انواع فیبروم رحمی

انواع فیبروم رحمی

در این مقاله انواع فیبروم ها را قصد داریم خدمت تان توضیح دهیم. فیبروم ها تومورهای خوش خیم حساس به هورمون هستند و به انواع مختلف ساب موکوس، که زیر اندومتر قرار دارد، اینترامورال که بین عضلات رحم قرار می گیرد و نوع ساب سروز که زیر پریتونئوم قرار می گیرد، تقسیم می شوند.

گاهی اوقات این فیبروم ها خیلی بزرگ می شوند و تا ناحیه سرویکس یا دهانه رحم ادامه پیدا می کنند که حالت فیبروئید نامیده می شود. در مواردی که این فیبروم ها خیلی بزرگ هستند این اتفاق می افتد. فیبروم ها بر اساس اینکه چه تعدادی هستند و در کجا قرار دارند، چه سایزی دارند، اقدامات مختلفی را برای آن ها انجام می دهیم. برای توضیح نوع ساب سروز هندوانه ای را در نظر بگیرید که یک جوانه در قسمت بیرون زده است، ساب سروز هم بیرون از رحم قرار دارد و معمولاً مشکل خاصی را برای بیمار ایجاد نمی کند و نیازی به دستکاری و جراحی نیست. مگر اینکه علامت دار باشد، خیلی بزرگ باشد و سایز رو به افزایش رود و ایجاد درد های شکمی کند.

انواع فیبروم رحمی

فیبروم هایی که در وسط عضلات رحمی قرار دارند و اینترامورال هستند، ممکن است که به اندومتر فشار وارد کنند و باعث خونریزی های شدید و نامنظم شوند. در مواردی که فرد دچار خونریزی شدید و نامنظم شود، نمی توان این مورد را کنترل کرد، فیبروم رو به بزرگ شدن است، باید فیبروم ها برداشته شوند. معمولاً این فیبروم ها خوش خیم و غیر سرطانی هستند.

جراحی فیبروم رحم

در مواردی که فیبروم رحم بیش از حد بزرگ می شود، ( نوع ساب موکوسال و اینترامورال ) روی روده و مثانه فشار وارد می کند و اختلالات ادراری و اختلالات دفع مدفوع ایجاد می کند، یا با درد های شکم و کمری مکرر همراه است، نیاز به جراحی پیدا می کند. در مواردی که بدون علامت است و اندازه آن کوچک می ماند، با توجه به اینکه این فیبروم ها حساس به هورمون هستند و هرچه به سن یائسگی نزدیک می شوید، سطح هورمون ها پایین می آید و این فیبروم ها کوچک و دچار آتروفی می شوند. نیاز به اقدام خاصی ندارد و نگرانی نداشته باشید. حتی نیاز به جراحی ندارد. پس اهمیت موضوع علامت دارد بودن آن است.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر شیرین شمس متخصص زنان و جراح زیبایی زنان با شماره ۸۸۱۹۲۷۴۸ تماس بگیریرد. همچنین می توانید به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

در برخی موارد فیبروم در محلی قرار می گیرد که جای جنین را می گیرد و باعث سقط مکرر و نازایی می شود. در این موارد هم نیاز به برداشتن فیبروم است. ولی در مواردی که علامتی وجود ندارد نیازی به اقدام خاصی نیست. در صورتی که علامت هایی مانند انسداد، درد شکم، درد کمر، خونریزی های نامنظم و مشکلات ادراری و علائم نازایی ایجاد نکرده است، نیاز به جراحی ندارد.

جراحی فیبروم خوشبختانه می تواند با لاپاراسکوپی به صورت میومکتومی انجام گیرد. گاهی اوقات فیبروم ها خیلی وسیع و بزرگ هستند که ممکن است شکم را بزرگ کند و مثل شکم یک فرد حامله شود که در این موارد بهتر است که جراحی باز انجام شود. اگر پزشک حرفه ای نباشد و یا چسبندگی زیاد باشد ممکن است که نیاز پیدا کند که کل رحم خارج شود. اگر بتوان فیبروم را بدون آسیبی خارج کرد، میومکتومی انجام می گیرد.

دکتر شیرین شمس

داراي بورد تخصصي جراحی (زنان و زایمان) کسب رتبه ممتاز از دانشگاه سراسری از سال 1376 مشغول به کار بوده و بيش از 10000 عـــمل جراحي داشته اند.

مقالات مرتبط

کرونا ویروس و بارداری

کرونا ویروس و بارداری

برای اطلاعات لازم برای خانم های باردار و خانوده های شان، مقاله ترجمه از guidance for healthcare که توسط بخش زنان و مامایی و اطفال و کالج پزشکان بیهوشی در انگلیس تهیه شده است. حتماً در این دوره اگر...

کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی چیست؟

در این مقاله قصد داریم درباره کربوکسی تراپی صحبت کنیم و ببینیم که در چه مواردی اندیکاسیون دارد. کربوکسی تراپی در حقیقت دی اکسید کربن یا co2 درمانی است و روشی سنتی برای درمان است و از سال 1932 تا به...

تکنیک lady lift چیست؟

تکنیک lady lift چیست؟

تکنیک lady lift تکنیک جدیدی است که از ترکیب امواج اینفرارد ( مادون قرمز ) لیزر اینفرارد و هندپیس lady lift استفاده کرده است. به منظور تحریک بیشتر و بهتر کلاژن سازی در واژن و دستگاه تناسلی نتایج...

کاربرد PRP در زیبایی زنان

کاربرد PRP در زیبایی زنان

کاربرد PRP در زیبایی زنان خون از دو بخش سلولی و پلاسما تشکیل شده است. بخش سلولی شامل گلبول های قرمز (RBC)، گلبول های سفید (WBC) و پلاکت ها (Plt) می باشد. بخش پلاسمایی نیز از آب ( حدود 93 درصد ) ،...

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =

Call Now Buttonتماس بگیرید