دکتر شیرین شمس / بیماری های زنان / سندرم پیش از قاعدگی یا پی ام اس
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

سندرم پیش از قاعدگی یا پی ام اس

برخی بر این عقیده اند که پی ام اس یا همان سندرم پیش از قاعدگی انواع مختلفی دارد. برای مثال نوعی از پی ام اس با نام پی ام اس مرطوب شناخته شده است. برخی افراد احساس می کنند که در دوران پیش از قاعدگی افزایش وزن پیدا می کنند، احساس نفخ و تجمع مایع در شکم، لگن، اندام ها مخصوصاً در سینه ها دارند و سینه ها حساس می شوند. بعضی از افراد هم نوع سندرم پیش از قاعدگی آن ها متفاوت است و ویار به غذاهای خاص پیدا می کنند. آیا افرادی که مراجعه می کنند بیان می کنند که دچار عصبانیت و پرخاشگری یا افسردگی می شوند؟

دکتر شمس عقیده دارند که در افراد مختلف این علائم به صور مختلفی خود را نشان می دهد. کسانی که مشکلات خلق و خو دارند قبل از قاعدگی این اختلالات را بیشتر تجربه می کند و یا افرادی که تمایل به افسردگی و گوشه نشینی دارند یا گریه می کنند، در این ایام این عواطف و حالت ها را بیشتر احساس می کنند. افرادی که استرسی و عصبی و پرخاشگر هستند، این علائم را در دوران پی ام اس بیشتر تجربه می کنند. اختلالات گوارشی را نمی توان به طور حتم بیان کرد. ولی در برخی افراد دیده شده است که در دوران پیش از قاعدگی اسهال یا یبوست را تجربه می کنند.

اختلالات گوارشی و پی ام اس

اختلالات گوارشی و اختلالات اشتها در افراد متفاوت است ولی علائمی  که در 90 درصد از افراد ( حتی افرادی که پی ام اس ندارند ) مشترک است شامل درد پستان ها، احساس تجمع مایعات، احساس نفخ شکم و افزایش وزن است. مهم ترین نکته این است که پی ام اس می تواند وجود داشته باشد و ما توصیه هایی به افراد می کنیم ولی اگر پی ام اس شدید باشد و در حدی باشد که جلوی کار و فعالیت فیزیکی اش را بگیرد، اختلال شدیدی ایجاد کند و نیاز به دارودرمانی داشته باشد، این مورد را PMDD می خوانند که مورد شدیدتر است و نیاز به مراجعه به متخصص زنان و انجام اقدامات درمانی است.

سندرم پیش از قاعدگی یا پی ام اس

سندرم پیش از قاعدگی یا پی ام اس

پی ام اس و بیماری های زمینه ای

شما موافق هستید که بیمارانی که برای علائم پی ام اس مراجعه می کنند شاهد تشدید علائمی هستند که از لحاظ جسمی و روحی داشتند. بنابراین بیمارانی که مراجعه می کنند مورد بررسی قرار می گیرند و بیماری های زمینه ای مانند افسردگی در آن ها بررسی می شود. و در حال حاضر اختلالات پی ام اس باعث تشدید این علائم می شوند. برخی از بیماران اظهار دارند که افسردگی دوره ای دارند.

بیشتر بدانیم
دیابت در بارداری

ما افسردگی دوره ای به این معنی که در ماه یک هفته فردی افسرده باشد و اسم آن را بگذاریم افسردگی دوره ای، نداریم. بسیاری از بیماران به همین دلیل از مراجعه به پزشک برای درمان افسردگی خودداری می کنند. اختلالی که در زندگی آن ها اتفاق می افتد به این صورت است و خود بیمار برداشت می کند که دلیل افسردگی یا اضطراب به دلیل پی ام اس است. آیا این افراد به صورت زمینه ای اضطراب یا افسردگی دارند و یا صرفاً به صورت دوره ای آن ها احساس می کنند.

دکتر شمس بر این باورند که طبق بررسی هایی که انجام شده است، علل بروز پی ام اس مورد بررسی قرار گرفته است. بیشتر علت بروز پی ام اس ناشناخته است. ولی علل دیگری را بررسی کردند. اختلالات هورمونی مسلماً بر این اختلال تاثیر می گذارد. برای مثال تغییرات سروتونین کاهش پیدا می کند و شخص تمایل به افسردگی پیدا می کند. یکی از علت هایی که خیلی جالب بوده است، افسردگی شناخته نشده است.

یعنی ممکن است علت پی ام اس افسردگی شناخته نشده باشد. به بیان دیگر شخص به افسردگی مبتلا است ولی این افسردگی شناخته نشده است. ولی با بروز علائم فرد بیمار مراجعه می کند و با تغییرات سبک زندگی، کاهش مصرف نمک و مصرف مکمل های ویتامین دی یا کلسیم ، پرهیز از قهوه و شیرینی جات و شکلات، باز هم علائم پی ام اس بهبود نمی یابد و باز هم افسردگی وجود دارد. در این موارد فرد لازم است که تحت درمان دارویی قرار بگیرد.

سندرم پیش از قاعدگی و ژنتیک

در مطالعات به این نتیجه رسیدند که ژنتیک و عامل محیطی مشترک نقش مهمی در سر درد در این دوران و بروز پی ام اس و پی ام دی دی دارد. در دوقلوهای همسان یا بین خواهر و مادر این عارضه  بیشتر خود را نشان می دهد.

بیشتر بدانیم
اختلالات ارگاسم و بهترین روش های درمان

دکتر شمس بر این باورند که ژنتیک در این زمینه تاثیر دارد. معمولاً در بین افرادی که سابقه دیسمنوره در حین قاعدگی یا پی ام اس قبل از پریود در بین افراد خانواده به خصوص مادر وجود داشته است، احتمال پی ام اس بیشتر است. ولی در کنار ان عوامل محیطی هم نقش مهمی بازی می کنند. در گذشته بر این باور بودند که در صورتی که مادر یا خاله فرد سابقه پی ام اس داشته باشد، حتماً خود شخص هم این عارضه را دارد.

ولی امروز به این نتیجه رسیدند که عوامل محیطی هم می تواند این مورد را به میزان زیادی تحت تاثیر قرار دهد. به خصوص نوع رژیم غذایی، تغذیه، لایف استایل و عوامل محیطی دیگر می تواند بر پی ام اس نقش داشته باشد. برای مثال افرادی که آرام تر هستند، غذاهای تازه مصرف می کنند، لایف استایل مناسب تری دارند حتی با اینکه ژنتیک قوی داشتند، پی ام اس دیده نشده است. بر عکس در افرادی که هیچ ژنتیکی در این زمینه نداشند ولی با وجود برخی عوامل محیطی و رژیم غذایی ناسالم و لایف استایل نا مناسب یا چاقی یا استرس، پی ام اس بیشتر خودش را نشان می دهد و فرکانس بیشتری دارد. و حتی در مواردی دیده شده است که به پی ام دی دی منجر می شود.

پی ام اس در دختران نوجوان

بنابراین هم عوامل محیطی و هم ژنتیک نقش دارند ولی امروزه به این سمت می رویم که بهتر می توان با عوامل بیرونی این عارضه را کنترل کنیم و از بین ببریم. در دختر خانم هایی که هنوز پریود نشدند این نکته را به خاطر داشته باشند. در دو تا سه سال اول یا حتی پنج سال اول شروع پریود، دیسمنوره و پی ام اس به آن شکل معنایی ندارد. چون هنوز تخمک گذاری اتفاق نمی افتد و تغییرات هورمونی اتفاق نمی افتد. دختر خانم هایی که می بینیم در سال های اول شروع پریود برای بررسی علائم پی ام اس مراجعه می کنند.

مشخص است که از لحاظ روحی انقدر توسط خانواده به وی تلقین کردند و آماده شده است که فرد فکر می کند این عارضه حتماً وجود دارد. بنابراین روی این قضیه باید کار کرد. برای مثال می توان گفت که اصلاً این قضیه وجود ندارد یا حتی در صورتی که در فرد وجود دارد می توان با تغییراتی که ذکر کردیم، این علائم را به صفر رساند و از بین برد. نگرش خود به این اختلال را باید تغییر دهیم و بدانیم که می توان این مشکل را برطرف کرد.

بیشتر بدانیم
درمان کاهش میل جنسی با اوشات یا PRP

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر شیرین شمس متخصص زنان و جراح زیبایی زنان با شماره ۸۸۱۹۲۷۴۸ تماس بگیریرد. همچنین می توانید به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

تاثیر رژیم غذایی بر سندرم پیش از قاعدگی

بنابراین با تغییر رژیم غذایی و برخی فاکتورها در زندگی حتی اگر ژنتیک آن در فرد وجود دارد ، می توان این اختلال را کنترل کرد. همچنین علائم پیش از عادات ماهیانه در سنین ابتدایی شروع پریود اتفاق نمی افتد. مساله بعدی اینکه با شروع یائسگی این مشکل از بین می رود. حتی دیده شده است که در یکی دو سال اول شروع پریود، فرد شاهد پریود های نا منظم است. حتی ممکن است برای شش ماه پریود نشود. این مورد اصلاً اشکالی ندارد زیرا تخمک گذاری به خوبی انجام نمی شود و نظم درستی ندارد.

بنابراین علائم پی ام اس در این افراد و در سنین پایین دیده نمی شود. زیرا لازم است بلوغ کامل و تغییرات هیپوتالاموس ایجاد شوند تا تخمک گذاری به طور کامل انجام شود. بنابراین در این سنین ما انتظار پریود های منظم را نداریم. همچنین دیسمنوره در حین قاعدگی و یا پی ام اس قبل از قاعدگی به آن شکل به خصوص در دو سه سال اول معنایی ندارد. بهتر است که ذهن بچه ها را با این موارد پر نکنند. در صورتی که شکایتی در این زمینه دارند حتماً به دنبال اختلال زمینه ای باشند و حتماً به پزشک مراجعه کنند. زیرا این مورد نمی تواند طبیعی باشد.

نتیجه گیری

در چندین سال اخیر اختلال و سندرم پیش از قاعدگی یا همان پی ام اس، مشکلات و ناراحتی های بسیاری را برای خانم ها ایجاد کرده است. با کسب اطلاعات در این زمینه و همچنین آشنایی با اقداماتی که می توانند برای کنترل این اختلال انجام دهند، می توانند به بهبود وضعیت شان کمک شایانی کنند. در صورتی که علائم این سندرم در فردی شدید باشد حتماً نیاز به مراجعه به پزشک و انجام اقدامات درمانی می باشد.

برچسب ها:

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
اختلالات ارگاسم و بهترین روش های درمان

اختلالات ارگاسم و بهترین روش های درمان

اختلال ارگاسم در خانم ها به صورت ایجاد اشکال یا عدم توانایی آن ها برای رسیدن به ارگاسم حین مقاربت است که می تواند به دنبال استرس یا مشکلات زناشویی باشد. در آقایان این اختلالات به صورت تاخیر نعوذ و...

هر چه باید در مورد جراحی فیبروم رحم بدانید

هر چه باید در مورد جراحی فیبروم رحم بدانید

فیبروم رحم عبارت است از رشد غیر طبیعی و بیش از اندازه بافت های رحم در بانوان در بازه های سنی 25 تا 40 سالگی، که امکان باروری وجود دارد.  فیبروم رحم در واقع، غده های غیر سرطانی هستند که بافت های...

دانستنی های لازم دوران یائسگی

دانستنی های لازم دوران یائسگی

این مرحله از سن آدمی که دارای معنای خاصی در علم طب است، در میان عام به دوره یائسگی موسوم است که در آن مرحله زنان از دوره قاعدگی فارغ گشته و تمام حالات دوران نوجوانی از آنها رخت برمی بندد. این مرحله...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *