سوالات متداول زنان

سوالات متداول بارداری 

سوال بیمار : مصرف آسپرین در بارداری عوارضی ندارد ؟

پاسخ پزشک : یکی از موارد مهم در دوران بارداری پیشگیری از انعقاد خون می باشد . در برخی خانم ها سقط جنین به علت انعقاد خون اتفاق می افتد . به همین دلیل برای این افراد از همان ابتدای بارداری ASA یا قرص آسپرین تجویز می شود . بسیاری از خانم ها تعجب می کنند چرا باید آسپرین را در دوران بارداری مصرف کنند . بدن هر خانمی در بارداری نیاز به انعقاد خون دارد به همین دلیل برای پیشگیری از این مشکل داروی آسپرین تجویز می شود.

سوال بیمار :پیاده روی در بارداری چه فایده ای دارد ؟

پاسخ پزشک :برای جلوگیری از انعقاد خون زنان باردار باید پیاده روی کافی داشته باشند . افرادی که استراحت مطلق دارند نیز داروی آسپرین تجویز می شود تا از انعقاد خون در پاها و سایر اعضای بدن جلوگیری شود .

سوال بیمار :خونریزی بعد از زایمان به چه صورت است؟

پاسخ پزشک :خونریزی بعد از زایمان طبیعی و سزارین معمولاً وجود دارد. زیرا ترشحات رحمی، جفت و جنین خارج شده اند ولی رحم شروع به جمع شدن و برگشتن به حالت قبل میکند. خونریزی به صورت قرمز روشن، لکه های قهوه ای، تیره و به مرور لکه ها کمرنگ تر می شوند. تا 40 روز بعد از زایمان این مورد وجود دارد. به این خونریزی لوشیا گفته می شود. درد ها و انقباضات در زیر شکم همزمان با خونریزی وجود دارد که کاملاً طبیعی است و نیازی به نگرانی نیست.

سوال بیمار :مقاربت بعد از زایمان از چه زمانی می تواند انجام گیرد؟

پاسخ پزشک :بهتر است که 40 روز از زایمان طبیعی یا سزارین بگذرد و سپس برای مقاربت اقدام شود. زیرا قبل از آن دهانه رحم به حالت قبل برنگشته و رحم کاملاً جمع نشده است. در این موارد ریسک عفونت وجود دارد و احتمال دارد عفونت به قسمت های بالاتر کشیده شود و خطر عفونت لوله های لگنی را دارد. بهتر است که 40 روز بعد از زایمان و بعد از معاینه توسط پزشک، مقاربت انجام گیرد.

سوالات متداول پرده بکارت

سوال بیمار :آیا با یک بار رابطه جنسی پرده بکارت پاره می شود یا ممکن است اسیب نبیند؟

پاسخ پزشک :معمولاً حتی با یک بار مقاربت اگر دخول به صورت کامل انجام گیرد، پارگی پرده یا آسیب به نحوی اتفاق می افتد. حتی در مقاربت های سطحی هم آسیب به پرده مشخص و قابل مشاهده است. برخی می پرسند که ممکن است خونریزی بعد از مقاربت وجود داشته باشد؟ این مورد بستگی به جنس پرده بکارت دارد. این باور که همه پرده هایی که شکل حلقوی دارند خونریزی ندارند یا برعکس مورد درستی نیست. جنس پرده و شکل پرده و موارد دیگری باعث بروز خونریزی می شوند. برخی پرده ها قابلیت ارتجاع پذیری دارند. زیرا فیبر هایی که در این نوع پرده ها وجود دارد حالت کشسانی دارد و باعث می شود که خونریزی بعد از مقاربت اتفاق نیفتد. ولی این دلیل بر عدم آسیب نیست. در معاینه این نوع آسیب مشخص است. آسیب به ضایعاتی که به دنبال دخول اتفاق می افتد توسط پزشک و پزشکی قانونی کاملاً قابل تشخیص است. وجود یا عدم وجود خونریزی دلیل بر سالم بودن پرده بکارت نیست.

سوال بیمار :آیا همه پرده های بکارت با مقاربت پاره می شوند؟

پاسخ پزشک :بله تمامی پرده های بکارت با هر شکل و جنسی چه قابل ارتجاعی باشند و چه نباشند، می توانند پاره شوند. برخی پرده ها حالت پل دار هستند. در برخی از انواع پرده ها خونریزی خیلی بیشتر و در برخی خیلی کمتر است. ولی در حین مقاربت پارگی حتماً اتفاق می افتد. همین که بافت آسیب می بیند و بافت حالت طبیعی را از دست می دهد، در معاینه می توان پارگی را تشخیص داد.

سوال بیمار :آیا ممکن است بعد از مقاربت پرده دوباره جوش بخورد؟

پاسخ پزشک :تنها در افرادی که در سنین پایین و در سنین رشد هستند، تا حدود 12 سال و در کودکان ممکن است در صورتی که مقاربت یا تجاوزی صورت گرفته است، امکان دارد که بافت خودش را بازسازی کند و آسیبی که به ناحیه رسیده است رفع شود و مشکلی پیش نیاید.

سوال بیمار :میزان خونریزی بعد از مقاربت چقدر است؟

پاسخ پزشک :ممکن است که خونریزی وجود نداشته باشد، به صورت لکه باشد و یا خونریزی بیشتر باشد. در حالت خونریزی زیاد، پد می تواند کاملاً خیس شود. این خونریزی تا حداکثر نیم ساعت بعد از دخول قطع می شود. اگر خونریزی به صورت مداوم بود، خون قرمز روشن و جهنده داشت، یعنی قسمتی به صورت غیر طبیعی پاره شده و در صورتی که حالت جهنده و مداوم داشت، باید سریعاً به پزشک مراجعه شود و نیاز به ترمیم ناحیه است. در غیر این صورت خیلی خطرناک خواهد بود. در برخی موارد باعث شوک و مرگ هم می شود. بنابراین در این شرایط به اولین بیمارستانی که می توانید مراجعه کنید. ولی این مورد خیلی نادر است و نیازی به نگرانی نیست.

سوالات متداول  زنان

سوال بیمار :آیا در دوران قاعدگی ورزش کردن باید قطع شود یا مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند ؟

پاسخ پزشک :با توجه به فیزیولوژیک و لایف استایل هر فردی تاثیر ورزش متفاوت است . از آنچائیکه ورزش باعث اکسیژن رسانی به بافت ها و عضلات افزایش پیدا کند ، در دوران قاعدگی پروستاگلاندین ها ترشح می شود که باعث اسپاسم عضلات می شود و دردهایی را در حین پریود ایجاد می کند ، انجام ورزش به صورت مناسب و متناوب می تواند باعث کاهش این دردها شود . البته برخی افراد اظهار می کنند زمانی که در دوران قاعدگی ورزش می کنند دچار دردهایی در ناحیه زیر شکم و کمر می شوند . این افراد می توانند در این دوران ورزش نکنند .

سوال بیمار :علل خشکی واژن در خانم ها بعد از رابطه جنسی در سنین پایین چیست؟

پاسخ پزشک : در ادامه به برخی علل اشاره می کنیم:

  • حساسیت به کاندوم
  • شست شوی بیش از حد ناحیه
  • حساسیت به پودر یا ژل های بی حسی هنگام نزدیکی
  • حساسیت خفیف در ناحیه واژن ( با نزدیکی باعث تشدید علائم حساسیت و خشکی و سوزش می شوند. )
  • افرادی که در دوران شیردهی هستند که به دلیل آتروفی و خشکی واژن در دوره شیردهی ناشی از کاهش سطح هورمون استروژن در این افراد. به همین دلیل خشکی و التهاب و سوزش شدید تر می شود.

به همین دلیل توصیه می شود که قبل از رابطه و بعد از رابطه که حساسیت ایجاد شد، معاینه و بررسی صورت گیرد. به این ترتیب علت سوزش مشخص می شود. در برخی موارد سوزش به دلیل عفونت قارچی است که باید درمان دارویی و موضعی مناسب انجام گیرد. گاهی اوقات عفونت باکتریال است که خانم و آقا باید به صورت همزمان تحت درمان قرار گیرند.

سوال بیمار : علل مختلف عقب افتادن پریود چیست؟

پاسخ پزشک : تاخیر یا عقب افتادن پریود دلایل مختلفی دارد ولی یکی از مهم ترین دلایل عقب افتادن عادت ماهانه، بارداری است که در ابتدا باید این مورد مشخص شود. آزمایشات و تست های لازم برای بارداری انجام می گیرند تا این مورد مشخص شود. بعد از اینکه مشخص شد که علت عقب افتادن پریود به دلیل بارداری نیست، علل دیگری که می توانند باعث عقب افتادن پریود شوند مانند تخمدان پلی کیستیک هم بررسی می شوند. این بیماری ممکن است که میزانی تاخیر در پریود یا نا منظم شدن قاعدگی را ایجاد کند. در بعضی از افراد به طور طبیعی فواصل پریود هر 45 روز یک بار است.

اگر این تاخیر به طور دائم باشد، کاملاً طبیعی است و مشکلی نیست. از دیگر علت ها می توان به اختلال تیروئید اشاره کرد. در افرادی که کم کاری یا پرکاری تیروئید دارند، شاهد تاخیر در پریود هستیم. در افرادی که هورمون پرولاکتین یا شیردهی بیش تر از حد طبیعی است، شاهد عقب افتادن پریود هستیم. همچنین یکی دیگر از علل تاخیر در قاعدگی در افرادی است که در دوره قبل از یائسگی هستند. در این دوره هورمون ها بهم می خورد و تعادل هورمون ها وجود ندارد، تاخیر پریود مشاهده می شود. در افرادی که از داروهای خاص مانند قرص های جلوگیری یا قرص های اورژانسی یا داروهای خاصی استفاده می کنند، و این داروها می تواند تداخل با هورمون ها داشته باشد، مانند داروهای ضد تشنج، ممکن است که اختلال و تغییر در پریود مشاهده شود. همچنین یکی دیگر از علل تاخیر در پریود می تواند کیست و تومور در تخمدان ها و یا حاملگی خارج از رحم باشد که نیاز است تست های لازم انجام گیرد.

سوال بیمار : شست شوی واژن و دستگاه تناسلی به چه صورت باید انجام گیرد؟

پاسخ پزشک : شست شوی واژن و دستگاه تناسلی نباید با آب و صابون انجام گیرد. در صورت نیاز باید از ژل های واژینال مخصوص که مورد تائید پزشک هستند، استفاده شود تا ایجاد خشکی زیاد نکند زیرا خشکی زیاد باکتری های مفید را از بین می برد و این مورد باعث می شود که عفونت های قارچی و باکتریایی افزایش پیدا کند. ژل ها باید هفته ای دو بار نهایتاً هفته ای سه بار استفاده شوند. ژل بهداشتی باید در قسمت بیرونی استفاده شود و دو تا سه دقیقه بماند و بعد با آب خنک شسته شود. برخی افراد ممکن است که به این ژل ها حساسیت داشته باشند و باعث خشکی و سوزش شود.

بلافاصله باید استفاده از این ژل قطع شود و نوع دیگری از ژل های مورد تائید استفاده شود. در افرادی که در سنین بالاتر و حول و حوش سنین یائسگی هستند، باید از ژل های مخصوصی استفاده کنند که باعث خشکی نشود. توصیه می شود که هفته ای یک بار استفاده از این ژل ها کفایت می کند  و نیاز نیست که بیش تر از این ژل ها استفاده شود. در افرادی که عفونت های قارچی مزمن دارند، پزشک تشخیص می دهد که نیاز است از ژل های ضد قارچ و مخصوص استفاده شود تا عفونت های قارچی ایجاد نشود.

بهتر است که نوع ژل را خود پزشک انتخاب کند تا عوارضی نداشته باشد و بهتر است که مورد تائید وزارت بهداشت و سازمان غذا و داروی آمریکا باشد. به این ترتیب باعث خشکی شدید و عوارض مختلف نشود. پوست ها انواع مختلفی دارند، برخی از پوست ها چرب و برخی خشک هستند. برخی تمایل به عفونت های قارچی دارند. بر اساس نوع پوست و وضعیت بیمار و سن و میزان دفعات نزدیکی پزشک تصمیم می گیرد که چه نوع ژلی مناسب برای بیمار است.

سوال بیمار : دوش های واژینال چه عوارضی دارد؟

پاسخ پزشک : استفاده از دوش های واژینال مگر در موارد خاص توصیه نمی شود. زیرا دوش ها باعث خشکی واژن می شوند به خصوص دوش های واژینال که از نوع بتادینی هستند، کل واژن را خشک می کنند و باکتری های مفید واژن را از بین می برند. به این ترتیب بدن فرد مستعد عفونت های باکتریایی متعدد می شود. مگر در موارد خاص و تحت نظر پزشک استفاده از دوش های واژینال توصیه نمی شود. برخی افراد به صورت سر خود و مکرراً از این دوش ها استفاده می کنند. افراد غیر متخصص که عفونت را تشخیص می دهند، توصیه به دوش واژینال می دهند. ولی باید بدانند که از عوارض دوش های واژینال می توان به خشکی واژن، آتروفی واژن، حساسیت های مکرر و مستعد کردن بدن به عفونت های واژینال مکرر اشاره کرد.

 

سوالات متداول بیماری های زنان

سوال بیمار :آیا ویروس hpv بعد از آلوده شدن فرد تا آخر عمر در بدن باقی می ماند ؟

پاسخ پزشک :تحقیقات نشان داده است بعد از 8 ماه 70% موارد ، بعد از یکسال 80% و بعد از 18 ماه 90% موارد سیستم ایمنی بدن بعد از درمان به اندازه ای قوی می شود که ویروس hpv را می تواند از بین ببرد و ویروس قابل ارزیابی نیست . در نتیجه ویروس نمی تواند در بدن ایجاد مزاحمت و آلودگی کند .

سوال بیمار :آیا عدم خونریزی در اولین رابطه جنسی به معنی عدم وجود پرده بکارت می باشد ؟

پاسخ پزشک :پرده بکارت به شکل های مختلف از جمله حلقوی ، سپتوم دار ، دیواره دار ، بدون سوراخ یا با سوراخ خیلی کوچک وجود داشته باشد . همچنین از نظر شکل ممکن است ارتجاعی ، نیمه ارتجاعی باشد که بر اساس وضعیت بکارت اولیت مقاربت می تواند همراه با خونریزی باشد یا بدون خونریزی باشد . وجود یا عدم وجود خونریزی در اولین مقاربت نشانه سلامت یا عدم سلامت پرده بکارت نیست . برای شناخت وضعیت پرده بکارت خود به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید .

سوال بیمار :علت جدا شدن جفت چیست ؟
پاسخ پزشک :علت جدا شدن متعدد است ممکن است جفت سرراهی باشد ، ممکن است پارگی جفت اتفاق بیفتد زیرا محلی که کاشته شده نادرست باشد تغذیه نادرست باشد
سوال بیمار : سلام دکتر برای تقویت حس جنسی چیکار باید کرد ؟
پاسخ پزشک :مهم ترین مورد در تقویت قوای جنسی اینست که استرس نداشته باشند زیرا باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود . از کشیدن سیگار و قلیان اجتناب کنند . همچنین تغذیه مناسب داشته باشند . از آنتی اکسیدان استفاده کنند و می توانند از داروهای مکمل که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند استفاده کنند .
سوال بیمار : آیا کسی که زگیل تناسلی داشته و الان چکاپ شده و موردی نداشته و تقریبا دو سال میگذره از بهبودی میتونن بدون کاندوم نزدیکی داشته باشن و در صورت حاملگی باید سزارین بشه ؟ چون سزارین هم به راحتی نمیکنن و میگن باید از دکتر پوستی که زگیلو فریز کرده و مداوا نامه ببرن برای زایمان سزارین اونوقت دکتر پوست میگه نه نامه نمیدم چون میتونی طبیعی زایمان کنی پس کسی که زگیل تناسلی داشته می تونه زایمان سزارین میتونین توضیح بدین ممنون
پاسخ پزشک : حتما باید آزمایش بدهند تا مشخص شود از چه نوعی بوده و الان هست زیرا ممکن است تا الان clear شده است . تا جواب آزمایش نباشد نمی توان نظری داد باید بدانید در زمان بارداری hpv داشته اید یا نه ؟ که بعد تصمیم گرفته شود برای وضع حمل که کدام بهتر است زایمان طبیعی یا سزارین؟

سوال بیمار : تست پاپ اسمیر و hpv  برای همه ضروری است و چه کاربردی دارد ؟

پاسخ پزشک :  تست پاپ اسمیر و تست HPV برای بررسی دهانه سرویکس انجام می شود. سرویکس در انتهای رحم و قسمت فوقانی واژن قرار دارد . در انجام تست پاپ اسمیر همه سلول های دهانه رحم جمع آوری می شود و سلول های غیر طبیعی که احتمال بدخیم شدن  دهانه سرویکس و تبدیل شدن به سرطان را دارند را بررسی می شود . همچنین از نظر HPV سرویکس مورد ارزیابی قرار می گیرد . hpv ممکن است تبدلی به سرطان سرویکس یا ایجاد زگیل تناسلی کند . دکتر شیرین شمس متخصص زنان در این باره می گوید : کار ما با یک آزمایش ساده قابل انجام است . معاینه لگنی انجام می شود .یک اسفکولوم داخل واژن قرار می دهیم . با باز کردن اسفکولوم دهانه سرویکس قابل مشاهده خواهد بود . سپس با یک برس سلول های دهانه رحم جمع آوری می شود . به طور کامل تمام سلول ها مورد ارزیابی قرار می گیرد و در زیر میکروسکوپ بررسی می شود. سلول ها از نظرطبیعی و غیر طبیعی بودن و hpv بودن ارزیابی انجام خواهد شد .

سوال بیمار : سلام دکتر من دارای رحم دو شاخ هستم الان هفته 2 بارداری هستم و شکم اولم هست . تا چند ماهگی امکان سقط وجود دارد ؟

پاسخ پزشک :با توجه به اینکه در هفته 20 بارداری هستید با رحم دو شاخ سقط تا 20 هفته امکان دارد . بعد از آن هم احتمال زایمان زودرس بالا می رود. . بنابراین باید استراحت نسبی داشته باشند . فقط آیا سرکلاژ شده اید یا نه ؟ زیرا برای افرادی که دارای رحم دو شاخ هستند در هفته های اول بارداری سرکلاز انجام می شود تا ریسک زایمان زودرس کاهش یابد .

سوال بیمار : سلام خانم دکتر عزیز خسته نباشید آیا خانمی که ختنه شده باشه میشه واسش کاری کرد چون تو ارضا شدن مشکل داره یعنی حالت عادی ارضا نمیشه جز با تحریک شدن کلیتوریس به صورت مستقیم

پاسخ پزشک : اره اتفاقا G-point O-shot برای خانم هایی که ختنه کردند و یا مشکل در ارگاسم دارند می باشند .

سوال بیمار : سلام خانم دکتر خسته نباشید . من یه خانم 23 ساله هستم که تا الان یه بار هم پریود نشدم دو سال که ازدواج کردم به دکتر مراجعه کردم سونوگرافی و ام آر آی انجام دادم مشخص شده که رحم تشکیل دهنده بچه ندارم فقط تنها با رحم اجاره ای می توانم بچه دار شم . میخواستم راهنمایی کنید که میتونم کاری انجام بدم که خودم باردار شم ؟

پاسخ پزشک : اگر مشخص شده که رحم ندارید و مشکل هورمونی هم دارید معمولا باید رحم اجاره ای استفاده شود .

سوال بیمار : سلام خانم دکتر من بیماری پلی کیستیک دارم یه بار با قرص لتروزل باردار شدم اما به دلیل تشکیل نشدن قلب جنین مجبور به سقط شدم توی هفته 6 بارداری . الان بازم میخوام اقدام کنم واسه بارداری چیکار کنم که این مشکل پیش نیاد ممنون میشم اگه جواب بدین

پاسخ پزشک : باید اول معاینه بشید .

سوال بیمار : خانم دکتر من قبلا معاینه شدم عفونت داشتم اما خوب شدم پاپ اسمیر چند ماه پیش دادم خوب بوده . فقط دوست ندارم دوباره اون قضیه پیش بیاد از نظر روحی خوب نیستم .

پاسخ پزشک : عزیزم اینکه شما تخمک پوچ داشتید و قلب جنین تشکیل نشده که مجبور به کورتاژ شدید یا سقط داشتید تنها به علت پلی کیستیک یا مصرف پتروزول باشه . این مشکل ممکن است برای هر کسی پیش بیاد بنابراین استرس نداشته باشید . نگران این نباشید که با بارداری مجدد مشکل پیش بیاد ممکن است برای هر کسی پیش بیاد فقط در کسی که سابقه تخم پوچ را داشته که قلب جنین تشکیل نشده یک مقدار بیشتر باشد ولی جای نگرانی اصلا ندارد.

سوال بیمار : سلام خانم دکتر من 20 هفته باردارم لاک زدن برای جنین مشکل داره ؟

پاسخ پزشک : خیر

سوال بیمار : سلام خانم دکتر ممنون برای پیچ عالیتون واسه مشکلم مزاحم وقت گرانبهاتون شدم . از 26 سالگی یائسگی زودرس گرفتم از گرگرفتگی زیاد رنج می برم ازتون خواهش میکنم راهنماییم کنید به غیر قرص شیمیایی چی استفاده کنم که عوارض نداشته باشد با تشکر.

پاسخ پزشک : یائسگی زیر سن 40 سال را نارسائی تخمدان می گوییم و حتما باید داروهای هورمونی استفاده کنند و حتما درمان شوند .

برای گرفتن جواب تست نیاز به حدودا یک تا سه هته طول خواهد کشید تا از سلامت فرد اطمینان حاصل شود .

سوال بیمار : چگونه می توان از عفونت ادراری بعد از رابطه جنسی پیشگیری کرد؟

پاسخ پزشک : قبل از اینکه زوج رابطه جنسی داشته باشند باید اطمینان حاصل کنند که عفونت ندارند و آزمایشات لازم را انجام دهند. نوعی عفونت ادراری وجود دارد که بلافاصله بعد از رابطه جنسی در اوایل ازدواج بیشتر دیده می شود که با نام عفونت ماه عسل شناخته می شود. این مورد بسیار شایع است و خانم ها دچار سوزش یا عفونت ادراری می شوند. به همین دلیل پیشنهاد می شود که سریعاً به پزشک مراجعه شود و سریعاً آنتی بیوتیک تجویز می شود. ولی در کل به دنبال رابطه جنسی به دلیل اینکه مخاط واژن حساس می شود، امکان دارد که باکتری های مفید از بین برود و التهاب پیدا کند و پاتوژن های موضع در این نواحی افزایش پیدا کنند و عفونت های قارچی در این نواحی بروز یابد. بنابراین توصیه می شود که بعد از رابطه جنسی خانم ها حتماً تخلیه ادرار به طور کامل انجام دهند و بهتر است که با ژل های مخصوص، شست شوی دستگاه تناسلی را انجام دهند. اگر قصد بارداری نداشته باشند قبل و بعد از بارداری از ژل های شست شو استفاده کنند. البته همین شست شوی زیاد می تواند باکتری های مفید را در نواحی از بین ببرد و باعث تشدید عفونت های قارچی شود. بنابراین استفاده مکرر توصیه نمی شود.

اگر رابطه جنسی زیاد باشد، شست شو با آب بلافاصله بعد از مقاربت و تخلیه ادرار کفایت می کند. اگر عفونت به صورت مکرر همراه با ترشحات و بوی بد است، درمان با آنتی بیوتیک به صورت همزمان برای خانم و آقا انجام شود تا عفونت کاملاً درمان گردد. گاهی اوقات عفونت ها به دنبال رابطه جنسی به دلیل کاندوم ها و ژل های لوبریکانت است که باید حتماً به پزشک مراجعه شود. توصیه می شود از کاندوم هایی که باعث حساسیت نمی شود استفاده شود. ژل های لوبریکانت که باعث بی حسی می شود هم توصیه نمی شود زیرا این ژل ها حساسیت ناحیه را بالا می برند و این مورد هم می تواند باعث افزایش احتمال بروز عفونت شود.

دکتر شیرین شمس

داراي بورد تخصصي جراحی (زنان و زایمان) کسب رتبه ممتاز از دانشگاه سراسری از سال 1376 مشغول به کار بوده و بيش از 10000 عـــمل جراحي داشته اند.

مقالات مرتبط

کرونا ویروس و بارداری

کرونا ویروس و بارداری

برای اطلاعات لازم برای خانم های باردار و خانوده های شان، مقاله ترجمه از guidance for healthcare که توسط بخش زنان و مامایی و اطفال و کالج پزشکان بیهوشی در انگلیس تهیه شده است. حتماً در این دوره اگر...

کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی چیست؟

در این مقاله قصد داریم درباره کربوکسی تراپی صحبت کنیم و ببینیم که در چه مواردی اندیکاسیون دارد. کربوکسی تراپی در حقیقت دی اکسید کربن یا co2 درمانی است و روشی سنتی برای درمان است و از سال 1932 تا به...

تکنیک lady lift چیست؟

تکنیک lady lift چیست؟

تکنیک lady lift تکنیک جدیدی است که از ترکیب امواج اینفرارد ( مادون قرمز ) لیزر اینفرارد و هندپیس lady lift استفاده کرده است. به منظور تحریک بیشتر و بهتر کلاژن سازی در واژن و دستگاه تناسلی نتایج...

انواع فیبروم رحمی

انواع فیبروم رحمی

انواع فیبروم رحمی در این مقاله انواع فیبروم ها را قصد داریم خدمت تان توضیح دهیم. فیبروم ها تومورهای خوش خیم حساس به هورمون هستند و به انواع مختلف ساب موکوس، که زیر اندومتر قرار دارد، اینترامورال که...

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 4 =

Call Now Buttonتماس بگیرید