یائسگی

یائسگی

این مرحله از سن آدمی که دارای معنای خاصی در علم طب است ، در میان عام به دوره یائسگی موسوم است که در آن مرحله زنان از دوره قاعدگی فارغ گشته و تمام حالات دوران نوجوانی از آنها رخت برمی بندد. این مرحله در زندگی زنان یکی از دوره های مهم تلقی می گردد و در عین حال مرحله ای نوین از شروع برخی ناراحتی ها و مشکلات محسوب می شود .

یائسگی

یائسگی

سن شروع یائسگی

به طور عموم دوره یائسگی از سن ۴۵ سالگی شروع گشته و ۵ تا ۱۰ سال به طول می انجامد . از نظر پزشکی شروع دوره یائسگی ، خود به منزله پیروی ارگانهای جنسی نیز است و زنان در چنین مرحله ای از عمر خود بر واقعیت پیری و کهولت خویش صحه می گذارند . علت بروز چنین مرحله ای کاهش هورمون است .کاهش مقدار تاثیرات و ترشحات هورمونی زمینه را برای ابراز شکایت افراد از فرط ناراحتی و بروز مشکلات فراهم آورده که هر زنی از انتظار کشیدن چنان مرحله ای سخت در عذاب است و هیچ زنی بروز چنین مرحله ای را طالب نمی باشد . زیرا هم تاثیر روانی و هم ناراحتیهای جسمانی را بر زن عارض می گرداند . اما ناگفته نماند که می توان بسیاری از ناراحتیهای حاصل از دوران یائسگی را با تداوی هورمونهای جنسی از بین برد و یا گاهی از داروهای آرامبخش استفاده نمود .

با اینکه با شروع دوران یائسگی قابلیت تولید مثل زن از بین می رود ، ولی میل جنسی و فعالیت های نفسانی آن کاهش نمی یابد ، حتی گاهی دیده شده است که رو به افزایش نیز نهاده است . زنان یائسه نمی توانند به عنوان مادر شناخته شوند ، یعنی قابلیت چنان مرحله ای را ندارند ولی با شروع یائسگی قدرت زنانگی و وضعیت زنانه بودنش از بین نمی رود.

ین مرحله در زندگی زنان یکی از دوره های مهم تلقی می گردد و در عین حال مرحله ای نوین از شروع برخی ناراحتی ها و مشکلات محسوب می شود ..برای مشاوره و تعیین وقت قبلی  با دکتر شیرین شمس متخصص زنانشماره های۸۸۱۹۲۷۴۸ تماس بگیریرد. ارتباط با دکتربه اینستاگرام مراجعه کنید.

علائم یائسگی

 • بی نظمی در دوران قاعدگی

همزمان با شروع دوران یائسگی چنین مشکلی خود را آشکار می سازد . همین که از میزان هورمون زنانگی و تاثیرات آن کاسته می شود، ابتدای امر فاصله های متناوبی که بی نظم می باشند میان دفعات رگل پدید آمده و سپس از مقدار آن کاسته می شود . احتمال دارد در عرض یک ماه دو یا چند دفعه زنی حالات رگل در خود مشاهده نماید ولی تمام اینها زودگذر هستند و ایام رگل خیلی کوتاهتر خواهد شد . گاهی دیده می شود که بی نظمی در دفعات و مقدار قاعدگی در افراد متفاوت است . در برخی از زنان شروع دوران یائسگی و ایجاد بی نظمی در قاعدگی باعث افزایش و یا کاهش مقدار و زمان رگل می شود .

 • احساس تب شدید
 • سیخ شدن موها و احساس سوزن سوزن شدن
 • تپش قلب
 • فشار خون
 • سنگینی و دردهای مفصلی و استخوان ها
 • خارش در آلت تناسلی
 • بی خوابی
 • عصبی شدن و حالت خشمگین
 • تشویش و ناراحتی

مطالب مرتبط با این مقاله :

کیست تخمدان

لاپاراسکوپی

کیست بارتولن

2 thoughts on “یائسگی

 1. مریم زهرا - شهریور ۱۷, ۱۳۹۷ در ۱۵:۳۹

  من یه خانم ۳۸ ساله هستم از گرگان .. حدود یک ساله مبتلا به دیابت نوع دو شدم اینکه حدود یک ساله پریود نشدم … البته در سال های گذشته به صورت نامرتب میشدم … یه دختر ۱۵ ساله دارم میشه راهنمایی کنید تا دچار یائسگی زودرس نشم ؟

  پاسخ
  • drshirinshams - شهریور ۱۷, ۱۳۹۷ در ۱۵:۴۱

   اول باید سونوگرافی و آزمایش هورمون بدید

   پاسخ

پاسخ

یک × 3 =

Call Now Buttonتماس بگیرید