سونوگرافی ان تی چیست و چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی ان تی

سونوگرافی ان تی که یکی از مهم ترین آزمایشات غربالگری دوران بارداری محسوب می شود، در هفته ۱۱ و ۱۳ بارداری صورت می پذیرد. جنین هایی که با سطح بالای تجمع مایعات در پشت گردنشان مواجه هستند، ممکن است با مشکلات کروموزومی همچون سندروم داون مواجه شوند.

سونوگرافی-ان-تی

سونوگرافی-ان-تی

سونوگرافی ان تی آزمایشی است که نمی تواند به طور دقیق شما را از ابتلا و یا عدم ابتلای جنینتان به سندورم داون مطمئن سازد و تنها احتمال وجود این عارضه را مورد بررسی قرار می دهد. به منظور اطمینان از وضعیت جنین، پزشک متخصص زنان آزمایش خون را تجویز کرده و احتمال تولد جنسن با مشکلات ژنتیکی را ارزیابی می نماید.

چه کسانی می بایست سونوگرافی ان تی انجام دهند؟

سونوگرافی ان تی یک آزمایش تشخیصی در سه ماهه اول بارداری می باشد که به تمامی بانوان توصیه می شود. از آنجائیکه این آزمایش معمولاً در تمامی مناطق جغرافیایی کشور انجام می شود، تکنسین ها و افراد با تجربه ای وظیفه انجام این سونوگرافی را بر عهده می گیرند.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر شیرین شمس متخصص زنان و جراح زیبایی زنان شماره های۸۸۱۹۲۷۴۸ تماس بگیریرد. اینستاگرام

چه زمانی می بایست سونوگرافی ان تی صورت پذیرد؟

سونوگرافی ان تی معمولاً در هفته ۱۱ و ۱۳ باردار صورت می پذیرد. پس از آن بافت ها بسیار ضخیم تر شده و امکان تصویر برداری با وضوح بالا کاهش می یابد.

سونوگرافی ان تی چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی ان تی نوعی از سونوگرافی با حساسیت و دقت بالا می باشد. تکنسین سونوگرافی در ابتدا به منظور بررسی سن دقیق جنین، از سر تا لگن جنین را اندازه گیری می نماید. همچنین با کمک وسیله مخصوصی ضخامت مایع پشت گردن جنین را اندازه گیری می کند.

این اندازه گیری بسته به سن شما و جنینتان صورت گرفته و احتمال کروموزوم های غیر معمول را بررسی می نماید. هر چند که بهتر است این سونوگرافی به همراه تست های تشخیصی دیگر انجام شود.
سونوگرافی ان تی بر روی مایع شفاف و کم حجم پشت گردن جنین تمرکز دارد. محققان بر این باورند که اگر سطح این مایع بیش از حد مجاز شود، باعث به وجود آمدن سندروم داون در جنین می شود.

غربالگری سه ماهه اول بارداری

به دلیل آنکه ممکن است تست ان تی با ایراداتی همراه شود، پزشک متخصص زنان برای تشخیص دقیق تر آزمایش خونی که به همراه اندازه گیری سطح HCG و PAPPA-A (دو هورمونی که در هنگام بارداری توسط جنین ترشح شده و در خون مادر جریان پیدا می کنند.) انجام می گیرد را نسخه می کند.

دقت سونوگرافی ان تی تا چه حدی است؟

دقت سونوگرافی ان تی به خودی خود بین ۷۰ الی ۷۵ درصد می باشد. به این معنی که ۲۵ الی ۳۰ درصد از کودکانی که با مشکلات سندروم داون و یا سایر مشکات کروموزومی به دنیا میایند، ممکن است با کمک این آزمایش تشخیص داده نشوند. همراه کردن آزمایشات غربالگری با سونوگرافی ان تی، می تواند درصد دقت این آزمایش را به ۸۳ الی ۹۲ درصد نزدیک نماید.

تفسیر جواب سونوگرافی ان تی

در صورتیکه سونوگرافی ان تی و یا سایر آزمایشات جانبی افزایش ریسک ابتلای جنین به مشکلات ژنتیکی را نشان دهند، پزشک متخصص زنان به منظور بررسی های دقیق تر آزمایش سی وی اس (CVS) را توصیه می نماید.
از آنجائیکه بالا بودن اندازه گیری های انجام شده در سونوگرافی ممکن است نشان از مشکلات قلبی جنین داشته باشد، معمولاً پزشک متخصص زنان اکوکاردیوگرافی را در هفته بیستم بارداری تجویز می نماید. جواب غیر عادی سونوگرافی ان تی ممکن است ارتباط بسیار کمی با احتمال وقوع زایمان زودرس نیز داشته باشد.
به خاطر داشته باشید که سونوگرافی ان تی و سایر آزمایشات خون غربالگری تنها برای تشخیص مشکلات کروموزومی انجام نمی شود. هر چند که جواب این آزمایشات می تواند شما را از مشکلات جنینتان آگاه نماید. وجود مشکلی غیر عادی در جواب این آزمایش ها لزوماً به معنی مشکلات کروموزومی جنین نیست. بلکه به معنای آن است که ریسک مبتلا بودن وی به بیماری های کروموزومی بالا می باشد.

عوارض جانبی سونوگرافی ان تی

سونوگرافی ان تی و آزمایش خون معمولاً با کمی ناراحتی برای مادر همراه می باشند ولی هیچ نوع عوارض جانبی و خطری را برای مادر و جنین به همراه ندارند. بزرگ ترین خطری که ممکن است از جانب این آزمایشات مادر و جنین را تحدید نماید، استرس و اضطراب ناشی از انجام سونوگرافی و آزمایش خون است.

پاسخ

سه × 1 =

Call Now Button