دکتر شیرین شمس / جراحی زیبایی زنان / هر چه باید در مورد جراحی فیبروم رحم بدانید
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

هر چه باید در مورد جراحی فیبروم رحم بدانید

فیبروم رحم عبارت است از رشد غیر طبیعی و بیش از اندازه بافت های رحم در بانوان در بازه های سنی 25 تا 40 سالگی، که امکان باروری وجود دارد.  فیبروم رحم در واقع، غده های غیر سرطانی هستند که بافت های درونی و سلول های خارجی رحم را درگیر کرده و احتمال ابتلا به بیماری های دیگر، از جمله نازایی یا سرطان را افزایش می دهند. جراحی فیبروم رحم با لاپاراسکوپی برای پاکسازی و رفع این غدد از رحم انجام می گیرد که شایع ترین محل رشد آن ها، درون بافت های رحم(اینترا مورال)، خارج رحم(ساب سروزال) و زیر مخاط رحم(ساب موکوزال) است.

شیوع غدد فیبروم به خاطر عوامل هورمونی، محیطی، ژنتیکی و بارداری بوده و باعث پدید آمدن مشکلاتی در رحم می شوند. از جمله علائم نشان دهنده وجود این غدد در رحم، ادرار فراوان، درد حین مقاربت جنسی، درد در قسمت پایین کمر، قاعدگی سخت همراه با خونریزی طولانی و احساس پر بودن قسمت پایین شکم است.

فیبروم سرطانی

فیبروم رحم در واقع، مقدمه شیوع سرطان رحم و زمینه ساز رشد این بیماری در رحم است. به عبارت دیگر، منظور از فیبروم سرطانی منتهی شدن آن به سرطان رحم و مواجه ساختن فرد با مشکلات نازایی است. بنابراین، تشخیص سریع آن از بروز سایر بیماری ها و مشکلات رحم جلوگیری به عمل می آورد.

شکل و اندازه فیبروم برای عمل

برای درمان فیبروم رحمی، پزشک مربوطه بایستی شکل و اندازه فیبروم را با آزمایش های دقیق و سونوگرافی تشخیص داده و سپس، اقدام به جراحی کند. انواع فیبروم ها را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

بیشتر بدانیم
تزریق ژل به واژن روشی موثر در جوانسازی ناحیه تناسلی خانم ها

فیبروم اینترا مورال (Intramural Fibroid)

شایع ترین فیبروم رحمی بوده و محل رشد آن میان دیواره ها یا بافت های رحم است و اندازه آن می تواند بزرگتر شده و قطر آن به حدود 15 سانتی متر برسد. در ضمن، اگر این فیبروم مایل به سمت دیواره داخلی رحم رشد کند، تبدیل به نوع ساب موکوزال و در مقابل، در صورت رشد به سمت دیواره خارجی رحم، تبدیل به نوع ساب سروزال می شود.

فیبروم ساب سروز (Subserous Fibroid)

محل رشد این فیبروم دیواره های خارجی رحم بوده و اندازه آن به خاطر فضای کافی می تواند خیلی بزرگ و در حدود 20 سانتی متر شود.

فیبروم ساب موکوزال (Submucosal Fibroid)

نادرترین فیبروم رحمی بوده و محل رشد آن زیر مخاط داخلی رحم و زیر دهانه رحم است. اندازه آن به دلیل فضای کم برای رشد، نسبت به دوتای دیگر کوچک تر است و روش جراحی فیبروم رحم با لاپاراسکوپی برای آن مناسب است.

عمل فیبروم رحم (Myomectomy)

جراحی فیبروم رحم یا مایومکتومی به منظور برداشتن فیبروم ها از رحم انجام شده و بر خلاف جراحی هیسترکتومی، رحم باقی مانده و بعد از عمل امکان بارداری وجود دارد. جراحی فیبروم رحم با توجه به اندازه و شکل، محل رشد و تراکم فیبروئیدها به سه دسته تقسیم می شود:

عمل جراحی فیبروم رحم با لاپاراتومی

با برش شکم و دیواره رحم، فیبروئیدهای از کوچک تا بزرگ یا هر نوعی برداشته می شود.

عمل جراحی فیبروم رحم با لاپاراسکوپی

در این روش، پزشک از طریق سوراخ های کوچک در نواحی ناف، لگن و زیر خط بیکینی و با استفاده از لوله لاپاراسکوپی حاوی دوربین درون رحم را اسکن کرده و با بررسی محل عمل توسط ابزارهای مخصوص، فیبروئیدها را برمی دارد. البته، جراح زنان برای مشاهده و اسکن راحت درون رحم، شکم فرد را با گاز کربن دی اکسید پر می کند. این روش، به خاطر عدم پارگی شکم و انجام جراحی فقط از طریق ایجاد برش های کوچک و نیز کاهش مرگ و میر ناشی از آن و عوارض کم، رایج ترین و محبوب ترین عمل فیبروم رحم نسبت به سایر روش ها است. این عمل به خاطر حساسیت کاری و عدم جذب میکروب ها توسط سوراخ های شکم، نیازمند جراح حرفه ای و ماهر بوده و فقط برای فیبروم های نسبتاً کوچک کارساز است.

بیشتر بدانیم
همه چیز درباره جراحی لابیا ماژور پلاستی

عمل جراحی فیبروم رحم با هیستروسکوپی

در این روش، جراح و متخصص زنان با استفاده از وسیله هیستروسکوپ، داخل رحم را از طریق واژن و دهانه رحم اسکن کرده و محل عمل را بررسی و با ابزارهای خاص فیبروم ها را برمی دارد. بر خلاف روش لاپاراتومی، این روش بسته بوده و بدون جراحت و برش و برای فیبروم های کوچک و متراکم نوع ساب موکوزال انجام می شود.

عمل فیبروم رحم با لیزر

این عمل با استفاده از لیزر الکترونیکی مایولیسیس(Myolysis) به منظور تضعیف سازی و در نتیجه، محو سازی فیبروم ها استفاده شده و بدون هیچ عوارض خاصی می باشد و بعد از عمل سریع جای فیبروم ها بهبود می یابد.

عوارض عمل فیبروم رحم

عمل جراحی فیبروم رحم با لاپاراسکوپی و لاپاراتومی و هیسترسکوپی با وجود ظرافت عمل دارای عوارض شایعی می باشد، که عبارتند از:

 1. خونریزی
 2. عفونت
 3. نیاز به جراحی دوباره در صورت برگشت پذیر بودن فیبروم ها
 4. آسیب به سایر قسمت های نزدیک رحم در صورت ماهر نبودن جراح
 5. مشکلات بارداری یا اشکال در باروری

عود فیبروم بعد از عمل

عود فیبروم بعد از عمل یکی از شایع ترین دغدغه های بانوان بوده و اغلب، پس از جراحی، فیبروم ها دوباره عود کرده و شروع به رشد می کنند. یک جراح خوب و ماهر، در صورت مشاهده عود دوباره فیبروم های برداشته شده، ابتدا با معاینه دقیق، اندازه و شکل فیبروم های عود کرده را سنجیده و بعد طی مشاوره ای با فرد، خصوصیات و خلق و خوی او را شناخته و توصیه هایی درباره کاهش یا رفع فیبروم ها به او می دهد.

در صورت نیاز به تزریق درمانی، داروهای مؤثر و کارساز را پیشنهاد می کند. از جمله عوامل مؤثر در رشد و عود دوباره فیبروم ها، استرس و اضطراب، افزایش وزن ناشی از نداشتن تغذیه مناسب، عدم ورزش و عدم رعایت نکات بهداشتی بعد از عمل است.

بیشتر بدانیم
بهترین و موثرترین روش های جوانسازی واژن

اهمیت تغذیه در پاکسازی فیبروم رحم

داشتن رژیم غذایی مناسب و کامل، کمک خیلی خوبی به تنظیم هورمون ها کرده و در نتیجه، باعث تضعیف فیبروم ها شده و همچنین، سایر مشکلات رحم را درمان می کند. بنابراین، به منظور داشتن تغذیه مناسب و رفع فیبروم رحم، مصرف مواردی که دارای آنتی اکسیدان بالا بوده و خاصیت ضد التهابی داشته باشند و باعث کاهش استروژن شوند ، الزامی می باشد که عبارتند از:

 1. میوه
 2. سبزیجات
 3. لبنیات
 4. ویتامین های D-C-E-B
 5. لبنیات
 6. چای سبز
 7. آجیل
 8. ماهی

هزینه جراحی فیبروم رحم با لاپاراسکوپی

جراحی فیبروم رحم با لاپاراسکوپی در مقایسه با عمل باز فیبروم رحم با لاپاراتومی، دارای عوارض بعد از عمل ناچیز، بهبودی سریع است. همچنین، احتمال عود دوباره فیبروم ها در این روش بسته نسبت به باز، خیلی پایین بوده، که همین ویژگی، باعث محبوبیت آن در میان بانوان متقاضی عمل شده است، زیرا، احتمال بارداری بدون مشکل در آن روش خیلی زیاد است.

برچسب ها:

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
لابیاپلاستی و میل جنسی چه ارتباطی باهم دارند؟

لابیاپلاستی و میل جنسی چه ارتباطی باهم دارند؟

بسیاری از خانم هایی که می خواهند عمل لابیاپلاستی انجام دهند برایشان این نکته اهمیت زیادی دارد که اطلاعات خود را در مورد لابیاپلاستی با میل جنسی افزایش دهند. لابیاپلاستی از آن دسته جراحی های زیبایی...

همه چیز درباره جراحی لابیا ماژور پلاستی

همه چیز درباره جراحی لابیا ماژور پلاستی

لابیا یکی از مهم ترین بخش های اندام تناسلی زنانه می باشد که دو نوع دارد. شما باید بدانید که جراحی لابیا ماژور پلاستی به منظور افزایش زیبایی لابیاهای واژن به کار می رود. بسیاری از خانم ها هستند که طی...

دانستنی های لازم دوران یائسگی

دانستنی های لازم دوران یائسگی

این مرحله از سن آدمی که دارای معنای خاصی در علم طب است، در میان عام به دوره یائسگی موسوم است که در آن مرحله زنان از دوره قاعدگی فارغ گشته و تمام حالات دوران نوجوانی از آنها رخت برمی بندد. این مرحله...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 17 =