مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

فیبروم رحم

3.2/5 - (9 امتیاز)

می دانستید 70 الی 80 % از زنان به بیماری فیبروم رحم مبتلا هستند؟ در این مقاله انواع فیبروم ها را قصد داریم خدمت تان توضیح دهیم. فیبروم ها تومورهای خوش خیم حساس به هورمون هستند و به انواع مختلف ساب موکوس، که زیر اندومتر قرار دارد، اینترامورال که بین عضلات رحم قرار می گیرد و نوع ساب سروز که زیر پریتونئوم قرار می گیرد، تقسیم می شوند.

فیبروم رحم چیست؟

فیبروم یا میوم های رحم توده های خوش خیم هستند که در خانم ها بسیار شایع هستند . خوشبختانه احتمال بدخیمی نادر و نزدیک به صفر است . این توده ها از عضلات صاف رحم نشات می گیرند.در اکثر موارد این اختلال بدون علامت است و ممکن است فرد سالها این توده را داشته باشد بدون اینکه متوجه آن باشد .

انواع فیبروم رحمی

گاهی اوقات فیبروم ها خیلی بزرگ می شوند و تا ناحیه سرویکس یا دهانه رحم ادامه پیدا می کنند که حالت فیبروئید نامیده می شود. در مواردی که این فیبروم ها خیلی بزرگ هستند این اتفاق می افتد. فیبروم ها بر اساس اینکه چه تعدادی هستند و در کجا قرار دارند، چه سایزی دارند، اقدامات مختلفی را برای آن ها انجام می دهیم. برای توضیح نوع ساب سروز هندوانه ای را در نظر بگیرید که یک جوانه در قسمت بیرون زده است، ساب سروز هم بیرون از رحم قرار دارد و معمولاً مشکل خاصی را برای بیمار ایجاد نمی کند و نیازی به دستکاری و جراحی نیست. مگر اینکه علامت دار باشد، خیلی بزرگ باشد و سایز رو به افزایش رود و ایجاد درد های شکمی کند.

فیبروم هایی که در وسط عضلات رحمی قرار دارند و اینترامورال هستند، ممکن است که به اندومتر فشار وارد کنند و باعث خونریزی های شدید و نامنظم شوند. در مواردی که فرد دچار خونریزی شدید و نامنظم شود، نمی توان این مورد را کنترل کرد، فیبروم رو به بزرگ شدن است، باید فیبروم ها برداشته شوند. معمولاً این فیبروم ها خوش خیم و غیر سرطانی هستند.

علائم فیبروم رحم

شایع ترین علائم فیبروم رحم شامل :

  • مهم ترین علامت آن اختلالات قاعدگی است
  • خونریزی شدید قاعدگی یا نامنظم
  • اتساع شکم یا دردهای زیر شکم
  • احتباس ادرار
  • یبوست های مزمن
  • دردهای لگنی

سن شیوع فیبروم رحم

این بیماری در سنین بین 30 تا 40 سالگی شایع می باشد . و بعد از یائسگی به علت کاهش سطح هورمون ها رشد فیبروم های رحم کند می شود .

علت فیبروم رحم

علت این بیماری ارثی است و افرادی که سابقه فیبروم رحم در خانواده دارند بیشتر در معرض آن قرار دارند . این افراد باید سالیانه سونوگرافی انجام دهند .

تشخیص فیبروم رحم

تشخیص این اختلال با معاینه بالینی و سونوگرافی می باشد . در صورتی که فرد علائمی که ذکر شد را مشاهده کند به حتما به پزشک متخصص زنان در ونک مراجعه کند .

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی  با دکتر شیرین شمس متخصص زنان و جراح زیبایی زنان شماره های۸۸۱۹۲۷۴۸ تماس بگیریرد. ارتباط با دکتربه اینستاگرام مراجعه کنید.

لاپاراسکوپی فیبروم رحم

بسیاری از موارد نیاز به درمان خاصی نمی باشد و ممکن است فرد با کنترل مناسب و انجام سونوگرافی هر 6 ماه یکبار سرعت رشد فیبروم ها را کم کند .البته میزان خونریزی در هر ماه باید 80 سی سی یا کمتر باشد اگر بیشتر از این مقدار باشد باید حتما به پزشک مراجعه کنند . درمان به موقع میوم اهمیت زیادی دارد زیرا خونریزی شدید منجر به کم خونی می شود  .

فیبروم رحم بدخیم

گاهی مواقع ممکن فیبرم ها در مدت کوتاهی ، افزایش سایز قابل توجهی داشته باشند . در این موارد نیاز به جراحی ممکن است وجود داشته باشد . همچنین در صورتی که فرد علائم شدیدی داشته باشد نیاز به جراحی داشته باشد . بنابراین خانم ها نگران بدخیم شدن فیبروم ها نباشند زیرا این اتفاق به ندرت و آن هم ممکن است بعد از یائسگی اتفاق افتد در صورتی که فرد سابقه فیبروم داشته باشد . در صورتی که فیبروم ها افزایش ناگهانی داشته باشد ، باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کرد تا بررسی های لازم انجام شود .

جراحی فیبروم رحم

جراحی فیبروم رحم به دو صورت قابل انجام است :

  1. روش باز

در خانم هایی که در سنین بعد از یائسگی هستند نیاز به برداشتن کامل رحم می باشد .

  1. روش بسته
  2. معمولا در دختران جوان یا خانم هایی که تازه ازدواج کردند درمان فیبروم به صورت خروج آنها از رحم می باشد که به روش میومکتومی انجام می شود . این کار برای این است که رحم و قدرت باروری آن حفظ شود .

در مواردی که فیبروم رحم بیش از حد بزرگ می شود، ( نوع ساب موکوسال و اینترامورال ) روی روده و مثانه فشار وارد می کند و اختلالات ادراری و اختلالات دفع مدفوع ایجاد می کند، یا با درد های شکم و کمری مکرر همراه است، نیاز به جراحی پیدا می کند. در مواردی که بدون علامت است و اندازه آن کوچک می ماند، با توجه به اینکه این فیبروم ها حساس به هورمون هستند و هرچه به سن یائسگی نزدیک می شوید، سطح هورمون ها پایین می آید و این فیبروم ها کوچک و دچار آتروفی می شوند. نیاز به اقدام خاصی ندارد و نگرانی نداشته باشید. حتی نیاز به جراحی ندارد. پس اهمیت موضوع علامت دارد بودن آن است.

در برخی موارد فیبروم در محلی قرار می گیرد که جای جنین را می گیرد و باعث سقط مکرر و نازایی می شود. در این موارد هم نیاز به برداشتن فیبروم است. ولی در مواردی که علامتی وجود ندارد نیازی به اقدام خاصی نیست. در صورتی که علامت هایی مانند انسداد، درد شکم، درد کمر، خونریزی های نامنظم و مشکلات ادراری و علائم نازایی ایجاد نکرده است، نیاز به جراحی ندارد.

جراحی فیبروم خوشبختانه می تواند با لاپاراسکوپی به صورت میومکتومی انجام گیرد. گاهی اوقات فیبروم ها خیلی وسیع و بزرگ هستند که ممکن است شکم را بزرگ کند و مثل شکم یک فرد حامله شود که در این موارد بهتر است که جراحی باز انجام شود. اگر پزشک حرفه ای نباشد و یا چسبندگی زیاد باشد ممکن است که نیاز پیدا کند که کل رحم خارج شود. اگر بتوان فیبروم را بدون آسیبی خارج کرد، میومکتومی انجام می گیرد.

در مورد لابیاپلاستی بیشتر بدانید.

نتیجه

فیبروم رحم بیماری شایعی است که بیشتر از نوع خوش خیم است و در مواردی بدخیم می باشد که درمان آن معمولا جراحی است . در صورت مشاهده علائم آن حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کرد .

برچسب ها:
دکتر شیرین شمس

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل

واکسن  گارداسیل واکسنی است که به منظور ایجاد ایمنی در برابر بیماری HPV استفاده می شود. این واکسن می تواند به محافظت در برابر انواع مختلفی از ویروس HPV کمک کند. واکسیناسیون علیه این بیماری به...

درمان سرطان سینه

درمان سرطان سینه

سرطان سینه، بیماری  است که به دلیل رشد سلول های بدخیم در غدد پستانی شناخته می شود. سرطان سینه می تواند در مردان و زنان ایجاد شود، اگرچه که زنان حدود 100 برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به...

درمان ولوودینیا چیست؟

درمان ولوودینیا چیست؟

هنگامی که صحبت از درمان درد مزمن فرج یا درمان ولوودینیا می شود، زنان از کلماتی مانند احساس سوزش، خارش استفاده می کنند. برخی این عارضه را شبیه حس ریختن اسید روی پوست گزارش می کنند. در مقاله ای که در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *