علت گشاد شدن واژن

علت گشاد شدن واژن

برخی بر این باورند که در صورتی که واژن شل شود تا ابد شل باقی می ماند و راهی برای بازگرداندن به حالت قبلی نیست. این مورد حقیقت ندارد و راه های بسیار زیادی برای بازگرداندن سفتی و تنگ کردن واژن وجود دارد. اما ما در این مقاله قصد نداریم به راه های درمانی و زیبایی برای تنگ کردن واژن بپردازیم. قصد داریم علت های مختلفی گشاد شدن واژن را توضیح دهیم تا در صورت امکان راه های پیشگیرانه در پیش گرفته شود.

واژن خاصیت کشسانی دارد. بدین معنا که می تواند کشیده شود تا قابلیت دخول و یا خارج شدن جنین را داشته باشد. ولی زمان زیادی برای بازگشتن به حالت قبلی واژن مورد نیاز نیست. احتمال دارد که با بالا رفتن سن و سال یا زایمان کردن، واژن تا حدودی گشاد تر شود ولی به طور کلی واژن همانند یک آکاردئون و یا باند لاستیکی به حالت اولیه باز می گردد.

علت گشاد شدن واژن

علت گشاد شدن واژن

علت اصلی گشاد شدن واژن

امکان دارد که واژن به مرور زمان به دلیل زایمان یا بالا رفتن سن و سال تغییر شکل پیدا کند ولی خاصیت کشسانی خود را به طور دائمی از دست نمی دهد.

نزدیکی های بیش از حد هم می تواند باعث گشاد شدن واژن شوند. به خصوص قسمت مدخل ورودی واژن و پرینه دچار گشاد شدگی و شل شدن می شود و حالت سفتی عضلات را از دست می دهد. خلاصه علل گشاد شدن واژن به شرح زیر است:

– افزایش سن

– تغییرات هورمونی

– بارداری

– زایمان های طبیعی

– بارداری های متعدد

– چاقی و لاغری مزمن

– تغییر وزن ناگهانی

– ورزش های سنگین و مکرر به خصوص وزنه برداری، دوچرخه سواری، پرش، پرتاب، دویدن های زیادی باعث شل شدن و افتادگی لگن و از دست دادن قدرت و استحکام لگن می شود.

– همچنین افرادی که حساسیت های مکرر و عفونت های مکرر دارند این مورد می تواند باعث تغییر خاصیت کشسانی و خشکی واژن شود.

زنانی که بیشتر از یک بار زایمان به صورت طبیعی داشته اند به احتمال بیشتری به گشاد شدن واژن مبتلا می شوند.
همچنین با بالا رفتن سن و سال و با شروع ۴۰ سالگی معمولاً به دلیل کاهش هورمون استروژن در بدن، زنان موارد زیر را تجربه می کنند:

– باریک شدن دیواره واژن
– اسیدیته کمتر
– خاصیت کشسانی کمتر
– خشکی واژن
هنگامی که دوران یائسگی شروع می شود این علائم تشدید می یابند.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر شیرین شمس متخصص زنان و جراح زیبایی زنان با شماره ۸۸۱۹۲۷۴۸ تماس بگیریرد. همچنین می توانید به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

تنگی واژن

جالب است بدانید که تنگی واژن می تواند نشان دهنده یک مشکل باشد مخصوصاً در صورتی که فرد با دخول احساس درد کند.
به طور طبیعی زمانی که زن تحریک می شود عضلات واژن در حالت ریلکس و آماده ای قرار دارند و حتی به دلیل ترشحات لازم مانع از اصطکاک شده تا دردی ایجاد نشود.

ماهیچه های تنگ واژن می تواند رابطه جنسی را دردناک کند. تنگی بیش از حد واژن می تواند نشانه ای از بیماری واژینیسموس باشد. البته این بیمای قابل درمان است و در یک زن از هر ۵۰۰ زن دیده می شود.

واژینیسموس به دردی گفته می شود که قبل و در هنگام دخول احساس می شود. افراد مبتلا به واژینیسموس حتی در هنگام وارد کردن اسپکولوم یا تامپون هم درد احساس می کنند.

در صورتی که فکر می کنید به این بیماری مبتلا هستید بهتر است که به متخصص زنان مراجعه داشته باشید. برای درمان این بیماری احتمالاً ورزش کگل و ورزش های درگیر کننده صفحه لگنی به بیمار پیشنهاد می شود. همچنین می توان از تزریق بوتاکس برای ریلکس کردن ماهیچه های این ناحیه کمک گرفت.
منبع : https://www.healthline.com/health/womens-health/loose-vagina#pelvic-floor-exercises

پاسخ

1 × چهار =

Call Now Button