مراقبت های بعد از زایمان

مراقبت های بعد از زایمان

دوره بعد از زایمان را چگونه باید سپری کرد ؟ دوره نقاهت زایمان طبیعی چقدر زمان می برد ؟ مشکلات بعد از زایمان چیست ؟ تصاویر واژن بعد از زایمان طبیعی چگونه است ؟ ترشحات بعد از زایمان طبیعی است ؟ بعد از زایمان چه بخوریم ؟ مراقبت از بخیه زایمان طبیعی شامل چه اقداماتی است؟ خونریزی بعد از زایمان سزارین چگونه است ؟بعد از زایمان چه باید کرد؟ در ادامه به طور مفصل به این سوالات پاسخ می دهیم .

مراقبت-های-بعد-از-زایمان

مراقبت-های-بعد-از-زایمان

بعد از زایمان چه باید کرد ؟

خانم ها یک هفته بعد از زایمان طبیعی یا سزارین  لازم است به پزشک متخصص خود مراجعه کنند تا مطمئن شوند بخیه ها بهبود یافته و عفونتی در محل برش یا بخیه نیست .

مراقبت هایی در منزل برای خانم هایی که تازه زایمان داشته اند توصیه می شود :

  • بعد از زایمان طبیعی یا سزارین رابطه جنسی نداشته باشید . قبل از اقدام به نزدیکی حتما توسط پزشک خود ویزیت شوید تا از سلامت ناحیه تناسلی خود مطمئن شوید .
  • در دوران پس از زایمان حتما از قرص آهن روزانه یک عدد تا ۳ الی ۴ ماه استفاده کنید . البته افرادی که دارای کم خونی هستند نیاز به میزان بیشتری از این قرص دارند که با پزشک خود حتما در این مورد مشورت کنند .
  • اگر شیردهی طبیعی دارید و دوست دارید به نوزاد خود شیر دهید روزانه یک عدد قرص کلسیم استفاده کنید که برای سلامت خود و نوازد مفید است .
  • درد ناحیه پرینه بعد از زایمان تا حدی طبیعی است اما اگر بیش از حد باشد و همراه با سوزش باشد غیر طبیعی باشد باید حتما با پزشک خود درمیان بگذارید .
  • بهتر است در روزهای اول بعد از زایمان از توالت فرنگی استفاده شود .
  • برای شستشوی ناحیه تناسلی خود از مایع شستشوی ملایم مانند شامپو بچه به همراه آب ولرم استفاده کند . نحوه شستشو از واژن به مقعد باشد تا آلودگی از مقعد به واژن منتقل نشود . و بعد از شستشو خود را خشک کند .
  • نحوه نشستن مادر به گونه ای باید باشد تا به بخیه ها فشاری وارد نشود و وضعیت خوابیدن به پهلو باشد .

مراقبت های بعد از زایمان جهت پیشگیری از عوارض احتمالی مانند خونریزی یا عفونت می باشد . به همین جهت توجه به آنها ضروری است . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی  با دکتر شیرین شمس متخصص زنانشماره های۸۸۱۹۲۷۴۸ تماس بگیریرد. ارتباط با دکتربه اینستاگرام مراجعه کنید.

خونریزی بعد از زایمان سزارین

احتمال خونریزی بعد از زایمان وجود دارد که معمولا زمان مشخصی ندارد ولی انتظار می رود تا ۴۰ روز اول ممکن است مشاهده شود . میزان خونریزی با توجه به شرایط جسمی هر فرد می تواند خفیف یا شدید می باشد . اگر میزان خونریزی بیشتر از میزان پریود باشد حتما با پزشک خود درمیان بگذارید .

مراقبت از بخیه زایمان طبیعی

اگر خانمی در حین زایمان بخیه داشته باشد یا برشی در ناحیه پرینه  داشته باشد تا ۲۴ ساعت از کمپرس یخ در ناحیه برش استفاده شود این کار هم باعث تسکین درد می شود و هم به کاهش خونریزی کمک می کند . بعد از ۲۴ ساعت اول گرم کردن با کیسه آب گرم در ناحیه برش می تواند کمک کننده باشد .

افرادی که برش دارند باید محل برش و بخیه را با سرم نمکی یا شستشو را ضد عفونی کنند .

مطالب مرتبط با این مقاله :

مشکلات دوران باردا ری

حاملگی چند قلویی 

غربالگری دوران بارداری 

پاسخ

18 − 7 =

Call Now Button