دکتر شیرین شمس / بارداری و زایمان / ویژگی های بهترین متخصص زنان و زایمان
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

ویژگی های بهترین متخصص زنان و زایمان

سلامتی و بهداشت جسمانی زنان از مهم ترین مسائلی است که در زندگی زناشویی از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. یک زن، یک مادر و یک همسر سالم و دارای بهداشت جسمانی و روانی توان مدیریت یک خانواده سالم را خواهد داشت. از این رو مهم است که تمامی اقدامات لازم را در این جهت انجام دهد.

یکی از مهم ترین کارهایی که زنان متاهل و دختران جوان باید انجام دهند این است که در فواصل زمانی مشخصی به یکی از بهترین متخصصین زنان و زایمان مراجه کنند. این مراجعات برای انجام معاینات دقیق و دریافت مشاوره در زمینه بهداشت فردی و درمان مشکلات پیش آمده خواهد بود.

اگر به هر دلیلی نیاز است که از سوی یک متخصص زنان خوب معاینه شوید و یا مشاوره هایی را دریافت کنید این مقاله را از دست ندهید.

بهترین متخصص زنان چه اقداماتی انجام می دهد؟

یکی از مهم ترین نکاتی که در خصوص بهترین متخصص زنان وجود دارد این است که اقدامات و خدمات درمانی و زیبایی که وی ارائه می کند تعدد و تنوع زیادی دارد. برای مثال مهم ترین کارهایی که یک متخصص زنان خوب انجام می دهد شامل موارد زیر می شود:

 • انجام معاینات دقیق و بررسی های کارشناسانه با توجه به شرح حالی که از بیمار می گیرد.
 • انتخاب بهترین روش درمانی برطبق تخصص و دانشی که دارد.
 • انجام بهترین روش درمانی متناسب با مشکل ایجاد شده و علائم بالینی ای که زنان دارند.
 • همراهی و تحت نظر قرار دادن وضعیت بیمار در طول بیماری و روند درمان
 • مراقبت های پزشکی لازم به منظور درمان بیماری، کاهش علائم و عوارض بیماری
 • تشخیص و درمان انواع بیماری های زنانه مثل انواع عفونت های واژینال: عفونت قارچی، باکتریایی و قارچی
 • تشخیص و درمان بیماری زگیل تناسلی یا ویروس پاپیلوم انسانی
 • تشخیص و درمان بیماری های خطرناک زنانه مثل انواع سرطان های زنانه: سرطان دهانه رحم، سرطان تخمدان

ویژگی های بهترین متخصص زنان چیست؟

مهم ترین مرحله ای که زنان پیش از آغاز روند درمان طی می کنند انتخاب بهترین دکتر زنان و زایمان در تهران است. بنابراین برای این که انتخاب دقیق و درستی داشته باشند باید بر طبق معیارهایی پیش روند. مهم ترین نکاتی که در هنگام انتخاب متخصص زنان باید مورد توجه قرار دهید موارد زیر هستند:

 • تخصص و دانش عمیق وی در زمینه انواع بیماری های زنانه
 • آشنایی وی با انواع روش های درمانی برای انواع مختلف بیماری های زنانه
 • مهارت در انجام معاینات دقیق و شرح حال گیری از بیمار و یا مراجعه کننده
 • استفاده از انواع ابزارآلات تشخیصی و درمانی در روند تشخیص و درمان
 • انجام تست های مختلف با نهایت دقت و مهارت مثل تست پاپ اسمیر، هیستروسکوپی یا کولپوسکوپی
 • ارتباط گیری صمیمانه با مراجعه کننده به منظور کاهش استرس و اظطراب بیمار در روند درمان
 • همراهی و همدلی با بیمار
 • رازدار بودن و نگه داشتن اطلاعات بیمار نزد خود: در واقع مهم ترین ویژگی بهترین متخصص زنان این است که تمامی اطلاعات بیمار و مراجعه کننده را صرفاً نزد خود نگه دارد و بدون اجازه او اطلاعات را در اختیار هیچ کس قرار ندهد.
بیشتر بدانیم
درمان قطعی تخمدان پلی کیستیک

ضرورت مراجعه به بهترین متخصص زنان

مهم ترین سوالی که زنان مطرح می کنند این است که چرا باید به بهترین متخصص زنان مراجعه کنم؟ یا این که در چه شرایطی باید به متخصص زنان مراجعه کرد؟

در زیر به مواردی اشاره خواهیم کرد که در صورت مواجهه با این شرایط حتما باید در اولین فرصت به یک متخصص زنان خوب مراجعه کنید.

 • زمانی که در چرخه قاعدگی اختلال ایجاد شده است.
 • ایجاد ضایعه های پوستی و یا زخم های پوستی در نواحی واژینال
 • مشاهده ترشحات غیرطبیعی روی لباس زیر
 • مواجهه با سوزش های ادراری
 • دردهای شدید در ناحیه عضلات کف لگنی
 • گرفتگی در ناحیه عضلات کف لگن
 • خونریزی بعد از رابطه جنسی
 • درد در هنگام رابطه جنسی
 • روابط جنسی پرخطر
 • خونریزی در دوران یائسگی
 • پیش از اقدام برای بارداری جهت دریافت مشاوره های پیش از بارداری
 • مراقبت های دوران بارداری
 • مراقبت های بعد از زایمان 

زایمان طبیعی و زایمان سزارین

یکی از مهم ترین مراحل زندگی زنان که باعث می شود آنان بیش از هر زمان دیگری به بهترین متخصص زنان مراجعه کنند دوران پیش از بارداری و دوران بارداری می باشد. در این دوران زنان به دلیل اینکه سلامتی خود و جنین شان اهمیت زیادی دارد و باید مراقبت های پزشکی دقیقی داشته باشند تحت نظر یک پزشک و متخصص زنان و زایمان با تجربه اقدامات لازم را انجام می دهند.

متخصصین در این موارد تلاش می کنند که سلامت مادر را بررسی کنند سپس تجویز های لازم را داشته باشند. برای مثال انواع بیماری های خطرناک را آزمایش می کنند و در صورتی زنان به کم خونی یا دیابت مبتلا باشند داروهایی تجویز می کنند که پیش از بارداری این بیماری ها درمان یا کنترل شوند. زیرا این بیماری ها می تواند روند بارداری را پر خطر کند.

سپس با توجه به شرایط جسمانی مادر و جنین پزشک بهترین روش زایمان را به زنان توصیه می کنند. در مواردی زنان می پرسند که زایمان طبیعی بهتر است یا زایمان سزارین؟

باید بگوییم که هر کدام از روش های زایمان معایب و مزایای مخصوص به خود را دارد که با توجه به شرایط زنان یکی از آن ها بهترین روش زایمان است. برای مثال در مواردی که زنان برای زایمان طبیعی با موانع جسمانی و مشکلاتی روبرو هستند زایمان سزارین بهترین روش زایمان است زیرا که احتمال بروز خطر را کاهش می دهد.

بیشتر بدانیم
حیوانات خانگی باعث نازایی می شوند ؟

انواع عفونت واژینال در زنان

عفونت هایی که در نواحی واژینال ایجاد می شوند دارای انواعی است.

عفونت باکتریایی

نشانه بروز این نوع عفونت ترشحاتی به رنگ سفید و یا زرد و سبز است. زنانی که از این نوع عفونت می گیرند بوی بدی را در لباس شان احساس می کنند که بوی ماهی مانند دارد.

عفونت قارچی

ترشحات پنیری مانند از نشانه های مهم این نوع عفونت است.

عفونت انگلی

عفونت انگلی در اثر روابط جنسی منتقل می شود.

برای درمان انواع عفونت های واژینیت توصیه می شود که به یک متخصص زنان خوب مراجعه کنید. روند درمان این نوع بیماری ابداً دشوار نیست و می توانید با مصرف آنتی بیوتیک به راحتی به درمان این بیماری بپردازید. اما هرگز خود درمانی نکنید و با انجام معاینات دقیق نزد بهترین متخصص زنان وضعیت خود را مورد بررسی قرار هید تا بعدها مشکلی ایجاد نشود.

زگیل تناسلی یا ویروس پاپیلوم انسانی

زگیل تناسلی از جمله بیماری های مقاربتی است که در زنان و مردان ایجاد می شود. علائم و نشانه های بیماری زگیل تناسلی موارد زیر می باشد:

 • ایجاد تورم و زائده های پوستی به رنگ قرمز و خاکستری در نواحی مختلف تناسلی
 • ظهور زگیل به طور تکی یا چند زگیل در کنار هم در نواحی آلت تناسلی
 • خارش نواحی آلت تناسلی
 • خونریزی در هنگام رابطه جنسی

تشخیص بیماری زگیل تناسلی

یکی از مهم ترین راه های تشخیصی بیماری زگیل تناسلی یا ویروس اچ پی وی انجام تست پاپ اسمیر می باشد. بهترین متخصص زنان می تواند با انجام تست پاپ اسمیر و برداشت مقادیری از ترشحات و بافت های دهانه رحم وجود بافت های غیرطبیعی را تشخیص دهد. البته این بافت ها در محفظه های مخصوصی به آزمایشگاه ارسال می شوند تا اقدامات آزمایشی روی آن ها انجام شود.

در نهایت بعد از آماده شدن نتیجه تست وضعیت بیماری فرد مشخص می شود.

بیشتر بدانیم
تعریق شبانه

در مواردی که تست پاپ اسمیر مثبت شود فرد وارد مرحله دیگری از معاینه و تشخیص می شود. مرحله دوم انجام کولپوسکوپی می باشد. در این روش با دقت بیشتر به بررسی نواحی داخلی رحم و دهانه رحم می پردازند.

کولپوسکوپی دهانه رحم با بکار گیری دستگاهی به نام کولپوسکوپ انجام می شود. این روش دقیق ترین راهی است که می توانید با کمک آن بافت های غیر طبیعی دهانه رحم را بررسی کنید. این اقدام نیز باید از سوی دکتر زنان با تجربه انجام شود تا تشخیص های لازم انجام شود.

کولپوسکوپ ابزاری است که همچون میکروسکوپ عمل می کند. در واقع زمانی که دهانه این دستگاه در ناحیه دهانه واژن قرار می گیرد پزشک متخصص زنان می تواند تصویر هایی دقیق و بزرگنمایی شده از ناحیه دهانه رحم را مشاهده کند. اگر مشکلی در این ناحیه ایجاد شده باشد می توانند بافت را برداشت کنند. بعد از برداشت بافت آن ها را زیر میکروسکوپ بررسی می کنند.

نتیجه گیری

در این مقاله تلاش کردیم که شما را به وظایف عمده ای که یک متخصص زنان خوب دارد آشنا کنیم به علاوه این که ویژگی ها و خصوصیات بهترین متخصص زنان را در اختیار شما قرار دادیم.

توصیه می شود پیش از این که بخواهید به یک پزشک زنان اعتماد کنید و روند درمان را به وی بسپارید حتماً تحقیقات لازم را در خصوص تجربه کاری و میزان توانمندی های پزشکی وی انجام دهید. برای مثال می توانید از افرادی که به آنها مراجعه کرده اند سوالاتی را بپرسید و نظر آن ها را بخواهید. البته در همه موارد نمی توان به صحبت افراد مراجعه کننده اعتماد کرد و مبنای قضاوت قرار داد اما اطلاعات بدست آمده از مراجعین تا حدودی می تواند نگاه ما را نسبت به پزشک بهتر کند.

برچسب ها:

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
کرونا ویروس و بارداری

کرونا ویروس و بارداری

برای اطلاعات لازم برای خانم های باردار و خانوده های شان، مقاله ترجمه از guidance for healthcare که توسط بخش زنان و مامایی و اطفال و کالج پزشکان بیهوشی در انگلیس تهیه شده است. حتماً در این دوره اگر...

انواع فیبروم رحمی

انواع فیبروم رحمی

انواع فیبروم رحمی در این مقاله انواع فیبروم ها را قصد داریم خدمت تان توضیح دهیم. فیبروم ها تومورهای خوش خیم حساس به هورمون هستند و به انواع مختلف ساب موکوس، که...

انواع توزیع چاقی

انواع توزیع چاقی

علت اصلی زیاد خوردن و عدم فعالیت است. درمان این نوع چاقی با ورزش هایی نظیر شنا، دویدن و پیاده روی به مدت حداقل 30 دقیقه و به صورت روزانه است. قطع مصرف قند و نوشیدنی های شیرین به این افراد توصیه می...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 15 =