دکتر شیرین شمس / بیماری های زنان / انواع فیبروم رحمی
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

انواع فیبروم رحمی

انواع فیبروم رحمی

در این مقاله انواع فیبروم ها را قصد داریم خدمت تان توضیح دهیم. فیبروم ها تومورهای خوش خیم حساس به هورمون هستند و به انواع مختلف ساب موکوس، که زیر اندومتر قرار دارد، اینترامورال که بین عضلات رحم قرار می گیرد و نوع ساب سروز که زیر پریتونئوم قرار می گیرد، تقسیم می شوند.

گاهی اوقات این فیبروم ها خیلی بزرگ می شوند و تا ناحیه سرویکس یا دهانه رحم ادامه پیدا می کنند که حالت فیبروئید نامیده می شود. در مواردی که این فیبروم ها خیلی بزرگ هستند این اتفاق می افتد. فیبروم ها بر اساس اینکه چه تعدادی هستند و در کجا قرار دارند، چه سایزی دارند، اقدامات مختلفی را برای آن ها انجام می دهیم. برای توضیح نوع ساب سروز هندوانه ای را در نظر بگیرید که یک جوانه در قسمت بیرون زده است، ساب سروز هم بیرون از رحم قرار دارد و معمولاً مشکل خاصی را برای بیمار ایجاد نمی کند و نیازی به دستکاری و جراحی نیست. مگر اینکه علامت دار باشد، خیلی بزرگ باشد و سایز رو به افزایش رود و ایجاد درد های شکمی کند.

انواع فیبروم رحمی

فیبروم هایی که در وسط عضلات رحمی قرار دارند و اینترامورال هستند، ممکن است که به اندومتر فشار وارد کنند و باعث خونریزی های شدید و نامنظم شوند. در مواردی که فرد دچار خونریزی شدید و نامنظم شود، نمی توان این مورد را کنترل کرد، فیبروم رو به بزرگ شدن است، باید فیبروم ها برداشته شوند. معمولاً این فیبروم ها خوش خیم و غیر سرطانی هستند.

جراحی فیبروم رحم

در مواردی که فیبروم رحم بیش از حد بزرگ می شود، ( نوع ساب موکوسال و اینترامورال ) روی روده و مثانه فشار وارد می کند و اختلالات ادراری و اختلالات دفع مدفوع ایجاد می کند، یا با درد های شکم و کمری مکرر همراه است، نیاز به جراحی پیدا می کند. در مواردی که بدون علامت است و اندازه آن کوچک می ماند، با توجه به اینکه این فیبروم ها حساس به هورمون هستند و هرچه به سن یائسگی نزدیک می شوید، سطح هورمون ها پایین می آید و این فیبروم ها کوچک و دچار آتروفی می شوند. نیاز به اقدام خاصی ندارد و نگرانی نداشته باشید. حتی نیاز به جراحی ندارد. پس اهمیت موضوع علامت دارد بودن آن است.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر شیرین شمس متخصص زنان و جراح زیبایی زنان با شماره ۸۸۱۹۲۷۴۸ تماس بگیریرد. همچنین می توانید به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

در برخی موارد فیبروم در محلی قرار می گیرد که جای جنین را می گیرد و باعث سقط مکرر و نازایی می شود. در این موارد هم نیاز به برداشتن فیبروم است. ولی در مواردی که علامتی وجود ندارد نیازی به اقدام خاصی نیست. در صورتی که علامت هایی مانند انسداد، درد شکم، درد کمر، خونریزی های نامنظم و مشکلات ادراری و علائم نازایی ایجاد نکرده است، نیاز به جراحی ندارد.

جراحی فیبروم خوشبختانه می تواند با لاپاراسکوپی به صورت میومکتومی انجام گیرد. گاهی اوقات فیبروم ها خیلی وسیع و بزرگ هستند که ممکن است شکم را بزرگ کند و مثل شکم یک فرد حامله شود که در این موارد بهتر است که جراحی باز انجام شود. اگر پزشک حرفه ای نباشد و یا چسبندگی زیاد باشد ممکن است که نیاز پیدا کند که کل رحم خارج شود. اگر بتوان فیبروم را بدون آسیبی خارج کرد، میومکتومی انجام می گیرد.

بیشتر بدانیم
 فشار خون در بارداری
برچسب ها:

دکتر شیرین شمس

دكتر شيرين شمس جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند. دکتر شمس موفق به دریافت دکتری عمومی در سال 1374 شده اند و مدت 5 سال دوره پزشکی عمومی خود را در حوزه پوست و لیزر به فعالیت مشغول شدند. ایشان با مدرک تخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل شدند و مدت 7 سال در شهر خوزستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر شمس در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.
مقالات مرتبط
ویژگی های بهترین متخصص زنان و زایمان

ویژگی های بهترین متخصص زنان و زایمان

سلامتی و بهداشت جسمانی زنان از مهم ترین مسائلی است که در زندگی زناشویی از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. یک زن، یک مادر و یک همسر سالم و دارای بهداشت جسمانی و روانی توان مدیریت یک خانواده سالم را...

انواع توزیع چاقی

انواع توزیع چاقی

علت اصلی زیاد خوردن و عدم فعالیت است. درمان این نوع چاقی با ورزش هایی نظیر شنا، دویدن و پیاده روی به مدت حداقل 30 دقیقه و به صورت روزانه است. قطع مصرف قند و نوشیدنی های شیرین به این افراد توصیه می...

تاثیر چاقی در سلامتی زنان

تاثیر چاقی در سلامتی زنان

در گذشته شاخص سلامتی افراد بی ام ای یا همان شاخص توده بدنی بوده است. با این شاخص می توانستند کمبود وزن، افزایش وزن یا چاقی مفرط را تشخیص دهند. این مورد کاربردی بود چون میزان چربی بدن را نشان می داد...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =