زایمان زودرس

زایمان زودرس

به طور کلی زمانی که ۹ ماهگی در بارداری پایان می یابد زایمان به صورت طبیعی انجام می شود . حتی بعد از اتمام این زمان می توان چند هفته بعد هم برای زایمان صبر کرد و مشکلی پیش نمی آید . در صورتی که نوزاد زودتر از ۳۷ هفته به دنیا آید زایمان زودرس نامیده می شود . در هفته ۳۷ بارداری ریه نوزاد شکل می گیرد .

زایمان-زودرس

زایمان-زودرس

علائم زایمان زودرس

هر دردی که در این زمان شروع می شود دلیل بر زایمان نیست. دردهای از هفته ۲۷ هفته که به آن ماه درد می گوییم در اثر انقباضاتی که دهانه رحم برای زایمان به موقع را آماده می کند . این دردها در ناحیه شکم به همراه کمردرد است که خود به خود برطرف می شود . این دردها ممتد نیست و بعد از ۲ روز مجدد ایجاد می شود . هر چه به زمان زایمان نزدیکتر می شویم ماه درد ها بیشتر می شود . ممکن است در روز ۳ بار این اتفاق بیافتد . ماه دردهای متوالی ممکن است نشانه ای از زایمان زودرس باشد . این دردها با راه رفتن و مسکن تسکین نمی یابد.

آیا هر دردی در بارداری نیاز به مراجعه به پزشک دارد ؟

دردهای کمر در بارداری اول معمولا کم است اما در بارداری های بعدی شدیدتر می شود . هر کمر دردی نشانه ای از زایمان نیست اما در صورتی که به طور ناگهانی درد شدیدی احساس شود ممکن است از علائم جدا شدن جفت یا نزدیک بودن زمان زایمان باشد . در این زمان باید به پزشک مراجعه کند تا اقدامات لازم صورت گیرد . و در برخی موارد نیاز به بستری بیمار باشد.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی  با دکتر شیرین شمس متخصص زنان و جراح زیبایی زنان شماره های۸۸۱۹۲۷۴۸ تماس بگیریرد. ارتباط با دکتربه اینستاگرام مراجعه کنید.

عوارض زایمان زودرس

این زایمان علاوه بر اینکه خطراتی برای مادر دارد عوارضی برای نوزاد به همراه دارد از جمله مشکلات تنفسی نوزاد بعد از تولد به دلیل اینکه ریه بالغ نشده است که در این حالت نوزاد نیاز به دستگاه NICU دارد .

علل زایمان زودرس

 • سابقه زایمان زورس در فرد یا خانواده
 • اختلالات مادر از جمله دیابت ، فشار خون
 • بارداری چند قلویی
 • عفونت های درمان نشده از جمله عفونت ادراری در بارداری
 • فعالیت بیش از حد مادر در دوران بارداری ( افرادی که شغل آنها به گونه ایست که بیش از حد معمول کار می کنند بدون اینکه استراحتی داشته باشند )

2 thoughts on “زایمان زودرس

 1. mona - دی ۴, ۱۳۹۷ در ۱۵:۰۳

  من دو بارداری داشتم که در هر دو زایمان زودرس در هفته ۲۲ داشتم .دو سال از این موضوع می گذرده میخوام بدونم می توانم مجدد برای بارداری اقدام کنم بدون اینکه زایمان زودرس داشته باشم ؟الان عکس رنگی گرفتم گفن که اتساع در لوله چپ دیده می شود و هیدروسال داریکه باید لوله برداشته شود آیا می توانم با یک لوله باردار شوم ؟

  پاسخ
  • drshirinshams - دی ۴, ۱۳۹۷ در ۱۵:۰۵

   درمان هیدروسال تنها برداشتن لوله است که در صورت عدم درمان عوارضی از جمله ایجاد آبسه ها در داخل شکم ، عفونت لگن ، بارداری خارج رحم در لوله ای که درست نیست . این بیماری باید درمان شود و مانعی برای بارداری نیست اما به نظرمن این بیمار دهانه رحمش مشکل ارثی دارد که در سر موعد کوتاه می شود . باید بررسی ها انجام شود که ممکن است اصلاح شود ولی باید بدانند با یک لوله نیز می توان باردار شد .

   پاسخ

پاسخ

5 × چهار =

Call Now Buttonتماس بگیرید