دکتر شیرین شمس / جراحی زیبایی زنان / مراقبت های بعد از تنگ کردن واژن
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

مراقبت های بعد از تنگ کردن واژن

تنگ کردن واژن بسته به شرایط جسمی فرد و تشخیص پزشک راه های مختلفی دارد که همه آن ها نیازمند مراقبت و رعایت نکات بهداشتی هستند. در این مقاله همه نکاتی که باید بعد از انجام عمل واژینوپلاستی یا همان جراحی تنگ کردن واژن در برنامه تان قرار بگیرند را مورد بررسی قرار داده ایم. به گفته دکتر شیرین شمس، جراح زیبایی زنان در تهران، رعایت همین نکات به بهبود سریع تر و پدید نیامدن عارضه های جانبی کمک خواهد کرد.

مراقبت های بعد از تنگ کردن واژن

دوره نقاهت واژینوپلاستی چند روز است؟

دوره نقاهت بعد از عمل تنگ کردن واژن حدود 6 هفته است. برای جلوگیری از هر عارضه ماندگار و اطمینان از موفقیت جراحی، باید با دقت فراوان همه مراقبت های بعد از عمل که پزشک به شما توصیه می کند را انجام دهید. این مراقبت ها شامل محدودیت هایی در انجام فعالیت ها، انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از ایجاد تورم بیشتر و نوشیدن میزان مناسب مایعات است.

اقدامات لازم پس از تنگ کردن واژن

پس از جراحی در ماه اول هفته ای یک یا دو بار باید توسط پزشک ویزیت شوید. در این ملاقات ها جراح فرایند بهبود شما را بررسی و بروز هر گونه مشکل را رسیدگی می کند. یک یا دو روز بعد از جراحی هورمون تراپی (استروژن) شروع می شود. از چهار تا شش هفته بعد از جراحی هم فیزیوتراپی کف لگن را توصیه می کنند. این نوع درمان باعث می شود درد و فشار واژن که بعد از عمل به وجود آمده کمتر شود و همچنین عضلات لگنی را هم قوی تر می کند.

زمان بندی بهبود بعد از واژینوپلاستی

بسته به نوع عمل و بی هوشی یا بی حسی که داشته اید، بعد از جراحی تنگ کردن واژن نیاز به انجام مراقبت های خاصی خواهید داشت. در ادامه کامل ترین فرایند بهبود و نکات مربوط به آن را می آوریم. اگر جراحی با بیهوشی کامل باشد، بعد از جراحی شما را به اتاق ریکاوری می برند تا از بیهوشی خارج شوید. بهبود از همین مرحله شروع می شود. در این مرحله پرستاران علایم حیاتی و میزان درد شما را چک می کنند تا به حالت پایدار برسید. اما لابیاپلاستی که با نام لابیاپلاستی مشهور است، بدون بیهوشی بوده و با بی حسی قابل انجام است پس از عمل نیز فرد به راحتی می تواند به منزل بازگردد.

دوران نقاهت عمل تنگی واژن

در ادامه روند بهبود این مراحل را طی خواهید کرد:

 • روز اول و دوم بعد از جراحی: در بیمارستان یا منزل استراحت مطلق خواهید بود تا از ایجاد هر گونه فشار و مشکل در بدن شما جلوگیری شود. در این زمان بافت درونی واژن شما هم روند ترمیم و بهبود خود را شروع خواهد کرد.
 • روز دوم و سوم بعد از جراحی: درین و پانسمان از محل جراحی خارج می شود و شما می توانید روی تخت خود بنشینید و با احتیاط راه رفتن را شروع کنید.
 • روز پنجم تا هفتم: جراح هر گونه پانسمان و استنتی که در واژن شما باشد را خارج می کند.
 • روز اول و دوم بعد از جراحی: در بیمارستان یا منزل استراحت مطلق خواهید بود تا از ایجاد هر گونه فشار و مشکل در بدن شما جلوگیری شود. در این زمان بافت درونی واژن شما هم روند ترمیم و بهبود خود را شروع خواهد کرد.
 • روز دوم و سوم بعد از جراحی: درین و پانسمان از محل جراحی خارج می شود و شما می توانید روی تخت خود بنشینید و با احتیاط راه رفتن را شروع کنید.
 • روز پنجم تا هفتم: جراح هر گونه پانسمان و استنتی که در واژن شما باشد را خارج می کند.

پانسمان واژن بعد از جراحی

معمولا بعد از دو تا سه ساعت به اتاق بیمارستان منتقل می شوید و بسته به تشخیص پزشک ممکن است چند روز نیاز به بستری داشته باشید. در این زمان متوجه می شوید که واژن شما به شکل خاصی پانسمان شده است:

 • داخل واژن گاز یا استنت استریل گذاشته شده است.
 • در محل جراحی پانسمان مخصوصی قرار گرفته است.
 • ممکن است برای شما سوند تخلیه ادرار گذاشته باشند.
 • ممکن است یک یا دو درین تخلیه مایعات و ترشحات داشته باشید تا مایعاتی که ممکن است در محل زخم جمع شوند را تخلیه کنند.

سوند تخلیه ادرار هر زمانی که پزشک تشخیص دهد خارج می شود. در صورتی که عمل تنگ کردن واژن (واژینوپلاستی) انجام داده اید، به پزشک و پرستاران خود اطمینان کنید و درباره برداشتن سوند اقدامی نکنید.

باز نگه داشتن کانال واژن بعد از واژینوپلاستی با دیلاتور

باز نگه داشتن کانال واژن بخش مهمی از پروسه بهبود شما بعد از جراحی تنگ کردن واژن است. باید حتما این کانال باز بماند تا عمق و پهنای آن حفظ شود و دچار چسبندگی و عوارض نشوید. برای رسیدن به این هدف موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • بعد از سه ماه اول سایز دیلاتوری که باید استفاده کنید کمی تغییر خواهد کرد.
 • اگر جراحی انجام داده اید تا سه ماه بعد از جراحی روزی دو تا سه بار باید از دیلاتور استفاده کنید.
 • شش ماه بعد از جراحی اگر رابطه جنسی ندارید باید روزی یکبار و اگر رابطه جنسی دارید هفته ای یکبار از دیلاتور استفاده کنید.

طرز استفاده از دیلاتور

پزشک طرز استفاده از دیلاتور را به شما آموزش خواهد داد. در ادامه دستورات کلی را برای اطلاعات بیشتر شما می آوریم.

 • ژل لوبریکنت را بر روی دیلاتور بگذارید.
 • با زاویه 45 درجه دیلاتور را کاملا وارد واژن کنید.
 • بعد از هر استفاده دیلاتور را با صابون و آب وگرم بشویید و با دستمال تمیز خشک کنید.
 • بعد از هر بار استفاده از دیلاتور کانال واژن را با آب و صابون بشویید و دیلاتور را در محل خشک و خنکی قرار دهید.
 • بسته به دستور پزشک مدت زمان معینی دیلاتور را در محل قرار دهید. در این زمان ممکن است احساس فشار کمی در واژن خود داشته باشید که کاملا نرمال است.

محدودیت های بعد از عمل واژن

هر زمان که بعد از جراحی تنگ کردن واژن یا واژینوپلاستی از بیمارستان یا کلینیک کحل عمل مرخص شدید و به منزل رفتید، با دقت تمام مراقبت های زیر را انجام دهید:

 • تا 6 هفته هیچ تحرک سنگینی نداشته باشید.
 • حداقل تا یک ماه بعد از جراحی سیگار نکشید.
 • تا 8 هفته استحمام نکنید و فقط دوش بگیرید.
 • تا 12 هفته رابطه جنسی نداشته باشید، شنا و دوچرخه سواری هم نکنید.

مراجعه به پزشک پس از واژینوپلاستی

اگر بعد از جراحی تنگ کردن واژن خود هر کدام از علامت های زیر را داشتید به پزشک مراجعه کنید:

 • درد و تورم زیاد
 • تهوع و استفراغ شدید
 • بی حسی، لرزش یا تغییر رنگ دست و پا
 • خونریزی از محل زخم ها یا باز شدن زخم ها
 • علائم عفونت در محل زخم ها، مثل قرمزی، ترشحات غیرعادی، افزایش حساسیت، تورم و داغی
عوارض بعد از تنگی واژن

رعایت بهداشت بعد از جراحی تنگ کردن واژن

چه جراحی تنگ کردن واژن انجام دهید و چه تنگ کردن واژن با لیزر، باید به توصیه های بهداشتی لازم بعد از آن توجه ویژه ای داشته باشید. در کنار استفاده از دیلاتور و محدودیت های حرکتی، باید واژن و محدوده آن کاملا تمیز و خشک باشد تا بهبود به حالت کامل ایجاد شود و عفونت و عارضه خاصی به وجود نیاید. برخی نکات بهداشتی که باید بعد از جراحی تنگ کردن واژن رعایت شوند عبارتند از:

 • بعد از ادرار کردن از جلو به عقب خود را بشویید.
 • هر روز دوش بگیرید و محل زخم را خشک نگه دارید.
 • قبل و بعد از هر تماسی دست های خود را با آب و صابون بشویید.
 • لباس های تنگ نپوشید چون ممکن است باکتری ها از مقعد به واژن شما منتقل شوند.

در مورد نزدیکی بعد از تنگ کردن واژن بیشتر بدانید.

تورم لابیاها بعد از تنگ کردن واژن

6 تا 8 هفته بعد از جراحی تورم از بین می رود. تا آن موقع تورم و درد کمی را تجربه خواهید کرد که با کمپرس سرد و یخ می توان آن را کاهش داد. کمپرس به این ترتیب است که 20 دقیقه در محل متورم گذاشته می شود و بعد باید آن را برداشت و اگر نیاز به تکرار بود بعد از هر بیست دقیقه، نیم ساعت استراحت و دوباره بیست دقیقه کمپرس سرد گذاشته شود. ترشحات واژینال بعد از جراحی تا 6 هفته ادامه خواهد داشت، می توانید از پدهای بهداشتی استفاده کنید و روزانه خود را با آب و صابون بشویید.

عوارض احساسی یا روحی بعد از عمل

استرس، نگرانی و احساسات بهم ریخته بعد از واژینوپلاستی نرمال هستند. در این مدت در کنار دوستان و عزیزانتان باشید یا با یک روان درمانگر در تماس باشید تا این عوارض را راحت تر پشت سر بگذارید. اگر علایم افسردگی دارید با پزشک خود تماس بگیرید.

نکات تغذیه ای بعد از واژینوپلاستی

بعد از جراحی هر زمان که اشتهای شما به حالت اول برگشت، می توانید هر غذایی که دوست دارید بخورید. سعی کنید غذاهایی با پروتئین و فیبر زیاد مصرف کنید و آب فراوان بنوشید. تغذیه مناسب می تواند به شما در سرعت بخشیدن به روند بهبود کمک کند.

بازگشت به کار بعد از تنگ کردن واژن

بیشتر بیماران بعد از 6 هفته می توانند سرکار برگردند. بسته به نوع جراحی زمان نقاهت و بهبود هم تغییر خواهد کرد. اگر شغل شما کار سخت بدنی به همراه دارد حتما برنامه ریزی دقیقی برای دوران نقاهت خود داشته باشید و زود مشغول به کار نشوید.

حالت تهوع بعد از جراحی زیبایی واژن

احساس تهوع بلافاصله بعد از جراحی و احساس درد و تورم تا مدتی بعد از جراحی پدیده نرمالی است و معمولا در پی اثر گذاری داروهای بیهوشی ایجاد می شود. پزشک حتما داروهای لازم برای بهبودی شما را تجویز خواهد کرد.

برچسب ها:
دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
درد زایمان سزارین

درد زایمان سزارین

زایمان سزارین زایمانی است که در آن اقدام به برش در شکم مادر و به دنیا آوردن نوزاد می گردد. هر چند که نگرانی در خصوص درد زایمان طبیعی بیشتر است، اما بسیاری از افراد در مورد دوران نقاهت و درد پس از...

توبکتومی یا بستن لوله های رحم

توبکتومی یا بستن لوله های رحم

توبکتومی یا بستن لوله ها یک روش عقیم سازی زنانه است. این یک روش جراحی است که به انسداد لوله های فالوپ زنانه اشاره دارد. این امر مانع از رسیدن تخمک ها به رحم و لانه گزینی می شود. لوله های فالوپ...

درمان اختلالات قاعدگی

درمان اختلالات قاعدگی

اختلالات قاعدگی مشکلاتی هستند که بر چرخه طبیعی قاعدگی خانم ها تاثیر می گذارند. اختلالات قاعدگی شامل گرفتگی دردناک در هنگام خونریزی، خونریزی غیرطبیعی شدید، خونریزی نامنظم، خونریزی کم یا عدم وجود...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *