب باز شده است ولی محدودیت هایی گذاشته شده است. طوری که بیمار زمانی که مراجعه می کند سریع وارد مطب پزشک شود و در اتاق نشیمن منتظر نباشد. تعداد بیماران پذیرشی کمتر شده است. ویزیت سریع انجام می گیرد و اوزون تراپی برای رفع آلودگی ها در حال انجام است. به این ترتیب از ازدحام جلوگیری می شود. از بیماران خواسته می شود که در این ایام با همراه مراجعه نکنند که حداقل آلودگی را داشته باشیم. دستکش و ماسک هم استفاده شود.

بیشتر بدانیم
ویژگی های بهترین متخصص زنان و زایمان

بیماری های زنان منجر به مستعد شدن فرد به ویروس کرونا می شود؟ برای مثال بیماران مبتلا به زگیل تناسلی؟

فردی که به زگیل تناسلی مبتلا است و درمان نشده است به این معنا است که سیستم ایمنی ضعیف شده است و نیاز به درمان دارد. یکی از عواملی که احتمال آلودگی به ویروس کرونا را بالا می برد ضعف سیستم ایمنی است. و در این مورد اهمیت زیادی دارد که هر چه سریع تر مراجعه شود و اقدامات دارویی انجام گیرد و جلوی تکثیر عفونت گرفته شود. بیماری های عفونی( در مبحث زنان عفونت ناحیه لگن ) یا مشکلات خاص دیگر، مسلماً آمادگی بدن برای آلودگی به ویروس بیشتر می شود و باید هرچه سریع تر اقدامات درمانی انجام گیرد. یکی از مواردی که باعث شد ما سریع تر مطب را باز کنیم تا کمک های لازم را ارائه دهیم، همین موضوع بوده است.

پرسش و پاسخ کرونا

پرسش و پاسخ کرونا

زنان باردار در این شرایط بحران کرونا باید اقدمات خاصی را انجام دهند؟

خانم های باردار سیستم ایمنی ضعیف تری دارند و باید اقدامات پیشگیرانه بیشتری را انجام دهند. برای مثال افرادی که سنین بالاتری دارند و یا بیماری های زمینه ای دارند لازم است که کمتر از منزل خارج شوند. این مورد برای زنان باردار هم به همین صورت است. افراد خانواده هم بیرون نروند و به مهمانی نروند و مراقبت بیشتری کنند. مدیتیشن، ورزش هایی مانند یوگا، گوش ندادن به اخبار و پیاده روی در خانه به مدت سی دقیقه انجام گیرد. خوش بختانه در تحقیقاتی که انجام گرفته است، با اینکه سیستم ایمنی زنان باردار ضعیف تر است، ولی آلودگی در افراد باردار خیلی دیده نشده است. بنابراین نیازی به استرس و نگرانی نیست.

برای خانم های باردار نیاز به تجویز ویتامین یا داروی خاصی است؟

خانم های باردار ویتامین، آهن، فولیک اسید، ویتامین دی ، کلسیم ، زینک و روی و … باید استفاده کنند. این مکمل ها از قبل برای خانم های باردار تجویز شده است. غذاهای تازه و حبوبات و منابع پروتئینی و استفاده از ماهی های کوچک تر مانند قزل آلا و ماهی آزاد همگی مفید هستند. از غذاهای آماده و فست فود و … استفاده نکنند. فریز کردن غذاها و گرم کردن غذاها در ظروف پلاستیک باعث ورود فیتات در این غذاها می شود. از ظروف شیشه ای و فلزی ضد زنگ استفاده شود و تا حد امکان از غذاهای تازه استفاده کنند.

بیشتر بدانیم
مراقبت های بعد از زایمان

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر شیرین شمس متخصص زنان و جراح زیبایی زنان با شماره ۸۸۱۹۲۷۴۸ تماس بگیریرد. همچنین می توانید به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

امکان انتقال ویروس از مادر به جنین وجود دارد؟

خوشبختانه تا به حال آلودگی ویروس از مادر به جنین مشاهده نشده است. مواردی از آلودگی نوزاد بعد از تولد دیده شده است. برای مثال مادر آلوده بوده است و آگاه نبوده است و به نوزاد خود در طی شیردهی و مراقبت انتقال داده است. در زمان شیردهی به نوزاد انتقال ویروس داده شده است. به همین دلیل قبل از زایمان می توان تست کرونا انجام داد. با آزمایش خون ساده می توان وضعیت بیمار را فهمید. در صورتی که ناقل هستند می توانید به راحتی با دادن شیر دوشیده به نوزاد، از انتقال ویروس به نوزاد خودداری کنید. شیر توسط شخص دیگری به نوزاد داده شود.

آیا واکسیناسیون نوزادان در این شرایط توصیه می شود؟

حتماً باید واکسیناسیون و مراقبت ها و کارهای روتین و سونوگرافی ها انجام شود. مکان هایی که برای آزمایش و سونوگرافی تمیز هستند به مادران گفته می شود. در زمان شیردهی حتماً مادران باردار مصرف مکمل ها مانند کلسیم، منیزیم، روی و اسیدفولیک و … را ادامه دهند. قبل و بعد از شیردهی دست خود را بشویند و صورت نوزاد را با دستمال مرطوب تمیز کنند. به هیچ وجه نگذارند که افراد دیگر به نوزاد دست بزنند زیرا سیستم ایمنی نوزاد ضعیف است.
توصیه دیگری که داریم این است که اگر افرادی می خواهند اقدام به بارداری کنند، بهتر است که فعلاً دست نگه دارند و منتظر بمانند که اوضاع به یک ثبات برسد و سپس برای بارداری اقدام کنند. به این ترتیب نگرانی ها هم کمتر می شود. امید داریم که همه در وضعیت سلامت به سر ببرند و این شرایط را به خوبی پشت سر بگذاریم.

برچسب ها:

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
ویژگی های بهترین متخصص زنان و زایمان

ویژگی های بهترین متخصص زنان و زایمان

سلامتی و بهداشت جسمانی زنان از مهم ترین مسائلی است که در زندگی زناشویی از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. یک زن، یک مادر و یک همسر سالم و دارای بهداشت جسمانی و روانی توان مدیریت یک خانواده سالم را...

کرونا ویروس و بارداری

کرونا ویروس و بارداری

برای اطلاعات لازم برای خانم های باردار و خانوده های شان، مقاله ترجمه از guidance for healthcare که توسط بخش زنان و مامایی و اطفال و کالج پزشکان بیهوشی در انگلیس تهیه شده است. حتماً در این دوره اگر...

سونوگرافی ان تی چیست و چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی ان تی چیست و چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی ان تی که یکی از مهم ترین آزمایشات غربالگری دوران بارداری محسوب می شود، در هفته 11 و 13 بارداری صورت می پذیرد. جنین هایی که با سطح بالای تجمع مایعات در پشت گردنشان مواجه هستند، ممکن است با...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =