دکتر شیرین شمس / بیماری های زنان / چگونه از سلامت پرده بکارت خود مطمئن شویم
مدت زمان مطالعه ۱۴ دقیقه

چگونه از سلامت پرده بکارت خود مطمئن شویم

­پرده بکارت و آسیب دیدگی آن جزو دغدغه های مهمی است که می تواند ذهن هر خانم مجرد و شاید متاهل را درگیر کند. چگونه می توان آسیب دیدگی آن را تشخیص داد؟ در اولین تجربه مقاربت درد یا خونریزی نداشته ام. علت چیست؟ حقیقت دارد که افراد با پرده بکارت حلقوی دچار خونریزی ناشی از نزدیکی نمی شوند؟ و بسیاری سوال دیگر که پاسخ همگی آن ها را می توانید در این مقاله بیابید. با ما همراه باشید.

برخی از شایع ترین مسائلی که در مورد پرده بکارت مطرح است.

فهرست مطالب نمایش

پرده بکارت چیست و در کدام قسمت واژن قرار دارد؟

پرده بکارت در حقیقت یک بافت ارتجاعی است که بافت عضلانی ندارد و خونرسانی آن نیز بسیار کم و ضعیف است. در خارجی ترین ناحیه واژن و در ورودی آن قرار گرفته و شکلی مانند پرده به خود گرفته است. یعنی یک بافت آناتومیک مشخص نیست؛ بلکه در خروجی قرار دارد. در حقیقت داخل واژن و در خارجی ترین قسمت آن بافتی ارتجاعی وجود دارد که با خونرسانی کم، شکلی مانند پرده بکارت به خود گرفته است که از گذشته به آن هایمن یا پرده بکارت می گویند.

روند تکامل پرده بکارت

پرده بکارت ­در دختران جوان معمولا قبل از بلوغ وجود دارد و به مرور شکل آن محکم تر و سفت تر می شود. در برخی موارد که شخص در حال تکامل است و در اوایل دوره بلوغ قرار دارد، ممکن است وقتی به پرده بکارت آسیب می رسد، به خودی خود تکامل پیدا کده و آسیب برطرف می شود. اما در سنین بالاتر برخلاف تصوری که وجود دارد و برخی فکر می کنند به علت حلقوی بودن پرده بکارت یا ارتجاعی بودن آن، بعد از نزدیکی خود به خود ترمیم می شود، چنین چیزی نیست! پس تنها در دوره قبل از بلوغ و اوایل آن ممکن است آسیب سطحی در پرده بکارت به صورت خودکار رفع و ترمیم شود.

انواع پرده بکارت

پرده بکارت بر اساس شکلی که دارد، به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود. ممکن است شکل آن به صورت های زیر باشد:

 • حلقوی
 • غربالی یا مشبک، دارای سوراخ های متعدد
 • دندانه ای یا dentate
 • سپتوم دار یا دیواره دار؛ این دیواره می تواند در قسمت بالا یا قدامی واژن باشد و یا کل دهانه واژن را احاطه کند. در چنین حالتی به آن دو دیواره ای یا دو قسمتی (twice septate) گفته می شود.
 • Semi septate که یک دیواره ناقص دارد. این دیواره ممکن است کاملا صخیم باشد و پرده بکارت را به صورت دو سوراخ از هم جدا کند. همچنین می تواند خیلی نازک باشد و حین مقاربت، نزدیکی به راحتی صورت گیرد.
 • هلالی: پرده بکارت هلالی ممکن است در قسمت قدام یا خلفی وجود داشته باشد.
 • پرده کاملا مسدود
 • پرده ای که کاملا مسدود نیست و دارای سوراخ کوچکی بر روی خود است.

ارتجاعی یا غیرارتجاعی بودن پرده بکارت ربطی به شکل آن ندارد؛ بلکه نوع و جنس پرده بکارت می تواند به صورت ارتجاعی یا غیر ارتجاعی باشد.

ارتجاعی: یعنی ­دیواره بسیار ضخیم نباشد و پارگی آن با خونریزی زیادی همراه نباشد.

غیرارتجاعی: یعنی دارای دیواره ضخیم و در اولین مقاربت همراه با خونریزی باشد.

پرده های سوراخ دار خود به صورت های مختلفی مانند حلقوی، مشبک، دندانه ای، سپتوم دار و یا هلالی وجود دارند.

بیشتر بدانیم
کرونا و رابطه جنسی

علل آسیب پرده بکارت

پرده بکارت تنها با داشتن رابطه جنسی دچار آسیب نمی شود و عواملی به شرح ذیل می تواند به آن آسیب برساند :

 • ورود شی خارجی به داخل واژن برای خود ارضایی
 • ژنتیک: برخی از افراد از بدو تولد دارای شکلی از پرده می باشند که دارای آسیب بوده یا بدون پرده هستند.
 • حادثه ای مانند تصادف
 • جراحی هایی که در لگن انجام می شود.

تشخیص پارگی پرده بکارت چگونه انجام می شود؟

آسیب دیدگی پرده بکارت به این معنا است که شکل اولیه خود را از دست می دهد و ممکن است یکسری ضایعات در نواحی مختلف آن وجود داشته باشد.

پرده بکارت به صورت ساعت در نظر گرفته می شود و هر نوع از آسیب ها در موقعیت خاصی روی می دهد. در مواردی که آسیب پرده بکارت به علت مقاربت غیردلخواه اما غیرزور است، زمانی که شخص دچار درد حین نزدیکی است و یا  در افرادی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند، معمولا پارگی در نواحی قدامی و از لحاظ موقعیت ساعتی در ساعت های 10، 11، 12 یا دقیقا ساعت 6 اتفاق می افتد. معمولا تجاوز جنسی در قسمت قدامی که جزو پرده بکارت محسوب نمی شود، یعنی از ساعت 9 تا 3 در قسمت بالا اتفاق می افتد.

ساعت

در مواردی که مقاربت با تمایل فرد انجام می شود، معمولا پارگی پرده بکارت در ساعت های 5 یا 7 اتفاق می افتد. در صورتی که با درد زیادی همراه باشد معمولا پارگی در ساعت 6 مشاهده می شود.

پس معمولا در پزشکی قانونی بر اساس محل پارگی پرده بکارت تشخیص داده می شود که آیا مقاربت به دلخواه بوده یا پارگی پرده بکارت به دنبال تجاوز جنسی اتفاق افتاده است.

معاینه توسط فرد با تجربه در زمینه تشخیص پارگی پرده بکارت، به شکل های مختلفی انجام می شود. معاینه پرده بکارت در دختربچه ها معمولا از پشت یا پهلو و در بزرگسالان از جلو، با کشیدن لابیامینورها به سمت جلو و پایین انجام می شود.

فردی که تجربه داشته باشد می تواند تشخیص دهد که:

 • آیا پارگی پرده بکارت صورت گرفته است یا خیر؟
 • موقعیت پارگی در چه ساعتی است؟
 • آیا پارگی پرده بکارت طبیعی است یا خیر؟
 • پارگی پرده بکارت به تازگی رخ داده است یا قدیمی است.

نکته: امکان ذکر زمان دقیق برای پارگی پرده بکارت وجود ندارد. مثلا نمی توان گفت دقیقا 6 ماه و 2 روز پیش مقاربت صورت گرفته است و یا در اثر حادثه ای پارگی صورت گرفته است.

آیا معاینه سلامت پرده بکارت توسط افراد غیر متخصص امکانپذیر است؟

حتما باید پرده بکارت برای معاینه توسط افراد متخصص با تجربه معاینه شود. چون اگر فردی باشد که غیرمتخصص باشد حتی با معاینه اش ممکن است که نوع معاینه متفاوت باشد و منجر به آسیب دیدگی آن شود و یا اطلاعات اشتباه به شما بدهدکه باعث نگرانی تان بشود یا اطمینان کاذب بدهد. بنابراین حتما باید معاینه پرده بکارت توسط فردی با تجربه و کاملا اطلاعات دقیق دارد و به صورت مناسب و دقیق انجام شود.

آیا امکان عدم خونریزی در پرده بکارت سالم وجود دارد؟

خونریزی پرده بکارت بستگی به دیواره پرده بکارت دارد. اگر پرده بکارت بسیار خیلی محکم  و ضخیم نباشد، ممکن است شخص دچار خونریزی کم با خون قرمز روشن شود. اما اگر دیواره خیلی ضخیم و کلفت باشد ممکن است خونریزی بیشتر شود که در موارد نادری ممکن است شاهد خونریزی زیاد باشیم.

موارد بسیاری وجود دارد که ممکن است پرده بکارت سالم باشد اما دچار خونریزی نشود. زیرا جنس بافت این ناحیه حالت ارتجاعی دارد و دیواره خیلی ضخیمی ندارد که شخص دچار خونریزی خیلی شدید باشد. بنابراین عدم خونریزی پرده بکارت دلیلی برای عدم سلامت و نیز پاره شدن یا نشدن آن نیست.

زیرا بر اساس اینکه پرده بکارت قابلیت ارتجاعی دارد، در نتیجه دارای بافت کشسان است. ممکن است خونریزی رخ ندهد اما به هر حال مقاربتی صورت گرفته است که به دنبال آن پرده بکارت دچار آسیب دیدگی می شود. حتی اگر مقاربت به صورت خارجی باشد و دخول کامل هم صورت نگیرد از نوع بافت، کاملا مشخص می شود که مقاربت صورت گرفته است یا خیر. حتی مقاربت های خارجی و پارگی های ریز و ظریف در اطراف پرده بکارت نیز قابل تشخیص است.

درمان پرده بکارت مسدود

اگر پرده بکارت به صورت کامل، انسداد پیدا کرده باشد، معمولا باعث هماتوکولپوس می شود. یعنی خون در رحم و حتی گاهی در شکم جمع شده و باعث درد شدید می شود. اگر شخص متوجه نشود، حتی ممکن است به شوک برود و به مرگ دچار شود. بنابراین اگر شخصی تا سنین 16 سال، تا به حال پریود نشده باشد و دچار درد ناگهانی شکم، حالت تهوع و استفراغ شود، خانواده نباید نادیده بگیرد و برای رفع این مشکل به یک متخصص زنان خوب مراجعه کنند.

بیشتر بدانیم
انواع کیست های تخمدان

پزشک معمولا یک برش صلیبی در ناحیه ورودی واژن (ناحیه پرده بکارت) ایجاد می کند که خون از آن خارج شده و سوراخی که لازم است، ایجاد گردد. به ور کلی درمان پرده بکارت مسدود بسیار آسان است، آنچه اهمیت دارد شناخت و تشخیص آن است.

آیا امکان بارداری با وجود باکره بودن وجود دارد؟

بارداری با وجود پرده بکارت

یک نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که بارداری برای افرادی که پرده بکارت سالمی دارند هم امکان پذیر است. زیرا اسپرم ها بسیار ظریف و کوچک (در حد میکرون) هستند، سرعت بسیار بالایی دارند و تعداد زیادی از آن ها در هر مقاربت آزاد می شوند. (علیرغم تخمک که فقط 1 عدد در هر سیکل آزاد می شود، اسپرم ها تعداد زیادی دارند؛ حدودا بالای 200 میلیون) . در نتیجه تحرک بالای اسپرم ها و کوچک بودن اندازه آن ها باعث می شود که به راحتی از سوراخ کوچک پرده بکارت عبور کنند. همچنین اگر مقاربت نزدیک پرده و حتی در نقاط دورتر مانند کشاله ران صورت گیرد، احتمال باروری و بارداری وجود دارد. بنابراین فکر نکنید که صرف نداشتن رابطه واژینال، احتمال باروری برای شما صفر است.

تاثیر پرده بکارت بر دخول

بسته به اینکه بافت پرده بکارت چقدر سفت و ضخیم و نیز دیواره آن تا چه اندازه عضلانی و محکم است، می تواند حین دخول با خونریزی و درد همراه باشد. پرده بکارت در هنگام دخول و نیز سایر موارد تاثیر خاصی ندارد و ممکن است حتی با خونریزی زیاد یا کم همراه باشد. در این صورت نیز تاثیری در باروری نخواهد داشت مگر اینکه خیلی ضخیم و دیواره دار باشد.

در مواردی که مقاربت کامل انجام شود، مقاربت از خارج باشد و دخول کامل، صورت نگیرد، در افرادی که خودارضایی دارند، حرکات خیلی شدید، ورزش های آبی خیلی شدید که مستقیما بر ناحیه پرده بکارت اثر می گذارد، وارد شدن جسم تیز در این ناحیه و موارد مشابه دیگر ، ممکن است باعث آسیب پرده بکارت شود. اما به طور معمول دوچرخه سواری، پرش از ارتفاع، سر خوردن و … باعث آسیب دیدگی پرده بکارت نمی شود.

آسیب دیدگی پرده بکارت با جراحی های زیبایی و درمانی زنان

در مواردی که پرده بکارت خیلی ضخیم است، سوارخ خیلی کوچکی دارد، هیچ پارگی روی آن وجود ندارد و یا دچار خونریزی های غیر معمول در محل های غیرمعمول شده است، معمولا به راحتی می توان در این مناطق جراحی را انجام داد و ترمیم و بازسازی این ناحیه یا باز کردن آن به راحتی انجام می گیرد.

آیا پارگی پرده بکارت با درد همراه است؟

ممکن است پارگی پرده بکارت در حین اولین مقاربت با درد همراه باشد. چون بافت، ضخیم است. اما برای برخی نیز ممکن است بدون درد باشد و هیچ احساس دردناکی برای شخص ایجاد نکند. بنابراین نگران نباشید اگر اولین تجربه مقاربت شما بدون درد یا خونریزی است. زیرا می تواند حالتی طبیعی باشد.

چند درصد احتمال نداشتن پرده بکارت وجود دارد؟

در یکسری از افراد ممکن است به صورت آناتومیک و ژنتیکی و طبیعی پرده بکارت وجود نداشته باشد. تشخیص این امر مهم بر عهده پزشک است. به هر حال احتمال وقوع چنین حالتی بسیار کمر و حتی کمتر از 1 درصد است.

آیا خودارضایی می تواند موجب پارگی پرده بکارت شود؟

چنانچه خودارضایی به صورت مستقیم باشد، ریسک پارگی پرده بکارت وجود دارد. به خصوص اگر خودارضایی همراه با وارد کردن جسم تیز باشد، دقیقا مانند نزدیکی عمل کرده و می تواند منجر به آسیب دیدگی پرده بکارت گردد.

نشانه های پارگی پرده بکارت

شایع ترین نشانه های آسیب دیدگی پرده بکارت ضایعاتی است که بر روی آن قرار دارد. اما در شرایطی که نوع پرده بکارت به صورت آناتومیک دارای سوراخ، دندانه، حاشیه های مختلف و یا پارگی بر روی خود باشد، این نشانه ها می تواند متفاوت باشد.

پارگی با وجود ضایعات و در شکل های آناتومیک، با حاشیه سالم همراه است اما به طور معمول پارگی تا حاشیه ادامه دارد.

آیا ممکن است پرده بکارت هرگز پاره نشود؟

در این باره نمی توان به صورت قطعی صحبت کرد. زیرا به هرحال مشخص می شود که پرده بکارت دچار آسیب دیدگی شده است یا خیر. اما ممکن است با خونریزی همراه نباشد و یا شخص به صورت طبیعی پرده بکارتی نداشته باشد تا بخواهد پارگی را تجربه کند.

بیشتر بدانیم
تاثیر چاقی در سلامتی زنان

تفاوت خونریزی ناشی از پارگی پرده بکارت در مقایسه با خونریزی های عادی و قاعدگی

خونریزی که به دنبال آسیب پرده بکارت روی می دهد، معمولا در حد یک قطره است و در مقایسه با خونریزی های عادی و قاعدگی، خون ناشی از پارگی پرده بکارت به رنگ قرمز روشن است. اگر خون خیلی روان و با سوزش همراه باشد، جای نگرانی ندارد. زیرا ممکن است ناحیه پرینه دچار آسیب دیدگی شده باشد و به دنبال زخمی شدنش، خونریزی اتفاق بیفتد.

اکثریت دختربچه ها دچار پارگی پرینه شده و خونریزی دارند. مادران آن ها که اغلب اطلاعات کافی ندارند، هراسان مراجعه می کنند تا از وضعیت سلامت پرده بکارت فرزندشان مطمئن شوند. معمولا پرده بکارت در اثر ضربه و … دچار آسیب نمی شود، به ویژه در کودکان. معمولا ناحیه پرینه و خارجی است که دچار خونریزی می شود و پزشک سریعا آن را تشخیص می دهد.

در شرایط معمول، لزومی برای معاینه پرده بکارت وجود ندارد مگر اینکه شخص در شرایط خاصی باشد که ریسک آسیب دیدگی پرده بکارت برایش وجود داشته باشد؛ مانند وقوع تصادف، تصادم، سوء استفاده جنسی، خونریزی غیرطبیعی و … .

ترمیم پرده بکارت در چه صورت انجام می شود؟

بر اساس نوع آسیب دیدگی و وضعیت آن، تکنیک های قانونی ترمیم پرده بکارت به کار گرفته می شوند که انواع متفاوتی هم دارد. بهترین تکنیک ترمیمی برای هر فرد بسته به نوع و شکل پرده بکارت و آسیبی که دیده است، انتخاب می شود. تشخیص اینکه پرده بکارت نیاز به ترمیم دارد یا خیر باید از نظر قانونی بررسی شود. در غیر این صورت ترمیم هایی که به جای پرده بکارت در ناحیه پرینه و قسمت خارجی انجام می شود­، اشتباه است. ترمیم باید بر روی خود پرده بکارت و بر اساس آسیب دیدگی و نیاز قانونی انجام شود.

نقاهت پس از ترمیم پرده بکارت

برای مدتی پس از ترمیم پرده بکارت لازم است به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • پرهیز از انجام فعالیت های سنگین، دوچرخه سواری، اسب سواری و ورزش های سنگین
 • ممنوعین دویدن سریع و پرش
 • استفاده از توالت فرنگی به مدت 40 روز پس از ترمیم
 • و …

به طور کلی مراقبت های لازم از سوی پزشکی قانونی اعلام می شود که باید به طور کامل رعایت گردد تا ترمیم به خوبی انجام شود. زیرا این ناحیه بسیار حساس است و خونرسانی زیادی ندارد. بنابراین کوچک ترین خللی می تواند منجر به احتمال عدم ترمیم شود.

آیا پرده بکارت ترمیم شده با معاینه قابل تشخیص هستند؟

در مواردی که ترمیم انجام می شود هیچ تضمینی مبنی بر اینکه در معاینات آینده ترمیم شدن آن مشخص نشود، وجود ندارد. روش ترمیم پرده بکارت بنا به صلاحدید پزشکی قانونی انتخاب شده و سبک آن برای هر فرد، می تواند متفاوت باشد.س

پرده بکارت مصنوعی چیست؟

این نوع پرده که امروزه بسیار هم مرسوم شده است، به هیچ عنوان توصیه نمی شود. فرد با این کار می خواهد که خونریزی ایجاد کند. اما از آن جا که جنس این ابزار مشخص نیست، ممکن است خودش حاوی ویروس باشد و عاملی برای عفونت واژن و آسیب دیدگی آن به شمار بیاید. بنابراین اقدام علمی و صحیحی محسوب نمی شود.

آیا احتمال پارگی خود به خود پرده بکارت وجود دارد؟

معمولا احتمال پارگی پرده بکارت به صورت خودکار وجود ندارد. مگر اینکه یک اتفاق خاص بیفتد مانند خودارضایی یا تصادم هایی که مستقیما در ناحیه هایمن یا پرده بکارت صورت می گیرد. در غیر این صورت آسیب دیدگی خود به خود برای پرده بکارت از محالات است.

سخن پایانی

توصیه مهمی که برای شما عزیزان داریم این است که خیلی نگران سلامت پرده بکارت خود نباشید. زیرا بکارت (virginity) علیرغم تفکر عمومی، صرفا به معنی دخول پرده بکارت نیست. هر گونه دخول، چه دهانی، چه مقعدی، چه واژینال، چه تماس و حتی حسی که در فرد ایجاد می شود، می تواند بکارت او را از بین ببرد. بنابراین نزدیکی غیر متعارف و آسیب رسان را فقط صرف اینکه پرده بکارت شما آسیب نبیند، انتخاب نکنید. چه بسا افرادی که چنین اقداماتی انجام داده اند و دچار آسیب های خیلی شدید و مهم مقعدی، عفونت های گسترده مانند تبخال یا زگیل تناسلی (hpv) شده اند. بنابراین سعی کنید از حساسیت خود بر این موضوع کم کنید و بیایید بیشتر بر تکامل روحی و روانی خود بیافراییم تا فهم ارتباطمان را اصلاح کنیم.

برچسب ها:

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
اختلالات ارگاسم و بهترین روش های درمان

اختلالات ارگاسم و بهترین روش های درمان

اختلال ارگاسم در خانم ها به صورت ایجاد اشکال یا عدم توانایی آن ها برای رسیدن به ارگاسم حین مقاربت است که می تواند به دنبال استرس یا مشکلات زناشویی باشد. در آقایان این اختلالات به صورت تاخیر نعوذ و...

هر چه باید در مورد جراحی فیبروم رحم بدانید

هر چه باید در مورد جراحی فیبروم رحم بدانید

فیبروم رحم عبارت است از رشد غیر طبیعی و بیش از اندازه بافت های رحم در بانوان در بازه های سنی 25 تا 40 سالگی، که امکان باروری وجود دارد.  فیبروم رحم در واقع، غده های غیر سرطانی هستند که بافت های...

دانستنی های لازم دوران یائسگی

دانستنی های لازم دوران یائسگی

این مرحله از سن آدمی که دارای معنای خاصی در علم طب است، در میان عام به دوره یائسگی موسوم است که در آن مرحله زنان از دوره قاعدگی فارغ گشته و تمام حالات دوران نوجوانی از آنها رخت برمی بندد. این مرحله...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *