دکتر شیرین شمس / جراحی زیبایی زنان / با روش ها، مزایا و هزینه جراحی لابیاپلاستی آشنا شوید
مدت زمان مطالعه ۲۶ دقیقه

با روش ها، مزایا و هزینه جراحی لابیاپلاستی آشنا شوید

لابیاپلاستی، نامی که این روزها قطعا بسیار شنیده اید. نامی که بسیاری از زنان این روزها در صفحات مختلف مجازی جستجو هایی در این زمینه دارد تا بدانند دقیقا این اقدام زیبایی با چه هدفی در حال انجام است.

محتوا پنهان
 1. 1 لابیاپلاستی چیست؟
 2. 2 دلیل انجام جراحی لابیاپلاستی
 3. 3 لابیاهای بزرگ چه مشکلاتی را برای زنان به وجود می آورد؟
 4. 4 چه کسانی کاندید مناسب انجام جراحی لابیاپلاستی می باشند؟
 5. 5 لزوم انجام جراحی لابیاپلاستی
 6. 6 پنج مورد از مزایای لابیاپلاستی
  1. 6.1 زیبایی ناحیه واژینال با لابیاپلاستی
  2. 6.2 افزایش راحتی بیمار با لابیاپلاستی
  3. 6.3 افزایش اعتماد به نفس در رابطه جنسی با لابیاپلاستی
  4. 6.4 توانایی پوشیدن لباس های تنگ
  5. 6.5 افزایش میل جنسی با لابیاپلاستی
  6. 6.6 انواع روش های لابیاپلاستی
 7. 7 انواع تکنیک های لابیاپلاستی
  1. 7.1 تکنیک برش خطی یا منحنی Trim
  2. 7.2 تکنیک V-Wedge resection
  3. 7.3 تکنیک Z-Plasty Technique
 8. 8 لابیاپلاستی با لیزر بهتر است یا جراحی؟
  1. 8.1 جراحی لابیاپلاستی به روش کلاسیک
  2. 8.2 جراحی لابیاپلاستی با لیزر
 9. 9 لابیاپلاستی چگونه انجام می شود؟
 10. 10 عمل لابیاپلاستی چه نتایجی را در بردارد؟
 11. 11 عوارض جراحی لابیاپلاستی
 12. 12 آیا جراحی لابیاپلاستی خطر آفرین است؟
 13. 13 لابیاپلاستی ماژور (لابیا ماژورپلاستی)
 14. 14 بیهوشی در جراحی لابیا ماژوراپلاستی
 15. 15 نحوه انجام جراحی لابیا ماژوراپلاستی
 16. 16 خطرات جراحی لابیا ماژوراپلاستی
 17. 17 دوران نقاهت بعد از جراحی لابیا ماژوراپلاستی
 18. 18 نتیجه جراحی لابیا ماژوراپلاستی
 19. 19 جراحی لابیا ماژوراپلاستی بی حسی
 20. 20 نکاتی کلی در خصوص لابیاپلاستی با بی حسی
 21. 21 آیا لابیاپلاستی درد دارد؟
 22. 22 آیا لابیاپلاستی خطراتی و یا پیامد های بدی را به همراه دارد؟
 23. 23 مراقبت های لازم بعد از جراحی لابیاپلاستی
 24. 24 دو نکته ضروری در خصوص عمل لابیاپلاستی
 25. 25 نتیجه گیری
 • اگر به دنبال پاسخ پرسش هایی مبنی بر چیستی و چگونگی عمل لابیاپلاستی هستید؛
 • اگر می خواهید بدانید که لابیاپلاستی چه نتایجی را برای خانم ها به بار می آورد؛
 • اگر به دنبال این هستید که چه کسانی به لابیا پلاستی نیاز دارند؛

حتما این نوشتار را تا انتها مطالعه کنید. در این نوشتار برآنیم که پرداختی داشته باشیم به مساله لابیاپلاستی؛ از نحوه چگونگی انجام این کار گرفته تا تمامی مزایا و عارضه های احتمالی این روش زیبایی را بیان خواهیم کرد و در نهایت نکاتی اساسی را در زمینه مراقبت های بعد از انجام عمل لابیاپلاستی، به سمع و نظر عزیزان و همراهان مان خواهیم رساند.

با افزایش سن و یا به دلیل عوامل ژنتیکی قسمت خارجی لابیاها گاها دچار چین و چروک شده و یا بزرگتر از حد معمول می شوند. به هر روی عوامل دیگری ممکن است در نازیبا شدن لابیا ها موثر باشد، افزایش سن، زایمان های مکرر و یا روابط جنسی طولانی مدت است.

اغلب بانوان علاوه بر کاهش اعتماد به نفس به علت بزرگی و تیرگی لابیاها با مشکلات دیگری مانند تعریق و در نتیجه ابتلا به عفونت و یا مشکل در پوشیدن لباس های جذب مواجه می شوند. کشیده شدن لابیا ها اغلب بانوان را برای انجام این جراحی ترغیب می کند.

زنانی که از ظاهر و شکل لابیای مینور خود ناراضی هستند (لابیای مینور به لبه های داخلی ورودی واژن گفته می شود) احساس می کنند که نمی توانند درباره این موضوع با کسی صحبت کنند، زیرا این مشکل بسیار شخصی است. این مشکل شاید اعتماد به نفس شخص را تحت تاثیر قرار دهد یا حتی در زندگی روزمره و انجام برخی فعالیت های ورزشی مانند دوچرخه سواری و اسب سواری اختلال ایجاد کند.

دکتر شیرین شمس بهترین دکتر لابیاپلاستی

لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی به عملی اشاره دارد که این روزها برای زیبایی بیشتر آلت تناسلی خانم ها انجام می شود. لابیاپلاستی از انواع جراحی های زیبایی در ناحیه واژینال است. این روش درمانی و ترمیمی بسیاری از مشکلاتی که در نواحی واژن و نیز لابیا های ماژور وجود دارد را از بین می برد.

واژه لابیاپلاستی به عمل کوچک کردن و برش زدن لابیای خارجی واژن خانم ها نسبت داده می شود، زیرا لابیاهای بلند و غیر متعارف که بی قاعده قرار گرفته اند و می تواند موجبات آزار جسمی و روحی را برای خانم ها فراهم می کند، وقتی می خواهند بنشینند یا لباس زیر های تنگ و جذابی بپوشند یا مواقعی که می خواهند دوچرخه سواری کنند اذیت شان می کنند.

پس برای رفع این عارضه ها به عمل لابیاپلاستی متوسل می شویم که مزایا، معایب و روش های گوناگونی دارد.

دلیل انجام جراحی لابیاپلاستی

بلندی لبه های ناحیه تناسلی خانم ها می تواند به دلیل مسائل ژنتیک، وراثت یا در اثر فعالیت جنسی باشد. هم چنین عواملی مانند بارداری و زایمان نیز می تواند در بروز این عارضه شایع دخیل باشند. افزایش سن نیز عامل دیگری است که خانم ها را برای تصمیم گیری در مورد انجام جراحی لابیاپلاستی مصمم تر می کند.

*لابیا به لبه های داخلی و خارجی واژن گفته می شود. لبه های بیرونی لابیاهای ماژور و نیز لبه های داخلی واژن، لابیاهای مینور نامیده می شود.

لابیاهای بزرگ چه مشکلاتی را برای زنان به وجود می آورد؟

زنانی هستند که به دلایل ژنتیکی و وراثتی لابیاهای اطراف آلت تناسلی آنها بسیار بزرگ است. این لابیاها مشکلاتی چند را برای زنان به وجود می آورند از این رو آنها به لابیا پلاستی روی می آورند. از جمله این مشکلات:

 • ظاهر نازیبای لابیاها آنها را با بی اعتماد به نفسی روبرو می کند.
 • هنگام ورزش کردن و نیز دوچرخه سواری به دلیل برخورد زیاد لابیاها با زین دوچرخه ونیز گاها وسایل ورزشی درد هایی را برای آنها ایجاد می کند که این عارضه اصلا برایشان خوشایند نیست.
 • یکی دیگر از مشکلاتی که از سوی اینان گزارش می شود این است که نمی توانند به راحتی لباس های جذب بپوشند. زیرا که لابیاهای بزرگ نمای بدی را از زیر لباس ایجاد می کنند.
 • زنانی که لابیاهای بزرگی دارند بعد از زایمان و نیز افزایش سن، افتادگی، چروکیدگی و شلی لابیاها بیشتر از سایر زنان قابل مشاهده است. این موضوع باعث افزایش حساسیت زنان به ظاهر شان می شود.

چه کسانی کاندید مناسب انجام جراحی لابیاپلاستی می باشند؟

 • زنان مسنی که لابیاهای ماژور آن ها در اثر افزایش سن حالت چروکیدگی دارد.
 • زنانی که به علت زایمان های متعدد لابیاهای افتاده و شلی پیدا کرده اند.
 • زنانی که می خواهند به زیبایی اولیه واژن خود دست یابند و همان کیفیت را در رابطه جنسی شاهد باشند.
 • زنانی که به علت وراثت و ژنتیک لابیاهایی دارند که بسیار بزرگ است و ابتدایی ترین اعمال زندگی شان یعنی ورزش و دوچرخه سواری را برایشان سخت و دردناک کرده است.
 • زنانی که لابیاهای بزرگ مانع از آن می شود که بتوانند شلوار هایی جذب بپوشند.

تمامی گزینه هایی که ذکر کردیم می تواند علتی بر اقدام جدی در جهت لابیاپلاستی باشد. بسیاری از زنانی که با این مشکلات مواجه اند متاسفانه سالها با این معضلات سپری می کنند و بعد از مدت ها متوجه می شوند که این امکان برایشان فراهم است که با روش های کاملا پزشکی و درمانی به حل و رفع این مسائل بپردازند تا زندگی شاد تر و با آرامش بیشتری را تجربه کنند.

لزوم انجام جراحی لابیاپلاستی

ظاهر ناحیه تناسلی در ایجاد اعتماد به نفس بانوان برای برقراری رابطه جنسی بسیار حائز اهمیت است. لذا به محض رویت مشکل و یا از دست رفتن جوانی و زیبایی آن در پی درمان بر خواهند آمد. یکی از این مشکلات نازیبایی لابیاها است. تا تقریبا دو دهه قبل وجود چنین مشکلی راه چاره ای جز پذیرفتن نداشت، اما در حال حاضر با به وجود آمدن جراحی لابیاپلاستی این مشکل برطرف شدنی است.

پنج مورد از مزایای لابیاپلاستی

لابیاپلاستی نوعی روش برای جوانسازی واژن است که با هدف تغییر شکل لبه های داخلی واژن و یا لابیای مینور انجام می گیرد. ظاهر کلی ساختار واژن در زنان متفاوت است و شکل منحصر به فردی دارد. همچنین شرایط مختلف زندگی مانند زایمان و بارداری و فعالیت های فیزیکی فرد می تواند تاثیر چشمگیری بر ظاهر این ناحیه بگذارد.

برخی زنان که دارای لابیاهای بیش از حد بزرگی هستند و یا لابیاهای نامتقارنی دارند، از مشکلاتی نظیر کاهش اعتماد به نفس در رابطه جنسی و درد و ناراحتی هنگام انجام برخی فعالیت های فیزیکی و جنسی شکایت می کنند. خوشبختانه لابیاپلاستی یک روش جراحی ساده، کوتاه مدت و کم خطر است که می تواند تمامی این مشکلات را درمان کند. در ادامه این مقاله قصد داریم به پنج مورد اصلی از مزایای جراحی لابیاپلاستی اشاره داشته باشیم.

زیبایی ناحیه واژینال با لابیاپلاستی

در طول جراحی لابیاپلاستی نواحی خاصی از لابیاها برش داده می شوند. بافت تیره رنگ و آویزان در لبه داخلی واژن در این جراحی برش داده می شود. مقادیر مناسبی از این ناحیه به آرامی بریده می شود و ظاهری صاف تر، روشن تر و زیباتر برای این ناحیه مهیا می شود. به این ترتیب اصطکاک کمتری بین لابیای مینور و لابیای ماژور وجود خواهد داشت.

در صورتی که لابیای ماژور سایز بیش از حد بزرگی داشته باشد، می توان در طول لابیاپلاستی به کوچک کردن لابیای بزرگ هم اقدام نمود. در برخی موارد می توان پوست اضافه که اطراف ناحیه کولیتوریس را پوشانده است را هم در این جراحی برداشت. این جراحی می تواند به صورت جداگانه هم انجام گیرد که با نام هودکتومی شناخته می شود. با انجام لابیاپلاستی می توان ظاهری کوچک تر، تمیزتر و متقارن تر برای ناحیه واژن به وجود آورد.

افزایش راحتی بیمار با لابیاپلاستی

در صورتی که لبه های داخلی و خارجی واژن بیش از حد بزرگ باشند، پوشیدن برخی لباس ها مانند لباس زیر تنگ، شلوار جین، لگ های تنگ و مایو می تواند ناراحت کننده باشد و فشار بیش از حدی به ناحیه ولو وارد کند و در نتیجه باعث اصطکاک، بثورات و مشکلات دیگر شود. با انجام جراحی لابیاپلاستی می توان این مشکلات را رفع نمود و فشار وارده بر این ناحیه را کاهش داد. به این ترتیب اصطکاک وارده بر این ناحیه آزاردهنده نیست و بیمار راحت تر است.

افزایش اعتماد به نفس در رابطه جنسی با لابیاپلاستی

در رابطه جنسی لازم است که زنان درباره بدن خود اعتماد به نفس داشته باشند. با انجام این جراحی ظاهر ناحیه واژن بهبود می یابد. این روش درمانی به خصوص برای زنانی که تجربه زایمان و بارداری های متعدد داشته اند و یا لبه های واژن دچار کشیدگی شده است می تواند بسیار مفید باشد.

توانایی پوشیدن لباس های تنگ

با انجام لابیاپلاستی می توان لباس های تنگ را بدون احساس ناراحتی و درد پوشید. برخی از مشاغل نیازمند پوشیدن لباس های تنگ هستند که در این صورت می توانند از این جراحی بهره ببرند.

افزایش میل جنسی با لابیاپلاستی

برداشتن پوست های اضافی و غیر ضروری ناحیه واژن می تواند به افزایش توانایی زنان در لذت بردن از رابطه جنسی کمک کند. این مورد مخصوصاً در مواردی که جراحی بر روی کولیتوریس هم انجام می گیرد دیده شده است.

انواع روش های لابیاپلاستی

خانم های که در رابطه زناشویی خود احساس رضایت ندارند و همواره شرمسارند از این که نمی توانند مانند سابق به روابط شان کیفیت دهند و در رنج و عذاب به سر می برند، می توانند از عمل جراحی لابیاپلاستی بهره ببرند که با روش های گوناگونی انجام می شود. زیرا هر زنی برایش مهم است که همیشه بدرخشد و زیبایی ظاهری خود را حفظ کند، زیبایی و جوانی اندام تناسلی هم می تواند به زنان اعتماد و عزت نفسی بدهد که بتوانند از رابطه جنسی خود لذت ببرند و لبخند رضایت بر لبانشان بنشیند.

لابیاپلاستی یکی از روش های جوان سازی واژن است که اکثر خانم ها که دچار لبه های بلندی در واژن خود هستند، برای درمان از عمل جراحی لابیاپلاستی کمک می گیرند. زیرا این عمل می تواند به بهبود کیفیت زندگی کمک کند، علاوه بر آن کمیت و کیفیت رابطه زناشویی را نیز افزایش می دهد.

انواع تکنیک های لابیاپلاستی

انواع تکنیک های لابیاپلاستی که اغلب مورد استفاده قرار می گیرند:

تکنیک برش خطی یا منحنی Trim

در این روش برای برش لبه های خارجی واژن و یکسان سازی آن ها از برش های منحنی استفاده می شود تا حجم مناسبی از لابیای مینور واژن خانم ها برداشته شود و احساس راحتی کنند. البته برخی از خانم ها هم تمایل دارند که فقط قسمت کوچکی از لابیای آن ها برداشته شود که در این روش امکان پذیر می باشد.

تکنیک V-Wedge resection  

روش بعدی، اصلاح فرم لبه هایی است که در این روش لبه های خارجی واژن به شکل حروفV انگلیسی برداشته می شود تا فرم لبه ها اصلاح شوند. در این روش میزان باز یا بسته بودن دهانه فرم ها بستگی به سلیقه و انتخاب بیمار دارد. هم چنین جراح زیبایی زنان طبق صلاح دید خود هم عمل می کند. اغلب خانم ها این روش را برای انجام لابیاپلاستی انتخاب می کنند زیرا دوران نقاهت کمتری دارد و زمان کمتری می برد تا بدن بازسازی و ترمیم شود.

تکنیک  Z-Plasty Technique

روش بعدی، تکنیک برش به شکل Z که شکل برداشتن لابیا ها شبیه به این حرف است و حتی گاهی دیده شده است که به شکل حرف W تغییر پیدا کرده است. این روش برای مواردی مفید است که بافت لابیا های خارجی بزرگ است و نیاز به برداشتن بخشی از پرینه و پوشش کلیتورس واژن است.

همچینین لابیاپلاستی را نیز می توان با استفاده از روش میکروسکوپی انجام داد و با کمک بیهوشی امکان پذیر است، در این روش کمترین میزان خون ریزی را تجربه خواهید کرد، هم چنین بالطبع آن فشار وارده بر ناحیه تناسلی کاسته می شود. بنابراین به عنوان راه حلی کم دردسر و کم درد می توان آن را معرفی کرد.

و در آخر تمامی این تکنیک ها برش ها زده می شود و بعد با نخ بخیه جذبی محکم می شوند تا زمانی که ترمیم کامل صورت گرفته شود باید از آن ها مراقبت کرد.

تفاوت همه این روش ها در چگونگی برش لابیا ها و شکل گیری آن ها است. رعایت هر کدام از اقدامات و مراقبت های ذکر شده بسیار جدی است و در صورت عدم عمل به این نکات می تواند خسارات جبران ناپذیری برای فرد به بار آورد.

تکنیک های لابیاپلاستی

لابیاپلاستی با لیزر بهتر است یا جراحی؟

تصمیم به انجام جراحی لابیاپلاستی یک امر بسیار شخصی است. در اصل فرد باید خودش بخواهد که این جراحی را انجام دهد. ولی یکی از سوالاتی که بسیار مطرح می شود این است که جراحی لابیاپلاستی به شیوه قدیمی بهتر است و یا جراحی لابیاپلاستی با لیزر؟ کدام روش نتیجه موفق تری دارد؟ در ادامه سعی داریم تا به جوانب مختلف این دو نوع تکنیک اشاره ای داشته باشیم.

جراحی لابیاپلاستی به روش کلاسیک

جراحی لابیاپلاستی به صورت سرپایی و با بیهوش کردن بیمار انجام می گیرد. کولیتوریس و مجرای ادرار در این جراحی تحت تاثیر قرار نمی گیرند و تنها لابیاها کاهش سایز دارند. پوست های اضافی لابیاها بریده می شوند و بخیه های لازم زده می شود. افتادگی لابیاها از بین می رود. شکلی طبیعی برای لابیاها ایجاد می گردد و حس طبیعی در این ناحیه از بین نمی رود. بخیه های جذب شونده ای در این نوع جراحی استفاده می شوند. بنابراین نیازی به مراجعه به پزشک برای کشیدن بخیه ها نیست

جراحی لابیاپلاستی با لیزر

لابیاپلاستی با لیزر منجر به کاهش تورم، کبودی و درد می شود و در نتیجه سرعت بهبود را افزایش می دهد. با استفاده از تکنیک های به روز می توان بافت های اضافی لابیا ها را برید و خونریزی کمتری را موجب شد. لیزر خاصیت مهم و موم کردن رگ های خونی را دارد و همچنان که بافت های اضافی را می برد رگ های خونی را هم می بندد. بنابراین خونریزی کمتری موجب می شود. به این ترتیب درد کمتر، تورم کمتر و کبودی کمتری به وجود می آید.

لابیاپلاستی با لیزر هم به صورت سرپایی انجام می گیرد و با استفاده از بی حسی موضعی هم می تواند انجام گیرد. کلیتوریس و مجرای ادرار در این روش جراحی به هیچ وجه تحت تاثیر قرار نمی گیرند. در این نوع جراحی هم سعی بر این است که شکلی طبیعی برای لابیا ها ایجاد شود و حس طبیعی این قسمت از بین نرود. بخیه هایی که بعد از این جراحی استفاده می شود جذبی هستند و نیازی به کشیده شدن ندارند.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر شیرین شمس

متخصص زنان و جراح زیبایی زنان با شماره ۸۸۱۹۲۷۴۸ تماس بگیرید.

لابیاپلاستی چگونه انجام می شود؟

روند کار بدین ترتیب است که ابتدا لابیا ها برش داده می شود سپس بعد از آنکه لابیاها به سایز مناسبی رسیدند از طریق نخ بخیه و یا لیزر محل برش بسته می شود. طی این روش جراح یا به وسیله ابزار های متعارف مثل چاقو اقدام به برداشت قسمت های اضافی لابیاها می کند و یا توسط تکنیک جدید تری به نام لیزر نواحی اضافه را بریده و بخیه می کند. هر دو این روش ها به منظور حذف نواحی اضافی لابیا ها صورت می گیرد، با این تفاوت که لابیاپلاستی با لیزر به دلیل کمتر بودن خونریزی و سرعت جراحی، بیشتر مورد اسقبال قرار گرفته است. تمامی این اقدامات در کمتر از یک ربع انجام می شود.

عمل لابیاپلاستی چه نتایجی را در بردارد؟

 • افزایش اعتماد به نفس در زنان
 • افزایش میل و لذت جنسی در خانم ها
 • افزایش جذابیت جنسی در آلت جنسی زنان
 • طراوت و شادابی واژن در خانم ها
 • رفع شلی و افتادگی واژن خانم ها
 • افزایش زیبایی در ظاهر واژن خانم ها
 • رفع نقایصی که در لابیا ها وجود دارد.
 • رفع غیر قرینگی لابیاها
 • برطرف شدن مشکل بزرگی لابیاها
 • رفع چین و چروک در لابیاها

عوارض جراحی لابیاپلاستی

از جمله جراحی های فراگیر که در حال حاضر توسط متخصص زنان انجام می شود، جراحی لابیاپلاستی است. این جراحی به علت ایجاد تاثیرات چشمگیر در ایجاد زیبایی واژن در میان بانوان طرفداران بی شماری دارد. اما بانوان باید دقت داشته باشند انجام این جراحی ممکن است برای آن ها نتیجه مطلوبی ایجاد نکرده و آن ها را با مشکلات عدیده ای مواجه کند.

اگر بانوان علی رغم منع پزشکی برای انجام این جراحی ها اقدام کنند، باید منتظر عوارض ناشی از آن نیز باشند. همچنین در صورتی که این جراحی توسط فرد ماهر صورت نگیرد احتمال اسکار شدید، بدشکلی و عدم تقارن ناحیه وجود دارد.

در این بخش سعی بر آن داریم تا با بررسی جوانب جراحی لابیاپلاستی و ذکر عوارض طبیعی و غیر طبیعی آن بانوان را بیش از پیش با این جراحی آشنا کنیم.

برخی از عوارض لابیاپلاستی خبر از بروز مشکل حادی می دهد که بانوان با مشاهده آن ها باید به سرعت به پزشک خود مراجعه کنند. این عوارض عبارت اند از:

 • بروز خونریزی
 • ابتلا به عفونت واژن، بانوان دقت داشته باشند در صورت تب و یا خروج ترشحات زرد و سبز رنگ از واژن باید فورا به متخصص زنان مراجعه کنند.
 • از بین رفتن حس در ناحیه تناسلی
 • بر جای ماندن جای زخم
 • واکنش به مواد بی حسی و بیهوشی
 • کبودی در ناحیه اندام تناسلی و ران های پا
 • درد های عصبی مزمن
 • التهاب
 • تورم
 • پاره شدن بخیه های زده شده
 • ترشحات غیر طبیعی
 • احساس ضعف یا بی حسی در اندام تحتانی بدن

برخی از عوارض ذکر شده ممکن است پس از جراحی بر اثر سهل انگاری یا عدم رعایت نکات ذکر شده ممکن است رخ دهد، که باید در صورت مشاهده هر کدام از موارد زیر سریعاٌ به پزشک مراجعه کنید تا درمان را پیش بگیرید. بانوان باید برای جلوگیری از بروز چنین عوارضی در یافتن بهترین متخصص زنان دقت لازم را به عمل آورند. البته بهترین متخصص جراحی زیبایی زنان قبل از اقدام به جراحی فرد را با مراقبت های بعد از جراحی آشنا کرده و توصیه های لازم را به وی ارائه دهد.

*یک توصیه بسیار مهم: بانوان به یاد داشته باشند قبل از انجام هرگونه جراحی زیبایی زنان باید به متخصص زنان مراجعه کرده و از سلامت ناحیه تناسلی و عاری بودن از عفونت های زنان اطمینان یابند، چراکه در صورت ابتلا به عفونت باید تا بعد از بهبودی کامل انجام هرگونه جراحی زیبایی زنان به تعویق افتد. در مواقعی ممکن است متخصص زنان برای اطمینان از عدم وجود عفونت و یا بیماری خاص انجام تست پاپ اسمیر را توصیه کند.

*نکته بعدی در خصوص دوران قاعدگی است. پر واضح است که بانوان نمی توانند در این دوران از جراحی های زیبایی واژن استفاده کنند.

آیا جراحی لابیاپلاستی خطر آفرین است؟

با ایجاد مزایای فراوان در این جراحی، در مواقعی ممکن است انجام آن عوارضی را به همراه داشته باشد که برخی آن ها طبیعی بوده و برخی نیازمند به مراجعه به جراح است.

تورم و کبودی از جمله عوارضی است که به علت آسیب به بافت و اعصاب، بعد از جراحی بروز خواهد کرد. حتی ممکن است بانوان این دو عارضه را تا دو هفته پس از جراحی تجربه کنند. البته بروز تورم و کبودی طبیعی بوده و پس از مدتی با رعایت مراقبت های بعد از لابیاپلاستی برطرف خواهد شد. هر دو این عاضه ها به علت آسیب به بافت و اعصاب، بعد از جراحی بروز خواهد کرد. حتی ممکن است بانوان این دو عارضه را تا دو هفته پس از جراحی تجربه کنند. البته بروز تورم و کبودی طبیعی بوده و پس از مدتی با رعایت مراقبت های بعد از لابیاپلاستی برطرف خواهد شد.

لابیاپلاستی ماژور (لابیا ماژورپلاستی)

لابیا ماژوراپلاستی نوعی روش جراحی برای کاهش سایز قسمت بیرونی لابیاها و ناحیه پوشیده از مو در ناحیه تناسلی است. دلایل بسیاری وجود دارد که فردی برای انجام این جراحی اقدام می کند. در برخی بیماران لابیای ماژور بسیار بزرگ است و تقریباً آویزان است که این مورد در بسیاری از فعالیت ها مانند دوچرخه سواری مشکل و درد ایجاد می کند. همچنین افراد از پوشیدن مایو و لباس های تنگ احساس خجالت می کنند. در نتیجه برای انجام این جراحی اقدام می کنند.

بیهوشی در جراحی لابیا ماژوراپلاستی

این روش جراحی می تواند با بی حسی موضعی و تزریق داروهای آرام بخش و یا با انجام بیهوشی کلی انجام گیرد. انتخاب نوع بیهوشی بستگی به مقدار بافت مورد نیاز برای برداشتن دارد.

نحوه انجام جراحی لابیا ماژوراپلاستی

این جراحی با ایجاد دو برش هلالی شکل در پوست داخلی هر لابیا شروع می شود. مقدار بافت مورد نیاز برای برداشتن بستگی به مقدار بافت اضافی دارد. در برخی موارد که آتروفی بافت های چربی وجود دارد می توان مقدار کمی چربی با لیپوساکشن از دیگر نواحی بدن گرفت و به این ناحیه تزریق کرد. معمولا ًبا بخیه های جذب شونده نواحی برش خورده بسته می شوند.

خطرات جراحی لابیا ماژوراپلاستی

این جراحی همانند هر جراحی دیگری عوارض و خطراتی دارد که بهتر است قبل از جراحی با این موارد آشنا شد. در ادامه به برخی از این خطرات و عوارض اشاره می کنیم :

 • خونریزی از ناحیه جراحی
 • هماتوم
 • بروز عفونت در ناحیه جراحی
 • ایجاد اسکار و یا همان جای بخیه
 • برش بیش از حد در ناحیه جراحی
 • برش کم تر از حد مورد نیاز در ناحیه جراحی

البته در صورتی که جراحی توسط یک جراح با تجربه و متبحر انجام گیرد این عوارض به وجود نمی آیند بنابراین انتخاب جراح اهمیت بسیار بالایی دارد.

لابیاپلاستی در کمترین زمان ممکن توسط پزشکی توانمند انجام می شود که هیچ گونه دردی را برای بیمار به همراه نداشته و نتایج بلند مدت و قابل توجهی را در اولین جلسه به ارمغان می آورد. 

دوران نقاهت بعد از جراحی لابیا ماژوراپلاستی

هر جراحی نیازمند انجام یکسری مراقبت ها و اقدامات است. انجام درست این مراقبت ها دوران نقاهت را کوتاه تر می کند و بهبودی را تسریع می بخشد. اکثر بیماران یک هفته از کار مرخصی می گیرند. در طول این دوره با قرار دادن کمپرس های یخ بر روی موضع می توان به کاهش تورم و درد کمک کرد. از یک گن مخصوص بعد از جراحی استفاده می شود که این مورد نیز باعث کاهش تورم می شود. کمپرس یخ بین دو پا قرار می گیرد.

4 تا 6 هفته بعد از جراحی می توان استفاده از تامپون را از سر گرفت و رابطه جنسی و دخول بلامانع است. تورم بعد از لابیا ماژوراپلاستی تا 6 ماه همراه فرد است و بستگی به ضخامت بافت این مدت زمان می تواند کوتاه تر یا طولانی تر شود. البته میزان زیادی از تورم تا هفته ششم از بین می رود.

نتیجه جراحی لابیا ماژوراپلاستی

این جراحی منجر به کوچکتر شدن و سفت تر شدن لابیاهای ماژور می شود. در بیمارانی که پوست اضافه دارند و این مورد منجر به افتادگی و یا آویزان شدن لابیا ها هنگام ایستادن می شود، بعد از جراحی این مورد بهبود می یابد. همچنین حجم بالای لابیاها در این جراحی می تواند کاهش یابد.

جراحی لابیا ماژوراپلاستی بی حسی

در روند انجام لابیاپلاستی معمولا لابیاهای ماژور با استفاده از تیغ جراحی برش خورده و از تنه اصلی جدا می شود. سپس به منظور بستن روی زخم باید از روش هایی نظیر بخیه کردن با نخ و یا انواع لیزر هایی که به این منظور تولید شده اند، بکار گرفته می شوند.

پزشکان به جهت کاهش درد بیمار از بی حسی های موضعی استفاده می کنند و زنان در طول روند درمان و ترمیم هیچ گونه درد و ناراحتی ای را مجبور به تحمل نیستند و این ها همگی بر دیگر مزیت های این روش اشاره دارد.

نکاتی کلی در خصوص لابیاپلاستی با بی حسی

واقعیت این است، زنانی که تحت عمل جراحی لابیاپلاستی قرار می گیرند پیش از روند انجام لابیاپلاستی، در ناحیه واژن از بی حسی استفاده می شود تا اینان بتوانند در آرامش و بدون احساس دردی این مرحله در مانی را پشت سر بگذارند.

به همین جهت بعد از آنکه برایشان لابیاپلاستی انجام شد اینان می توانند با آسودگی خاطر به منزل باز گردند و در انتظار مشاهده نتیجه درمان باشند.

*یک نکته باید در خصوص مراقبت های بعد از انجام لابیاپلاستی گفت اینکه، حتما باید مدت زمانی را جهت بهبودی وضعیت واژن از داشتن رابطه جنسی پرهیز کنید، برای کاهش درد بعد از بازشدن حالت سری واژن می توانید از قرص هایی استفاده کنید. (البته با مشورت و تجویز پزشک)

این نکته را همواره به خاطر داشته باشید که مراقبت های بعد از انجام جراحی لابیاپلاستی در روند بهبودی بسیار تاثیر گذار خواهد بود. به همین جهت نهایت دقت و رعایت را باید داشته باشید.

آیا لابیاپلاستی درد دارد؟

بسیاری از زنانی که از روند انجام لابیاپلاستی آگاه می شوند اولین سوالی که در این زمینه می پرسند این است که آیا جراحی لابیاپلاستی درد دارد یا خیر.

برای رفع نگرانی و دلهره عزیزانی که علاقه دارند این اقدام زیبایی را انجام دهند باید بگویم که خیر. این اقدام پزشکی هیچ گونه درد و ناراحتی را به همراه ندارد. زیرا که پیش از انجام اقدامات مختلف لابیاپلاستی از بی حس کننده های موضعی استفاده می شود. موادی که به بدن تزریق می شود موجب می گردد زنان هیچ گونه احساس درد نداشته باشند. بدین ترتیب تمامی مراحل لابیاپلاستی طی می شود.

آیا لابیاپلاستی خطراتی و یا پیامد های بدی را به همراه دارد؟

خوشبختانه می توانیم این نوید را به تمامی زنان بدهیم که لابیاپلاستی از کم خطر ترین و کم عارضه ترین انواع جراحی زیبایی زنان است که تا حد زیادی موفق عمل کرده است. در طی این سال ها شاهد بوده ایم که زنان زیادی دست به چنین اقدامی زده اند و از نتیجه های مثبت آن بهره مند گشته اند. لابیاپلاستی علیرغم اینکه جراحی کم خطری است اما باید از سوی بهترین متخصصین و جراحان زیبایی انجام شود تا کمترین احتمال خطر نیز از بین برود. ناپختگی و بی تجربگی پزشک معالج گاها می تواند منجر به بروز خطراتی برای بیمار شود. از همین رو توصیه می کنیم این اقدامات زیبایی را به دست اهلش بسپارید تا تجربه عمل لابیاپلاستی کاملا موفقیت آمیز باشد.

مراقبت های لازم بعد از جراحی لابیاپلاستی

این نکته حائز اهمیت است که نتیجه جراحی لابیاپلاستی علاوه بر انتخاب بهترین جراح زیبایی زنان منوط به رعایت مراقبت های بعد از جراحی است. اگر بانوان در رعایت برخی نکات سهل انگای کنند امکان بروز عوارض را بیشتر کرده اند.

برخی از نکات عبارت اند از:

 • از مهم ترین نکاتی که زنان پس ازانجام لابیاپلاستی باید انجام دهند این است که حتما در رژیم غذایی خود مراقبت های لازم را داشته باشند تا از بروز هر گونه یبوست جلوگیری شود.
 • استفاده از کمپرس یخ برای بهبودی کبودی و تورم
 • ضرورت تمیز نگه داشتن ناحیه جراحی شده و تلاش برای خشک نگه داشتن آن
 • استفاده مرتب از داروهای تجویز شده
 • اجتناب از پوشیدن لباس های جذب بعد از جراحی
 • اجتناب از نشستن در آب و یا استفاده از استخر
 • استراحت تا 5 روز بعد از جراحی
 • اجتناب از برقراری رابطه جنسی تا 1 ماه پس از جراحی
 • پرهیز از نشستن های طولانی مدت
 • پرهیز از انجام فعالیت های ورزشی سنگین و یا ورزش هایی نظیر: دوچرخه و اسب سواری
 • تا مدتی از بلند کردن وسایل سنگین اجتناب کنید.
 • برای کاهش درد و تورم زنان می توانند در ساعات ابتدایی و روز اول بعد از انجام لابیاپلاستی از کمپرس یخ استفاده کنند.
 • بخیه هایی که استفاده می شود از نوع جذبی هستند و بعد از مدتی خود بخود از بین می روند تا زمانی که بخیه های وجود دارد دقت کنید مشکلی برای آن به وجود نیاید.
 • بهتر است تا یک هفته بعد از عمل استراحت داشته باشید. اما از آنجاییکه لابیاپلاستی جزء درمان های سرپایی محسوب می شود، در کوتاه ترین زمان انجام می شود و پیش و پس از آن نیازی نیست در محیط بیمارستان بستری شوید، علیرغم این موضوع باید سه روز ابتدایی پس از انجام لابیاپلاستی مطلقا استراحت کنید تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.
 • بعد از انجام لابیاپلاستی پزشک اجازه رانندگی به شما نمی دهد. پس توصیه می شود که همراهی در کنار خود داشته باشید تا منزل شما را یاری کند.
 • درد و تورم و کبودی از جمله عارضه هایی است که کاملا طبیعی است ولی برای کاهش درد باید از مسکن هایی استفاده کنید تا از درد و ناراحتی شما بکاهد. توجه داشته باشید این تورم و کبودی طی هفته اول رو به بهبودی می رود و کم کم محو می شود.
 • زنانی که می خواهند ورم کمتری را در ناحیه واژن داشته باشند بهتر است از بالش زیر باسن خود استفاده کنند. بدین ترتیب که در روز اول بالشی را زیر باسن خود بگذارند تا باسن با پاها در یک سطح نباشد. همین موضوع باعث می شود که تورم کمتری رخ دهد.
 • ضدعفونی کردن محل جراحی و زخم شده که باعث می شود از بروز عفونت های احتمالی جلوگیری شود. برای کمک به این عمل می توانید از آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک، استفاده کنید تا از خطر عفونت در امان باشید.
 • به منظور تسریع در روند بهبودی تا 6-8 هفته پس از عمل جراحی لابیاپلاستی از برقراری رابطه جنسی اجتناب کنید.
 • برای جلوگیری از اصطکاک پا ها، تا یک ماه از لباس زیر های راحتی استفاده کنید.
 • سعی کنید تا می توانید پیاده روی نکنید تا از لخته شدن خون یا آمبولی جلوگیری کنید.
 • از رژیم غذایی مناسبی پیروی کنید تا تمامی پروتئین و ویتامین ها را به طور یکسان دریافت کنید تا بدن بتواند بعد از جراحی توان خود را باز یابد.
 • تا یک ماه پس از جراحی از استعمال دخانیات خودداری کنید.
 • در این دوران حساس باید تلاش کنید بیش از پیش به بهداشت جنسی خود رسیدگی کنید تا دچار عارضه های ناگواری نشوید.

دو نکته ضروری در خصوص عمل لابیاپلاستی

 • بانوان می توانند برای کم تر شدن عوارض از جراحی لابیاپلاستی با لیزر استفاده کنند.
 • دقت داشته باشید هزینه این دست جراحی ها به دلیل تقاضای بالا بانوان برای انجام آن از نوسانات بالایی برخوردار است. لذا برای انجام آن ها به سراغ متخصصین بی تجربه و با هزینه پایین نروید. دستگاه تناسلی یگانه عضو لذت جنسی بانوان است، پس برای جلوگیری از بروز عوارض بهترین متخصص زنان را انتخاب کنید.

نتیجه گیری

در انتها در مقام نتیجه گیری باید بگوییم که لابیاپلاستی جزء اقدامات زیبایی حساس و دقیق ناحیه تناسلی زنان محسوب می شود که باید به اهل آن سپرده شود بدین معنا که در این زمینه از پزشکان و متخصصینی کمک بگیرید که در خصوص سواد و دانش و نیز مهارت و تجربه آن ها یقین دارید. مهارت یکی از مولفه هایی است که جراح زیبایی زنان باید از آن برخوردار باشد وگرنه محکوم به شکست است.

زنانی که از شکل، سایز و ظاهر کلی لابیاها ناراضی هستند می توانند با انجام جراحی لابیاپلاستی راحتی خود را باز یابند و شاهد افزایش اعتماد به نفس خود در روابط جنسی باشند. در صورتی که این جراحی توسط یک جراح زیبایی زنان قابل و متبحر انجام گیرد، نتیجه می تواند حیرت آور باشد. بهتر است که برای انتخاب جراح لابیاپلاستی پرس و جو و تحقیقات لازم را انجام دهید تا درصد خطای خود را در انتخاب بهترین دکتر برای عمل لابیاپلاستی به حداقل برسانید.

در انتها امیدواریم که تمامی اطلاعات ارائه شده بتواند روشنگر مسیر درمانی و ترمیمی زنانی باشد که می خواهند در این مسیر گام بردارند. این توفیقی است برای ما که در قالب نوشتار های مختلف توانسته ایم درخدمت عزیزان و همراهان همیشگی مان باشیم تا با اطلاع رسانی در زمینه های پزشکی گامی را در جهت درمان بیماری ها و ترمیم و بازیابی زیبایی زنان برداریم.

منبع:

https://www.cliniqueps.com/five-benefits-labiaplasty/

https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/vaginal-rejuvenation/labia-majoraplasty

دکتر شیرین شمس

داراي بورد تخصصي جراحی (زنان و زایمان) کسب رتبه ممتاز از دانشگاه سراسری از سال 1376 مشغول به کار بوده و بيش از 10000 عـــمل جراحي داشته اند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − پانزده =