سندرم پیش از قاعدگی یا پی ام اس

سندرم پیش از قاعدگی یا پی ام اس

برخی بر این عقیده اند که پی ام اس یا همان سندرم پیش از قاعدگی انواع مختلفی دارد. برای مثال نوعی از پی ام اس با نام پی ام اس مرطوب شناخته شده است. برخی افراد احساس می کنند که در دوران پیش از قاعدگی افزایش وزن پیدا می کنند، احساس نفخ و تجمع مایع در شکم، لگن، اندام ها مخصوصاً در سینه ها دارند و سینه ها حساس می شوند. بعضی از افراد هم نوع سندرم پیش از قاعدگی آن ها متفاوت است و ویار به غذاهای خاص پیدا می کنند. آیا افرادی که مراجعه می کنند بیان می کنند که دچار عصبانیت و پرخاشگری یا افسردگی می شوند؟

دکتر شمس عقیده دارند که در افراد مختلف این علائم به صور مختلفی خود را نشان می دهد. کسانی که مشکلات خلق و خو دارند قبل از قاعدگی این اختلالات را بیشتر تجربه می کند و یا افرادی که تمایل به افسردگی و گوشه نشینی دارند یا گریه می کنند، در این ایام این عواطف و حالت ها را بیشتر احساس می کنند. افرادی که استرسی و عصبی و پرخاشگر هستند، این علائم را در دوران پی ام اس بیشتر تجربه می کنند. اختلالات گوارشی را نمی توان به طور حتم بیان کرد. ولی در برخی افراد دیده شده است که در دوران پیش از قاعدگی اسهال یا یبوست را تجربه می کنند.

اختلالات گوارشی و پی ام اس

اختلالات گوارشی و اختلالات اشتها در افراد متفاوت است ولی علائمی  که در 90 درصد از افراد ( حتی افرادی که پی ام اس ندارند ) مشترک است شامل درد پستان ها، احساس تجمع مایعات، احساس نفخ شکم و افزایش وزن است. مهم ترین نکته این است که پی ام اس می تواند وجود داشته باشد و ما توصیه هایی به افراد می کنیم ولی اگر پی ام اس شدید باشد و در حدی باشد که جلوی کار و فعالیت فیزیکی اش را بگیرد، اختلال شدیدی ایجاد کند و نیاز به دارودرمانی داشته باشد، این مورد را PMDD می خوانند که مورد شدیدتر است و نیاز به مراجعه به متخصص زنان و انجام اقدامات درمانی است.

سندرم پیش از قاعدگی یا پی ام اس

سندرم پیش از قاعدگی یا پی ام اس

پی ام اس و بیماری های زمینه ای

شما موافق هستید که بیمارانی که برای علائم پی ام اس مراجعه می کنند شاهد تشدید علائمی هستند که از لحاظ جسمی و روحی داشتند. بنابراین بیمارانی که مراجعه می کنند مورد بررسی قرار می گیرند و بیماری های زمینه ای مانند افسردگی در آن ها بررسی می شود. و در حال حاضر اختلالات پی ام اس باعث تشدید این علائم می شوند. برخی از بیماران اظهار دارند که افسردگی دوره ای دارند.

ما افسردگی دوره ای به این معنی که در ماه یک هفته فردی افسرده باشد و اسم آن را بگذاریم افسردگی دوره ای، نداریم. بسیاری از بیماران به همین دلیل از مراجعه به پزشک برای درمان افسردگی خودداری می کنند. اختلالی که در زندگی آن ها اتفاق می افتد به این صورت است و خود بیمار برداشت می کند که دلیل افسردگی یا اضطراب به دلیل پی ام اس است. آیا این افراد به صورت زمینه ای اضطراب یا افسردگی دارند و یا صرفاً به صورت دوره ای آن ها احساس می کنند.

دکتر شمس بر این باورند که طبق بررسی هایی که انجام شده است، علل بروز پی ام اس مورد بررسی قرار گرفته است. بیشتر علت بروز پی ام اس ناشناخته است. ولی علل دیگری را بررسی کردند. اختلالات هورمونی مسلماً بر این اختلال تاثیر می گذارد. برای مثال تغییرات سروتونین کاهش پیدا می کند و شخص تمایل به افسردگی پیدا می کند. یکی از علت هایی که خیلی جالب بوده است، افسردگی شناخته نشده است.

یعنی ممکن است علت پی ام اس افسردگی شناخته نشده باشد. به بیان دیگر شخص به افسردگی مبتلا است ولی این افسردگی شناخته نشده است. ولی با بروز علائم فرد بیمار مراجعه می کند و با تغییرات سبک زندگی، کاهش مصرف نمک و مصرف مکمل های ویتامین دی یا کلسیم ، پرهیز از قهوه و شیرینی جات و شکلات، باز هم علائم پی ام اس بهبود نمی یابد و باز هم افسردگی وجود دارد. در این موارد فرد لازم است که تحت درمان دارویی قرار بگیرد.

سندرم پیش از قاعدگی و ژنتیک

در مطالعات به این نتیجه رسیدند که ژنتیک و عامل محیطی مشترک نقش مهمی در سر درد در این دوران و بروز پی ام اس و پی ام دی دی دارد. در دوقلوهای همسان یا بین خواهر و مادر این عارضه  بیشتر خود را نشان می دهد.

دکتر شمس بر این باورند که ژنتیک در این زمینه تاثیر دارد. معمولاً در بین افرادی که سابقه دیسمنوره در حین قاعدگی یا پی ام اس قبل از پریود در بین افراد خانواده به خصوص مادر وجود داشته است، احتمال پی ام اس بیشتر است. ولی در کنار ان عوامل محیطی هم نقش مهمی بازی می کنند. در گذشته بر این باور بودند که در صورتی که مادر یا خاله فرد سابقه پی ام اس داشته باشد، حتماً خود شخص هم این عارضه را دارد.

ولی امروز به این نتیجه رسیدند که عوامل محیطی هم می تواند این مورد را به میزان زیادی تحت تاثیر قرار دهد. به خصوص نوع رژیم غذایی، تغذیه، لایف استایل و عوامل محیطی دیگر می تواند بر پی ام اس نقش داشته باشد. برای مثال افرادی که آرام تر هستند، غذاهای تازه مصرف می کنند، لایف استایل مناسب تری دارند حتی با اینکه ژنتیک قوی داشتند، پی ام اس دیده نشده است. بر عکس در افرادی که هیچ ژنتیکی در این زمینه نداشند ولی با وجود برخی عوامل محیطی و رژیم غذایی ناسالم و لایف استایل نا مناسب یا چاقی یا استرس، پی ام اس بیشتر خودش را نشان می دهد و فرکانس بیشتری دارد. و حتی در مواردی دیده شده است که به پی ام دی دی منجر می شود.

پی ام اس در دختران نوجوان

بنابراین هم عوامل محیطی و هم ژنتیک نقش دارند ولی امروزه به این سمت می رویم که بهتر می توان با عوامل بیرونی این عارضه را کنترل کنیم و از بین ببریم. در دختر خانم هایی که هنوز پریود نشدند این نکته را به خاطر داشته باشند. در دو تا سه سال اول یا حتی پنج سال اول شروع پریود، دیسمنوره و پی ام اس به آن شکل معنایی ندارد. چون هنوز تخمک گذاری اتفاق نمی افتد و تغییرات هورمونی اتفاق نمی افتد. دختر خانم هایی که می بینیم در سال های اول شروع پریود برای بررسی علائم پی ام اس مراجعه می کنند.

مشخص است که از لحاظ روحی انقدر توسط خانواده به وی تلقین کردند و آماده شده است که فرد فکر می کند این عارضه حتماً وجود دارد. بنابراین روی این قضیه باید کار کرد. برای مثال می توان گفت که اصلاً این قضیه وجود ندارد یا حتی در صورتی که در فرد وجود دارد می توان با تغییراتی که ذکر کردیم، این علائم را به صفر رساند و از بین برد. نگرش خود به این اختلال را باید تغییر دهیم و بدانیم که می توان این مشکل را برطرف کرد.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر شیرین شمس متخصص زنان و جراح زیبایی زنان با شماره ۸۸۱۹۲۷۴۸ تماس بگیریرد. همچنین می توانید به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

تاثیر رژیم غذایی بر سندرم پیش از قاعدگی

بنابراین با تغییر رژیم غذایی و برخی فاکتورها در زندگی حتی اگر ژنتیک آن در فرد وجود دارد ، می توان این اختلال را کنترل کرد. همچنین علائم پیش از عادات ماهیانه در سنین ابتدایی شروع پریود اتفاق نمی افتد. مساله بعدی اینکه با شروع یائسگی این مشکل از بین می رود. حتی دیده شده است که در یکی دو سال اول شروع پریود، فرد شاهد پریود های نا منظم است. حتی ممکن است برای شش ماه پریود نشود. این مورد اصلاً اشکالی ندارد زیرا تخمک گذاری به خوبی انجام نمی شود و نظم درستی ندارد.

بنابراین علائم پی ام اس در این افراد و در سنین پایین دیده نمی شود. زیرا لازم است بلوغ کامل و تغییرات هیپوتالاموس ایجاد شوند تا تخمک گذاری به طور کامل انجام شود. بنابراین در این سنین ما انتظار پریود های منظم را نداریم. همچنین دیسمنوره در حین قاعدگی و یا پی ام اس قبل از قاعدگی به آن شکل به خصوص در دو سه سال اول معنایی ندارد. بهتر است که ذهن بچه ها را با این موارد پر نکنند. در صورتی که شکایتی در این زمینه دارند حتماً به دنبال اختلال زمینه ای باشند و حتماً به پزشک مراجعه کنند. زیرا این مورد نمی تواند طبیعی باشد.

نتیجه گیری

در چندین سال اخیر اختلال و سندرم پیش از قاعدگی یا همان پی ام اس، مشکلات و ناراحتی های بسیاری را برای خانم ها ایجاد کرده است. با کسب اطلاعات در این زمینه و همچنین آشنایی با اقداماتی که می توانند برای کنترل این اختلال انجام دهند، می توانند به بهبود وضعیت شان کمک شایانی کنند. در صورتی که علائم این سندرم در فردی شدید باشد حتماً نیاز به مراجعه به پزشک و انجام اقدامات درمانی می باشد.

دکتر شیرین شمس

داراي بورد تخصصي جراحی (زنان و زایمان) کسب رتبه ممتاز از دانشگاه سراسری از سال 1376 مشغول به کار بوده و بيش از 10000 عـــمل جراحي داشته اند.

مقالات مرتبط

کرونا ویروس و بارداری

کرونا ویروس و بارداری

برای اطلاعات لازم برای خانم های باردار و خانوده های شان، مقاله ترجمه از guidance for healthcare که توسط بخش زنان و مامایی و اطفال و کالج پزشکان بیهوشی در انگلیس تهیه شده است. حتماً در این دوره اگر...

کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی چیست؟

در این مقاله قصد داریم درباره کربوکسی تراپی صحبت کنیم و ببینیم که در چه مواردی اندیکاسیون دارد. کربوکسی تراپی در حقیقت دی اکسید کربن یا co2 درمانی است و روشی سنتی برای درمان است و از سال 1932 تا به...

تکنیک lady lift چیست؟

تکنیک lady lift چیست؟

تکنیک lady lift تکنیک جدیدی است که از ترکیب امواج اینفرارد ( مادون قرمز ) لیزر اینفرارد و هندپیس lady lift استفاده کرده است. به منظور تحریک بیشتر و بهتر کلاژن سازی در واژن و دستگاه تناسلی نتایج...

انواع فیبروم رحمی

انواع فیبروم رحمی

انواع فیبروم رحمی در این مقاله انواع فیبروم ها را قصد داریم خدمت تان توضیح دهیم. فیبروم ها تومورهای خوش خیم حساس به هورمون هستند و به انواع مختلف ساب موکوس، که زیر اندومتر قرار دارد، اینترامورال که...

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =

Call Now Buttonتماس بگیرید