فیبروم رحم

فیبروم رحم

می دانستید 70 الی 80 % از زنان به بیماری فیبروم رحم مبتلا هستند ؟

فیبروم رحم چیست ؟

فیبروم یا میوم های رحم توده های خوش خیم هستند که در خانم ها بسیار شایع هستند . خوشبختانه احتمال بدخیمی نادر و نزدیک به صفر است . این توده ها از عضلات صاف رحم نشات می گیرند.در اکثر موارد این اختلال بدون علامت است و ممکن است فرد سالها این توده را داشته باشد بدون اینکه متوجه آن باشد .

عکس فیبروم-رحم

عکس فیبروم-رحم

علائم فیبروم رحم

شایع ترین علائم فیبروم رحم شامل :

  • مهم ترین علامت آن اختلالات قاعدگی است
  • خونریزی شدید قاعدگی یا نامنظم
  • اتساع شکم یا دردهای زیر شکم
  • احتباس ادرار
  • یبوست های مزمن
  • دردهای لگنی

سن شیوع فیبروم رحم

این بیماری در سنین بین 30 تا 40 سالگی شایع می باشد . و بعد از یائسگی به علت کاهش سطح هورمون ها رشد فیبروم های رحم کند می شود .

علت فیبروم رحم

علت این بیماری ارثی است و افرادی که سابقه فیبروم رحم در خانواده دارند بیشتر در معرض آن قرار دارند . این افراد باید سالیانه سونوگرافی انجام دهند .

تشخیص فیبروم رحم

تشخیص این اختلال با معاینه بالینی و سونوگرافی می باشد . در صورتی که فرد علائمی که ذکر شد را مشاهده کند به حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کند .

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی  با دکتر شیرین شمس متخصص زنان و جراح زیبایی زنان شماره های۸۸۱۹۲۷۴۸ تماس بگیریرد. ارتباط با دکتربه اینستاگرام مراجعه کنید.

لاپاراسکوپی فیبروم رحم

بسیاری از موارد نیاز به درمان خاصی نمی باشد و ممکن است فرد با کنترل مناسب و انجام سونوگرافی هر 6 ماه یکبار سرعت رشد فیبروم ها را کم کند .البته میزان خونریزی در هر ماه باید 80 سی سی یا کمتر باشد اگر بیشتر از این مقدار باشد باید حتما به پزشک مراجعه کنند . درمان به موقع میوم اهمیت زیادی دارد زیرا خونریزی شدید منجر به کم خونی می شود  .

فیبروم رحم بدخیم

گاهی مواقع ممکن فیبرم ها در مدت کوتاهی ، افزایش سایز قابل توجهی داشته باشند . در این موارد نیاز به جراحی ممکن است وجود داشته باشد . همچنین در صورتی که فرد علائم شدیدی داشته باشد نیاز به جراحی داشته باشد . بنابراین خانم ها نگران بدخیم شدن فیبروم ها نباشند زیرا این اتفاق به ندرت و آن هم ممکن است بعد از یائسگی اتفاق افتد در صورتی که فرد سابقه فیبروم داشته باشد . در صورتی که فیبروم ها افزایش ناگهانی داشته باشد ، باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کرد تا بررسی های لازم انجام شود .

جراحی فیبروم رحم

جراحی فیبروم رحم به دو صورت قابل انجام است :

  1. روش باز

در خانم هایی که در سنین بعد از یائسگی هستند نیاز به برداشتن کامل رحم می باشد .

  1. روش بسته
  2. معمولا در دختران جوان یا خانم هایی که تازه ازدواج کردند درمان فیبروم به صورت خروج آنها از رحم می باشد که به روش میومکتومی انجام می شود . این کار برای این است که رحم و قدرت باروری آن حفظ شود .

نتیجه

فیبروم رحم بیماری شایعی است که بیشتر از نوع خوش خیم است و در مواردی بدخیم می باشد که درمان آن معمولا جراحی است . در صورت مشاهده علائم آن حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کرد .

دکتر شیرین شمس

داراي بورد تخصصي جراحی (زنان و زایمان) کسب رتبه ممتاز از دانشگاه سراسری از سال 1376 مشغول به کار بوده و بيش از 10000 عـــمل جراحي داشته اند.

مقالات مرتبط

انواع فیبروم رحمی

انواع فیبروم رحمی

انواع فیبروم رحمی در این مقاله انواع فیبروم ها را قصد داریم خدمت تان توضیح دهیم. فیبروم ها تومورهای خوش خیم حساس به هورمون هستند و به انواع مختلف ساب موکوس، که زیر اندومتر قرار دارد، اینترامورال که...

سندرم پیش از قاعدگی یا پی ام اس

سندرم پیش از قاعدگی یا پی ام اس

سندرم پیش از قاعدگی یا پی ام اس برخی بر این عقیده اند که پی ام اس یا همان سندرم پیش از قاعدگی انواع مختلفی دارد. برای مثال نوعی از پی ام اس با نام پی ام اس مرطوب شناخته شده است. برخی افراد احساس می...

درمان قطعی تخمدان پلی کیستیک

درمان قطعی تخمدان پلی کیستیک

درمان قطعی تخمدان پلی کیستیک سندرم تخمدان پلی کیستیک PCOS معمولاً در دوران بزرگسالی شروع می شود. این بیماری معمولاً در زمانی که برای تشخیص بیماری های دیگر به پزشک و متخصص زنان مراجعه می شود تشخیص...

درمان کیست تخمدان

درمان کیست تخمدان

درمان کیست تخمدان اکثر بیمارانی که مبتلا به کیست تخمدان می شوند در ابتدا علامتی مشاهده نمی‌کنند و وجود این کیست‌ها عمدتاً به صورت تصادفی در معاینات دیگر مثلا عکس‌های سونوگرافی یا معاینات دوره‌ای لگن...

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =

Call Now Buttonتماس بگیرید